Σε λίγες μέρες παραλαμβάνω το πρώτο μου midi keyboard το οποίο θα χρησιμοποιώ για να παίζω μουσική συνδέοντας το keyboard στο pc και με χρήση virtual instruments (VST) θα παίζω πιάνο και ίσως ηχογραφώ για την πλάκα μου μερικά κομμάτια. Το midi keyboard συνδέεται κανονικά με USB δεν χρειάζεται κάποια κάρτα ή ειδική σύνδεση, ωστόσο διαβάζω ότι αν θέλεις να ακούς καθαρό ήχο και χωρίς καθυστέρηση χρειάζεσαι μια κάρτα ήχου με ASIO driver. Από ότι βλέπω έχω τις εξής επιλογές:

1) να κρατήσω την ήδη υπάρχουσα φτηνιάρικη on board κάρτα ήχου και να βάλω driver asio4all και να ακούω ότι παίζω από εκεί
2) να αγοράσω μια κάρτα ήχου τύπου creative sound blaster με ASIO support
3) να αγοράσω μια επαγγελματική κάρτα εξωτερική τύπου Native Instruments Komplete Audio 1 ή καμία Focusrite

Η αλήθεια είναι ότι θέλω να δώσω το λιγότερο δυνατόν από λεφτά μιας και δεν είμαι επαγγελματίας απλά θέλω να παίζω πιάνο για την πλάκα μου, ωστόσο θα ήθελα να ακούγεται σωστά αυτό που παίζω.

Από ηχεία έχω τα Logitech Z533, ξέρω ότι δεν είναι για τη φάση και θέλει στούντιο ηχεία αλλά νομίζω μια χαρά θα κάνουν κι αυτά τη δουλειά τους.

Θα ήθελα γνώμες επί του θέματος όποιος το κατέχει...