Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Καλησπερας σας.
    Από αρχες Νοεμβριου ειχα παρατηρησει στο γραφειο μου στο κεντρο Αθηνων με wind double play adsl 24,οτι το ιντερνετ σερνοταν.Ωστοσο απο τις 10 Νοεμβρη κ μετα οποιος με καλουσε στο τηλ,επεφτε η γραμμη μετα απο 10 sec.Μετα απο αρκετα τηλ στη wind,μου εστειλαν τεχνικο απο ιντρακομ ο οποιος αρχικα θεωρησε πως το προβλημα ηταν το μοντεμ που ηταν 10ετιας.Συγχρονιζα στα 2 mbps.
    Εβαλα καινουργιο μοντεμ που μ στειλανε κ το προβλημα παρεμενε με συγχρονισμο στο 2 mbps και η γραμμη να πεφτει οταν καλω ή με καλουν.
    Ο τεχνικος ηρθε αλλες δυο φορες,μου αφησε ενα μοντεμ hybrid 4G οπως μ το ειπε.Με αυτο υποτιθεται θα εχω ιντερνετ κ σταθερο μεσω δικτυου 4G.Δυστυχως το τηλ δε δουλευει.
    Σημερα ηρθε τεχνικος Οτε και απο ιντρακομ.Ο Οτετζης απεφανθη οτι το προβλημα αφορα στο χαλκο στο δικτυο του ΟΤΕ και καποια στιγμη στο μελλον θα σκαψουν στο πεζοδρομιο να το αλλαξουν.Αγνωστο αν θα ειναι σε 3,6 μηνες ή ποτε.
    Η wind που με καλεσε ανεφερε "ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ".Σε οποιο παροχο κ να παω δε μπορω να εχω adsl ουτε vdsl.
    Τι εχετε υποψιν εσεις παιδια?Πως μπορω να βοηθηθω?Δεν θα ξαναεχω σταθερο δλδ?(πιθανον να ζητησω προωθηση στο κιν μου)Θα πληρωνω αδικα ?!Να κανω καταγγελια στο συνηγορο?Εχω απογοητευτει

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.

    Χμμ.. εμένα μου φαίνεται πάρα πολύ το διάστημα κάτι μήνες για να περάσει ο OTE να φτιάξει δικιά του γραμμή..

    Στην γειτονιά μου σε παρόμοια περίπτωση, πρόσφατα.. ο OTE ήρθε μέσα στην εβδομάδα και χάλασε το πεζοδρόμιο, και τον δρόμο..
    για να φτιάξει καλωδιακή του βλάβη.. (για πελάτη OTE)

    Δεν ξέρω εάν ο OTΕ-τζής το "πέταξε" αυτό επειδή είσαι πελάτης της Wind..

    Κάποιος άλλος στο κτήριο δεν έχει πρόβλημα ?
    Καλό είναι να είναι και πελάτης του OTE..

    Εγώ θα έκανα τα εξής..
    Θα περίμενα λίγο να δω τι γίνεται..

    Μετά θα κοίταγα λόγω της αδυναμίας της Wind, εάν μπορώ να φύγω και να πάω στον OTE,
    χωρίς κάποια ποινή.. και το κρατάω αυτό ως επιλογή..

    Εάν μάλιστα έχω κινητό στον OTE, θα μπορούσες να κοιτάξεις να συνδυάσεις τα οφέλη σταθερής-κινητής στον ίδιο πάροχο..

    Εάν επίσης έχεις καλή λήψη κινητής σε μία εταιρία, το κοιτάς να σου δώσουν ίσως ρούτερ για σύνδεση Internet μέσω κινητής..
    και θα μπορούσε να γίνει και εκτροπή του σταθερού στο κινητό, μέχρι να φτιάξει η βλάβη..

    - - - Updated - - -

    Σε ποιά εταιρία έχεις το κινητό σου ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Vodafone ειμαι.
    Ο ΟΤΕΤΖΗΣ ειπε αγνωστο,η wind στο τηελφωνο ειπε θα το δουνε σε 3 μηνες που θα ρωτησουν τον Οτε αν εχει γινει καποια εργασια.
    Επειδη υπαρχει αδυναμια επιλυσης σιγουρα με το να παω σε αλλη εταιρεια δε θα εχω προβλημα.Που κ να ειχα δεν θα πληρωνα το penalty.
    Δυστυχως στην πολυκατοικια δεν ξερω καποιον αλλο που να εχει σταθερο ή γραμμη ιντερνετ.Κατοικειται κυριως απο αλλοδαπους.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα..
    Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να ζητήσεις τώρα κάποιες δωρεάν παροχές στο κινητό μέχρι να φτιάξει η βλάβη..

    Το κοιτάς για εκτροπή του σταθερού..

    Το hybrid 4G ρούτερ της Wind τι λέει από ταχύτητες Internet εκεί ?

    - - - Updated - - -

    Επίσης κάνε κάποια τεστ ταχύτητας και με το κινητό σε Vodafone..
    να ξέρεις τι μπορείς να έχεις εκεί..

    Έχει και η Vodafone ρούτερ για κινητή..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    28-06-2008
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Σε συνεχεια επικοινωνιας με τη wind,επεσα σε παρα πολλους ασχετους κ ασχετες.
    Δε γνωριζαν οτι ενα hybrid modem μπορει να δουλεψει με σταθερο τηλεφωνο μεσω εκτροπης απο την καρτα σιμ που διαθετει.
    Αυτη τη στιγμη στο γραφειο μου εχω ιντερνετ,μπορω να καλεσω μεσω του μοντεμ αλλα δε μπορω να δεχτω κλησεις.Χτες μεσα στην αγνοια τους οι απειροι υπαλληλοι που δεν πιστευαν οτι εχω σταθερο μεσω hybrid,την ωρα που τους καλουσα απο το κινητο μου,μεχρι κ παραλληλη κληση μου ζητησαν να κανω μεσω ανοιχτης ακροασης απο το σταθερο για να ακουσουν οτι οντως δουλευει.
    Κοροιδευουν οσοι υπαλληλοι εχω μιλησει οτι θα καλεσουν πισω.Δεν καλουν ποτε.Δε σκεφτηκε κανεις στη χειροτερη να μ κανουν εκτροπη της γραμμης στο κινητο μου.Μονος μου μεσω του σταθερου προσπαθησα αλλα δε γινεται.
    Εν κατακλειδι η wind εχει δηλωσει αδυναμια εμπορικου πακετου κ υπαρχει ζητημα καλωδιακης στον ΟΤΕ.Στην ουσια η wind δε με θελει αυτη τη στιγμη και αναγκαστικα θα κανω φορητοτητα στον ΟΤΕ μηπως επισπευσω τη διορθωση της βλαβης.
    Ελπιζω καποιοι απο τους υπαλληλους των τηλεφωνικων υπηρεσιων να μπαινουν κ διαβαζουν εδω μεσα,μπας κ μορφωθουν λιγο γιατι τα ολιγοωρα σεμιναρια που σας κανουν δεν αρκουν.Αγενια,ασχετοσυνη κ να παρακαλας να πεσεις σε καποιον εμπειρο της υποστηριξης.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλά κάνεις, πήγαινε OTE μπας και γίνει κάτι..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #7
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια στο βωμό του κόστους, νομίζω έχουν δωθεί - από όλους τους παρόχους - σε εξωτερικούς συνεργάτες τα τμήματα υποστήριξης πελατων καθώς και το κομμάτι του τεχνικού, τουλάχιστον σε 1ο επίπεδο.
    Αυτό από μόνο του δεν είναι απαραίτητα κακό.. Όμως λαμβάνοντας υπόψη και τους μισθούς που παίρνουν οι υπάλληλοι σε αυτά τα call centers το πρόβλημα εντείνεται..
    Πάει ο πιτσιρικάς/ η πιτσιρίκα, τους εκπαιδεύουν (που όσο και να τον εκπαιδεύσεις τον άλλο, δεν μπορεί να φτάσει σε εμπειρία κάποιον που έχει "τριφτεί" στο συγκεκριμένο κομμάτι), τους δίνουν 3 κι 60 και μετά από λίγο καιρό φεύγουν..
    Το λέω γιατί ένα γειτονόπουλο είχε πάει σε ένα τέτοιο και έφυγε μετά από κανα 2μηνο νομίζω.. Όταν ρώτησα γιατί έφυγε, μου είπε "πολλή μαυρίλα, πολλή ζαλάδα.. και στο κάτω κάτω τα ίδια θα πάρω και σε μια καφετέρια με τα πουρμπουαρ και με λιγότερες ώρες και ανοίγει και το μάτι λίγο"
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #8
    Εγγραφή
    04-06-2006
    Περιοχή
    Στην μαφία των τηλεπικοινωνιών
    Μηνύματα
    197
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    ΕΕΤΤ
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν τραβάς μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ για τον ΟΤΕ;

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Υποθέτωντας ότι το πρόβλημα είναι όντως δικτύου και όχι εσωτερικής καλωδίωσης (αλήθεια, την έλεγξες?),
    μια λύση θα ήταν η παρακάτω:

    1) μεταφέρεις τον αριθμό του σταθερού τηλ. σε έναν voip provider (modulus, πχ?).
    2) αφού γίνει το παραπάνω διακόπτεις την wind.
    3) Παίρνεις ένα πρόγραμμα με απεριόριστα data από LTE/5G (gigamax πχ).
    4) Βάζεις την κάρτα sim του σε ένα LTE router για να έχεις internet στο γραφείο.
    5) Αναλόγως αναγκών/προτιμήσεων παίρνεις ένα voip phone/ata/voip pbx και το συνδέεις στο voip account του 1.

    Προυπόθεση των ανωτέρω είναι να έχεις ικανή λήψη 4/5G στον χώρο σου.
    Δεν είναι ιδανική λύση (θεωρητικά το dsl προτιμάται για primary wan ώς πιο σταθερό),
    αλλά αν έχεις πρόβλημα δικτύου στην περιοχή σου είναι μια λύση.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.666
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτωντας ότι το πρόβλημα είναι όντως δικτύου και όχι εσωτερικής καλωδίωσης (αλήθεια, την έλεγξες?),
    μια λύση θα ήταν η παρακάτω:

    1) μεταφέρεις τον αριθμό του σταθερού τηλ. σε έναν voip provider (modulus, πχ?).
    2) αφού γίνει το παραπάνω διακόπτεις την wind.
    3) Παίρνεις ένα πρόγραμμα με απεριόριστα data από LTE/5G (gigamax πχ).
    4) Βάζεις την κάρτα sim του σε ένα LTE router για να έχεις internet στο γραφείο.
    5) Αναλόγως αναγκών/προτιμήσεων παίρνεις ένα voip phone/ata/voip pbx και το συνδέεις στο voip account του 1.

    Προυπόθεση των ανωτέρω είναι να έχεις ικανή λήψη 4/5G στον χώρο σου.
    Δεν είναι ιδανική λύση (θεωρητικά το dsl προτιμάται για primary wan ώς πιο σταθερό),
    αλλά αν έχεις πρόβλημα δικτύου στην περιοχή σου είναι μια λύση.
    Από μια κακή adsl/vdsl το 4G/5G είναι σίγουρα καλύτερη λύση, αρκεί να έχεις καλό σήμα και να είναι σταθερή η σύνδεση.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας