Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    983
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Λοιπόν καινούρια CPU-Motherboard-Ram με ~700-800€ κυρίως για gaming

    CPU σκεφτόμουν Ryzen (5600Χ ή κάποιον άλλο αν αξίζει τα παραπάνω €) προβληματίζομαι όμως με τις θερμοκρασίες που διαβάζω. Από την άλλη μου αρέσουν και οι intel i7 gen12 αλλά διάβασα για "πολύ" TDP & power consumption και φοβάμαι μην τελικά τα στάζουμε στην ΔΕΗ για λίγη δύναμη & fps παραπάνω.

    Motherboard B550 & X570 διάβασα ότι μπορεί να είναι future proof και ότι θα παίρνουν την σειρά 4 (στην x570 δεν μου αρέσει που έχει cooler -άσχημες εμπειρίες με chipset coolers-)
    Για το 1200 της Intel δεν το έψαξα αλλά όπως εδώ και χρόνια κάθε σειρά θέλει τα δικά της, δεν πιστεύω να το αλλάξει τώρα.

    Μνήμες δεν με καίει και πολύ θα βρώ κάποιες αξιόπιστες οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

    Δεν ξέρω αν κάπου είμαι λάθος οπότε πείτε μου γνώμες, με το σκεπτικό να κρατήσει για 4-5 χρόνια εσείς τι θα προτιμούσατε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 03-12-21 στις 17:54.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    CPU σκεφτόμουν Ryzen (5600Χ ή κάποιον άλλο αν αξίζει τα παραπάνω €) προβληματίζομαι όμως με τις θερμοκρασίες που διαβάζω.
    5600x = χλιαρός
    5800x = καυτός
    5900x = ζεστός
    5950x = καυτός
    Take your pick.

    Αν οι διορθώσεις στο κόστος του 5800 έρθουν και εδώ, μάλλον είναι η λογικότερη επιλογή (+1 καλό cooler).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη μου αρέσουν και οι intel i7 gen12 αλλά διάβασα για "πολύ" TDP & power consumption και φοβάμαι μην τελικά τα στάζουμε στην ΔΕΗ για λίγη δύναμη & fps παραπάνω.
    Απ'ότι διαβάζω μια χαρά είναι (αλλά όντως, πολύ ρεύμα).
    Προσωπική εμπειρία δεν έχω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Motherboard B550 & X570 διάβασα ότι μπορεί να είναι future proof και ότι θα παίρνουν την σειρά 4
    Αν εννοείς zen 4, όχι, μόνο future-proof δεν είναι.
    Το πολύ-πολύ να πάρουν το 3d v-cache/refresh του zen 3 (άν/όταν βγεί).
    Το AM4 είναι στα τελευταία του.
    Οι zen 4 θα είναι νέο socket (am5?) + ddr5.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην x570 δεν μου αρέσει που έχει cooler -άσχημες εμπειρίες με chipset coolers
    Το x570s δεν έχει cooler.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    983
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Άρα καλύτερα να περιμένω για zen 4 & ddr5 που είπαν ότι θα βγει μέσα στο 22 εκτός αν θα πρέπει να μένουμε δίπλα στην ΔΕΗ και γι αυτούς...

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα καλύτερα να περιμένω για zen 4 & ddr5 που είπαν ότι θα βγει μέσα στο 22
    Άρα, ότι νομίζεις.
    Μετά θα περιμένεις 6 μήνες για διαθεσιμότητα & να στρώσουν οι τιμές στη ram.
    Μετά θάναι κοντά ο zen 4+ και οι 2ής γενιάς motherboards (που θα διορθώνουν τα παιδικά προβλήματα του am5)
    κοκ
    Καταλαβαίνεις που πάει αυτό, πάντα στους επόμενους 6 μήνες έρχεται κάτι "καλύτερο".
    Εγώ θα έλεγα να ψωνίζεις αυτό που χρειάζεσαι όταν το χρειάζεσαι,
    και άν σε ενδιαφέρει το value/$ ίσως είναι καλή ιδέα να ψωνίζεις -1 γενεά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν καινούρια CPU-Motherboard-Ram με ~700-800€ κυρίως για gaming

    CPU σκεφτόμουν Ryzen (5600Χ ή κάποιον άλλο αν αξίζει τα παραπάνω €) προβληματίζομαι όμως με τις θερμοκρασίες που διαβάζω. Από την άλλη μου αρέσουν και οι intel i7 gen12 αλλά διάβασα για "πολύ" TDP & power consumption και φοβάμαι μην τελικά τα στάζουμε στην ΔΕΗ για λίγη δύναμη & fps παραπάνω.

    Motherboard B550 & X570 διάβασα ότι μπορεί να είναι future proof και ότι θα παίρνουν την σειρά 4 (στην x570 δεν μου αρέσει που έχει cooler -άσχημες εμπειρίες με chipset coolers-)
    Για το 1200 της Intel δεν το έψαξα αλλά όπως εδώ και χρόνια κάθε σειρά θέλει τα δικά της, δεν πιστεύω να το αλλάξει τώρα.

    Μνήμες δεν με καίει και πολύ θα βρώ κάποιες αξιόπιστες οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

    Δεν ξέρω αν κάπου είμαι λάθος οπότε πείτε μου γνώμες, με το σκεπτικό να κρατήσει για 4-5 χρόνια εσείς τι θα προτιμούσατε?
    Ρίξε μια ματιά στον 10400 είναι άριστο vfm.
    Τελευταίας γενναίας hardware προϋποθέτει πρακτικότητα και υπομονή μέχρι να έρθουν τα κατάλληλα bios updates.
    Οι Ryzens 5XXX αν δεν ενεργοποιήσεις το pbo (auto overclock) o 5950X default είναι 105tdp 142watt, με μια νορμαλ ψύκτρα δεν υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας του ασχέτως ότι η πολιτική της amd προωθεί ακριβές και θηριώδεις λύσεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    983
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα, ότι νομίζεις.
    Μετά θα περιμένεις 6 μήνες για διαθεσιμότητα & να στρώσουν οι τιμές στη ram.
    Μετά θάναι κοντά ο zen 4+ και οι 2ής γενιάς motherboards (που θα διορθώνουν τα παιδικά προβλήματα του am5)
    κοκ
    Καταλαβαίνεις που πάει αυτό, πάντα στους επόμενους 6 μήνες έρχεται κάτι "καλύτερο".
    Εγώ θα έλεγα να ψωνίζεις αυτό που χρειάζεσαι όταν το χρειάζεσαι,
    και άν σε ενδιαφέρει το value/$ ίσως είναι καλή ιδέα να ψωνίζεις -1 γενεά.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το μόνο που με σκέφτομαι πλέον είναι η DDR5.
    Αλλάζω PC κάθε 5-6 χρόνια οπότε σκέφτηκα να μην μείνω πίσω στις μνήμες. (αν χρειαζόμουν και VGA δεν θα το προχωρούσα καν)
    Και πάνω που είχα πάρει απόφαση να παρατήσω την INTEL (μετά από 20+ χρόνια) και να "γυρίσω" σε AMD είχα την λάθος εντύπωση ότι θα μπορούσα να πάω και σε DDR5
    Οπότε εκεί "κολλάω" τώρα, αλλιώς όπως μου έγραψες και εσύ θα κατέληγα σε 5600 ή 5800.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NicM1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξε μια ματιά στον 10400 είναι άριστο vfm.
    Τελευταίας γενναίας hardware προϋποθέτει πρακτικότητα και υπομονή μέχρι να έρθουν τα κατάλληλα bios updates.
    Οι Ryzens 5XXX αν δεν ενεργοποιήσεις το pbo (auto overclock) o 5950X default είναι 105tdp 142watt, με μια νορμαλ ψύκτρα δεν υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας του ασχέτως ότι η πολιτική της amd προωθεί ακριβές και θηριώδεις λύσεις.
    Όταν το είχα ψάξει ο 10400 δεν έλεγε και πολλά δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 07-12-21 στις 02:34.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-03-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.090
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν καινούρια CPU-Motherboard-Ram με ~700-800€ κυρίως για gaming

    CPU σκεφτόμουν Ryzen (5600Χ ή κάποιον άλλο αν αξίζει τα παραπάνω €) προβληματίζομαι όμως με τις θερμοκρασίες που διαβάζω. Από την άλλη μου αρέσουν και οι intel i7 gen12 αλλά διάβασα για "πολύ" TDP & power consumption και φοβάμαι μην τελικά τα στάζουμε στην ΔΕΗ για λίγη δύναμη & fps παραπάνω.

    Motherboard B550 & X570 διάβασα ότι μπορεί να είναι future proof και ότι θα παίρνουν την σειρά 4 (στην x570 δεν μου αρέσει που έχει cooler -άσχημες εμπειρίες με chipset coolers-)
    Για το 1200 της Intel δεν το έψαξα αλλά όπως εδώ και χρόνια κάθε σειρά θέλει τα δικά της, δεν πιστεύω να το αλλάξει τώρα.

    Μνήμες δεν με καίει και πολύ θα βρώ κάποιες αξιόπιστες οπότε δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

    Δεν ξέρω αν κάπου είμαι λάθος οπότε πείτε μου γνώμες, με το σκεπτικό να κρατήσει για 4-5 χρόνια εσείς τι θα προτιμούσατε?
    Τώρα τι σύστημα έχεις ;

    Αυτή είναι η σωστή ερώτηση.
    AMD Threadripper 1920X 12Core/24 Threads, Gigabyte X399 Designare EX, G. Skill 32Gb DDR4 3200Mhz, Samsung 970 EVO 500Gb, Crucial M4 256Gb SSD, 2x Toshiba 3Tb A300, Enermax Galaxy 850Watt, Lg Br-rw, Coolermaster Storm Stryker, Samsung T27A300, Samsung T27C350, Benq W1070 1080P/3D Projector, Sharkoon Shark GK15, Logitech X-230, Enermax Liquidtech 280, Sapphire Nitro R9 390X 8Gb DDR5 (αναμένεται) .

  8. #8
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    983
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adtakhs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα τι σύστημα έχεις ;

    Αυτή είναι η σωστή ερώτηση.
    Με το τωρινό σύστημα αν και παλιό δεν έχω προβλήματα (πάντα σε 1080p/60), είναι ένας ι7 2600κ (OC στα 4.4Ghz), 16Gb DDR3 (1600), και μία 1070ti

    Πρόσφατα αγόρασα το battlefield 2042 και παρατήρησα αρκετό cpu bottleneck (μιας και δείχνει in game FPS και από VGA και από CPU) αλλά αυτό μόνο σε multiplayer mode.
    Σε κανένα άλλο παιχνίδι σε τουλάχιστον high σε 1080p δεν έχω πρόβλημα (ΠΧ RDR2 που θεωρώ βαρύ παίζει άψογα)

    Δεν ξέρω αν είναι "καταραμένα" τα battlefield αλλά όλες οι αλλαγές που έχω κάνει είτε σε PC είτε σε VGA είναι εξαιτίας κάποιου battlefield.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    (16Gb DDR3 (1600), και μία 1070ti) θα πρόσθετα μια Β550 με 5800 ή 5600 με κλειστό το pbo μην ανησυχείς για τις θερμοκρασίες με μια ψύκτρα των 40-50€.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας