Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-2015
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σημερα με επισκευτηκαν 2 ατομα (Ζωγραφου), λεγοντας μου οτι ηρθαν να εγκαταστησουν κουτι οπτικης ινας στην πολυκατοικια για FTTH κ γυρνουσαν στα σπιτια να βρουν ενδιαφερομενους. Οι ιδιοι μου ειπαν οτι ειχα προτεραιοτητα επειδη ειχα φτιαξει απο καιρο το κουπονι μου για το FTTH στο https://submit.sfbb.gr/ κατι το οποιο ειναι αληθεια. Στην πρωτη επισκεψη το μεσημερι δεν βρηκαν το βρογχο μου κ ξαναηρθαν το απογευμα με εκπροσωπο της wind και ολα τα απαραιτητα χαρτια. Ενω ολη η συζητηση ειχε γινει κ στις 2 επισκεψεις πανω στο FTTH κ την οπτικη ινα στο σπιτι κ λεγοντας μου οτι η τιμη ειναι 29 ευρω μετα το κουπονι απ το SFBB (κατι το οποιο θυμομουν οτι ειναι αληθεια) υπεγραψα ολα τα απαραιτητα χαρτια. Αφου εφυγαν το βραδυ ψαχνω το προγραμμα "wind fiber 100" που γραφει το συμβολαιο μου στο google και με βγαζει εδω https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...wind-fiber-100 το οποιο ειναι παλι στα 29 ευρω αλλα χαλκος! Ο,τι εχω ηδη στη Nova δλδ... Το προγραμμα "fiber to the home" ειναι σε αλλη σελιδα εδω https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...e-home/?d=null και προφανως εχει αλλο ονομα.

    Εννοειται καλεσα αμεσως να το ακυρωσω, αλλα δεν εχει καταχωρηθει ακομα. Επισυναπτω το μερος του συμβολαιου που αναγραφει το προγραμμα. Ελπιζω καποιος που να εχει κανει οντως συνδεση με οπτικη ινα μεσα στο σπιτι να μπορει να μου πει αν το συμβολαιο του το αναγραφει οπως εμενα, ή αν με κοροιδεψαν.

    Μου φαινεται παρατραβηγμενο να σου λενε περι SFBB, κουτια οπτικης ινας στην πολυκατοικια, για το κουπονι που ειχα κανει στο SFBB και να σου πασαρουν χαλκο στο τελος, αλλα με τη λυσα που τους εχει πιασει δεν το αποκλειω δυστυχως. Αν καποιο μελος μπορει να μου επιβεβαιωσει οτι το συμβολαιο του FTTH ειναι διαφορετικο, θα το εκτιμησω ιδιεταιρως και θα αναφερω κ τα ονοματα των εκπροσωπων για να προσεχετε κ οι υπολοιποι.

    Ευχαριστω προκαταβολικα για οποιαδηποτε βοηθεια.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails PXL_20211203_010054873.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.682
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Νομίζω ότι τελικά μάλλον δεν έχεις λόγο να ανησυχείς..

    Κατ' αρχάς από την στιγμή που είσαι να πάρεις σύνδεση FTTH από καμπίνα FTTH,
    δεν μπορείς να πάρεις σύνδεση VDSL 100 γιατί απλά δεν υπάρχει καμπίνα VDSL για εσένα..

    Όλο αυτόν τον καιρό γίνεται ένα τεράστιο μπάχαλο με τις συνδέσεις VDSL & FTTH..
    Οι πάροχοι βαφτίζανε τα προγράμματα τους όπως θέλανε.. Fiber κτλ..
    και ο απλός κόσμος που δεν ήξερε πολλά μπερδευότανε συνέχεια για το είδος της σύνδεσης..

    H Wind πρόσφατα νομίζω αποφάσισε να διαχωρίσει επακριβώς το είδος της κάθε σύνδεσης στο site της..

    Πιθανόν σε κάποια χαρτιά που έχουν κάποιοι από πριν δεν αναγράφονται ακόμη τα νέα προγράμματα..

    Πάντως κάποιοι πάροχοι ακολουθούν αρκετά επιθετική πολιτική στις πωλήσεις..
    και εγώ θα έλεγα σε όλους να κλείνουν συμβόλαια από τα επίσημα καταστήματα, τηλέφωνα, και σελίδες των εταιριών..

    Αν και πιθανόν μερικοί εξωτερικοί πωλητές ίσως μπορούν να δώσουν κάποια ιδιαίτερη προσφορά μερικές φορές..

    Απλά θα σου έλεγα να ξεκαθαρίσεις από την εταιρία το είδος του συμβολαίου σου και να ζητήσεις ίσως πιο επίσημο,
    ή αναλυτικό συμβόλαιο..

    Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν, με όλα αυτά..

    - - - Updated - - -

    Τώρα που ξαναδιάβασα αυτά που έγραφες..
    αν κατάλαβα καλά έχεις τώρα ήδη σύνδεση VDSL 100 με την Nova ?

    Εάν ναι.. τότε μάλλον έχεις και καμπίνα VDSL στην περιοχή σου..
    Οπότε στην περίπτωση αυτή, είναι αναγκαίο όπως σου έλεγα πιο πάνω να ξεκαθαρίσεις καλύτερα το είδος της σύνδεσης που θα σου δώσουν..

    Το βασικό για να μην έχεις καθυστερήσεις είναι στο sfbb να σου λέει ότι έχουν βγει διαθέσιμα πακέτα σύνδεσης FTTH για εσένα..

    Αλλιώς μάλλον η Wind βιάζεται να πιάσει νέους πελάτες..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-2015
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι τελικά μάλλον δεν έχεις λόγο να ανησυχείς..

    Κατ' αρχάς από την στιγμή που είσαι να πάρεις σύνδεση FTTH από καμπίνα FTTH,
    δεν μπορείς να πάρεις σύνδεση VDSL 100 γιατί απλά δεν υπάρχει καμπίνα VDSL για εσένα..

    Όλο αυτόν τον καιρό γίνεται ένα τεράστιο μπάχαλο με τις συνδέσεις VDSL & FTTH..
    Οι πάροχοι βαφτίζανε τα προγράμματα τους όπως θέλανε.. Fiber κτλ..
    και ο απλός κόσμος που δεν ήξερε πολλά μπερδευότανε συνέχεια για το είδος της σύνδεσης..

    H Wind πρόσφατα νομίζω αποφάσισε να διαχωρίσει επακριβώς το είδος της κάθε σύνδεσης στο site της..

    Πιθανόν σε κάποια χαρτιά που έχουν κάποιοι από πριν δεν αναγράφονται ακόμη τα νέα προγράμματα..

    Πάντως κάποιοι πάροχοι ακολουθούν αρκετά επιθετική πολιτική στις πωλήσεις..
    και εγώ θα έλεγα σε όλους να κλείνουν συμβόλαια από τα επίσημα καταστήματα, τηλέφωνα, και σελίδες των εταιριών..

    Αν και πιθανόν μερικοί εξωτερικοί πωλητές ίσως μπορούν να δώσουν κάποια ιδιαίτερη προσφορά μερικές φορές..

    Απλά θα σου έλεγα να ξεκαθαρίσεις από την εταιρία το είδος του συμβολαίου σου και να ζητήσεις ίσως πιο επίσημο,
    ή αναλυτικό συμβόλαιο..

    Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν, με όλα αυτά..

    - - - Updated - - -

    Τώρα που ξαναδιάβασα αυτά που έγραφες..
    αν κατάλαβα καλά έχεις τώρα ήδη σύνδεση VDSL 100 με την Nova ?

    Εάν ναι.. τότε μάλλον έχεις και καμπίνα VDSL στην περιοχή σου..
    Οπότε στην περίπτωση αυτή, είναι αναγκαίο όπως σου έλεγα πιο πάνω να ξεκαθαρίσεις καλύτερα το είδος της σύνδεσης που θα σου δώσουν..

    Το βασικό για να μην έχεις καθυστερήσεις είναι στο sfbb να σου λέει ότι έχουν βγει διαθέσιμα πακέτα σύνδεσης FTTH για εσένα..

    Αλλιώς μάλλον η Wind βιάζεται να πιάσει νέους πελάτες..
    Στη σελιδα submit.sfbb.gr μου βγαζει το κουπονι μου κ "παροχους που παρεχουν υπηρεσιες SFBB Υπηρεσίες στη διεύθυνσή σας" (Wind κ ΟΤΕ). Σιγουρα υπαρχει στην περιοχη μου κ η συζητηση με τους εκπροσωπους εγινε γυρω στο FTTH (κουτι στην πολυκατοικια, καινουριο ρουτερ, οπτικη ινα στο σπιτι κλπ).
    Το συμβολαιο ομως φαινεται να ειναι για VDSL κ οχι Fiber to the home.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.682
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εάν σου βγάζει παρόχους & πακέτα στο sfbb είναι καλό..
    μπορείς να προχωρήσεις για σύνδεση FTTH..

    Όπως σου έγραφα θα πάρεις στο επίσημο τηλ. της Wind να επιβεβαιώσεις ότι μιλάτε για FTTH..
    Πες τους να σου στείλουν ξανά το συμβόλαιο..

    Δεν μου είπες.. έχεις τώρα VDSL 100 ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.245
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν μου είπες.. έχεις τώρα VDSL 100 ?
    Η γνώμη μου είναι αν όντως τώρα έχει VDSL να ξεκαθαρίσει άμεσα μην τυχόν και του κάνουν καμιά στραβή και κάνουν φορητότητα. Γιατί λογικά αν πάει έστω και σε VDSL 200 από τη Wind, μπορεί να κάνει αναβάθμιση από Wind σε FTTH, αλλά εφόσον είναι πελάτης Νόβα ίσως έρθει να πληρώσει κανα πέναλτι.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-2015
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν σου βγάζει παρόχους & πακέτα στο sfbb είναι καλό..
    μπορείς να προχωρήσεις για σύνδεση FTTH..

    Όπως σου έγραφα θα πάρεις στο επίσημο τηλ. της Wind να επιβεβαιώσεις ότι μιλάτε για FTTH..
    Πες τους να σου στείλουν ξανά το συμβόλαιο..

    Δεν μου είπες.. έχεις τώρα VDSL 100 ?
    Ναι εχω VDSL 100 απ τη Nova ομως. Οι ιδιοι οι εκπροσωποι μου εδωσαν το επισημο τηλεφωνο της Wind (13800) οπου καλεσα σημερα κ μου ειπαν πως οταν λενε "fiber 100" εννοουνε "fiber to the home" (εχω ηχογραφημενη την κληση με αυτη τη δηλωση). Η κυρια στο τηλεφωνο μου ειπε να ξανακαλεσω Δευτερα γιατι δεν εχει περαστει ακομα η αιτηση μου στο συστημα για να το επιβεβαιωσω. Οι εκπροσωποι που με επισκεφτηκαν μου ειπαν οτι θα με καλεσουν απ το νομικο τμημα της wind εντος των ημερων για επιβεβαιωση ετσι κ αλλιως, οποτε ελπιζω να το προλαβω αν ειναι απατη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνώμη μου είναι αν όντως τώρα έχει VDSL να ξεκαθαρίσει άμεσα μην τυχόν και του κάνουν καμιά στραβή και κάνουν φορητότητα. Γιατί λογικά αν πάει έστω και σε VDSL 200 από τη Wind, μπορεί να κάνει αναβάθμιση από Wind σε FTTH, αλλά εφόσον είναι πελάτης Νόβα ίσως έρθει να πληρώσει κανα πέναλτι.
    Εννοειται πως αν ειναι απλο VDSL 100 θα το ακυρωσω, παροτι ειναι τα ιδια λεφτα/υπηρεσια με την Nova 100 που εχω ηδη. Θα αλλαξω κ το συμβολαιο στο κινητο που εχω Wind σε αλλη εταιρια, δεν θελω σχεσεις με απατεωνες. Ελπιζω να προκειται απλως για παρεξηγηση, θα ξαναπαρω τηλεφωνο τη Δευτερα κ θα ζητησω επιβεβαιωση οτι προκειται για οπτικη ινα μεσα στο σπιτι με τερματικο κλπ. Θεωρω οτι επρεπε να ειναι σαφες στο συμβολαιο το "fiber to the home" κ να μην γραφει "fiber 100" οπως ακριβως ονομαζεται το αντιστοιχο προγραμμα τους για VDSL.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.751
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Απο τη στιγμη που αναφερεται κουπονι sfbb δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι τιποτε αλλο εκτος απο ftth.
    Και ναι, πλεον σε πολλες περιοχες υπαρχει και vdsl και ftth.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.682
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάνουν την εξής πονηριά κάποιοι..

    προσπαθούν να σε κλείσουν πελάτη προτού βγουν τα πακέτα σύνδεσης για την διεύθυνση σου..
    μόνο με το ότι μπορεί να υπάρχει κουπόνι..

    Και τα πακέτα (και η σύνδεση) μπορούν να αργήσουν αρκετό καιρό να βγουν..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #9
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Κούρασαν με τα ψέματα τους όλοι αυτοί οι πόρτα- πόρτα. Μίλα με την εταιρία να ακυρώσεις ότι σου έταξαν, και αν θες κάποια υπηρεσία επικοινώνησε εσύ μαζί τους.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.921
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από palamosteliaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εχω VDSL 100 απ τη Nova ομως. Οι ιδιοι οι εκπροσωποι μου εδωσαν το επισημο τηλεφωνο της Wind (13800) οπου καλεσα σημερα κ μου ειπαν πως οταν λενε "fiber 100" εννοουνε "fiber to the home" (εχω ηχογραφημενη την κληση με αυτη τη δηλωση). Η κυρια στο τηλεφωνο μου ειπε να ξανακαλεσω Δευτερα γιατι δεν εχει περαστει ακομα η αιτηση μου στο συστημα για να το επιβεβαιωσω. Οι εκπροσωποι που με επισκεφτηκαν μου ειπαν οτι θα με καλεσουν απ το νομικο τμημα της wind εντος των ημερων για επιβεβαιωση ετσι κ αλλιως, οποτε ελπιζω να το προλαβω αν ειναι απατη.



    Εννοειται πως αν ειναι απλο VDSL 100 θα το ακυρωσω, παροτι ειναι τα ιδια λεφτα/υπηρεσια με την Nova 100 που εχω ηδη. Θα αλλαξω κ το συμβολαιο στο κινητο που εχω Wind σε αλλη εταιρια, δεν θελω σχεσεις με απατεωνες. Ελπιζω να προκειται απλως για παρεξηγηση, θα ξαναπαρω τηλεφωνο τη Δευτερα κ θα ζητησω επιβεβαιωση οτι προκειται για οπτικη ινα μεσα στο σπιτι με τερματικο κλπ. Θεωρω οτι επρεπε να ειναι σαφες στο συμβολαιο το "fiber to the home" κ να μην γραφει "fiber 100" οπως ακριβως ονομαζεται το αντιστοιχο προγραμμα τους για VDSL.
    Εσύ θες να πας σε ftth; Απλά ρωτάω..
    Στη θέση σου θα έστελνα μέσω φόρμας επικοινωνίας στη wind μήνυμα να μην προχωρήσει σε καμιά αλλαγή χωρίς να σε ενημερώσουν εγγράφως για το είδος της υπηρεσίας.. Από τώρα αυτό για να είσαι σίγουρος..
    Αλήθεια στη nova τώρα δεν έχει διάρκεια το συμβόλαιο; Ποινή αν φύγεις δεν υπάρχει;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.751
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνουν την εξής πονηριά κάποιοι..

    προσπαθούν να σε κλείσουν πελάτη προτού βγουν τα πακέτα σύνδεσης για την διεύθυνση σου..
    μόνο με το ότι μπορεί να υπάρχει κουπόνι..

    Και τα πακέτα (και η σύνδεση) μπορούν να αργήσουν αρκετό καιρό να βγουν..
    Ο ανθρωπος ειπε οτι υπαρχουν προσφορες οτε και wind στο κουπονι του. Τι λεμε?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ θες να πας σε ftth; Απλά ρωτάω..
    Στη θέση σου θα έστελνα μέσω φόρμας επικοινωνίας στη wind μήνυμα να μην προχωρήσει σε καμιά αλλαγή χωρίς να σε ενημερώσουν εγγράφως για το είδος της υπηρεσίας.. Από τώρα αυτό για να είσαι σίγουρος..
    Αλήθεια στη nova τώρα δεν έχει διάρκεια το συμβόλαιο; Ποινή αν φύγεις δεν υπάρχει;
    Φυσικα και εχει ποινη, Το μονο σιγουρο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κούρασαν με τα ψέματα τους όλοι αυτοί οι πόρτα- πόρτα. Μίλα με την εταιρία να ακυρώσεις ότι σου έταξαν, και αν θες κάποια υπηρεσία επικοινώνησε εσύ μαζί τους.
    Δεν ειναι ολοι οι πορτα πορτα απατεωνες. Ειδικοτερα με το ftth, που ΠΡΕΠΕΙ και να πας πορτα πορτα

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.921
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Εμάς στο εξοχικό με ftth υποδομή, μας είχαν πρήξει στα τηλέφωνα να βάλουμε..
    Στο τέλος βαρέθηκαν..
    Μετά ήρθαν και πέταξαν και κάτι διαφημιστικά φυλλάδια και αυτό ήταν..
    Δεν ενδιαφέρθηκε κανένας μιας και μιλάμε για εξοχικά..
    Και μείναμε με τις adsl..
    Όσοι έχουμε τηλέφωνο.. Γιατί δεν έχουν όλοι..
    Αυτό.. Και.. Υγεία..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    23-12-2015
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τη στιγμη που αναφερεται κουπονι sfbb δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι τιποτε αλλο εκτος απο ftth.
    Και ναι, πλεον σε πολλες περιοχες υπαρχει και vdsl και ftth.
    Το θεμα ειναι να εκαναν οντως συνδεση με οπτικη ινα στο σπιτι κ οχι μεταφορα αριθμου στη Wind με την υπαρχουσα συνδεση χαλκου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ θες να πας σε ftth; Απλά ρωτάω..
    Στη θέση σου θα έστελνα μέσω φόρμας επικοινωνίας στη wind μήνυμα να μην προχωρήσει σε καμιά αλλαγή χωρίς να σε ενημερώσουν εγγράφως για το είδος της υπηρεσίας.. Από τώρα αυτό για να είσαι σίγουρος..
    Αλήθεια στη nova τώρα δεν έχει διάρκεια το συμβόλαιο; Ποινή αν φύγεις δεν υπάρχει;
    Στη Nova ειμαι πολλα χρονια (πανω απο 5) οποτε δεν νομιζω να υπαρχουν ποινες πλεον. Σιγουρα θα θελουν να εξοφληθει ο τρεχον λογαριασμος (προφανως).

    Επειτα απο επικοινωνια με wind στο τηλεφωνο, facebook και twitter δεν καταφερα τπτ ουτε σημερα. Ολοι μου ειπαν οτι η αιτηση μου δεν εχει καταχωρηθει. Στο facebook κ twitter τους εστειλα την φωτογραφια του συμβολαιου (αυτη που ειχα στο αρχικο ποστ) ρωτωντας αν ειναι για FTTH κ δεν ξερουν να μου πουν. Στο twitter μαλιστα μου λενε οτι δεν μπορουν να δουν πολυμεσα στα DM...
    Απ το twitter καταχωρηθηκε αιτημα για υποστηριξη απ το οποιο πηρα κ sms στο κινητο και στο facebook μου ειπαν να περιμενω κληση απ το τμημα με τις οπτικες ινες για "να λαβω μια ξεκαθαρη απαντηση"

    Αρχιζω να πιστευω οτι οντως η δουλεια βρωμαει... Η μοναδικη ελπιδα ειναι το τηλεφωνημα απ το νομικο τμημα που μου ειπε η εκπροσωπος να περιμενω. Λογικα ειναι αυτο που σε καλουν κ ηχογραφουν να σου περιγραφουν το προγραμμα κ να συμφωνεις, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι απαραιτητο απ τη στιγμη που υπεγραψα συμβολαια.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-11-2007
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Router
    NETFASTER IAD & STB
    SNR / Attn
    9(dB) / 41(dB)
    Αυτό που κανουν συνήθως είναι να σε γυρνάνε πρώτα σε χαλκό/καμπίνα και παράλληλα παραγγέλνουν το FTTH.
    Όποτε μόλις γίνουν οι τεχνικές εργασίες (2μηνες) καταργούν το χαλκό και σε περνάνε στην ίνα.

    No worries λοιπον

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.751
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από palamosteliaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι να εκαναν οντως συνδεση με οπτικη ινα στο σπιτι κ οχι μεταφορα αριθμου στη Wind με την υπαρχουσα συνδεση χαλκου.

    Αρχιζω να πιστευω οτι οντως η δουλεια βρωμαει... Η μοναδικη ελπιδα ειναι το τηλεφωνημα απ το νομικο τμημα που μου ειπε η εκπροσωπος να περιμενω. Λογικα ειναι αυτο που σε καλουν κ ηχογραφουν να σου περιγραφουν το προγραμμα κ να συμφωνεις, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι απαραιτητο απ τη στιγμη που υπεγραψα συμβολαια.
    Να το ξαναπω. Μεταφορα στη wind με κουπονι sfbb χωρις ftth ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
    Το οτι δεν βλεπουν την αιτηση,,,, εεε wind ειναι θα την πηρε ο αερας. Θα τη βρουν.

    Προφανως και το να σου κανουν πρωτα μεταφορα οπως εισαι σε vdsl μεχρι να κατασκευαστει το ftth ειναι λογικο, και για να μην χασουν το εσοδο και για να μην μεινεις χωρις υπηρεσια.
    Παντα οι αλλαγες παροχου ειναι πονεμενες διαδικασιες Κουραγιο

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας