Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Πριν,4 περιπου μηνες, πηγα στην wind,μια απλη 24αρα συνδεση. Εχω δοκιμασει οτι τεστερ, βρηκα στο ιντερνετ, οι ταχυτητες κυμαινονται στα 6-8 mbps, καμια φορα και 5, σπανια στα 9. Εχω επικοινωνισει μαζυ τους για το θεμα, πολλες φορες και παντα η ιδια ιστορια. Ο ενας τεχνικος με παραπεμπει στον αλλο, παρακολουθουν το ρουτερ μια δυο μερες, διαπιστωνουν χαμηλες ταχυτητες κι αποσυνδεσεις, το ρυθμιζουν, λενε και ΟΚ, εχω ταχυτητα στα 11mbps, για κανα δυο μερες, μετα αντε παλι στα 6-8. Εχουν σπασει τα νευρα μου με αυτη την ιστορια, Ενας τεχνικος τους μου ειπε μαληστα "ναστε κι ευχαριστημενος με 6-8 γιατι αρκετοι καταναλωτες στην περιοχη σας, εχουν κατω απο 6" Αντε τωρα εγω να αποδειξω, οτι δεν ειμαι ηλιθιος. Στο τελος, για να με ξεφορτωθουν μαλλον, μου ειπαν οτι η γραμμη τους ειναι ενταξει και οτι φταιει η εγκατασταση του σπιτιου. Δλδ πριν 6 μηνες, με αλλον παροχο, δεν ειταν η ιδια εγκατασταση? Ειχα ταχυτητα στα 12 mbps, ειχα δει και 14. Δοκιμασα, ενα USRobotic, ρουτερ που εχω, δοκιμασα καινουργιο καλωδιο απο το σημειο συνδεσης, με την εγκατασταση του σπιτιου, κατευθειαν στο ρουτερ, τα απoτελεσματα τα ιδια. Γνωριζει καποιος αν υπαρχει λυση? Δεν εχω πολλες απαιτησεις, ΟΚ, αλλα κι αυτο το χαλι. Η να τους γραψω κι εγω και να πας σε αλλον παροχο, κι ας πανε δηκαστικα να παρουν το προστιμο τους.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Η λύση είναι να πας σε αναβάθμιση σε VDSL, θα έχει αύξηση κόστος, αλλά θα δουλεύει καλά. Εφόσον υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο όμως...
    Ελεύθερος.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν νέες καμπίνες στην περιοχή και ποιας εταιρίας είναι??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Καταρχάς το ότι δουλευε σωστά κάτι πριν έξι μήνες..αυτό δε συνεπάγετε ότι δουλευει και σήμερα. Αυτο ισχύει για τα πάντα συμπεραλαμβανομένης και της γραμμής τηλεφώνου σου.. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που απλά έτυχε να συμπέσει το πρόβλημα με αλλαγή παρόχου..ή απλά το προσέξαμε τότε.
    Τα λεω αυτά για να μην είσαι και σίγουρος ότι η αλλαγή του παρόχου θα επιλύσει το πρόβλημα. Μπορεί και ναι μπορεί και όχι.
    Εάν υπάρχει η δυνατότητα για VDSL θα έλεγα να το κάνεις για να βρεις την ησυχία σου. Αν θες να παραμείνεις σε ADSL .. τότε μάλλον επιμένεις στο να δηλώνεις βλάβες. Για να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να φταιει η δική σου καλωδίωση θα πρέπει να κάνεις μια δοκιμή στην είσοδο της γραμμής (έξω από το σπίτι σου ή στον κατανεμητή..). Και κάποιος τεχνικός του παρόχου σου μπορεί να κάνει μια τέτοια μέτρηση (μήπως έχει γίνει ήδη?).
    Επίσης αν μας ανέβαζες μερικά στατιστικά από το ρούτερ ίσως να είχαμε μια καλύτερη εικόνα.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-10-2013
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Ευχαριστω, για τις απαντησεις. Δεν γνωριζω και πολλα τεχνικα σχετικα. ξερω οτι στα100 μ, απο το σπιτι ειναι το κουτι του ΟΤΕ (ΚΑΦΑΟ?) απο εκει υπογεια, ερχεται καλωδιο στον τοιχο του διπλανου σπιτιου. Υπαρχει εκει ενα κουτι (κατανεμητης?) απο οπου περνουμε τηλεφωνικη γραμμη 4 σπιτια. Απο οτι γνωριζω μονο εγω εχω ιντερνετ. Δεν ξερω αν υπαρχουν καμπινες και ποιας εταιρειας στην περιοχη. Ναι βεβαια και μπορει να γινει ζημια οποιαδηποτε στιγμη. Εκεινο που εκανα, στο σημειο που συνδεεται το εξωτερικο,καλωδιο τηλεφωνου, με το καλωδιο της, εγκαταστασης του σπιτιου, συνεδεσα καινουργιο καλωδιο, κατευθειαν στο ρουτερ, παρακαμπωντας καλωδια πριζες τηλεφωνου. Δεν ειδα καποια διαφορα. Στο ρουτερ συνδεονται 2 κομπιουτερς με καλωδιο, σπανια να ειναι και τα 2 στο ιντερνετ. Ευχαριστως να ανεβασω στατιστικα του ρουτερ αν με κατευθυνετε πως να το κανω. Καποια στιγμη θα παω σε VDSL,εκεινο που με κανει διστακτικο ειναι μηπως κανω ενα σωρο εξοδα κι εχω παλι τα ιδια χαλια.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας