Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    04-12-2021
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας.

    Εδώ και λίγους μήνες φτιάχνω ένα site και σκέφτομαι για αρχή να ξεκινήσω με το google adsense για να έχω ένα εισόδημα. Το site θα είναι ειδησεογραφικό, τύπου news aggregator (συλλέκτης ειδήσεων), για παράδειγμα σαν το inewsgr.com και το topics.gr. Δεν θα είναι δηλαδή κάποιο eshop, δεν θα πουλάω προϊόντα/υπηρεσίες, ούτε θα είναι συνδρομητικό, θα έχει ελεύθερη πρόσβαση προς όλους. Το εισόδημα θα προέρχεται μόνο από το adsense και ίσως θα έχει δωρεές μέσω paypal.

    Λογικά αυτά τα χρήματα κάπως πρέπει να τα δηλώσω αλλά επειδή είμαι εντελώς άσχετος με αυτά, πήγα να ρωτήσω λογιστή αλλά δυστυχώς και οι δύο που ρώτησα δεν ήξεραν τι παίζει. Ο ένας μου είπε ότι μάλλον πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να δίνω περίπου 200-300€ τον μήνα και δεν είναι εφικτό αυτή τη στιγμή να διαθέσω τέτοιο ποσό. Θα μπορούσα να ρωτήσω στην εφορία αλλά έτσι κι αλλιώς λογιστή θα χρειαστώ, όποτε πρέπει να ψάξω περισσότερο.

    Έχω διαβάσει παρόμοιες περιπτώσεις με τη δική μου αλλά δεν έχω βγάλει κάποιο συμπέρασμα. Ας πούμε, κάποιοι λένε ότι χρειάζεται να κάνεις έναρξη επαγγέλματος κατευθείαν, άλλοι ότι δεν χρειάζεται να το κάνω εξαρχής ενώ άλλοι δεν χρειάζεται καθόλου. Αν υποθέσουμε ότι όντως απαιτείται να κάνω εξαρχής έναρξη, ποια είναι η γνώμη σας στο να μην έβαζα εξαρχής διαφημίσεις ώστε να μην χρειαστεί να κάνω έναρξη κατευθείαν, δηλαδή να πληρώνω μόνο τα έξοδα του hosting, δηλαδή περίπου 40-50€ τον μήνα και αν δω μετά από λίγους μήνες ότι ανεβαίνει το traffic, τότε να βάλω διαφημίσεις και να κάνω την έναρξη.

    Θα ήθελα όποιος γνωρίζει ή έχει προσωπική εμπειρία από δικό του site να μου πει τι παίζει γενικά, να δώσει κάποια συμβουλή ή οτιδήποτε άλλο σχετικό θεωρεί χρήσιμο. Οπωσδήποτε θα ρωτήσω κάποιον λογιστή αλλά θα ήθελα να πάρω μια ιδέα πρώτα για το τι περίπου να περιμένω.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-09-2016
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    καλησπερα μια ερωτηση για αντσενς
    ειναι καποιος εδω;

    απαντηση στον απο πανω
    αν εχεις κατω απο 10κ δε χρειαζεται κατ εμε

  3. #3
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    λιγο επικίνδυνο σπορ το είδος της ενασχόλησης

    ξεκίνα το και μολις δεις τα εσοδα μιλα με λογιστή. Αν δεν είσαι σιγουρος για τα μεγεθη των ποσων ο καθενας θα λεει τα δικά του

  4. #4
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    20/20
    ISP
    Wbs ± 20 Mbps
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Αφού δεν ξερεις αν και κατα πόσο προσοδοφόρο θα είναι το εγχείρημα ρώτα το λογιστή σου για το παρακάτω, που αφορά περιστασιακά εισοδήματα

    Άρθρο 39 του Ν.4308/2014
    β) Το φυσικό πρόσωπο, που ευκαιριακά και ως παρεπόμενη απασχόληση, πωλεί προϊόντα ή παρέχει υπηρεσίες, εφόσον οι συναλλαγές αυτές στο σύνολό τους δεν υπερβαίνουν το ποσό των 10.000 ευρώ ετησίως.
    Αν πεις σε ενα λογιστή ξεκινώ ειδησιογραφικό site θα σου πει να κανουμε εναρξη, αλλά αν του πεις οτι εχω περιστασιακά εισοδήματα απο το internet αλλάζει η φύση της ερώτησης

    ΥΣ: Δεν είμαι λογιστής η δικηγόρος

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας