Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Οι cli κωδικοι τι διαφορετικο εχουν και σε τι χρησιμευουν?


    Oχι οι κωδικοι τηλεφωνιας δεν αναγραφονται πουθενα νομιζω. Πρεπει να τους ζητησεις προσωπικα. Προφανως αυτοι στο mycosmote ειναι οι non-cli. Οποτε μαλλον κανεις αυτο που λεει ο zackkast. Aπλα αν δεν σου παιξει δοκιμασε να βαλεις και το VLAN ID μηπως κανει αυτο τη διαφορα. Χωρις να ειμαι και πολυ σιγουρος για ολα αυτα γιατι εχεις τους κωδικους cli.

    - - - Updated - - -

    Για δες και αυτο που λεει ο jkoukos που ειναι παρομοια τοπολογια με την δικη σου:

    https://www.adslgr.com/forum/threads...46#post7027346

  2. #17
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οι cli χρησιμεύουν κυρίως άμα θες να έχεις static IP Από τη στιγμή που δεν μπορείς να κάνεις δύο φορές κλήση στην ίδια IP
    τα cli credentials στην ουσία είναι πίσω από cgnat ώστε να μη δεσμεύεις 2 Dynamic Public IP
    δεν το έχω κάνει ποτέ
    as long as we live you learn and they learn

  3. #18
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    ΟΚ. Ευχαριστώ για την απαντηση.

    Chris 2000 εχεις static ip?

  4. #19
    Εγγραφή
    05-12-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα σας,

    Λοιπόν δοκίμασα με PPPoE και username & password από CLi και δεν λειτουργεί... δηλαδή με το που τα περάσω στο UDM αποσυνδέεται από το ίντερνετ και δεν ξαναμπαίνει ποτέ. Το δοκίμασα μάλιστα δυο φορές μια με ενεργοποιημένη την επιλογή για VLAN και μια χωρίς και στις δυο περιπτώσεις το ίδιο πράγμα. Αναγκάστηκα να το κάνω reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις για να παίξει. Προσωπικά ο μόνος τρόπος για να μου δουλέψει προς το παρόν είναι με DHCP.

    fasdf, ναι, έχω static ip παίζει κάποιο ρόλο στο ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με PPoE ?

  5. #20
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Βάλε δοκιμαστικά otenet@otenet.gr με password otenet για να δεις αν συνδέεται. Άμα συνδεθεί, κάτι γίνεται με τους κωδικούς σου. Με τους cli κωδικούς είναι ότι ανάφεραν τα παιδιά παραπάνω.

  6. #21
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ναι παιζει. Γιατι η ρυθμιση ειναι εντελως διαφορετικη. Θα πρεπει να βαλεις στο udm-pro τους κανονικους κωδικους και οχι τους cli για να παρεις public ip διαφορετικη της στατικης. Δηλαδη το cli μενει στο router του ote και τα κανονικα (non cli που μπορεις απο οτι καταλαβα να βρεις στο mycosmote) στο udm-pro. Aυτο αναφερει και το link που σου εδωσα (του jkoukos) αν καταλαβα καλα

    Επισης το καλωδιο ethernet που φευγει απο το speedport, στο udm σε ποια θυρα το εχεις συνδεσει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 12-12-21 στις 19:59.

  7. #22
    Εγγραφή
    05-12-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι παιζει. Γιατι η ρυθμιση ειναι εντελως διαφορετικη. Θα πρεπει να βαλεις στο udm-pro τους κανονικους κωδικους και οχι τους cli για να παρεις public ip διαφορετικη της στατικης. Δηλαδη το cli μενει στο router του ote και τα κανονικα (non cli που μπορεις απο οτι καταλαβα να βρεις στο mycosmote) στο udm-pro. Aυτο αναφερει και το link που σου εδωσα (του jkoukos) αν καταλαβα καλα

    Επισης το καλωδιο ethernet που φευγει απο το speedport, στο udm σε ποια θυρα το εχεις συνδεσει?
    Καλησπέρα σε όλους,

    Το UDM που έχω δεν παίζει με PPPoE ούτε με τους κωδικούς CLi ούτε με της Cosmote. Έκανα δοκιμές επανηλλειμένα και δεν μπορεί να πάρει ip.
    Αυτό πιστεύω οφείλεται στο γεγονός ότι έχω ζητήσει static ip την οποία και πληρώνω με τον μήνα. Ο μόνος τρόπος για να παίξει το UDM στο στήσιμο που έχω είναι με DHCP. Παρόλα αυτά και τα δυο router που έχω στον χώρο μου παίρνουν την ίδια public static ip. Απλά το router της Cosmote κάνει την κλήση PPPoE και δρομολογεί το internet στο UDM το οποίο με την σειρά του παρέχει το δίκτυο.

    Είμαι από speedport Lan > UDM Wan. Οι επιλογές WAN στο speed port είναι απενεργοποιημένες.

  8. #23
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Αν ειναι ετσι οπως λες η τοπολογία σου, τοτε αυτο που λες δεν ισχυει μαλλον. Λέω μάλλον γιατί δεν είμαι 100% σιγούρος αν κάποιο άλλο μέλος εδω έχει κάνει pppoe κληση ενώ είχε στατική αλλα σαν να θυμαμαι οτι το ειχαν κανει. Ή κατι δεν κάνεις καλά. Ή πάρε τον οτε να σου πει τι παιζει με τους κωδικους ή αν υπάρχει καποιο προβλημα απο την μεριά τους. Ή τέλος να σου διευκρινήσουν αν μπορείς να πάρεις δευτερη public ip οταν κανεις pppoe κλήση. Μπορείς να δοκιμάσεις, αν δεν να μιλήσεις με την υποστηριξη του οτε κατευθειαν, να σεταρεις και το udm για στατική και το speedport για την public δυναμική. Αυτα όλα αν υποθέσουμε οτι η λειτουργια των 2 διαφορετικων σετ κωδικων που εχεις είναι αυτή που αναφέρθηκε πιο πάνω και αυτή που λέει το link που εβαλα.

    Ξαναλεω μην τα δεσεις σχοινι-κορδονι γιατι μπορει να πεφτω έξω. Προσωπικά θα καλούσα τον οτε.

  9. #24
    Εγγραφή
    05-12-2021
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Η στατική IP του ΟΤΕ είναι δεμένη με τα username & password του λογαριασμού του χρήστη στον ΟΤΕ. Δηλαδή σε οποιοδήποτε router και αν επιλέξουμε τρόπο σύνδεσης με χρήση PPPoE και στην συνέχεια βάλουμε τα username & password του ΟΤΕ που έχουν στατική IP, η συσκευή μας (στην δική μου περίπτωση το UDM-Pro) θα πάρει αυτή την IP. Το δοκίμασα και δουλεύει άψογα. Επίσης σήκωσα και VPN πάνω στην ίδια στατική IP και επίσης είναι ΟΚ. Τώρα επειδή είχα ζητήσει να κρατήσω την τηλεφωνία στο μόντεμ του ΟΤΕ (έχω ISDN) μου πέρασαν μέσα από το provisioning σύστημά τους, στην καρτέλα μου δηλαδή, το script για CLi. Τα CLi credentials δεν έχουν καμία αξία με σχέση με την σύνδεση στο ιντερνετ. Η μόνο χρήση είναι για να μπορεί να δουλεύει το τηλέφωνο στο μόντεμ του ΟΤΕ.

    Ελπίζω όλα τα παραπάνω να φανούν χρήσιμα.

  10. #25
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    608
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Να σαι καλα για την ενημερωση! Αντε καλοδουλευτο το udm. Το εχω και εγω ειναι αρκετα καλο αν και θα επρεπε να επικεντρωθουν λιγο στο να εμπλουτίσουν με περισσοτερες λειτουργιες τον controller παρα καθε 3 και λιγο να αλλαζουν το ui. Παρολα ταυτα ειναι θηριο και οσο παει βελτιωνουν/προσθετουν πραγματα.

    Καλες γιορτές σε όλους!

  11. #26
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Καλησπέρα, παρόμοια ερώτηση για να μην ανοίγω αλλο thread. Ξέρει κανείς αν το UDM (οχι το Pro) μπορεί να συνδεθεί με PPPoE με Cosmote χωρις να μεσολαβει το Speedport (δεν με νοιάζει η τηλεφωνία);

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οποιοδήποτε σκέτo Router (όπως το UDM) απαιτεί υπάρξη Modem σε DSL σύνδεση, άσχετα ποιος κάνει την κλήση ΡΡΡ. Μόνο σε σύνδεση GPON (FTTH) δεν ισχύει αυτό και συνδέεται άμεσα στο ΟΝΤ.

  13. #28
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιοδήποτε σκέτo Router (όπως το UDM) απαιτεί υπάρξη Modem σε DSL σύνδεση, άσχετα ποιος κάνει την κλήση ΡΡΡ. Μόνο σε σύνδεση GPON (FTTH) δεν ισχύει αυτό και συνδέεται άμεσα στο ΟΝΤ.
    Ευχαριστώ

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας