Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30

Θέμα: Borg Issue

  1. #16
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Αν όταν το τρέχεις μόνος σου παίζει και όταν το τρέχει σαν cronjob δεν παίζει, τότε κάτι δεν πάει καλά με το backup script και/ή τα δικαιώματα που τρέχει όταν το τρέχεις από το cron.

  2. #17
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    M /var/www/dolibarr/scripts/website/blogpost-header.txt
    Exception ignored in: <bound method Repository.__del__ of <Repository /root/backup/server/borg>>
    Traceback (most recent call last):
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/repository.py", line 180, in __del__
    assert False, "cleanup happened in Repository.__del__"
    AssertionError: cleanup happened in Repository.__del__
    Local Exception
    Traceback (most recent call last):
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archiver.py", line 177, in wrapper
    return method(self, args, repository=repository, **kwargs)
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archiver.py", line 598, in do_create
    create_inner(archive, cache)
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archiver.py", line 558, in create_inner
    read_special=args.read_special, dry_run=dry_run, st=st)
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archiver.py", line 676, in _process
    read_special=read_special, dry_run=dry_run)
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archiver.py", line 676, in _process
    read_special=read_special, dry_run=dry_run)
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archiver.py", line 676, in _process
    read_special=read_special, dry_run=dry_run)
    [Previous line repeated 6 more times]
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archiver.py", line 649, in _process
    status = archive.process_file(path, st, cache)
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archive.py", line 1099, in process_file
    return status
    File "/usr/lib64/python3.6/contextlib.py", line 88, in __exit__
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/repository.py", line 1151, in put
    segment, offset = self.io.write_put(id, data)
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/repository.py", line 1564, in write_put
    fd.write(b''.join((crc, header, id, data)))
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/platform/base.py", line 116, in write
    self.fd.write(data)
    OSError: [Errno 5] Input/output error

    During handling of the above exception, another exception occurred:

    Traceback (most recent call last):
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archiver.py", line 4703, in main
    exit_code = archiver.run(args)
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archiver.py", line 4635, in run
    return set_ec(func(args))
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/archiver.py", line 177, in wrapper
    return method(self, args, repository=repository, **kwargs)
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/repository.py", line 204, in __exit__
    self.close()
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/repository.py", line 458, in close
    self.io.close()
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/repository.py", line 1235, in close
    self.close_segment()
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/repository.py", line 1391, in close_segment
    fd.close()
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/platform/base.py", line 136, in close
    self.sync()
    File "/usr/lib64/python3.6/site-packages/borg/platform/base.py", line 125, in sync
    platform.fdatasync(self.fileno)
    OSError: [Errno 5] Input/output error

    Linux: CentOS Linux 7.9.2009 Core
    Borg: 1.1.17 Python: CPython 3.6.8 msgpack: 0.5.6

    - - - Updated - - -

    Τώρα έβγαλε αυτό χωρίς να βγάζει κάτι περισσότερο με το --debug ..

    Τώρα δουλεύω το dolibarr ίσως έχω τραβήξει αυτό το αρχείο ...

    - - - Updated - - -

    Το έβαλα για 2η φορά να τρέξει με την ίδια εντολή και τρόπο

    - - - Updated - - -

    ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Η μόνη λογική εξίγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι επειδή τα αρχεία στα οποία χτυπάει είναι heavily used δεν μπορεί για αυτόν τον λόγο να τα διαβάσει

    ....

    Υπάρχει κάποιος τρόπος και λύση σε αυτό ..?

    - - - Updated - - -

    Η αν έχεις άλλη εξήγηση πες την ..

  3. #18
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μου έχει τύχει ποτέ, αλλά θα κάνω μερικές δοκιμές, να διαγράψω αρχεία κατά τη διάρκεια του backup να δω τι θα κάνει.

    Μία λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάνεις snapshot στο fs και να πεις στο borg να κάνει backup από το snapshot!

    Με τι Filesystem δουλεύεις;

  4. #19
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου έχει τύχει ποτέ, αλλά θα κάνω μερικές δοκιμές, να διαγράψω αρχεία κατά τη διάρκεια του backup να δω τι θα κάνει.

    Μία λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάνεις snapshot στο fs και να πεις στο borg να κάνει backup από το snapshot!

    Με τι Filesystem δουλεύεις;
    Καλησπέρα !

    ext4

    Ευχαριστώ....

    Αυτό με το snapshot πως γίνεται ..?

  5. #20
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Δεν έγραψα τόσο καιρό γιατί δεν έχω να προσφέρω λύση αλλά και εμένα δεν μου έχει τύχει να βαρέσει το borg επειδή έχει διαγραφεί κάποιο αρχείο. Αν έχεις ορίσει ρητά κάποιο αρχείο που δεν υπάρχει τότε εμφανίζει μήνυμα λάθους και σταματάει αλλά όχι να βαρέσει exception.

    Γιατί δεν βάζεις το script να δούμε πώς ακριβώς τρέχεις το borg μήπως και καταλάβουμε κάτι καλύτερα; Επίσης τι έκδοση borg έχεις; Λίγο με προβλημάτισε η πολύ παλιά python3.6 αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.

    Edit: Ξέχασα να αναφέρω πριν. Θυμήθηκα που έγραψες ότι το έτρεξες σαν root και έτρεξε αλλά δεν τρέχει κανονικά. Μήπως τρέχοντας το σαν root, κάποιοι κατάλογοι και αρχεία έχουν άδειες σαν root και κάποια άλλα όχι και αυτό δημιουργεί το πρόβλημα;
    Το borg χρησιμοποιεί τα υπάρχοντα chunks όταν δεν έχει τροποποιηθεί κάποιο αρχείο που του λες να κάνει backup οπότε υπάρχει η περίπτωση σε κάποι run να μην προσπελάσει το αρχείο που έχει άδειες για το root οπότε να παίξει σωστά και σε ένα άλλο run να κολλήσει.

    Κώδικας:
    find /path/to/repo -uid 0
    find /path/to/repo ! -uid 0
    Τρέξε κάτι σαν το παραπάνω και δες αν εμφανίζει αρχεία και στις δύο περιπτώσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 16-12-21 στις 10:04.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Σε σχέση με την έκδοση που αναφέρει και ο @imitheos.

    Επειδή προσπαθώ να στήσω ένα παράδειγμα σαν το δικό σου, έστησα CentOS 7.9 και θέλω να κάνω εγκατάσταση το borg, πώς το έκανες εσύ; Από το epel ή από το pip;

    Κάνοντάς το εγκατάσταση από το epel καμιά φορά βγάζει διάφορα σφάλματα σαν το δικό σου όταν πειράζω τα αρχεία στη μέση του backup (πχ Error2 File not found). Κάνοντας τη διαδικασία με την εγκατάσταση από source, με Python3 και pip με virtualenv, σταματάνε όλα αυτά τα σφάλματα!

    Επειδή είχα και στο παρελθόν προβλήματα με την εγκατάσταση του borg στο centos 7, καθώς έχει default python2, μήπως το πρόβλημα έρχεται από τις εκδόσεις της Python και τις βιβλιοθήκες που χρησιμοποιεί στην πορεία. Για αυτό προτείνει να το τρέξεις μέσα από virtualenv που θέτει python=python3!

  7. #22
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σχέση με την έκδοση που αναφέρει και ο @imitheos.

    Επειδή προσπαθώ να στήσω ένα παράδειγμα σαν το δικό σου, έστησα CentOS 7.9 και θέλω να κάνω εγκατάσταση το borg, πώς το έκανες εσύ; Από το epel ή από το pip;

    Κάνοντάς το εγκατάσταση από το epel καμιά φορά βγάζει διάφορα σφάλματα σαν το δικό σου όταν πειράζω τα αρχεία στη μέση του backup (πχ Error2 File not found). Κάνοντας τη διαδικασία με την εγκατάσταση από source, με Python3 και pip με virtualenv, σταματάνε όλα αυτά τα σφάλματα!

    Επειδή είχα και στο παρελθόν προβλήματα με την εγκατάσταση του borg στο centos 7, καθώς έχει default python2, μήπως το πρόβλημα έρχεται από τις εκδόσεις της Python και τις βιβλιοθήκες που χρησιμοποιεί στην πορεία. Για αυτό προτείνει να το τρέξεις μέσα από virtualenv που θέτει python=python3!
    Λοιπόν στην ερώτηση για την εγκατάσταση:

    [root@server]# yum list installed borgbackup
    Loaded plugins: fastestmirror, replace
    Loading mirror speeds from cached hostfile
    Excluding mirror: mirror.fra10.de.leaseweb.net
    * base: centos.mirror.iphh.net
    * centos-sclo-rh: mirror.imt-systems.com
    Excluding mirror: mirror.fra10.de.leaseweb.net
    * centos-sclo-sclo: centos.mirror.iphh.net
    * epel: ftp.plusline.net
    * extras: ftp.hosteurope.de
    * remi-php74: remi.schlundtech.de
    * remi-safe: remi.schlundtech.de
    * updates: centos.mirror.net-d-sign.de
    Installed Packages
    borgbackup.x86_64 1.1.17-2.el7 @epel

    Για την python

    OSError: [Errno 5] Input/output error

    Platform: Linux server.domain.gr 3.10.0-1160.45.1.el7.x86_64 #1 SMP Wed Oct 13 17:20:51 UTC 2021 x86_64
    Linux: CentOS Linux 7.9.2009 Core
    Borg: 1.1.17 Python: CPython 3.6.8 msgpack: 0.5.6
    PID: 1745 CWD: /root/files/scripts

    SSH_ORIGINAL_COMMAND: None

    terminating with error status, rc 2

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ MitsakosGR για τον χρόνο σου να ξέρεις !

    Επειδή το borg το έχω σε 4-5 αλλους servers με κάποιοι να έχουν ακόμα 7.9 centos δεν έχω βρεί κάποιο θέμα εκεί ποτέ !

    Ο συγκεκριμένος server είναι μεν εσωτερικός αλλά σαν υπηρεσίες έχει web και mail ... Στο web έχει κάποιες εσωτερικές εφαρμογές π.χ dolibarr ... εκεί που χτυπάει συνήθως.. Το dolibarr είναι σε χρήση συνεχώς από πολλά άτομα οπότε τα αρχεία του είναι Open για το OS οπότε λέω μήπως δεν έχει πρόσβαση να τα διαβάσει ... Μου κάνει τρομερή εντύπωση ότι αν βάλω με το χέρι να κάνει backup με χρήση της nohup στις 5 φορές ας πούμε στις 2 δεν θα βγάλει λάθος και θα το κάνει κανονικά ενώ στις 3 θα πετάξει λάθος... Σε αυτές τις φορές που έκανε backup χωρίς λάθος ίσως έτυχε να μην το δουλεύουν το dolibarr τόσο πολύ κόσμος οπότε μπόρεσε να διαβάσει τα αρχεία...Την Κυτιακή π.χ που το έβαλα να κάνει κάνει backup στο άδειο Repo έκανε 12 ώρες χωρίς να βγάλει κάποιο λάθος και το ολοκλήρωσε σωστά... Μόνο που την Κυριακή είναι light μέρα γιατί οι users είναι σπίτια τους

    Οι άλλοι servers που δεν βγάζει πρόβλημα έχουν ποιό light χρήση,χαμηλότερο φόρτο κατά πολύ κυρίως όμως έχουν πολύ λιγότερο όγκο αρχείων συνολικά...

    Θέλω στην update day να βάλω να κάνει check τον δίσκο να μου φύγει και αυτή η σκέψη...

    Εγώ νομίζω ότι φταίει ότι χρησιμοποιούνται τα αρχεία την ώρα που πάει να τα διαβάσει...Δεν νομίζω ότι φταίει η διαγραφή ή η προσθήκη αρχείων ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έγραψα τόσο καιρό γιατί δεν έχω να προσφέρω λύση αλλά και εμένα δεν μου έχει τύχει να βαρέσει το borg επειδή έχει διαγραφεί κάποιο αρχείο. Αν έχεις ορίσει ρητά κάποιο αρχείο που δεν υπάρχει τότε εμφανίζει μήνυμα λάθους και σταματάει αλλά όχι να βαρέσει exception.

    Γιατί δεν βάζεις το script να δούμε πώς ακριβώς τρέχεις το borg μήπως και καταλάβουμε κάτι καλύτερα; Επίσης τι έκδοση borg έχεις; Λίγο με προβλημάτισε η πολύ παλιά python3.6 αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.

    Edit: Ξέχασα να αναφέρω πριν. Θυμήθηκα που έγραψες ότι το έτρεξες σαν root και έτρεξε αλλά δεν τρέχει κανονικά. Μήπως τρέχοντας το σαν root, κάποιοι κατάλογοι και αρχεία έχουν άδειες σαν root και κάποια άλλα όχι και αυτό δημιουργεί το πρόβλημα;
    Το borg χρησιμοποιεί τα υπάρχοντα chunks όταν δεν έχει τροποποιηθεί κάποιο αρχείο που του λες να κάνει backup οπότε υπάρχει η περίπτωση σε κάποι run να μην προσπελάσει το αρχείο που έχει άδειες για το root οπότε να παίξει σωστά και σε ένα άλλο run να κολλήσει.

    Κώδικας:
    find /path/to/repo -uid 0
    find /path/to/repo ! -uid 0
    Τρέξε κάτι σαν το παραπάνω και δες αν εμφανίζει αρχεία και στις δύο περιπτώσεις.
    find /path/to/repo -uid 0
    Τα αρχεία που έχει το repo

    find /path/to/repo ! -uid 0
    No files found

  8. #23
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα !

    ext4

    Ευχαριστώ....

    Αυτό με το snapshot πως γίνεται ..?
    To ext4 δεν έχει snapshots. Αν το σύστημά σου έχει LVM μπορείς να δεις από εκεί. Προσωπικά δεν έχω δουλέψει ποτέ τα snpashots του LVM, οπότε δεν έχω άποψη για τα κατά πόσο μπορεί να βολέψουν στην περίπτωσή σου.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #24
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ νομίζω ότι φταίει ότι χρησιμοποιούνται τα αρχεία την ώρα που πάει να τα διαβάσει...Δεν νομίζω ότι φταίει η διαγραφή ή η προσθήκη αρχείων ...
    Έφτιαξα ένα αρχείο 4GB και το πείραζα (τροποποίηση/διαγραφή) την ώρα που το έκανε backup το borg.

    Όταν είχα το borg από το epel (όπως και εσύ) κάποια στιγμή μου πέταξε ένα [Error 2 File Not Found] και δεν με άφηνε να διαβάσω ούτε το repo.

    Με την εγκατάσταση από το pip και χρήση virtualenv δεν μου το έκανε αυτό και αντίστοιχα με άφηνε να διαβάσω το repo που η epel έκδοση το έβλεπε κατεστραμμένο (ίσως απλά να έτυχε βέβαια).

  10. #25
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Βάλε ένα apache και βάλε ένα site που να θέλει μερικά δεύτερα να τελειώσει την εκτέλεση ....να αργεί λίγο την ώρα που τρέχει borg

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφτιαξα ένα αρχείο 4GB και το πείραζα (τροποποίηση/διαγραφή) την ώρα που το έκανε backup το borg.

    Όταν είχα το borg από το epel (όπως και εσύ) κάποια στιγμή μου πέταξε ένα [Error 2 File Not Found] και δεν με άφηνε να διαβάσω ούτε το repo.

    Με την εγκατάσταση από το pip και χρήση virtualenv δεν μου το έκανε αυτό και αντίστοιχα με άφηνε να διαβάσω το repo που η epel έκδοση το έβλεπε κατεστραμμένο (ίσως απλά να έτυχε βέβαια).

    "Με την εγκατάσταση από το pip και χρήση virtualenv δεν μου το έκανε αυτό και αντίστοιχα με άφηνε να διαβάσω το repo που η epel έκδοση το έβλεπε κατεστραμμένο (ίσως απλά να έτυχε βέβαια). "

    την έκδοση έβαλε από την pip σε σχέση με την epl ...μήπως είναι νεώτερη ..?

  11. #26
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε ένα apache και βάλε ένα site που να θέλει μερικά δεύτερα να τελειώσει την εκτέλεση ....να αργεί λίγο την ώρα που τρέχει borg

    - - - Updated - - -




    "Με την εγκατάσταση από το pip και χρήση virtualenv δεν μου το έκανε αυτό και αντίστοιχα με άφηνε να διαβάσω το repo που η epel έκδοση το έβλεπε κατεστραμμένο (ίσως απλά να έτυχε βέβαια). "

    την έκδοση έβαλε από την pip σε σχέση με την epl ...μήπως είναι νεώτερη ..?
    Tο Borg έκανε 1-2 λεπτά να τελειώσει με τα αρχεία 4GB.

    Νομίζω και το pip την 1.1.17 έβαλε (δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή για να το δω). Η μόνη διαφορά που μπορώ να φανταστώ είναι ότι το virtualenv καλεί όλες τις βιβλιοθήκες από python 3, ενώ από μόνο του μπορεί να τρέχει με καμιά παλιά έκδοση για κάποιο λόγο, μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια, απλά δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω!

  12. #27
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο Borg έκανε 1-2 λεπτά να τελειώσει με τα αρχεία 4GB.

    Νομίζω και το pip την 1.1.17 έβαλε (δεν έχω πρόσβαση αυτή τη στιγμή για να το δω). Η μόνη διαφορά που μπορώ να φανταστώ είναι ότι το virtualenv καλεί όλες τις βιβλιοθήκες από python 3, ενώ από μόνο του μπορεί να τρέχει με καμιά παλιά έκδοση για κάποιο λόγο, μπορεί να λέω και βλακείες βέβαια, απλά δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω!
    Κάνε ότι σου είπα ... Κάνε το σενάριο που σου είπα ..Δέσμευσε από τον apache κάποια αρχεία και άσε το borg να προσπαθήσει να τα διαβάσει same time

    - - - Updated - - -

    Είναι παράξενο θέμα πάντως...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ότι σου είπα ... Κάνε το σενάριο που σου είπα ..Δέσμευσε από τον apache κάποια αρχεία και άσε το borg να προσπαθήσει να τα διαβάσει same time

    - - - Updated - - -

    Είναι παράξενο θέμα πάντως...
    Α ! Πριν από λίγο τέλειωσε η απογευματινή εκτέλεση ...Την έκανε κανονικά χωρίς λάθος ! Το dolibarr κανείς δεν το δούλευε την ώρα του backup

    - - - Updated - - -

    θα συνεχίσω το τσεκάρισμα !

  13. #28
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ότι σου είπα ... Κάνε το σενάριο που σου είπα ..Δέσμευσε από τον apache κάποια αρχεία και άσε το borg να προσπαθήσει να τα διαβάσει same time
    Πώς γίνεται αυτό; Πώς μπορεί να δεσμεύσει κάποιος ένα αρχείο ώστε να μην μπορεί να το διαβάσει ούτε ο root; Ψάχνοντας λίγο δεν βρήκα κάτι, έχεις κάποιον τρόπο να πω στο Apache να Lockάρει ένα αρχείο;

    Αυτό το issue μοιάζει πάρα πολύ στο δικό σου και επιστρέφει στο ότι κάτι δεν πάει καλά με το mount. Και αυτός με το χέρι πετυχαίνει, καμιά φορά πετυχαίνει αλλά κάποιες αποτυγχάνει. Αλλάζει τις παραμέτρους του mount για να το επιλύσει.


    Άσχετα με αυτό το error, αλλά γιατί κάνεις mount και borg στο mount και δεν τρέχεις, μέσω ssh, το borg στον server;

    - - - Updated - - -

    Δεν ξέρω αν είναι σωστός ο τρόπος δοκιμών μου, αλλά έφτιαξα ένα script που παρακολουθεί πότε κάποιος πάει να διαβάσει ένα αρχείο και είτε το διαγράφει, είτε προσθέτει κάτι στο τέλος του, για να το τροποποιήσει.

    Κώδικας:
    #!/bin/bash
    
    lsof /root/borg/file1
    while [ $? -eq 1 ]; do
        lsof /root/borg/file1
    done
    
    sleep 0.2s
    
    # rm -fv /root/borg/file1
    
    dd if=/dev/urandom bs=64M count=32 iflag=fullblock >> /root/borg/file1
    Το αρχείο είναι 4GB.

    Όταν το borg πάει να διαβάσει ένα αρχείο εμφανίζεται κάτι τέτοιο για τη διαγραφή:
    Κώδικας:
    COMMAND   PID USER   FD   TYPE DEVICE   SIZE/OFF   NODE NAME
    borg    24374 root    5r   REG  253,0 4294967296 716282 /root/borg/file1
    
    removed ‘/root/borg/file1’
    και
    Κώδικας:
    COMMAND   PID USER   FD   TYPE DEVICE   SIZE/OFF   NODE NAME
    borg    25889 root    5r   REG  253,0 6442450944 716282 /root/borg/file1
    
    32+0 records in
    32+0 records out
    2147483648 bytes (2.1 GB) copied, 6.9405 s, 309 MB/s
    το borg πετυχαίνει κανονικά και μάλιστα στην πρώτη περίπτωση το αρχείο υπάρχει κανονικά στο backup (παρόλο που διαγράφηκε ενώ το διάβαζε) ενώ στη δεύτερη υπάρχει το τροποποιημένο αρχείο (μεγαλύτερο μέγεθος) και δεν εμφανίζεται κανένα μήνυμα.

    - - - Updated - - -

    Μήπως το ότι είναι πολλοί χρήστες πάνω στο σύστημα είναι απλά συγκυρία με κάτι άλλο; πχ υπερβολική χρήση κάποιου network share;

  14. #29
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ότι σου είπα ... Κάνε το σενάριο που σου είπα ..Δέσμευσε από τον apache κάποια αρχεία και άσε το borg να προσπαθήσει να τα διαβάσει same time
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς γίνεται αυτό; Πώς μπορεί να δεσμεύσει κάποιος ένα αρχείο ώστε να μην μπορεί να το διαβάσει ούτε ο root; Ψάχνοντας λίγο δεν βρήκα κάτι, έχεις κάποιον τρόπο να πω στο Apache να Lockάρει ένα αρχείο;

    Δεν ξέρω αν είναι σωστός ο τρόπος δοκιμών μου, αλλά έφτιαξα ένα script που παρακολουθεί πότε κάποιος πάει να διαβάσει ένα αρχείο και είτε το διαγράφει, είτε προσθέτει κάτι στο τέλος του, για να το τροποποιήσει.

    το borg πετυχαίνει κανονικά και μάλιστα στην πρώτη περίπτωση το αρχείο υπάρχει κανονικά στο backup (παρόλο που διαγράφηκε ενώ το διάβαζε) ενώ στη δεύτερη υπάρχει το τροποποιημένο αρχείο (μεγαλύτερο μέγεθος) και δεν εμφανίζεται κανένα μήνυμα.
    Υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να διαβαστεί ένα αρχείο αλλά ακόμη και σε αυτή την περίπτωση δεν θα έπρεπε να κρασάρει με exceptions το borg. Σε εμένα γίνεται συνέχεια αυτό με το mbox επειδή έχω ανοιχτό τον mailer και το κάνει lock.


    Κώδικας:
    var/log/zypp/history
          7,960,300 100%    7.39MB/s    0:00:01 (xfr#585, to-chk=23/74604)
    var/spool/mail/
    var/spool/mail/myuser
              1,178 100%   57.52kB/s    0:00:00 (xfr#587, to-chk=1/74604)
    rsync: [receiver] open "/mnt/var/spool/mail/myuser" failed: Permission denied (13)
    
    sent 2,079,421,684 bytes  received 35,756 bytes  25,205,544.73 bytes/sec
    total size is 167,895,364,300  speedup is 80.74
    rsync error: some files/attrs were not transferred (see previous errors) (code 23) at main.c(1330) [sender=3.2.3]
    Το rsync δεν μπορεί να ανοίξει το mbox μου επειδή είναι lockαρισμένο και εμφανίζει μήνυμα λάθους.

    Κώδικας:
    Creating archive at "/home/borg/repo::root-2021-12-17 10:34"
    M /var/spool/mail/root
    M /var/spool/mail/myuser
    ------------------------------------------------------------------------------
    Archive name: root-2021-12-17 10:34
    Archive fingerprint: 52c2e23b418560ce204e41b7ccbf25cc2c81c00f14757fbcc3eab8067ebf9f8c
    Time (start): Fri, 2021-12-17 10:34:38
    Time (end):   Fri, 2021-12-17 10:34:41
    Duration: 2.73 seconds
    Number of files: 8645
    Utilization of max. archive size: 0%
    ------------------------------------------------------------------------------
                           Original size      Compressed size    Deduplicated size
    This archive:                1.46 GB              1.02 GB            122.95 kB
    All archives:                3.90 TB              3.66 TB             90.45 GB
    
                           Unique chunks         Total chunks
    Chunk index:                  143881              6040667
    ------------------------------------------------------------------------------
    terminating with success status, rc 0
    Το borg όχι μόνο δεν κρασάρει αλλά ίσως το ανοίγει με κάποιο άλλο mode από το rsync και το προσπελαύνει μια χαρά.

    Με τις λίγες πληροφορίες που έχουμε, δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι φταίει στην περίπτωση του OP αλλά το να μην έχει άδειες και να μην μπορεί να ανοίξει ένα αρχείο δεν είναι λογικό να κρασάρει το borg και φυσικά να κρασάρει με input / output error. Εκτός αν μπλέκει κάτι άλλο όπως selinux και τέτοιες χαζομάρες.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #30
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να διαβαστεί ένα αρχείο αλλά ακόμη και σε αυτή την περίπτωση δεν θα έπρεπε να κρασάρει με exceptions το borg. Σε εμένα γίνεται συνέχεια αυτό με το mbox επειδή έχω ανοιχτό τον mailer και το κάνει lock.


    Κώδικας:
    var/log/zypp/history
          7,960,300 100%    7.39MB/s    0:00:01 (xfr#585, to-chk=23/74604)
    var/spool/mail/
    var/spool/mail/myuser
              1,178 100%   57.52kB/s    0:00:00 (xfr#587, to-chk=1/74604)
    rsync: [receiver] open "/mnt/var/spool/mail/myuser" failed: Permission denied (13)
    
    sent 2,079,421,684 bytes  received 35,756 bytes  25,205,544.73 bytes/sec
    total size is 167,895,364,300  speedup is 80.74
    rsync error: some files/attrs were not transferred (see previous errors) (code 23) at main.c(1330) [sender=3.2.3]
    Το rsync δεν μπορεί να ανοίξει το mbox μου επειδή είναι lockαρισμένο και εμφανίζει μήνυμα λάθους.

    Κώδικας:
    Creating archive at "/home/borg/repo::root-2021-12-17 10:34"
    M /var/spool/mail/root
    M /var/spool/mail/myuser
    ------------------------------------------------------------------------------
    Archive name: root-2021-12-17 10:34
    Archive fingerprint: 52c2e23b418560ce204e41b7ccbf25cc2c81c00f14757fbcc3eab8067ebf9f8c
    Time (start): Fri, 2021-12-17 10:34:38
    Time (end):   Fri, 2021-12-17 10:34:41
    Duration: 2.73 seconds
    Number of files: 8645
    Utilization of max. archive size: 0%
    ------------------------------------------------------------------------------
                           Original size      Compressed size    Deduplicated size
    This archive:                1.46 GB              1.02 GB            122.95 kB
    All archives:                3.90 TB              3.66 TB             90.45 GB
    
                           Unique chunks         Total chunks
    Chunk index:                  143881              6040667
    ------------------------------------------------------------------------------
    terminating with success status, rc 0
    Το borg όχι μόνο δεν κρασάρει αλλά ίσως το ανοίγει με κάποιο άλλο mode από το rsync και το προσπελαύνει μια χαρά.

    Με τις λίγες πληροφορίες που έχουμε, δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι φταίει στην περίπτωση του OP αλλά το να μην έχει άδειες και να μην μπορεί να ανοίξει ένα αρχείο δεν είναι λογικό να κρασάρει το borg και φυσικά να κρασάρει με input / output error. Εκτός αν μπλέκει κάτι άλλο όπως selinux και τέτοιες χαζομάρες.
    Ποιο μετά σήμερα θα βάλω και το Script που τρέχει ...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας