Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    07-01-2016
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport entry 2i
    Έχω 3 μέρες τώρα που τα ματιά μου έχουν γίνει κουμπιά από το πολύ το διάβασμα... όπως το λέει ο τίτλος... ψάχνω έναν εκτυπωτή πολυμηχάνημα Laser, ας είναι και μονόχρωμος, δεν με πειράζει ότι και να είναι, με φτηνά αναλώσιμα, γνήσια ή συμβατά, ότι εξυπηρετεί. Ένας γνωστός μου με συμβούλεψε να αποφύγω την XEROX διότι δεν φημίζεται για την υποστήριξή της σε drivers και στην εργασία του έχουν XEROX 7ετίας και έχουν προβλήματα με το word, τι φάση? Επίσης με συμβούλεψε να μείνω με στους HP διότι μέχρι τα 200 ευρώ που μπορώ να διαθέσω εγώ είναι τα καλύτερα μηχανήματα. Μου ειπε να κλειστα ματια να παρω αυτόν αλλά εγώ βέβαια γλυκοκοιτάζω τον XEROX B225V/DNI. Λογικά κάλο θα είναι το μηχάνημα να έχει wifi και ethernet. ΑΑΑ και να είναι ετοιμοπαράδοτο διότι το επείγομαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος skepasti21 : 11-12-21 στις 00:34.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Να ρωτήσω γιατι θες Laser και οχι Inkjet ;
    Socii stamus Cadimus dividui

  3. #3
    Εγγραφή
    11-12-2018
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω γιατι θες Laser και οχι Inkjet ;
    Έχουν τώρα καμία σχέση οι lazer με τους inkjet;
    Lazer και μόνο lazer για σοβαρές και φθηνές εκτυπώσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2012
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Έχω σχεδόν το ίδιο μοντέλο με αυτό που λες απλά το δικό μου έχει οθόνη αφής. Είμαι πολύ ευχαριστημένος προς το παρόν. Το έχω ένα χρόνο στο σπίτι και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ούτε σε αυτόν ούτε στους drivers του. Έχω τυπώσει 900 σελίδες με το toner που είχε μέσα στη συσκευασία.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν τώρα καμία σχέση οι lazer με τους inkjet;
    Lazer και μόνο lazer για σοβαρές και φθηνές εκτυπώσεις.
    Οι Inkjet πλέον απο άποψη ποιότητας είναι άκρως ανταγωνιστικοί με τους Laser . Στο μόνο στο οποίο χάνουν είναι η "γυαλάδα" που δίνει η Laser εκτύωση και αυτό λόγω έλλειψης φούρνου.
    Στο θέμα δε της οικονομίας οι Inkjet απέχουν πολύ απο τους Laser. Είναι πολύ φηνότεροι στα μελάνια και με -πολύ- μεγαλύτερο yield.
    Επίσης έχουν και λιγότερο maintenance λόγω ελάχιστων εξαρτημάτων ( δεν έχουν φούρνο - photoconductor - fuser και πολλά άλλα ).
    Επίσης λόγω του οτι έχουν υγρό ( μελάνη ) και όχι powder ακόμα και να μείνουν αρκετό καιρό χωρίς χρήση δεν έχουν πρόβλημα ( ίσως χρειαστεί μετά από πολύ καιρό αχρηστίας να κάνεις ένα clean up την κεφαλή για να καθαρίσουν τα becks απο υπολείματα ) σε αντίθεση με τους Laser που το powder μπορεί και να πετρώσει απο υγρασία.

    Στο μείον τους είναι η ακριβή πρώτη αγορά ( 50-60€ ακριβότεροι κατα Μ.Ο από κάποιον αντίστοιχο Laser ) αλλά αυτό μειώνεται στη διάρκεια του χρόνου και ανάλογα με το πόσο εκτυπώνεις.
    Στο TCO τους στην 3ετία έρχονται εν τέλει πολή φθηνότεροι.
    Socii stamus Cadimus dividui

  6. #6
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    με λιγο google-fu θα καταλαβεις γιατι δεν θα προτεινα HP για κανενα λογο.
    η CANON βαραει νταουλια στην παραγωγη και ειναι εντελώς αναξιοπιστοι, περιμενω παραγγελιες απο Φεβρουαριο 21 και μου λένε για Μαρτιο 22 (και εαν παλι)

    απο εμενα δες σε Kyocera ή Brother.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kstefanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    με λιγο google-fu θα καταλαβεις γιατι δεν θα προτεινα HP για κανενα λογο.
    η CANON βαραει νταουλια στην παραγωγη και ειναι εντελώς αναξιοπιστοι, περιμενω παραγγελιες απο Φεβρουαριο 21 και μου λένε για Μαρτιο 22 (και εαν παλι)

    απο εμενα δες σε Kyocera ή Brother.
    Γενικά αυτή την εποχή όλα τα προϊόντα τεχνολογίας έχουν μεγάλη αναμονή στις παραδόσεις.

    Τώρα για το πολυμηχάνημα εγώ εχω έναν Epson L6190 4ετίας που με έχει βγάλει παληκάρι, ειδικά πέρυσι και φέτος τόσο με την τηλεργασία μου που χρειαζόταν να εκτυπώσω αρκετά έγγραφα και να τα σκανάρω για να στείλω υπογεγραμμένα όσο και για την τηλεκπαίδευση του γιού μου.
    Εχει χρειαστεί ελάχιστη συντήρηση και έχει γελοία κόστη για μελάνια . 12€/7000 σελίδες το μαύρο και 6.5€/6000 χρώματα ( γνήσια ).
    Socii stamus Cadimus dividui

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Inkjet πλέον απο άποψη ποιότητας είναι άκρως ανταγωνιστικοί με τους Laser . Στο μόνο στο οποίο χάνουν είναι η "γυαλάδα" που δίνει η Laser εκτύωση και αυτό λόγω έλλειψης φούρνου.
    Στο θέμα δε της οικονομίας οι Inkjet απέχουν πολύ απο τους Laser. Είναι πολύ φηνότεροι στα μελάνια και με -πολύ- μεγαλύτερο yield.
    Επίσης έχουν και λιγότερο maintenance λόγω ελάχιστων εξαρτημάτων ( δεν έχουν φούρνο - photoconductor - fuser και πολλά άλλα ).
    Επίσης λόγω του οτι έχουν υγρό ( μελάνη ) και όχι powder ακόμα και να μείνουν αρκετό καιρό χωρίς χρήση δεν έχουν πρόβλημα ( ίσως χρειαστεί μετά από πολύ καιρό αχρηστίας να κάνεις ένα clean up την κεφαλή για να καθαρίσουν τα becks απο υπολείματα ) σε αντίθεση με τους Laser που το powder μπορεί και να πετρώσει απο υγρασία.

    Στο μείον τους είναι η ακριβή πρώτη αγορά ( 50-60€ ακριβότεροι κατα Μ.Ο από κάποιον αντίστοιχο Laser ) αλλά αυτό μειώνεται στη διάρκεια του χρόνου και ανάλογα με το πόσο εκτυπώνεις.
    Στο TCO τους στην 3ετία έρχονται εν τέλει πολή φθηνότεροι.
    Θα διαφωνήσω εδώ, ειδικά για τους φθηνούς Inkjet το κόστος χρήσης είναι κατα πολύ μεγαλύτερο απο εναν φθηνό laser
    Αν μιλάμε τώρα για αυτούς με το δοχείο μελάνης εκεί αλλάζει το θέμα, αλλά σίγουρα δεν είναι φθηνοί στην απόκτηση.

    Ειδικά στο κομμάτι χρήσης, πιο επίφοβος είναι ο Inkjet που θα χαλάσει η κεφαλή λόγο μη συχνής χρήσης, πχ η epson (κόστος 150+ η κεφαλή) προτείνει χρήση τουλάχιστον μέσα στην εβδομάδα.
    Δεν μου έχει τύχει laser που να έχει πετρώσει το τόνερ, αντίθετα πολλές περιπτώσεις με θέμα κεφαλής σε Inkjet

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Συμφωνώ 100% με το Σπύρο. (!)

  10. #10
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνήσω εδώ, ειδικά για τους φθηνούς Inkjet το κόστος χρήσης είναι κατα πολύ μεγαλύτερο απο εναν φθηνό laser
    Αν μιλάμε τώρα για αυτούς με το δοχείο μελάνης εκεί αλλάζει το θέμα, αλλά σίγουρα δεν είναι φθηνοί στην απόκτηση.

    Ειδικά στο κομμάτι χρήσης, πιο επίφοβος είναι ο Inkjet που θα χαλάσει η κεφαλή λόγο μη συχνής χρήσης, πχ η epson (κόστος 150+ η κεφαλή) προτείνει χρήση τουλάχιστον μέσα στην εβδομάδα.
    Δεν μου έχει τύχει laser που να έχει πετρώσει το τόνερ, αντίθετα πολλές περιπτώσεις με θέμα κεφαλής σε Inkjet
    Μιλάω πάντα για κόστος κτησης με δοχεία και οχι κασσέτες μελάνης. Εκεί πραγματικά ειναι πολύ χαμηλότερο.
    Αναφορικα με τις κεφαλές ( και ειδικά με τα epson ) είναι μέρος της εγγύησης ( θεωρείται ανταλλακτικό και οχι αναλώσιμο ) και η αλλαγή αυτή είναι δωρεάν.
    Επίσης μπορείς να θέσεις και έναν προγραμματισμένο καθαρισμό κεφαλής ( μια φορά τη βδομάδα πχ ) ετσι ώστε να καθαρίζει η κεφαλή και να μην έχεις τα θέματα που αναφέρεις.
    Socii stamus Cadimus dividui

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω πάντα για κόστος κτησης με δοχεία και οχι κασσέτες μελάνης. Εκεί πραγματικά ειναι πολύ χαμηλότερο.
    Αναφορικα με τις κεφαλές ( και ειδικά με τα epson ) είναι μέρος της εγγύησης ( θεωρείται ανταλλακτικό και οχι αναλώσιμο ) και η αλλαγή αυτή είναι δωρεάν.
    Επίσης μπορείς να θέσεις και έναν προγραμματισμένο καθαρισμό κεφαλής ( μια φορά τη βδομάδα πχ ) ετσι ώστε να καθαρίζει η κεφαλή και να μην έχεις τα θέματα που αναφέρεις.
    Ναι το ξέρω οτι είναι μέρος εγγύησης, μου έχουν αλλάξει 3 φόρες ως τώρα, για την αλλαγή σημαίνει πως πρέπει να πάει στην epson, δεν γίνεται άμεσα
    Η εγγύηση είναι 3 χρόνια, μετά το κόστος είναι 160.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το ξέρω οτι είναι μέρος εγγύησης, μου έχουν αλλάξει 3 φόρες ως τώρα, για την αλλαγή σημαίνει πως πρέπει να πάει στην epson, δεν γίνεται άμεσα
    Η εγγύηση είναι 3 χρόνια, μετά το κόστος είναι 160.
    Στην ΟΚΤΑΒΙΤ πάει, εκεί γίνεται το service της Epson.

    160€ για ποιο μηχάνημα ;
    Socii stamus Cadimus dividui

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ΟΚΤΑΒΙΤ πάει, εκεί γίνεται το service της Epson.

    160€ για ποιο μηχάνημα ;
    Ναι αυτό λέω, πάει στο service της epson, δεν είπα πουθενά οτι πάει στα κεντρικά τους στην Ιαπωνία

  14. #14
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.398
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό λέω, πάει στο service της epson, δεν είπα πουθενά οτι πάει στα κεντρικά τους στην Ιαπωνία
    Με 160€ θα μπορούσε να πάει Ιαπωνία
    Socii stamus Cadimus dividui

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 160€ θα μπορούσε να πάει Ιαπωνία
    Δεν νομίζω, αλλά πες πως πήγαινε εκτός εγγύησης δεν θα το καλύπτανε.
    Τα 160 είναι τιμή που δίνει η Oktabit όταν τελειώσει η εγγύηση

    Υπάρχουν καλύτερες επιλογές αν κάποιος θέλει tank system, η Hp το έχει με κεφαλές που κοστίζουν 30 ευρώ και οι δύο και είναι κάτι που τα αλλάζει ο χρήστης και δεν χρειάζεται να διαλύσεις εκτυπωτή.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας