Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θέλω να τοποθετήσω κάμερες για έλεγχο του σπιτιού κατά τις ώρες που δεν βρίσκομαι εκεί.
    Το σκεπτικό μου είναι να τοποθετηθεί μια έξω από την κεντρική είσοδο και 3 που θα καλύπτουν τα μπαλκόνια.
    Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:

    1.Πέρα από την live παρακολούθηση μέσω εφαρμογής όταν το επιθυμώ, θα μπορεί να γίνει καταγραφή σε κάποια κάρτα μνήμης ή πρέπει να αγοράσω και καταγραφικό;
    2.Θα μπορέσω από το μπαλκόνι με την κατάλληλη κλίση να έχω αξιοπρεπή εικόνα σε ανοιχτό γκαράζ που έχω κάτω; Βρίσκομαι στον δεύτερο όροφο.
    3.Tips για απόκρυψη ή έστω να το κάνουμε δύσκολο σε επίδοξους εισβολείς να ξηλώσουν μαζί και τις κάμερες.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1:Αφού θα έχεις πολλές κάμερες πιο πρακτικό είναι το καταγραφικό, τις βλέπεις και όλες μέσα από αυτό και δεν χρειάζεται να μπαίνεις στην κάθε μια χωριστά.
    2:Θα έχεις αλλά είναι και θέμα η θέση(δηλαδή να καλύπτει και το μπαλκόνι και το γκαράζ), αν σε ενδιαφέρει σαν απόσταση θα είσαι εντάξει.
    3:Το tip είναι ένα, να μην τις φτάνουν, αλλά και πάλι οι κάμερες χωρίς συναγερμό είναι μισή δουλειά. Αν είναι ο άλλος με κουκούλα και μάσκα άντε να δεις χαρακτηριστικά, θα πάει μπροστά στην κάμερα και θα σε χαιρετάει.
    Το βασικό είναι ο συναγερμός και οι κάμερες σαν πρόσθετο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Πρέπει να κοιτάξω κάτι στα χαρακτηριστικά; Κοίταζα τις παρακάτω που έχουν καλές αξιολογήσεις.
    https://www.skroutz.gr/s/20710957/TP...Tapo-C200.html
    https://www.skroutz.gr/s/25146107/TP...Tapo-C310.html

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι ανάλογα το ποσό που θα διαθέσεις.
    Αυτές που κοιτάζεις είναι για ερασιτεχνική χρήση.
    Κοίταξε τα προιόντα της Hikvision.
    https://www.skroutz.gr/c/688/kameres...917424/HD.html

    https://www.skroutz.gr/c/690/syskeve...Hikvision.html
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να τοποθετήσω κάμερες για έλεγχο του σπιτιού κατά τις ώρες που δεν βρίσκομαι εκεί.
    Το σκεπτικό μου είναι να τοποθετηθεί μια έξω από την κεντρική είσοδο και 3 που θα καλύπτουν τα μπαλκόνια.
    Ριξε μια ματια πρωτα στο site του DPA.gr (Αρχη Προστασιας Δεδομενων) για τα νομικα θεματα .
    Μπορει να μπλεξεις ασχημα και με τσουχτερα προστιμα .

    πχ αναφερουν για πολυκατοικια ....

    Μπορείτε να τοποθετήσετε κάμερες που λαμβάνουν εικόνα εντός του διαμερίσματός σας (χωρίς ωστόσο, σε καμία περίπτωση, να λαμβάνουν εικόνα εκτός του ιδιωτικού σας χώρου – π.χ. δεν επιτρέπεται κάμερα στο μπαλκόνι η οποία λαμβάνει εικόνα από δημόσιο δρόμο ή την είσοδο της πολυκατοικίας σας.
    Εχει καποιες εξαιρεσεις ( πχ πλειοψηφια 2/3 ενοικων κλπ κλπ ) οποτε δες αν σε καλυπτει καποια περιπτωση.

    Για τα υπολοιπα... +1 οτι ειπε ο @sweet dreams
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν έχω τέτοιο θέμα γιατί η πολυκατοικία είναι οικογενειακή και έχουν ενημερωθεί σχετικά.
    Τώρα στο θέμα που θέλω η μια εξωτερική κάμερα να βλέπει γκαράζ αναγκαστικά θα πρέπει να πιάσει ένα μέρος δημόσιου δρόμου. Ακόμη και να υποθέσουμε ότι θα συμβεί, δεν μπορεί να αποδειχθεί από κάποιον περίεργο γείτονα αφού μόνο εγώ θα ξέρω που στοχεύει. Φυσικά όλα αυτά απλά για να ξέρω τι γίνεται όχι για να τα χρησιμοποιήσω σαν στοιχεία αν συμβεί κάτι.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Ο γείτονας μπορεί απλά να κάνει την καταγγελία και να πρέπει εσύ να αποδείξεις ότι είσαι εντάξει.

  8. #8
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι κατανοητό.
    Γι' αυτό οι κάμερες θα δείχνουν μόνο τον δικό μου χώρο και θα βρω άλλο τρόπο για το γκαράζ που είναι κάτω.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loki21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω τέτοιο θέμα γιατί η πολυκατοικία είναι οικογενειακή και έχουν ενημερωθεί σχετικά.
    Τώρα στο θέμα που θέλω η μια εξωτερική κάμερα να βλέπει γκαράζ αναγκαστικά θα πρέπει να πιάσει ένα μέρος δημόσιου δρόμου. Ακόμη και να υποθέσουμε ότι θα συμβεί, δεν μπορεί να αποδειχθεί από κάποιον περίεργο γείτονα αφού μόνο εγώ θα ξέρω που στοχεύει. Φυσικά όλα αυτά απλά για να ξέρω τι γίνεται όχι για να τα χρησιμοποιήσω σαν στοιχεία αν συμβεί κάτι.
    Θα πρέπει να πέσεις σε μεγάλο στραβόξυλο και να έχει κάτι εναντίον σου για να μπει σε τέτοια διαδικασία.
    Τόσα χρόνια που βάζω κάμερες και έξω από μαγαζιά δεν έχει τύχει σε κανέναν πελάτη να του κάνουν έστω και παρατήρηση, ίσα-ίσα που μερικές φορές που υπάρχει και είσοδος πολυκατοικίας κολλητά, μου έχουν πει να γυρίσω αν μπορώ την κάμερα να πιάνει και την είσοδο γιατί αισθάνονται περισσότερη ασφάλεια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η εξαιρεση ειναι να σου ζητησει καποιος το λογο για το κομματι που πιανει το δρομο.
    Ενα μετριο καταγραφικο εχει τη δυνατοτητα masking παντως για τετοιες περιπτωσεις.
    Οι καμερες πρεπει να φαινονται. Λειτουργουν αποτρεπτικα.

    το 2022 θα εβαζα μονο ip καμερες, με nvr και poe. Οτιδηποτε αλλο ειναι ξεπερασμενο και δημιουργει δυσεπιλυτα προβληματα.
    Ναι θελει περισσοτερη καλωδιωση, αλλα ολοι αυτοι που σπανε το utp και περνανε 1 καμερα σε καθε ζευγαρι, θα το βρουν μπροστα τους.
    Το κανουν οι περισσοτεροι της πιατσας, ομως οταν αρχισουν τα παρασιτα και τα προβληματα τροφοδοσιας, οι επιλογες ειναι λιγες.
    Γιατι το μεγαλο κοστος ειναι η καλωδιωση. Σε ενα ip δικτυο καμερων παιζει και wifi, παιζουν και ασυρματα links.
    Αντι να τραβας καλωδια στο ισογειο, βαζεις ενα access point στο μπαλκονι.
    Η αξιοποιηση των δυνατοτητων της δικτυωσης δινει αλλο αερα.

    Βεβαια η πλειοψηφια των συναγερματζηδων/καμεραδων παραμενει ασχετη απο ip, (εδω τα βρισκουν μπαστουνια με συναγερμους που παιζουν μονο ip γενικοτερα)
    Θα συμβει αυτο που εγινε και με τα τηλεφωνικα κεντρα. Οι παραδοσιακοι "τηλεφωναδες" εχασαν την δουλεια τους μεσα απο τα χερια τους.
    Οσοι δλδ δεν ασχοληκαν να μαθουν τα νεα πραγματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτιδηποτε αλλο ειναι ξεπερασμενο και δημιουργει δυσεπιλυτα προβληματα.
    Kάποιο από τα δυσεπίλυτα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε αν βάλουμε αναλογικές???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θελει περισσοτερη καλωδιωση
    Περισσότερη καλωδίωση οι ip?? δηλαδή δεν βάζουμε αντί για CC-100 >>> UTP?? χρειάζεται και κάτι άλλο??

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια η πλειοψηφια των συναγερματζηδων/καμεραδων παραμενει ασχετη απο ip
    Δηλαδή εννοείς ότι δεν ξέρουν π.χ. να βάλουν μια IP στην κάμερα no 1???

    Spoiler:
    Δεν βλέπω να μιλάς σαν εγκαταστάτης... είσαι ????
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.794
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάποιο από τα δυσεπίλυτα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε αν βάλουμε αναλογικές???
    Θορυβος απο διαφορες πηγες, προβληματικη τροφοδοσια σε απομακρυσμενες καμερες λογω πτωσης τασης.
    Πραγματικα δεν ξερω τι σκεφτοταν ολο το industry και επελεγε τα 12volt για τετοιες δουλειες. Τα 24 θα ηταν πολυ καλυτερα.
    Αμα αναψουν και τα infrared led, αντε να φτασεις.
    Στη δευτερη προσπαθεια, αν το παμε με poe, το στελνουμε στα 48v. Τωρα σαφως και κατι γινεται.

    Περισσότερη καλωδίωση οι ip?? δηλαδή δεν βάζουμε αντί για CC-100 >>> UTP?? χρειάζεται και κάτι άλλο??
    Υπαρχουν μερακληδες που βαζουν ομοαξονικο. Ομως η μαζα βαζει utp σπασμενα και με balun στην ακρη. Για αυτους λεω.
    Αλλα αμα ειναι να περασεις direct cc100 το οποιο ειναι αχρηστο για οτιδηποτε αλλο, γιατι δεν βαζεις ip με poe, οταν το κοστος ειναι τοσο κοντα?

    Επισης το ομοαξονικο δουλευει αναγκαστικα με κοινη γειωση. Αυτο οταν οι καμερες ειναι σε διαφορετικους οροφους, με διαφορετικες τροφοδοσιες, μπορει να δημιουργησει ground loops. Τα "καλα" του ¨παλαι ποτέ ομοαξονικου ethernet. Με το ip/utp με balun εισαι floating, με ολα τα πλεονεκτηματα του.

    Δηλαδή εννοείς ότι δεν ξέρουν π.χ. να βάλουν μια IP στην κάμερα no 1???

    Δεν βλέπω να μιλάς σαν εγκαταστάτης... είσαι ????
    Ειναι απιστευτο ποσο ζοριζονται με τη συνολικη διαχειριση του ip. Να την βαλουν ναι. Αλλα ακομα και αυτο, προβληματικο ειναι
    Χερουκλατες ip παντου, τις μπερδευουν αρχιζουν τα conflicts, αντε να κανεις αλλαγες.
    Αν τους πεις οτιδηποτε αλλο, σκαλωνουν.

    Πρεπει να ειμαι εγκαταστατης για να εχω αποψη?

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To 99.9 των επαγγελματιών εγκαταστατών είναι ηλεκτρονικοί, οπότε είναι λίγο δύσκολο να μην ξέρουν από δίκτυα.
    Οι περισσότερες εταιρίες, τουλάχιστον η ILKA και η PARADOX που συνεργάζομαι εγώ, κάνουν συνεχώς σεμινάρια που μπορείς να τα παρακολουθήσεις και απομακρυσμένα.
    Έχουμε το κινητό της τεχνικής υποστήριξης που μπορούμε να πάρουμε όλο το 24ωρο για πληροφορίες.
    Γι' αυτό και μου φαίνεται τουλάχιστον απίθανο κάποιος επαγγελματίας εγκαταστάτης να μην μπορεί να κάνει κάτι τόσο απλό.

    Μάλλον έχεις πέσει σε κάποιον άσχετο που απλά έχει αυτοαναγορευτεί "εγκαταστάτης" και ψωνίζει από το Internet, γιατί αν ήταν ηλεκτρονικός και ψώνιζε από σοβαρή εταιρία δεν θα αντιμετώπιζε τέτοια προβλήματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θορυβος απο διαφορες πηγες, προβληματικη τροφοδοσια σε απομακρυσμενες καμερες λογω πτωσης τασης.
    Περισσότερο πρόβλημα έχεις με το UTP από θόρυβο παρά με CC 100.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι δεν βαζεις ip με poe, οταν το κοστος ειναι τοσο κοντα?
    Eλπίζω αυτό να μην το λες σοβαρά.

    Από τον τιμοκατάλογο της ILKA για να μην μπλέξουμε με τους άσχετους στο Internet.

    Kάμερα αναλογική 8ΜP-4K >>> 45 ευρώ.
    Κάμερα αναλογική ColorVu 5MP >>> 53 ευρώ.

    Κάμερα IP 2MP >>> 44 ευρώ
    Αν θελήσουμε να πάμε πιο πάνω για να φτάσουμε τις αναλογικές σε MP
    κάμερα IP 4MP >>> 70 ευρώ
    κάμερα IP 8MP-4K >>> 122 ευρώ.

    Συνημμένο Αρχείο 232929 Συνημμένο Αρχείο 232930 Συνημμένο Αρχείο 232931 Συνημμένο Αρχείο 232932 Συνημμένο Αρχείο 232933

    Με ένα απλό DVR την βγάζεις με 65 ευρώ, τιμές για NVR με ενσωματωμένο POE switch έχεις ρωτήσει??

    Στον κάθε πελάτη βάζεις πράγματα ανάλογα με τις ανάγκες του και την οικονομική του κατάσταση, δεν θα πας σε κάποιον φουκαρά που θέλει 2 καμερούλες να κάνει την δουλειά του να του πεις για IP, NVR με POE, κ.λ.π., αυτό εννοείται ότι ισχύει για όλα και όχι μόνο για τις κάμερες.
    Βάζεις συναγερμό με 500 ευρώ και για το ίδιο σπίτι μπορείς να βάλεις και με 10.000 ευρώ, απλά πράγματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης το ομοαξονικο δουλευει αναγκαστικα με κοινη γειωση. Αυτο οταν οι καμερες ειναι σε διαφορετικους οροφους, με διαφορετικες τροφοδοσιες, μπορει να δημιουργησει ground loops.
    Αυτό πραγματικά είναι ακαταλαβίστικο

    Οι καλωδιώσεις από τις κάμερες αναγκαστικά θα καταλήξουν στο DVR και εκεί θα πάει το ομοαξονικό στην είσοδο του DVR και της τροφοδοσίας στο τροφοδοτικό που θα είναι δίπλα στο DVR και θα παίρνει ρεύμα από την ίδια πρίζα, πως θα καταφέρεις εσύ να δώσεις ρεύμα από άλλον όροφο δεν μπορώ να καταλάβω και τι σχέση έχει το ομοαξονικό με τις τροφοδοσίες από την στιγμή που θα συνδεθεί στο DVR για το σήμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    28-02-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν είναι πολύ σχετικό με τις αρχικές μου απορίες αλλά θα το γράψω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.

    Είδε ο πατέρας μου τις κάμερες που έβαλα και ζήλεψε.
    Αυτός θέλει να ελέγχει εξ αποστάσεως μια αποθήκη που έχει σε ένα κτήμα. Το θέμα είναι ότι εκεί δεν υπάρχει ίντερνετ και σκεφτόμουν να του βάλλω ένα ρουτεράκι με κάρτα δεδομένων ώστε να δίνει ίντερνετ στις κάμερες και να έχει live εικόνα.
    Το ερώτημα είναι τι κατανάλωση σε δεδομένα έχουν περίπου οι κάμερες για να δω τι πακέτο θα χρειαστεί και αν συμφέρει κάτι τέτοιο.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σε φίλο που έβαλα όπως το θες 40 giga τον μηνα απο βονταφον με 20€.Ξεκινήσαμε με 10giga αλλα δεν εβγαζε εβδομαδα.Αναλογα την χρήση που θα κανει ξεκινα με λιγα και βλέπεις.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας