Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Καλησπέρα. Είμαι πελάτης στη σταθερή τηλεφωνία της Vodafone με γραμμή VOIP. Χθες, Κυριακή 5/12/2021, επικοινώνησα τηλεφωνικά με την εταιρεία και ζήτησα τους κωδικούς μου α) για το ίντερνετ και β) για την τηλεφωνία, αφού στην τεχνολογία VOIP το τηλέφωνο συνδέεται υποχρεωτικά με το modem/router. Ο σκοπός ήταν να αλλάξω το router του παρόχου με ένα after market. Ο υπάλληλος μου έστειλε με sms τους κωδικούς για το ίντερνετ, αρνήθηκε όμως να μου στείλει τους κωδικούς για την τηλεφωνία. Στη διαμαρτυρία μου: «Μα χωρίς τους κωδικούς δεν θα έχω τηλέφωνο με το νέο after market router», η απάντηση ήταν: «Το ξέρουμε κύριε, αυτή είναι η πολιτική της Vodafone». Πείτε μου, σας παρακαλώ, το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος αυτό το θέμα; Είναι νόμιμο να αρνούνται να μου δώσουν τους κωδικούς μου; Τι μπορώ να κάνω σ’ αυτή την περίπτωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.919
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ναι, είναι γνωστό ότι δεν τους δίνουν. Υπήρξαν κάποια εργαλεία που τους τραβούσαν από το router, δεν ξέρω αν λειτουργούν ακόμα. Ποιο router έχεις;

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δυστυχώς μόνο η cosmote δίνει κωδικούς για την τηλεφωνία..

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, είναι γνωστό ότι δεν τους δίνουν. Υπήρξαν κάποια εργαλεία που τους τραβούσαν από το router, δεν ξέρω αν λειτουργούν ακόμα. Ποιο router έχεις;
    Έχω το Vodafone H300s

  5. #5
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    οχι μονο δε δινουν αλλα αν καταφερεις και βαλεις αλλο θα σου πουν δεν το υποστηριζουμε αν χρειαστεις τεχνικη βοηθεια

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Ναι είναι γνωστό ότι δεν δίνουν κωδικούς (επίσημα) αλλά θα τους πάρεις με πολύ απλό τρόπο από το Η300s.
    Εχει αναφερθεί πολλές φορές η μέθοδος που ακολουθείς (και λειτουργούσε μέχρι πριν έναμιση μήνα 100%..καθώς τότε ολοκληρώθηκε η φορητότητα μου στην εταιρία..και το δοκίμασα επιτυχώς).

    Περιληπτικά:
    1)Κάνεις login κανονικά στο Η300s
    2)Επιλέγεις Κατάσταση και Υποστήριξη
    πατάς στο πληκτρολόγιο το F12 και στο Console του Browser γράφεις
    usermode="admin"
    page_data_init("settings")
    -> πατάς Enter ,
    3) Πας εκεί που λέει διαγνωστικά VOIP , Πατάς Λήψη
    4) Aνοίγεις το αρχείο που κατέβασες πατάς ctrl + F και γράφεις pw και πατάς Εύρεση επομένου
    5) Οταν βρεις το Line 0 info .. εκεί βλέπεις που λέει pw= κάτι , αυτό είναι το Password του voip.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι γνωστό ότι δεν δίνουν κωδικούς (επίσημα) αλλά θα τους πάρεις με πολύ απλό τρόπο από το Η300s.
    Εχει αναφερθεί πολλές φορές η μέθοδος που ακολουθείς (και λειτουργούσε μέχρι πριν έναμιση μήνα 100%..καθώς τότε ολοκληρώθηκε η φορητότητα μου στην εταιρία..και το δοκίμασα επιτυχώς).

    Περιληπτικά:
    1)Κάνεις login κανονικά στο Η300s
    2)Επιλέγεις Κατάσταση και Υποστήριξη
    πατάς στο πληκτρολόγιο το F12 και στο Console του Browser γράφεις
    usermode="admin"
    page_data_init("settings")
    -> πατάς Enter ,
    3) Πας εκεί που λέει διαγνωστικά VOIP , Πατάς Λήψη
    4) Aνοίγεις το αρχείο που κατέβασες πατάς ctrl + F και γράφεις pw και πατάς Εύρεση επομένου
    5) Οταν βρεις το Line 0 info .. εκεί βλέπεις που λέει pw= κάτι , αυτό είναι το Password του voip.
    Δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω φίλε μου. Επειδή κατάλαβα τα 2/3, αν συναντήσω δυσκολία μπορώ να σε ενοχλήσω ξανά;
    ΥΓ. Μίλησες για φορητότητα. Ποιο modem router χρησιμοποιείς;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είναι γνωστό ότι δεν δίνουν κωδικούς (επίσημα) αλλά θα τους πάρεις με πολύ απλό τρόπο από το Η300s.
    Εχει αναφερθεί πολλές φορές η μέθοδος που ακολουθείς (και λειτουργούσε μέχρι πριν έναμιση μήνα 100%..καθώς τότε ολοκληρώθηκε η φορητότητα μου στην εταιρία..και το δοκίμασα επιτυχώς).

    Περιληπτικά:
    1)Κάνεις login κανονικά στο Η300s
    2)Επιλέγεις Κατάσταση και Υποστήριξη
    πατάς στο πληκτρολόγιο το F12 και στο Console του Browser γράφεις
    usermode="admin"
    page_data_init("settings")
    -> πατάς Enter ,
    3) Πας εκεί που λέει διαγνωστικά VOIP , Πατάς Λήψη
    4) Aνοίγεις το αρχείο που κατέβασες πατάς ctrl + F και γράφεις pw και πατάς Εύρεση επομένου
    5) Οταν βρεις το Line 0 info .. εκεί βλέπεις που λέει pw= κάτι , αυτό είναι το Password του voip.
    Αν και ψιλο-ανίδεος, με λίγη προσπάθεια τα κατάφερα. Πολλά πολλά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Ισχύει μόνο η ερώτηση για το ποιο modem router χρησιμοποιείς και αν συνάντησες δυσκολίες στο σετάρισμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εφοσον εισαι (κατα δηλωση) ψιλοασχετος, και σε ενδιαφερει η τηλεφωνια, τοτε επιλογη σου ειναι μονοδρομος. fritzbox 7530.
    To βαζεις, παιζει και το ξεχνας. Ολα τα αλλα ειναι για ειδικες αναγκες-geeks και ΘΑ μπλεξεις.
    Σε αντιθεση με τη cote, η υλοποιηση σε αλλο vlan βαζει δυσκολιες που ξεπερνανε κατα πολυ το επίπεδο του απλού χρήστη.

    Αν πχ θες, dedicated modem σε bridge mode, mikrotik με nat για το vlan της τηλεφωνιας και απο πισως πχ freepbx, ναι, γινεται, υπαρχει σχετικο thread.
    Ομως οταν κατι θα παει λαθος, σε 6 μηνες που θα τα εχεις ξεχασει, θα πρεπει να εισαι ψυχολογικα ετοιμος να αντιμετωπισεις τη γυναικα που δεν μιλαει με τη πεθερα,... και καλη τυχη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι μονο δε δινουν αλλα αν καταφερεις και βαλεις αλλο θα σου πουν δεν το υποστηριζουμε αν χρειαστεις τεχνικη βοηθεια
    Αυτο ισχυει για ολους τους παροχους, including cote. Αν δεις το κειμενο που σου στελνουν οταν δινουν τους κωδικους, λενε πραγματα ποτ σηκωνουν καταγγελια και κυνηγητο μεχρι να πατησουν χιονι.
    Ουτε λιγο ουτε πολυ, αν δεν δουλευει η υπηρεσια τους θα φταις εσυ.
    Απλα κανενας isp δεν θα αναλαβει χωρις κοστος να υποστηριξει τελικους χρηστες σε οτιδηποτε εξιδεικευμενο, γιατι αυτο το κοστος δεν πληρωνεται.

    Η αληθεια ειναι οτι το τραβανε λιγο στην τεχνικη υποστηριξη (αν δεν εχετε το δικο μας επανω δεν σας υποστηριζουμε) ομως στη πραξη, αμα μιλας τη "γλωσσα"
    συνηθως αυτο ξεπερνιεται ευκολα.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-12-2021
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ 7530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσον εισαι (κατα δηλωση) ψιλοασχετος, και σε ενδιαφερει η τηλεφωνια, τοτε επιλογη σου ειναι μονοδρομος. fritzbox 7530.
    To βαζεις, παιζει και το ξεχνας. Ολα τα αλλα ειναι για ειδικες αναγκες-geeks και ΘΑ μπλεξεις.
    Σε αντιθεση με τη cote, η υλοποιηση σε αλλο vlan βαζει δυσκολιες που ξεπερνανε κατα πολυ το επίπεδο του απλού χρήστη.

    Αν πχ θες, dedicated modem σε bridge mode, mikrotik με nat για το vlan της τηλεφωνιας και απο πισως πχ freepbx, ναι, γινεται, υπαρχει σχετικο thread.
    Ομως οταν κατι θα παει λαθος, σε 6 μηνες που θα τα εχεις ξεχασει, θα πρεπει να εισαι ψυχολογικα ετοιμος να αντιμετωπισεις τη γυναικα που δεν μιλαει με τη πεθερα,... και καλη τυχη.
    Αγαπητέ φίλε, θα μου επιτρέψεις να ευχαριστήσω θερμά και εσένα και όλους όσους στο forum ασχολήθηκαν με το θέμα μου και με υπομονή, τεχνογνωσία και ενδιαφέρον με βοηθήσατε καίρια και άμεσα. Όσο για το AVM FRITZ!Box 7530, είναι αυτό ακριβώς που είχα βάλει στο μάτι. Σε άλλο σχετικό θέμα κάποιος πόσταρε αναλυτικές οδηγίες για το πώς το σετάρουμε στη Vodafone. Στη VOIP είμαι πολύ φρέσκος, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ after market router και διστάζω/αναρωτιέμαι αν όλα πάνε καλά, γιατί το AVM FRITZ!Box 7530 κοστίζει 140-150€. Μην πάνε χαμένα τόσα λεφτά. Δώστε μου τα φώτα σας, αν γνωρίζετε.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Thompson
    Εφτασα μέχρι το βήμα 3 Μολις βαζω στο console την εντολή μου βγάζει το παρακάτω

    pageLoadFunctions.js?ver=v1.2.01.06:79 Uncaught ReferenceError: page_settings_load is not defined
    at page_data_already_load (pageLoadFunctions.js?ver=v1.2.01.06:79:26)
    at pageLoadFunctions.js?ver=v1.2.01.06:26:5

    Καμιά βοήθεια; Ευχαριστώ

  11. #11
    Εγγραφή
    24-10-2007
    Περιοχή
    Άλιμος - Άνω Καλαμάκι
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    407
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    135223/19999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφτασα μέχρι το βήμα 3 Μολις βαζω στο console την εντολή μου βγάζει το παρακάτω

    pageLoadFunctions.js?ver=v1.2.01.06:79 Uncaught ReferenceError: page_settings_load is not defined
    at page_data_already_load (pageLoadFunctions.js?ver=v1.2.01.06:79:26)
    at pageLoadFunctions.js?ver=v1.2.01.06:26:5

    Καμιά βοήθεια; Ευχαριστώ
    Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά. Το ίδιο μου βγάζει και μένα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
    Κώστας

  12. #12
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.035
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Είστε στην νέα έκδοση που έχουν κλείσει τα κενά ασφαλείας και έχει αλλάξει και το root pass. Έχει αναφερθεί ότι με βγαλμένο το καλώδιο DSL (μη συγχρονισμένο) εμφανίζει τα μενού...

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    ... εφόσον είχε κρατηθεί backup το αρχείο ΠΡΙΝ την αναβάθμιση και είχε αλλαχθεί ο κωδικός του superuser.
    Αν δεν έχουν γίνει αυτά, δεν υπάρχει λύση με το H300s.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    γινεται πια ? και με πιο ρουτερ, firmware, τροπο?
    Δεν ξερω καποιον να το εχει δοκιμασει και να τα εχει καταφερει.... (οχι πριν χρονια η θεωρητικά)

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με τα ZTE H267A και TP-Link 100v, είναι δυνατόν ακόμη και σήμερα να μάθουμε τον κωδικό της τηλεφωνίας.
    Δεν τα δίνει πλέον η Vodafone, οπότε μόνον αν τα έχει κάποιος γνωστός ή να βρεις μεταχειρισμένο.
    Προσοχή για το ΖΤΕ. Υπάρχουν 2 παρόμοια μοντέλα, αντίστοιχα για οικιακές και επαγγελματικές συνδέσεις. Μόνο με το οικιακό είναι εφικτό.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας