Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑ
    Καλησπέρα
    Είμαι στην κοσμοτέ στο gigamax unlimited με extra sim.
    Το σπίτι μου δυστυχώς έχει πάρα πολύ καλή κάλυψη 4g, Με το MR600 πινάνω τις μπάντες B1(σπάνια) B3, B7, B20 αλλά με πολύ ασθενές σήμα. Με επιλεγμένες τις B1,B3 και B7 έχω δει να γίνεται CA μεταξύ B3+B7, Β7+Β7 και νομίζω B3+B3. Αυτό όμως γίνεται σπάνια, συνήθως τις πρωινές ώρες και δεν διαρκεί για πολύ.

    Στα 60 μέτρα υπάρχει ένας λόφος απ όπου έχω οπτική επαφή με την κεραία που με καλύπτει, περίπου 2μιση χιλιόμετρα μακριά. Σκέφτομαι εκεί λοιπόν να συνδέσω ένα μηχανηματάκι και απο κει να κατεβω στο σπίτι είτε με ethernet είτε ασύρματα, θα το δούμε στην πορεία.
    Δεν ξέρω όμως τι εξοπλισμό να στήσω ώστε να έχω το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα. να κρατήσω το MR600 εξω στον λόφο και ίσως να του βάλω και μια κεραία;; να αγοράσω την lhgg lte6; να πάω σε Chateau LTE12 μήπως και;
    Σε περίπτωση που βοηθάει η κεραία που με καλύπτει είναι η eNB ID 5258
    speedtests κλπ απο iphone 12
    Spoiler:





    [IMG][/IMG]



    speedtests κλπ απο Απο Android
    Spoiler:






    [IMG][/IMG]



    speedtests κλπ Από MR600
    Με επιλεγμένη την B1
    Spoiler:






    Με επιλεγμένη την B3
    Spoiler:




    [IMG][/IMG]

    Με επιλεγμένη την B7
    Spoiler:






    Με Επιλεγμένες τις B1, B3 B7 κλείδωνε στην B3 χωρίς CA
    Με επιλεγμένες τις B1, B7 κλείδωνε στην B7.
    Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως όταν επέλεγα B1, B7 Το SNR γινόταν μικρότερο απ ότι με επιλεγμένη την B7 μόνο. 3 φορές το επανέλαβα με παρόμοια αποτελέσματα που που φαίνονται στο παρακάτω spoiler

    B1+B7 επιλογή με κλείδωμα στην b7
    Spoiler:






    Όση ώρα έκανα τις παραπάνω δοκιμές το MR600 και το iphone δεν έκανan ούτε μια φορά CA (Το iphone δεν έβγαλε ποτέ την ένδειξη 4g+ πάνω δεξιά, τώρα πως 100αρισε στο speedtest δεν έχω ιδέα) ενώ και το Android έκανε CA παρόμοιο με αυτό που βλέπετε στο screenshot όταν περπάτησα λίγο πιο πέρα και το κράτησε όταν επέστραψα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aggelos83 : 05-12-21 στις 23:04.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Η κεραία σου είνα αυτή στον Προφήτη Ηλία Πύργου λοιπόν. και είσαι 2.5χλμ μακρυά από αυτή.
    Χρειάζεσαι οπτική επαφή μαζί της.
    Μπορείς να μας δώσεις κατεύθυνση προσανατολισμού? πχ που βρίσκεσαι στο χάρτη με μια κουκίδα, να δούμε ποιες κεραίες - sectors κοιτάνε εσένα.

    με το MR600 μη περιμένεις κάτι παραπάνω... με το chateau CAT12 και με μια κατευθυντική κεραία θα είσαι πολύ καλά. όπως και με το CAT6 LHGG.

    speedtest με το κινητό από το λόφο έχεις ?

    τα CA στα κινητά πάνε κι έρχονται, μόνο όταν χρειάζονται και μπορούν συνδέονται, για εξοικονόμηση ενέργειας.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑ
    Όλες οι μετρήσεις και speedtests που έδωσα είναι απο τον λόφο έχοντας οπτική επαφή με την κεραία. Μόνο το screenshot του android που βρίσκεται σε CA τραβήχτηκε απο χαμηλότερο σημείο απλά για να δείξω ποιες μπάντες έπιασε στιγμιαία.
    χχχχχχχχχχ το σημείο που θα στηθεί ο εξοπλισμός
    Λογικά και την B1 απ τον ίδιο πύργο την πιάνω κι ας μην την δείχνει το cellmapper
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 08-12-21 στις 22:51. Αιτία: αφαίρεση συντεταγμένων

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aggelos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι μετρήσεις και speedtests που έδωσα είναι απο τον λόφο έχοντας οπτική επαφή με την κεραία. Μόνο το screenshot του android που βρίσκεται σε CA τραβήχτηκε απο χαμηλότερο σημείο απλά για να δείξω ποιες μπάντες έπιασε στιγμιαία.
    χχχχχχχχ το σημείο που θα στηθεί ο εξοπλισμός
    Λογικά και την B1 απ τον ίδιο πύργο την πιάνω κι ας μην την δείχνει το cellmapper
    Ναι από εκεί την πιάνεις.
    Η 5258 έχει 5 sector, ο ένας έχει αζιμούθιο 225 μοίρες και κοιτάει ακριβώς το σημείο που θα στήσεις τον εξοπλισμό.
    Έχει Β1+Β3+Β7+Β20, εσύ θα το βάλεις να κλειδώνει μόνο σε Β3+Β7, και ανάλογα τι modem θα βάλεις θα έχεις B3+B7+B3 ή B7+B3+B7 σε 3CA ή B7+B3 σε 2CA.

    και με LHGG και με LTE12+Antenna , θα ξεπεράσεις άνετα τα 200Mbit down και up 80Mbit-90Mbit, αρκεί να μπορεί να στα δώσει η κεραία, και να έχεις οπτική όπως είπαμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 08-12-21 στις 22:51. Αιτία: αφαίρεση συντεταγμένων

  5. #5
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑ
    Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!
    Η B3 απ ότι βλέπω είναι αρκετά μπουκωμένη ειδικα τις ώρες αιχμής. Β1 και Β7 τα πηγαίνουν πολύ καλύτερα. Και 100mbps να φτάσω πάντως θα είμαι υπερευχαριστημενος.
    Μάλλον λέω να πάω σε chateau CAT12 + antenna, ξέρουμε μήπως κάποια κατευθυντική; Μόνο τις miktrotek έχω βρει που όμως περιλαμβάνουν και modem

  6. #6
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Όπως θα δεις και στο άλλο νήμα εδώ

    έχω δοκιμάσει με panel αυτή με σετάκι τα duplex 7.5M καλώδια. (όσο λιγότερα τόσο καλύτερα)

    για κατευθυντική δεν έχω βρει ή δεν έχω ψάξει τόσο. θα χρειαστεί πατέντα και δεν το συνιστώ για πρώτη φορά. θα πρέπει να βρεις feeder με τις 4 συχνότητες που θες.
    για μένα ξεκίνα με την panel απο πάνω. τα 2μιση χιλιόμετρα δεν είναι και μεγάλη απόσταση, αλλιώς πας στο LHGG και αργότερα κάνεις πατέντα να βάλεις μέσα άλλο modem στην pcie.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12

  8. #8
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑ
    Για την ιστορία πήρα για αρχή το chateau lte12
    Το έχω βάλει στην ταράτσα του σπιτιού μου για την ώρα. Εκεί που το MR600 έπιανε γύρω στα 20mbps χωρίς να μπορεί να κάνει σχεδόν ποτέ CA, το chateau στο ίδιο ακριβώς σημείο 'κλειδώνει' το CA με B3 B7 και μου δίνει το ελάχιστο 40mbps. Το βράδυ 70αρίζουμε!
    Δοκιμές στο σημείο που θα εγκατασταθεί μόνιμα δεν έγιναν ακόμα λόγο κακοκαιρίας. Το 200αρι που ανέφερες πάντως φίλε Ighikas δεν φαντάζει πλέον και τόσο απίθανο!
    Για εξωτερική κεραία περιμένω την XPOL-2-5G.



  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Σαν να λείπει η B3+B7 στα 10Mhz, πρόσθεσε και την B1 εάν δεν βρίσκεις τις άλλες 2, για να έχεις με CA B1+B3+B7

  10. #10
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑ
    B1 με το chateau σ αυτό το σημείο δεν πιάνω καθόλου ακόμα και αν την επιλέξω μονάχη της, το MR600 την έπιανε.
    Λογικά όταν το μετακινήσω θα τις δει και τις υπόλοιπες

  11. #11
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑ
    Καλή χρονιά με υγεία!
    Έγινε η εγκατάσταση του chateau και της κεραίας XPOL-2-5G και μετά απο λειτουργία τριών ημερών κατέληξα πως το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα το παίρνω στην απ την B1 με 75mbps DOWN και 8mbps UP με τις ενσωματωμένες κεραίες του chateau!
    Mερικές παρατηρήσεις που δημιούργησαν νέες απορίες:

    1. Δεν πιάνω ούτε B3+B7+B3 ούτε B7+B3+B7 ούτε B1+B3+B7. Πιάνω μόνο B3+B7 και B1 μόνη της. H Β1 φαίνεται να έχει σταθερή απόδοση 24-7 ενώ οι Β3 Β7 υπάρχουν στιγμές που σέρνοναι
    2. Την B1 την πιάνω καλύτερα και πιο σταθερά με τις ενσωματωμένες κεραίαες του chateau (SINR20) παρά με την κατευθυντική xpol (SINR 8-14). Να υποθέσω πως στο σημείο που βρίσκομαι καλύπτομαι απο αντανακλάσεις κι ας έχω οπτική επαφή; Η XPOL έχει 5μετρο καλώδιο LMR240
    Spoiler:

    Με XPOL


    Με CHATEAU



    2. Η B1 έχει enb ID 105201 ενώ η B3 και η B7 έχουν enb ID 5258. Παίζει αυτός να είναι ο λόγος που δεν γίνεται B1+B3+B7; Το διαφορέτικό enb ID σημαίνει πως η B1 εκπέμπει απο διαφορετικό σημείο; έψαξα στο cell mapper αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη

    Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω ή να μείνω με την B1 και πολύ μου είναι; :P



    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aggelos83 : 03-01-22 στις 19:27.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Καλησπέρα και Χρόνια πολλά!

    Η 5201 που βρίσκεται στον ΣΚΟΠΟ Ζάκυνθο, έχει αναβαθμιστή το 2016 και έχει B1, B3, B20, παρόλαυτά δεν έχει αναβαθμιστεί στα τελευταία δεδομένα και ταχύτητα η B1.
    ναι δεν μπορείς να συνδεθείς CA με διαφορετικό eNB, τουλάχιστον στο chateau.
    Η 5258 που βρίσκεται στο Κολιριο στον Πύργο, μπήκε τον Ιούλιο του 2020 και έχει B1, B3, B7, B20

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  286,3 KB 
ID: 233724
    Ποια κεραία είναι κοντά σου ?
    Φαντάζομαι την 5258 από τα screenshot,

    Έχεις όμως screenshot που το κινητό πιάνει 4CA στην 5258.
    έχεις δηλώσει external antenna στο Mikrotik? Κάτι σαν να το χαλάει

  13. #13
    Εγγραφή
    27-10-2005
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΒΑΣΑΙΝΑ
    Εγώ έχω οπτική επαφή με την κεραία του Κολιρίου. Μου λες δηλαδή οτι την B1 την πιάνω Απο Ζάκυνθο (Χριστέ μου θα σέρνομαι το καλοκαίρι!) και με καλύτερο σήμα απ την κεραία που είναι 2,5 km μακρυά μου; Αν θέλεις να σου δώσω ξανά το σημείο που βρίσκομαι πες μου να σου στείλω σε πμ.
    Β1 απ τν κεραία του Κολιρίου δεν βλέπω. Το cell monitor βγάζει μια ακόμα B1 με PHY cell ID 324 αλλά έχει RSRQ 20 και δεν με συνδέει με τίποτα όταν δίνω εντολή να κλειδώσει σε αυτή
    Απο τις Β3 Β7 πιάνω PHY cell ID 63 και οριακά 64. Δεν ξέρω αν σου λένε κάτι αυτά που σου λέω, τα αναφέρω σε περίπτωση που βοηθάν

    Γιατί τόσο χάλια του Κολιρίου; :/
    EDIT Ναι έχω επιλέξει το both και έχω κάνει reboot
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aggelos83 : 03-01-22 στις 21:45.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας