Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια χαρά σε όλους.

    Πολύ νέος στο άθλημα και με έχει συνεπάρει το RouterOS έστω και στα τόσο λίγα που έχω δει προς στιγμήν.

    Είχα ένα θέμα, στο σημείο που έβαζα το Chateau αντί να τσιμπάει ένα κοντινό tower που προσφέρει μεγαλύτερες ταχύτητες και 3 bands (1 + 2 CA) πήγαινε και συντόνιζε με ένα tower που ήταν στα 15 χιλιόμετρα και προσέφερε μόνο 2 bands, μάλιστα με πάρα πολλά προβλήματα στο internet κατά τη διάρκεια της ημέρας και ιδιαίτερα τη νύχτα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-12-03 at 10.31.07 AM.jpg 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  224,1 KB 
ID: 232834

    RouterOS to the rescue! Μπορούμε να κλειδώσουμε το LTE interface σε όποιο PCI θέλουμε

    1. Ανοίγουμε terminal και χτυπάμε:
    Κώδικας:
    /interface/lte cell-monitor
    2. Ζητάει αριθμό του LTE interface, στην περίπτωση του Chateau LTE12 που έχουμε μόνο ένα, του δίνουμε μηδέν (0).

    Θα ξεκινήσει να σκανάρει και να δείχνει όλα τα PCIs που είναι διαθέσιμα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-12-03 at 10.15.22 AM.png 
Εμφανίσεις:  91 
Μέγεθος:  387,1 KB 
ID: 232833

    (Στο screenshot δεν φαίνεται αυτό στο οποίο κλείδωνε από μόνο του γιατί πήρα το router και έκανα αλλού το configuration, αλλά το PCI 19 στο οποίο θέλω να συνδεθώ είναι διαθέσιμο και στο "προβληματικό" σημείο)

    Βλέπουμε λοιπόν ότι υπάρχει το PCI 19 με EARFCN 6300 στο eNB με ID 10616 (το οποίο δίνει και την Band 7 κάτι που δεν αναφέρεται στο cellmapper)

    3. Πάμε στο terminal και πατάμε:
    Κώδικας:
    /interface lte at-chat lte1 input="at+qnwlock=\"common/4g\",1,6300,19"
    (μαζί με τα double quotemarks) όπου το 6300 και το 19 στο τέλος είναι τα EARFCN και PCI.

    Αμέσως θα κλειδώσει στο συγκεκριμένο cell.

    Υπάρχει όμως ένα ακόμα πρόβλημα: Αν κάνει restart το router, αυτή η ρύθμιση θα χαθεί. Η λύση έρχεται με ένα entry στον Scheduler:
    Start Time: startup
    Interval: 00:00:00

    On Event:

    Κώδικας:
    :log info "Starting cell Lock schedule entry. Waiting for 5 minutes"
    :delay 00:05:00
    :log info "Performing cell lock"
    /interface lte at-chat lte1 input="at+qnwlock=\"common/4g\",1,6300,19"
    Βάζουμε ένα delay της τάξης των 5 λεπτών για να είμαστε σίγουροι ότι έχει γίνει initialise το lte interface (από τα logs είδα γενικά ότι είναι variable o χρόνος από 1,5 έως 3 λεπτά οπότε έβαλα 5 για να είμαι σίγουρος), και μετά τρέχει την ίδια εντολή που χτυπήσαμε στο terminal.

    (Τα logs τα έχω βάλει καθαρά για verbosity, δεν είναι απαραίτητα).

    Για να δούμε το cell lock state, χτυπάμε στο terminal:
    Κώδικας:
    /interface lte at-chat lte1 input="at+qnwlock=\"common/4g\""
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-12-03 at 10.47.53 AM.png 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  322,3 KB 
ID: 232835
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WhatTheIanni : 03-12-21 στις 11:58.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    ΠΡΟΣΟΧΗ όμως θα υπάρχουν μικροδιακοπές όταν η κεραία ζητήσει να γυρίσεις cell, μικρές μεν υπαρκτές δε.

    καλύτερα είναι να το αφήνεις μόνο του να κλειδώνει και αν σου το επιτρέπουν οι συνθήκες να επιλέξεις μόνο τις μπάντες που χρησιμοποιείς, για να καταφέρεις να μείνεις σταθερός σε ένα cell.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΡΟΣΟΧΗ όμως θα υπάρχουν μικροδιακοπές όταν η κεραία ζητήσει να γυρίσεις cell, μικρές μεν υπαρκτές δε.

    καλύτερα είναι να το αφήνεις μόνο του να κλειδώνει και αν σου το επιτρέπουν οι συνθήκες να επιλέξεις μόνο τις μπάντες που χρησιμοποιείς, για να καταφέρεις να μείνεις σταθερός σε ένα cell.
    Το παρατήρησα αυτό που λες. Βλέπω στο documentation πως μπορώ να κλειδώνω σε πολλαπλά cells, θα δοκιμάσω και ένα άλλο διπλανό.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    ότι και όσα να δοκιμάσεις να κλειδώσεις, ΑΝ η γειτονική κεραία πει: "συνδέσου σε μένα", τότε θα κάνει δρομολόγηση στο GTP tunnel, και εσύ μέχρι να απαντήσεις όχι θέλω πάλι την ίδια κεραία, έχεις χάσει κάποια πακέτα.

    Περισσότερα με εικόνες κτλ μπορείς να διαβάσεις εδώ και εδώ, υπάρχουν και αναλυτικά άρθρα για την λειρουργία των LTE, τα έχω αναρτήσει σε άλλο νήμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ πολύ, ξεκινάω το διάβασμα.

    Έχω το εξής πρόβλημα:

    Το Chateau συνδέεται στο cell με physical id 313 το οποίο όπως έγραψα φαίνεται από το cellmapper να είναι λίγο μακριά.

    Καθόλη τη διάρκεια της ημέρας, έχω Internet κανονικότατα και μάλιστα με καλές ταχύτητες συνήθως. Όμως από τις 22:00 και μέχρι τις 10 πρωί, ενώ οι δείκτες RSSI RSRP SINR RSRQ κυμαίνονται στα ίδια όπως την υπόλοιπη μέρα, έχω απώλεια Internet.

    Τώρα που το σκέφτομαι ίσως το πρόβλημα δεν είναι το cell και μήπως έχει μπει κάποιος κόφτης στην CU που έχω πρόχειρα με την προσφορά unlimited surf & mail (περιμένω να ενεργοποιηθεί η Unlimited Ultra SIM τη Δευτέρα και μέχρι τότε παίζω με το CU για να εξοικειωθώ με το Chateau) γιατί μου φαίνεται παράξενο που έχω πρόβλημα σχεδόν τις ίδιες ώρες κάθε μέρα.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ, ξεκινάω το διάβασμα.

    Έχω το εξής πρόβλημα:

    Το Chateau συνδέεται στο cell με physical id 313 το οποίο όπως έγραψα φαίνεται από το cellmapper να είναι λίγο μακριά.

    Καθόλη τη διάρκεια της ημέρας, έχω Internet κανονικότατα και μάλιστα με καλές ταχύτητες συνήθως. Όμως από τις 22:00 και μέχρι τις 10 πρωί, ενώ οι δείκτες RSSI RSRP SINR RSRQ κυμαίνονται στα ίδια όπως την υπόλοιπη μέρα, έχω απώλεια Internet.

    Τώρα που το σκέφτομαι ίσως το πρόβλημα δεν είναι το cell και μήπως έχει μπει κάποιος κόφτης στην CU που έχω πρόχειρα με την προσφορά unlimited surf & mail (περιμένω να ενεργοποιηθεί η Unlimited Ultra SIM τη Δευτέρα και μέχρι τότε παίζω με το CU για να εξοικειωθώ με το Chateau) γιατί μου φαίνεται παράξενο που έχω πρόβλημα σχεδόν τις ίδιες ώρες κάθε μέρα.
    Κάνε ένα check μήπως σου έρχεται ένα SMS ότι έχεις ξεπεράσει τα 500mb εντός 24 ώρου ημέρας. Η vodafone ανεξαρτήτος προγράμματος έχει όριο 500mb την μέρα, δεν ξέρω αν ισχύει μέχρι και σήμερα.

    Η Vodafone GR γενικά κανιβαλίζει τα πάντα σε θέμα δικτύων, οπότε όλα τα κουτσά στραβά να τα περιμένεις από αυτήν, μέχρι και drain της μπαταρίας σου να περιμένεις γιατί δεν αφήνει την κεραία του κινητού να χαμηλώσει tx.

  7. #7
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ένα check μήπως σου έρχεται ένα SMS ότι έχεις ξεπεράσει τα 500mb εντός 24 ώρου ημέρας. Η vodafone ανεξαρτήτος προγράμματος έχει όριο 500mb την μέρα, δεν ξέρω αν ισχύει μέχρι και σήμερα.

    Η Vodafone GR γενικά κανιβαλίζει τα πάντα σε θέμα δικτύων, οπότε όλα τα κουτσά στραβά να τα περιμένεις από αυτήν, μέχρι και drain της μπαταρίας σου να περιμένεις γιατί δεν αφήνει την κεραία του κινητού να χαμηλώσει tx.
    Ενεργοποίησα τα SMS στο Chateau, και δεν βρήκα κάποιο σχετικό SMS. Μου φαίνεται πολύ παράξενο που πάντα συμβαίνει από τις 10 το βράδυ μέχρι τις 10 το επόμενο πρωί.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ένα check μήπως σου έρχεται ένα SMS ότι έχεις ξεπεράσει τα 500mb εντός 24 ώρου ημέρας. Η vodafone ανεξαρτήτος προγράμματος έχει όριο 500mb την μέρα, δεν ξέρω αν ισχύει μέχρι και σήμερα.

    Η Vodafone GR γενικά κανιβαλίζει τα πάντα σε θέμα δικτύων, οπότε όλα τα κουτσά στραβά να τα περιμένεις από αυτήν, μέχρι και drain της μπαταρίας σου να περιμένεις γιατί δεν αφήνει την κεραία του κινητού να χαμηλώσει tx.
    Λοιπόν μετακίνησα το Chateau σε άλλο σημείο του σπιτιού και συνδέθηκε σε άλλο cell. Εκεί έχω internet εκείνες τις ώρες, αλλά σε χαμηλότερη ταχύτητα από εκείνη που μου προσφέρει το cell 313 τις ώρες της ημέρας που δουλεύει.

    Μου φαίνεται παράξενο όμως το γεγονός ότι είναι λες και κατεβαίνει διακόπτης στις 10 το βράδυ. Μπορεί κάποιος να δει τι μου βγάζει το cell monitor όταν έχω internet και όταν δεν έχω, μπας και βγάλουμε κάποια άκρη;

    Όταν έχω internet:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_6559.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  144,1 KB 
ID: 232904

    Όταν ΔΕΝ έχω internet:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_6566.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  106,3 KB 
ID: 232905
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WhatTheIanni : 06-12-21 στις 09:55.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Ποια είναι η εντολή στο Chateue για reset επαναφορά τις μπάντες?

    Αυτή είναι η εντολή; Κάνει disable lock
    Κώδικας:
    interface/lte/at-chat lte1 input="at+qnwlock="common/4g",0"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 07-01-23 στις 16:05.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  9. #9
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια είναι η εντολή στο Chateue για reset επαναφορά τις μπάντες?

    Αυτή είναι η εντολή; Κάνει disable lock
    Κώδικας:
    interface/lte/at-chat lte1 input="at+qnwlock="common/4g",0"
    Πρέπει να κάνεις σωστά escape τα ""


    /interface lte at-chat lte1 input="at+qnwlock="common/4g",0"

    Δεν το δείχνει σωστά εδώ… πριν τα εσωτερικά " πρέπει να βάλεις \

  10. #10
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να κάνεις σωστά escape τα ""


    /interface lte at-chat lte1 input="at+qnwlock="common/4g",0"

    Δεν το δείχνει σωστά εδώ… πριν τα εσωτερικά " πρέπει να βάλεις \
    ΟΚ το κατάλαβα, μου έπαιξε η εντολή με την πρώτη.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  11. #11
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    On Event:

    Κώδικας:
    :log info "Starting cell Lock schedule entry. Waiting for 5 minutes"
    :delay 00:05:00
    :log info "Performing cell lock"
    /interface lte at-chat lte1 input="at+qnwlock="common/4g",1,6300,19"
    To scripts σου το μετέτρεψα λίγο και έβαλα να μου στέλνει και στο telegram ότι το cell lock έχει γίνει.

    Κώδικας:
    :log info "Starting cell Lock schedule entry. Waiting for 5 minutes":delay 00:05:00
    :log info "Performing cell lock"
    / interface lte at-chat lte1 input="at+qnwlock=\"common/4g\",1,6300,19"
    :delay 00:02:00
    :log info "send message to your phone, Cell already locked"
    / tool fetch url="https://api.telegram.org/botΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ:ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ/sendMessage?chat_id=-ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ&text=Cell already locked"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 09-01-23 στις 00:45.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας