Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι, ξέρω ακούγεται κουφό και εξωπραγματικό αλλά το περιγράφω όπως το έζησα/παρατήρησα.

    Έχω εδώ και λίγο καιρό εγκαταστήσει σε SSD ένα Ubuntu 20.04 και λειτουργούσε σχετικά καλά χωρίς θέματα.
    Πρόσφατα αγόρασα έναν 2o SSD για να εγκαταστήσω στον ίδιο υπολογιστή τα Windows 10, όπως και έκανα.

    Οπότε έμπαινα μια στο Ubuntu μια στα Windows αναλόγως με τις ανάγκες.

    Μετά από λίγο εμφανίστηκε από μόνο του το GRUB κάτι που μου άρεσε! (Μια που πριν έπρεπε να μπαίνω στο bios για να επιλέγω boot sequence)

    Πριν από μερικές μέρες, δεν εμφανιζόταν στο ubuntu το δίκτυο (πάνω δεξιά) βλέπε και φωτό.

    Επίσης -και μάλλον αυτό έγινε ταυτόχρονα- δεν μπόρεσαν να εγκατασταθούν κάποιες ενημερώσεις. (βλέπε δεύτερη φωτό)

    Δοκίμασα διάφορα ψάχνοντας στο ιντερνετ αλλά δεν έβγαλα άκρη... Τι sudo netplan generate, sudo netplan apply κλπ. δεν έβγαλα άκρη.
    Άλλαξα ή μάλλον δημιούργησα το /etc/network/interfaces το οποίο δεν υπήρχε αλλά και πάλι τίποτα. (βλέπε τρίτη φωτό - καλά για την αρίθμηση δεν παίρνω και όρκο)

    Παραθέτω και φωτό που δείχνει ότι στα Settings --> Network δεν εμφανίζεται καν όπως παλιά επιλογή για το ethernet.

    Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι, όπως όταν κατά την εγκατάσταση δεν έκανα κάτι για να αναγνωρίσει και να εγκαταστήσει όλα τα απαραίτητα για το δίκτυο κάτι τέτοιο. Δηλαδή να τρέξω κάτι σαν "reconfigure automatically the network".
    -Πολλά θέλω ε; οκ αν δεν γίνεται και κανά δυο εντολές και μερικά εδιτ να κάνουμε δεν θα ήταν πρόβλημα αλλά θα το προτιμούσα με booster (πατάς ένα κουμπί και όλα γίνονται)

    Σημείωση: ότι υπάρχει σύνδεση (στο καλώδιο) είναι δεδομένο μια που αυτά που γράφω τα ανεβάζω από τον ίδιο υπολογιστή απλά από τα windows.


    Για τυχόν επιπρόσθετες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σας. (απλά πείτε το μου αναλυτικά)


    Φωτό1: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  No-Network-NoEthernet-NoNetwork-Manager1.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  50,8 KB 
ID: 232861
    Φωτό2: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  No-Network-NoEthernet-NoNetwork-Manager2.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  1,72 MB 
ID: 232862
    Φωτό3: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  No-Network-NoEthernet-NoNetwork-Manager3.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  638,9 KB 
ID: 232863

    ...

  2. #2
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Βρες ποια εφαρμογη διαχειριζεται, ή προσπαθει να το κανει, το δικτυο σου. Το /etc/network/interfaces ειναι συστατικο του configuration του ifupdown το οποιο μαλλον δεν εχεις καθολου εγκατεστημενο.
    Περισσότερα εδω
    https://linuxhint.com/ubuntu-enable-...ork-interface/

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι ssd? nvme η sata?

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Το σκέτο ifconfig δείχνει μόνο όσες διεπαφές είναι σηκωμένες οπότε δεν βλέπεις πληροφορίες τι γίνεται με την κάρτα σου. Αν τρέξεις ifconfig -a θα σου εμφανίσει όλες τις διεπαφές. Αν εκεί δεν φαίνεται καθόλου κάρτα, τότε κάτι γίνεται με τον πυρήνα και δεν φορτώνεται ο οδηγός. Αν φαίνεται η κάρτα, τότε απλά δεν έχει σηκωθεί για κάποιο λόγο. Μπορείς να τρέξεις χειροκίνητα ένα "dhcpcd τάδε_διεπαφή" (αν είναι εγκατεστημένο) απλά για να δεις αν παίρνει δίκτυο.

    Το ότι έκανες το network/interfaces και δεν είχε διαφορά οφείλεται α) σε αυτό που σου είπε ο pap ότι δηλαδή 99% δεν χρησιμοποιείς το ifupdown, β) το πιθανότερο είναι ότι η κάρτα σου δεν λέγεται καν eth0 αλλά χρησιμοποιεί τα "νέα" ονόματα του systemd / udev και λέγεται en0p1s32t45κτλ.

    Με τις πληροφορίες που δίνεις δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει αλλά δύο σενάρια που μου έρχονται στο μυαλό είναι: α) Το ό,τι έβαλες τα windows δεν έχει καμμία σχέση και έφταιξε κάτι άλλο απλά θεώρησες ότι φταίει ο SSD επειδή τότε εμφανίστηκε το πρόβλημα. και β) Η ερώτηση που έκανε ο netblues είναι καλή. Αν ο SSD είναι nvme, μπορεί η εισαγωγή του να άλλαξε το layout και η κάρτα σου από en0p1s32κτλ (η οποία ήταν ρυθμισμένη στον networkmanager ή ό,τι άλλο χρησιμοποιείς να παίρνει κανονικά dhcp) μετονομάστηκε σε en0p1s35κτλ, η οποία δεν είναι ρυθμισμένη και έτσι δεν σηκώνεται.
    Μπορεί φυσικά να είμαι εντελώς λάθος. Τρέξε ένα ifconfig -a και δες τι λέει.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ssd? nvme η sata?
    Υπαρχει περιπτωση ο nvme να κοβει τον pcie? (Αν αυτο σκεφτηκες βεβαια)

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει περιπτωση ο nvme να κοβει τον pcie? (Αν αυτο σκεφτηκες βεβαια)
    Όχι να τον κόβει αλλά να αλλάζει το νούμερό του.

    Υπάρχουν πολλοί που την έπαθαν και βρίζουν αλλά εδώ είναι ένα παράδειγμα που βρήκα να το εξηγεί. Εγώ για παράδειγμα αν ενεργοποιήσω την onboard κάρτα γραφικών, στο lspci αλλάζουν αριθμό σχεδόν τα πάντα και αυτό κάνει την κάρτα δικτύου να αλλάζει όνομα.

    Δεν μπορώ φυσικά να ξέρω τι εννοούσε ο netblues αλλά εγώ το ερμήνευσα ότι εννοούσε αυτό.

    Edit: Καλά θυμόμουν ότι το είχα διαβάσει στον Siebenmann αλλά δεν το βρήκα και για αυτό έβαλα το παραπάνω από stackexchange. Εδώ και εδώ το αναφέρει επίσης και να φανταστείς είναι από 2014 και 2011 αντίστοιχα.

    Χωρίς να είμαι σίγουρος, κάτι τέτοιο μπορεί να έγινε και στον OP αν έβαλε nvme.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 04-12-21 στις 13:30.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  7. #7
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστω!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή αλήθεια τώρα, τα τζιμανια του Linux έκαναν τέτοιο πράγμα; προσθέτεις pcie συσκευή και μαμιεται το σύμπαν;
    Άμα είναι να αρχίσουμε να βάζουμε και irq να γουστάρουμε.
    Τι στο καλό μέχρι πριν κάποια χρόνια δεν υπήρχε αυτό το θέμα.


  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι καρτες wifi ειναι σαν τα nvme devices.
    Αυτο εννοουσα

    Ενα renumber στο bus αρκει. Bug του linux ειναι. Θα επρεπε να ψαξει λιγο περισσοτερο (αν οντως συμβαινει αυτο)
    Τα irq ειναι παντα εκει. Το οτι φτιαχτηκε ενας μηχανισμος αυτοματης αποδοσης δεν σημαινει οτι δεν μπορει και να αποτυχει.
    Ειδικοτερα οταν αρχισαμε να βαζουμε δισκους πανω στο pci bus, κατι που ουτε στα τρελα ονειρα του αρχικου σχεδιαστη δεν πρεπει να ειχε περασει

    To προβλημα εμφανιζεται ξανα και ξανα με διαφορες παραλαγες
    Μου εχει τυχει σε server dell, να προσθετεις καρτα melanox 10G και για να τη δει να πρεπει να κανεις power down. Αν κανεις restart, ΔΕΝ.
    Αν ομως κανεις disable τις broadcom onboard καρτες, δουλευει παντα.
    Και βεβαια φταιει το linux. Με διαφορετικους kernel το προβλημα δεν υπαρχει. Αλλα δεν ειναι ουτε σταθερο , ουτε ευκολο να το βρεις.
    Και δεν γινεται να κυνηγαω το 5.x train ουτε να κανω compile kernels. Εχουμε και αλλες δουλειες.
    Καποτε καποιος θα ασχοληθει σοβαρα με το pci device arbitration. Και οχι δεν εχω ουτε τις γνωσεις ουτε το χρονο για να το ψαξω οπως πρεπει.
    Και φυσικα μπορει να κανω και λαθος. Μπορει να φταιει και το bios. Γενικοτερα το init στο linux ειναι πολυ ειδικη γνωση.
    Αν δεν γραψει και 4-5 failed δεν θεωρειται καν init.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αλήθεια τώρα, τα τζιμανια του Linux έκαναν τέτοιο πράγμα; προσθέτεις pcie συσκευή και μαμιεται το σύμπαν;
    Άμα είναι να αρχίσουμε να βάζουμε και irq να γουστάρουμε.
    Τι στο καλό μέχρι πριν κάποια χρόνια δεν υπήρχε αυτό το θέμα.
    Δεν μαμιέται το σύμπαν. Απλά αλλάζει η τοπολογία του bus. Αυτό φυσικά δεν επηρρεάζει κάτι και το σύστημα παίζει μια χαρά. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή κάποιοι θεώρησαν ότι αντί να λέγονται οι κάρτες eth0, eth1, κτλ και να έχουμε προβλήματα με το πώς να ορίσεις το όνομα κάθε κάρτας όταν έχεις περισσότερες της μίας, να χρησιμοποιήσουμε την θέση τους στο PCI/PCIe/whatever bus ώστε να δημιουργήσουμε ένα "σταθερό" όνομα που δεν θα αλλάζει. Σαν ιδέα είναι καλή αλλά το θέμα είναι ότι δεν είναι τόσο σταθερό το όνομα και υπό συνθήκες αλλάζει.

    Δεν νομίζω δηλαδή ότι είναι πρόβλημα του linux ή τζιμανιών ή κάτι άλλο. Ήταν λάθος επιλογή να θεωρήσεις σταθερό κάτι που δεν είναι σταθερό. Δεν έχω όμως ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα οπότε δέχομαι αυτό που λέει ο netblues ότι φταίει το linux και δεν γίνεται σε άλλους πυρήνες.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πρεπει να ειναι πιο βαθυ το προβλημα.
    Ενω με ls-pci εμφανιζεται το interface, οταν υπαρχει το προβλημα δεν υπαρχει το interface ουτε σε unconfigured.
    Οσο και να παλεβεις με modprobe κλπ, απλα ΔΕΝ.

    Την ιδια στιγμη test boot σε win server 2016 τη βλεπει κανονικα.
    Ειναι βεβαιο οτι παιζει και το bios ρολο. Οποιος εχει τα αντερα, μπορει και να το patcαρει.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκέτο ifconfig δείχνει μόνο όσες διεπαφές είναι σηκωμένες οπότε δεν βλέπεις πληροφορίες τι γίνεται με την κάρτα σου. Αν τρέξεις ifconfig -a θα σου εμφανίσει όλες τις διεπαφές. Αν εκεί δεν φαίνεται καθόλου κάρτα, τότε κάτι γίνεται με τον πυρήνα και δεν φορτώνεται ο οδηγός. ... ...Τρέξε ένα ifconfig -a και δες τι λέει.
    Σας Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

    Καθυστερώ στις απαντήσεις γιατί δεν μπορώ να ποστάρω από το ubuntu και γυρνάω στα windows με copy σε stickάκι κλπ. Δράμα..

    α) SATA θεωρώ είναι και οι δύο οι δίσκοι. Μήπως φαίνεται κάπως αυτό και από τα Windows να κοτσάρω σκρινσοτ...?
    β) Πού ή πώς μπορώ να δω πως λέγεται η κάρτα... δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο παλαιότερο screenshot αλλά μερικές φορές όταν λειτουργούσε που έψαχνα την ip έχω την εντύπωση ότι eth0 την έλεγε, αλλά το λέω με επιφύλαξη.
    γ) Δεν νομίζω ότι έγινε λόγο της εγκατάστασης των windows στον 2ο σκληρό μάλιστα έχω την εντύπωση ότι μετά την εγκατάσταση είχα ακόμα δίκτυο (για λίγο). Εγώ πιστεύω κάτι παίζει με την αποτυχημένη προσπάθεια εγκατάστασης του update. Βλέπε και μπλε βέλος στην φωτό.
    δ) Στο πράσινο βέλος παραθέτω ότι σε εκείνο το σημείο υπήρχε άλλη μια "εγγραφή" Wired. Το είδα και πριν λίγο που έβαλα το Install-USB που έχεις δυνατότητα Try Ubuntu.
    ε) Παραθέτω τα outputs των commands π.χ. ifconfig -a γιατί νομίζω δεν θα φαίνεται καλά στην φωτό.

    Κώδικας:
    gio@gio-Ubuntu:~$ ifconfig -a
    lo: flags=73<UP,LOOPBACK,RUNNING>  mtu 65536
            inet 127.0.0.1  netmask 255.0.0.0
            inet6 ::1  prefixlen 128  scopeid 0x10<host>
            loop  txqueuelen 1000  (Local Loopback)
            RX packets 475  bytes 35378 (35.3 KB)
            RX errors 0  dropped 0  overruns 0  frame 0
            TX packets 475  bytes 35378 (35.3 KB)
            TX errors 0  dropped 0 overruns 0  carrier 0  collisions 0
    
    gio@gio-Ubuntu:~$ ip a
    1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1000
        link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
        inet 127.0.0.1/8 scope host lo
           valid_lft forever preferred_lft forever
        inet6 ::1/128 scope host 
           valid_lft forever preferred_lft forever
    gio@gio-Ubuntu:~$ 
    gio@gio-Ubuntu:~$ sudo lshw -c network
    [sudo] password for gio: 
      *-network UNCLAIMED       
           description: Ethernet controller
           product: RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
           vendor: Realtek Semiconductor Co., Ltd.
           physical id: 0
           bus info: pci@0000:03:00.0
           version: 02
           width: 64 bits
           clock: 33MHz
           capabilities: pm msi pciexpress msix vpd bus_master cap_list
           configuration: latency=0
           resources: ioport:d000(size=256) memory:e3010000-e3010fff memory:e3000000-e300ffff memory:e2000000-e200ffff



    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  NONetwork-NoWired-NoEth0.png 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  349,5 KB 
ID: 232872

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν δεν την βλεπεις με ip a, η ifconfig δεν θα την δειξει ΠΟΤΕ.
    Classic. Την βλεπει στο pci bus και μετα ΔΕΝ

    Δεν ξερεις αν ο δισκος που εβαλες ειναι sata η nvme? Ειναι δυνατον?

  14. #14
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.225
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθυστερώ στις απαντήσεις γιατί δεν μπορώ να ποστάρω από το ubuntu και γυρνάω στα windows με copy σε stickάκι κλπ. Δράμα..
    Ναι το καταλαβαίνουμε. Μην στεναχοριέσαι. Απάντησε όπως μπορείς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    β) Πού ή πώς μπορώ να δω πως λέγεται η κάρτα... δυστυχώς δεν βρήκα κάποιο παλαιότερο screenshot αλλά μερικές φορές όταν λειτουργούσε που έψαχνα την ip έχω την εντύπωση ότι eth0 την έλεγε, αλλά το λέω με επιφύλαξη.
    Εφόσον την έλεγε eth0 δεν είναι αυτό που είπαμε πριν. Αυτό δείχνει και το γεγονός ότι δεν εμφάνισε το ifconfig-a.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γ) Δεν νομίζω ότι έγινε λόγο της εγκατάστασης των windows στον 2ο σκληρό μάλιστα έχω την εντύπωση ότι μετά την εγκατάσταση είχα ακόμα δίκτυο (για λίγο). Εγώ πιστεύω κάτι παίζει με την αποτυχημένη προσπάθεια εγκατάστασης του update. Βλέπε και μπλε βέλος στην φωτό.
    ε) Παραθέτω τα outputs των commands π.χ. ifconfig -a γιατί νομίζω δεν θα φαίνεται καλά στην φωτό.

    Κώδικας:
           product: RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
    Το παραπάνω δείχνει ότι δεν έχει φορτωθεί ο οδηγός για την κάρτα δικτύου. Αν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα, η παραπάνω κάρτα έχει τον επίσημο οδηγό του πυρήνα που είναι ο r8169 και υπάρχει και ένας εξωτερικός που λέγεται r8168. Δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμη τα παραπάνω ή σε νεώτερες εκδόσεις πυρήνα έχει αλλάξει κάτι ούτε τι κάνει το ubuntu. Επειδή είπες ότι απέτυχε κάποια αναβάθμιση, ίσως να χρησιμοποιούσες τον εξωτερικό οδηγός r8168 ο οποίος χτιζόταν κάθε φορά για τον νέο πυρήνα μέσω μιας υποδομής που λέγεται dkms, και αυτό να ήταν εκείνο που απέτυχε. Ό,τι και να πω όμως είναι εικασία. Περίμενε να σου απαντήσει κάποιος πιο γνώστης από ubuntu.

    Κώδικας:
    1) lsmod | grep r8
    
    2) sudo modprobe r8169
    Αν μέχρι να πάρεις καλύτερη απάντηση θέλεις να δοκιμάσεις κάτι, το 1) θα σου δείξει αν έχει φορτωθεί κάποιος από τους δύο οδηγούς (υποθέτω δεν θα δείξει τίποτα) και το 2) θα επιχειρήσει να φορτώσει τον οδηγό r8169. Αυτό μπορεί είτε να αποτύχει επειδή έχει γίνει blacklist ο οδηγός, μπορεί να πετύχει η φόρτωση αλλά να μην υποστηρίζεται η κάρτα σου και μπορεί να πετύχει και να παίξει η κάρτα σου. Αν η φόρτωσή του πετύχει, τρέξε ifconfig -a για να δεις αν βλέπει την κάρτα, και αν την δεις γράψε "sudo dhcpcd eth0_ή_όπως_λέγεται" για να πάρεις προσωρινά δίκτυο και να δεις πώς θα το φτιάξεις.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Δοκίμασε να μπείς στην εγκατάσταση του ubuntu με chroot (από το usb) και δώσε ένα
    Κώδικας:
    dpkg --configure -a

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας