Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    13-04-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Γεια σας,

    Ξαναγραφω σε ξεχωριστο μνμ λιγο την κατασταση που αντιμετωπιζω μιας και ειχα επιπλεον επικοινωνια με την Cosmote
    και δε μου αρεσε ιδιαιτερα η απαντηση τους. Έχω διαβάσει τριγύρω διάφορα θέματα με σχετικές αναφορές και οδηγούς.
    Δεν εχω βρει ομως λυσεις στα προβληματα, γι' αυτο και ανοιγω νεο topic.

    Εχω FTTH 200/20 και επιπλέον έχω και δικό μου router, το Asus RT-AX88U.

    Τα προβληματα που αντιμετωπιζω ειναι δυο.

    Προβλημα 1: Asus RT-AX88U ως βασικό router
    Απο τοτε που γυρισα σε FTTH, θεωρητικά δεν υπαρχει περιορισμος και θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το Asus απευθείας
    πισω απο το ONT, να κανει μια PPPoE και να δει WAN. Μετα πανω στο Asus θα μπορουσα να βαλω το Speedport και να
    εχω ετσι και το VoIP.
    Ελα ομως που οσο κι αν εχω προσπαθησει, το Asus δε μπορει να κανει συνδεση οταν ειναι κουμπωμενο στο ONT. Δε ξερω
    αν μου διαφευγει καποια ρυθμιση ή υπαρχει ασυμβατοτητα για το συγκεκριμενο router. Εχω δοκιμασει να κανω και resets,
    και reboots, και αλλαγες σε firmware, κτλ κτλ. Να αναφερω πως στο Asus εχω περασει το AsusWRT-Merlin.

    Επιπλεον, βαζω το ενα router πισω απο το αλλο, ανεξαρτητα απο τη σειρα, και παιζουν με double NAT. Εφοσον παιζει το
    passthrough δε γινονται τελικα δυο ανεξαρτητες κλησεις PPPoE? Δδλ, ακομη κι αν το μπροστα router δε βλεπει WAN,
    σημαινει πως το πισω router θα μπορουσε να δει το WAN? Ή υποχρεωτικα θα failαρει και αυτο?
    Αν ισχυει αυτο, τοτε ουτε αυτο μου εχει λειτουργησει στις δοκιμες. Μπροστα το Asus στο ONT να μη βλεπει WAN. Πισω
    απο το Asus το Speedport (ειτε Plus ειτε Smart) να μην καταφερνει ουτε και αυτο να κανει συνδεση.

    Απ' οσο εχω διαβασει, το ολο θεμα ειναι τοσο απλο και αρκει να συνδεσω με τη σειρα που θελω τα routers, να ειναι ενεργο
    τα passthrough/relay settings, να κανει το καθε router μια PPPoE / WAN over ETH κληση και τελος. Δυστυχως για μενα
    δεν…

    Προβλημα 2: Αργο PPPoE με Asus RT-AX88U πισω απο το Speedport Smart
    Με το Speedport Plus και πισω του το Asus, και στα δυο router η ταχυτητα ειναι αψογη, 200/20.
    Με το Speedport Smart και πισω του το Asus, τοτε εχω προβλημα. Το Smart βγαζει 200/20. To Asus ομως πλεον χανει και
    καταληγει να παιζει με 140-150Μbps download. Δε μπορω να βρω τι φταιει και σε ποια πλευρα απαραιτητα. Εχω βρει πως
    εχουν κι αλλοι παρομοιο προβλημα.

    Να σημειωσω επισης πως το Speedport Smart ειναι η δευτερη φορα που μου το στελνουν και το δοκιμαζω. Μου το ειχαν
    δωσει και οταν γυρισα σε FTTH, ειδα τα ιδια ακριβως προβληματα που συναντω και τωρα και τους το επεστρεψα εφοσον
    το Plus επαιζε μια χαρα. Επιπλεον στο Smart ειχα βρει πολλα ακομη bugs τα οποια και μεχρι σημερα δεν εχουν διορθωθει,
    οπως:

    • αδυναμια επιλογης LAN IP 192.168.0.1 ή 192.168.2.1, ενω μπορω να δωσω πχ 192.168.3.1 ή 192.168.10.1
    • ρυθμισεις που δεν αποθηκευονται
    • διπλο reboot για να ερθει το VoIP
    • μετα απο reboot η ρυθμιση WAN αλλαζει σε WAN GE Access
    • κ.α.


    Τωρα λοιπον, που με ξαναπηραν, τους ειπα τα προβληματα και δεχτηκα να το παρω παλι δοκιμαστικα, γινεται πλεον η εξης
    συζητηση. Πηρα τηλ την Cosmote, εξηγησα και παλι τα προβληματα του Smart, πως θελω να το επιστρεψω και να
    παραμεινω με το Plus. Μου απαντησαν πως ειναι πλεον χρεωμενο αυτο το router και δε γινεται να το επιστρεψω ετσι απλα.
    Με λιγα λογια ειμαι υποχρεωμενος να κρατησω το Smart. Φυσικα, καπου εκει αρχισα να εξαγριωνομαι και με τα πολλα
    θα "προσπαθησουν" να γινει η αλλαγη. Ειναι μαλλον προφανες πως παει για καταργηση το Plus και σπρωχνουν προς το
    Smart.

    Αυτα τα λιγα και συγγνωμη για το spam και το νεο topic. Απλα δεν εχω βρει καποια λυση σε κανενα απο τα προβληματα και
    ειπα να δοκιμασω μηπως εχει αντιμετωπισει καποιος ιδια ακριβως κατασταση. Ελπιζω να τα εχω γραψει κατανοητα και να μη
    σας μπερδεψα.

    Εχει καποιος το ιδιο ή αναλογο router με τετοιο setup που μπορει να μοιραστει screenshots και απο τα δυο routers μηπως μου
    διαφευγει καποιο setting?

    Οποιαδηποτε βοηθεια ή προταση ευπροσδεκτη μπας και δοκιμασω τπτ που δεν εχω σκεφτει. Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    13-04-2021
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Τελικα οντως μου διεφυγε ενα σημαντικο setting στο Asus για να καταφερει να κανει συνδεση!

    Στο LAN > IPTV θελει:

    • Select ISP Profile: Manual setting
    • Internet: VID: 835

    Με αυτο το setup πλεον, το Asus μπροστα και το Speedport πισω του, γνωριζει καποιος τι χρειαζεται
    για να παιζει και η διαχειριση του Speedport μεσω του Cosmote app? Βολευει για το ανοιξε-κλεισε του
    WiFi.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας