Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2008
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, αν και ο τίτλος δεν είναι πολύ κατατοπιστικός, θα ήθελα την βοήθειά σας όσον αφορά την αυτόματη συμπλήρωση φορμών σε έναν περιηγητή, και για να είναι πιο συγκεκριμένο στον chrome. Καταρχάς θα ήθελα να πω πως θέλω να αποφύγω την δημιουργία κάποιου extension πάνω στον chrome.

    Ας πούμε ότι θέλω να φτιάξω ένα πρόγραμμα σε c# το οποίο να βρίσκει τον ενεργό tab του chrome, να εντοπίσει το textbox με βάση πχ το id που έχει στο html, να καταχωρεί το κείμενο που θέλω και να δίνει κ εντολή για να πατιέται ένα button. Δεν θέλω έτοιμο κώδικα, αυτό που ρωτάω είναι η άποψή σας στο πια γλώσσα θα ήταν η καλύτερη να χρησιμοποιήσω, και αν υπάρχει κάποιο library (πχ το selenium) και γενικά την γνώμη σας στο τι θεωρείτε πιο ολοκληρωμένη προσέγγιση πάνω στο θέμα. Το παράδειγμα που έδωσα παραπάνω είναι αρκετά απλοποιημένο φυσικά, όμως αν λειτουργεί αυτό μετά νομίζω είναι εύκολο να κάνεις πολλά πράγματα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει το ChromeDriver ( https://chromedriver.chromium.org/home ) το οποίο σου δίνει προγραμματιστικές δυνατότητες πάνω στον chrome.

    Αλλιώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα εργαλεία για αυτοματοποίηση του browser ( πχ https://www.selenium.dev/ ) ή κάποιο άλλο εργαλείο για Web UI Testing, που έχουν την δυνατότητα να κάνουν ενέργειες σε έναν browser, όπως θα τις έκανε ο χρήστης.

    - - - Updated - - -

    Αν θέλεις να το πας σε ΠΟΛΥ βασικό επίπεδο (να μην χρησιμοποιήσεις τίποτα) τότε αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι να βρεις από τα processes το handler του Chrome και να αρχίσεις να κάνεις κλικ και πληκτρολόγηση σαν χρήστης (σε επίπεδο λειτουργικού) ή μέσω του Developer Consol, όπου θα τρέχεις javascript για να πειράξεις πράγματα/ενεργοποιήσεις λειτουργίες.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας