Ζούμε μεγάλες στιγμές με την εταιρειάρααα!
2 χρόνια πελάτης, 2 σταθερά και 2 κινητά με λογαριασμό 150/μήνα το λιγότερο.
Κάνω το μεγάλο λάθος να μετακομίσω ο δόλιος. Πάω σε ένα κατάστημα της Vodafone και ζητάω να γίνει και η μεταφορά του σταθερού στο νέο μου σπίτι. Υπογράφω, φεύγω.
Μετά από λίγες μέρες έρχεται μηνυματάρα πως το αργότερο στις 29/11 θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.
Έρχεται άλλο μήνυμα μετά από μέρες πως θα περάσει ο ΟΤΕ να συνδέσει.
Άλλο μήνυμα πως ο ΟΤΕ σύνδεσε.
Τηλέφωνο για ραντεβού με τεχνικό για να βάλει γραμμούλα μέσα στο σπίτι.
Έρχεται η τεχνικάρα σπίτι και μου λέει "Ξέρετε ο ΟΤΕ σύνδεσε άλλη διεύθυνση εντελώς. Δεν βρήκα τίποτα στο καφαο" Θα το δώσω επείγον να έρθουν εδώ. Φεύγει πριν τον κεράσω μια νουαζέτα.

Και μετά δεν μιλάμε πολύ που λέει και η Τσαλιγοπούλου. Η όπως καλύτερα λέει η Καλομοίρα "Και όλο, περιμένω"

Μου ενεργοποιούν ρεζέρβα, μου την κλείνουν σε 3 μέρες καταλάθος. Την ανοίγουν ξανά. Παίρνω τηλέφωνο και μου λένε πως θα λάβω μήνυμα σε λίγες μέρες. Είναι σαν τα τέρμινα που έλεγαν οι χαρτορίχτρες. Ποτέ δεν διευκρίνιζαν πότε είναι αυτά τα τέρμινα.
Αποκορύφωμα σήμερα που ζόρισα λίγο την εκπρόσωπο και μου το έκλεισε στη μούρη. Ζήτσα είτε να μου δώσουν αυτο το 4G ρούτερ που διαφημίζουν δωρεάν μέχρι να ολοκληρώσουν την μετακόμιση, είτε να μισθώσουν συνεργείο του ΟΤΕ για να τελειώνουμε μια ώρα νωρίτερα. Δικό τους λάθος είναι, ας βοηθήσουν την κατάσταση. Και η θεά της βραβευμένης εξυπηρέτησης πελατών Vodafone γυρνάει και λέει το φοβερό "Αφού λέει δεν μπορώ να εξυπηρετήσω σε κάτι άλλο, τερματίζω την κλήση". Λες και την κάλεσα στο κινητό της για να πούμε τα νέα μας!

Σκέφτομαι να πάρω το μήνυμα που λένε πως το αργότερο 29/11 θα έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά της γραμμής μαζί με το αίτημα μου από το κατάστημα που έχω κρατήσει και να τα κάνω μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ.