Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21

Θέμα: 4G και NAT

  1. #1
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η ερώτησή μου είναι κάπως γενική και αφορά όλους τους παρόχους κινητής / 4G (Cosmote, Vodafone, Wind). Ένας γνωστός μου ζήτησε να στήσουμε σε κάτι φωτοβολταϊκά ένα απλό Lan. Στα μηχανήματα γίνεται να συνδεθεί κάποιος και να βλέπει κάποιες πληροφορίες όπως παραγωγή κλπ, καθώς και να συνδέεται και ο τεχνικός των φωτοβολταϊκών για να ρυθμίζει, μέσω δικτύου. Θέλουμε να γίνεται και απομακρυσμένα όμως. Προφανώς θα πρέπει να ρυθμίσουμε στατικές ip, να ανοίξουμε πόρτες, καθώς και να συνδεθούμε σε κάποια υπηρεσία όπως το no-ip. Όλα καλά ως εδώ. Το θέμα είναι το εξής, τι παίζει με το NAT; Ως γνωστόν λόγω ελλείψεων IP πλέον όλοι οι πάροχοι μας βάζουν πίσω από NAT με αποτέλεσμα να μην υπάρχει απομακρυσμένη πρόσβαση. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Καλούμε απλώς τον πάροχο και του λέμε να μας δώσει public ip ή υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία; Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Έχεις PM.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τα επωνυμα μηχανηματα εχουν συνηθως και online portal για να τα παρακολουθεις.

    Οποτε δεν νομιζω να αντιμετωπισεις κανενα προβλημα με το νατ .

    Αν θελεις γραψε τι ακριβως μηχανηματα εχει για να το δουμε.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου είπε ότι έχει 3 "inverter" αν τα λέω σωστά. Δεν ξέρω τι μοντέλα είναι, δεν έχω πάει να τα δω ακόμη, αλλά μέχρι αύριο το μεσημέρι θα ξέρω. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω ένα 4G router που να έχει 4 θύρες δικτύου (τυχαία επιλογή, κάτι σαν αυτό --> https://www.cosmote.gr/eshop/global/...d=ger_20407639) ώστε να συνδέσω τα 3 μηχανήματα και περισσεύει και 1 θύρα αν θέλει να συνδέσει κανένα υπολογιστή για να κάνει ρυθμίσεις στα inverter ο τεχνικός των φωτοβολταϊκών. Η αλλιώς ας έχει και 1 θύρα δικτύου το 4G router και να γίνει επέκταση με κάποιο απλό switch 4-5 θυρών. Πάντως μου είπε αύριο να του πάω προσωρινώς ένα ρούτερ για να στήσει τοπικό δίκτυο, χωρίς ίντερνετ, για να πάει ο τεχνικός των φωτοβολταϊκών να κάνει κάτι ρυθμίσεις, αλλά δεν ξέρω τι ρυθμίσεις. Online Portal, εννοείς να στέλνει πληροφορίες σε κάποιον σέρβερ στο ίντερνετ και να μπαίνει εκεί και να βλέπει; Ο ιδιοκτήτης δεν μου ανέφερε αν υποστηρίζει κάτι τέτοιο, ο τεχνικός του είπε ότι θα χρειαστεί πάντως να είναι σε τοπικό δίκτυο με πρόσβαση στο ίντερνετ για να μπαίνει και να βλέπει απομακρυσμένα.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-01-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Athens
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Σε περίπτωση πού βρίσκεσαι πίσω από CG-NAT δες το Tailscale η το ZeroTier.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπε ότι έχει 3 "inverter" αν τα λέω σωστά. Δεν ξέρω τι μοντέλα είναι, δεν έχω πάει να τα δω ακόμη, αλλά μέχρι αύριο το μεσημέρι θα ξέρω. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω ένα 4G router που να έχει 4 θύρες δικτύου (τυχαία επιλογή, κάτι σαν αυτό --> https://www.cosmote.gr/eshop/global/...d=ger_20407639) ώστε να συνδέσω τα 3 μηχανήματα και περισσεύει και 1 θύρα αν θέλει να συνδέσει κανένα υπολογιστή για να κάνει ρυθμίσεις στα inverter ο τεχνικός των φωτοβολταϊκών. Η αλλιώς ας έχει και 1 θύρα δικτύου το 4G router και να γίνει επέκταση με κάποιο απλό switch 4-5 θυρών. Πάντως μου είπε αύριο να του πάω προσωρινώς ένα ρούτερ για να στήσει τοπικό δίκτυο, χωρίς ίντερνετ, για να πάει ο τεχνικός των φωτοβολταϊκών να κάνει κάτι ρυθμίσεις, αλλά δεν ξέρω τι ρυθμίσεις. Online Portal, εννοείς να στέλνει πληροφορίες σε κάποιον σέρβερ στο ίντερνετ και να μπαίνει εκεί και να βλέπει; Ο ιδιοκτήτης δεν μου ανέφερε αν υποστηρίζει κάτι τέτοιο, ο τεχνικός του είπε ότι θα χρειαστεί πάντως να είναι σε τοπικό δίκτυο με πρόσβαση στο ίντερνετ για να μπαίνει και να βλέπει απομακρυσμένα.
    Η γνώμη μου είναι να πας πρώτα να δεις τι παίζει και ενδεχομένως να μιλήσεις με τον τεχνικό για να δεις τι θέλει να κάνει και πως να το κάνει και μετά βλέπεις τι μπορεί να χρειαστεί..
    Αν τα φωτοβολταϊκά έχουν κάποια cloud υπηρεσία όπως ανέφερε ο @griniaris θα το ξέρει ο τεχνικός, τι στο καλό..
    Η μπορεί και το "να μπαίνει να βλέπει" να εννοεί απλά ότι θα λεει του ιδιοκτήτη να κουμπώσει ένα λάπτοπ πάνω στο δίκτυο και αυτός να μπαίνει με κανα Teamviewer, οπότε δεν έχει θέμα με το CGNAT
    Μάθε πρώτα αυτές τις λεπτομέρειες και μετά θα ξέρεις επακριβώς τι χρειάζεται
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  7. #7
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνώμη μου είναι να πας πρώτα να δεις τι παίζει και ενδεχομένως να μιλήσεις με τον τεχνικό για να δεις τι θέλει να κάνει και πως να το κάνει και μετά βλέπεις τι μπορεί να χρειαστεί..
    Αν τα φωτοβολταϊκά έχουν κάποια cloud υπηρεσία όπως ανέφερε ο @griniaris θα το ξέρει ο τεχνικός, τι στο καλό..
    Η μπορεί και το "να μπαίνει να βλέπει" να εννοεί απλά ότι θα λεει του ιδιοκτήτη να κουμπώσει ένα λάπτοπ πάνω στο δίκτυο και αυτός να μπαίνει με κανα Teamviewer, οπότε δεν έχει θέμα με το CGNAT
    Μάθε πρώτα αυτές τις λεπτομέρειες και μετά θα ξέρεις επακριβώς τι χρειάζεται
    Δυστυχώς δεν θα είναι και ο τεχνικός των φωτοβολταϊκών μαζί μας όταν θα πάω εγώ, αλλά θα ρωτήσω να δω αν μπορώ να μάθω περισσότερες πληροφορίες. Παρόλα αυτά, για χάρη της συζήτησης, όσον αφορά το αρχικό ερώτημα, ξέρει κανείς αν οι πάροχοι δίνουν NAT ή public ip στο 4G; Και αν δίνουν NAT, μπορούμε να αιτηθούμε να μας γυρίσουν σε public; Τυχαία που κοίταξα στο προσωπικό μου κινητό, που είναι Cosmote What's Up, το οποίο γύρισα σε 4G, διαπίστωσα ότι είμαι πίσω από ΝΑΤ, αλλά ίσως αν πάρουμε κάποιο πακέτο ίντερνετ με 4G Router, χωρίς πακέτο φωνής, τότε να ισχύουν άλλες προϋποθέσεις.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με επιφύλαξη (κάτσε να σου επιβεβαιώσουν κι άλλοι):
    Όλες οι 4G συνδέσεις είναι από default πίσω απο CGNAT
    Σε καρτοκινητά να σε βγάλουν από CGNAT δεν παίζει
    Σε συμβόλαιο απ' όσο γνωρίζω κάνεις τηλεφωνικά αίτημα και μόλις σου το ενεργοποιήσουν απλά αλλάζεις το apn από internet σε vpn-internet
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Σε ιντερνετ μεσω κινητης θα εισαι παντα πισω απο νατ .

    Μονο σε καποια συμβολαια ισως σε γυρισουν σε public. Αλλα δεν νομιζω να θελει να δινει 30-50 € / μηνα για ιντερνετ .

    ΠΑρολα αυτα οταν πας εκει , σημειωσε τις μαρκες και τα μοντελα των μηχανηματων .

    Εκτος αν ειναι κινεζιες , τα σοβαρα μηχανηματα προσφερουν cloud . οποτε μια οποιαδηποτε προσβαση στο ιντερνετ αρκει. α

    Παρολα αυτα , εγω προσωπικα ΔΕΝ θα αγοραζα τον παραμικρο εξοπλισμο χωρις να ξερω τι ειναι να φτιαξω. Δες πρωτα και μετα το βλεπουμε.

    edit: με προλαβε ο @ChriZ .
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν. Πήγα και το είδα. Το μοντέλο είναι το Kostal Piko 3.6 και εδώ είναι το manual του. Στην σελίδα 24 αναφέρει ότι θα πρέπει να έχει σταθερή public ip ή να ρυθμιστεί κάποια υπηρεσία dynamic DNS προκειμένου να υπάρχει πρόσβαση απομακρυσμένα. Υποθέτω λογικά ότι θα πρέπει να παίρνει public ip, να μπουν καρφωτές τοπικές ip και να ανοιχτούν πόρτες προκειμένου να υπάρχει πρόσβαση.

    Από την άλλη όμως, από την σελίδα 58 και κάτω αναφέρει ότι μπορεί να μεταδίδονται τα δεδομένα και σε κάποια "πύλη" στο ίντερνετ.

    Δυστυχώς όμως προσπαθήσαμε να επικοινωνήσουμε με τον τεχνικό και δεν απαντούσε στο τηλέφωνο, οπότε δεν γνωρίζουμε τι από τα 2 θέλει ακριβώς.

    Πάντως από ότι μου είπε ο ιδιοκτήτης του φωτοβολταϊκού, τα 2 από 3 "inverter" περιστασιακά βγάζουν κάποιο πρόβλημα και ο τεχνικός θέλει να μπαίνει και να βλέπει τι γίνεται, οπότε θεωρώ ότι θέλει να συνδέεται τοπικά για να κάνει ρυθμίσεις. Από την "πύλη" από ότι καταλαβαίνω από το manual μεταφέρονται μόνο στατιστικά δεδομένα και δεν μπορεί κάποιος να κάνει επέμβαση τοπικά στα μηχανήματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρολα αυτα , εγω προσωπικα ΔΕΝ θα αγοραζα τον παραμικρο εξοπλισμο χωρις να ξερω τι ειναι να φτιαξω. Δες πρωτα και μετα το βλεπουμε.
    Κοίτα, όπως και να έχει, τα μηχανήματα συνδέονται μόνο με ethernet, οπότε θα πρέπει να αγοραστεί έτσι κι αλλιώς κάποιο 4G router με θύρες δικτύου. Τι άλλες επιλογές έχουμε; Σκεφτόμουν να έπαιρνα ένα απλό repeater με 4 θύρες δικτύου, και ένα κινητό που θα γινόταν hotspot (ή μια κανονική συσκευή hotspot) αλλά δεν θέλω να μπλέκω με διπλό και τριπλό ΝΑΤ αν τελικά χρειαστεί όντως να ανοίξουμε πόρτες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα δεν νομιζω να θελει να δινει 30-50 € / μηνα για ιντερνετ .
    Αυτό το 4G router το οποίο ανέφερα τυχαία στο μήνυμα #4 (δεν κάνω διαφήμιση ούτε προωθώ την Cosmote) με την αγορά του, δηλαδή με μια φιξ τιμή, προσφέρει 50GB για 1 ολόκληρο έτος. Και μετά με 80 ευρώ, δηλαδή κάπου 6.66 ευρώ τον μήνα, το επεκτείνει και για άλλο 1 έτος, δεν ξέρω αν θεωρείται ακριβό. Πιστεύω ότι τα δεδομένα που θα διακινούνται θα είναι λίγα, οπότε τα GB που προσφέρει νομίζω ότι είναι υπεραρκετά.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #11
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μαζί σου... Πρόσεξε όμως αυτό που έγραψα παραπάνω...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καρτοκινητά να σε βγάλουν από CGNAT δεν παίζει
    Το θέμα είναι, λοιπόν, το συγκεκριμένο πακέτο αντιμετωπίζεται σαν συμβόλαιο ή σαν τύπου καρτοκινητό; Τώρα τελευταία τα έχουν μπλέξει λίγο τα πράγματα οι εταιρίες κινητής...
    Κοίτα να το διευκρινίσεις αυτό και ανέφερε συγκεκριμένα την αναγκαιότητα κατάργησης του CGNAT στη συγκεκριμένη γραμμή, γιατί αλλιώς θα μπλέξεις.. Εκτός και αν, όπως ειπα και πριν, στην ουσία ο τεχνικός θέλει μια πρόσβαση μέσω Teamviewer ή άλλου τέτοιου τύπου προγράμματος, οπότε διευκολύνεται η υπόθεση..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  12. #12
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαζί σου... Πρόσεξε όμως αυτό που έγραψα παραπάνω...


    Το θέμα είναι, λοιπόν, το συγκεκριμένο πακέτο αντιμετωπίζεται σαν συμβόλαιο ή σαν τύπου καρτοκινητό; Τώρα τελευταία τα έχουν μπλέξει λίγο τα πράγματα οι εταιρίες κινητής...
    Κοίτα να το διευκρινίσεις αυτό και ανέφερε συγκεκριμένα την αναγκαιότητα κατάργησης του CGNAT στη συγκεκριμένη γραμμή, γιατί αλλιώς θα μπλέξεις.. Εκτός και αν, όπως ειπα και πριν, στην ουσία ο τεχνικός θέλει μια πρόσβαση μέσω Teamviewer ή άλλου τέτοιου τύπου προγράμματος, οπότε διευκολύνεται η υπόθεση..
    Δεν υπάρχει υπολογιστής στον χώρο, οπότε ξεχνάμε teamviewer ή παρεμφερή προγράμματα ή ότι άλλο έχει να κάνει με υπολογιστή σε τοπικό επίπεδο. Η όλη δουλειά θα γίνεται με απευθείας σύνδεση στα μηχανήματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε καρτοκινητά να σε βγάλουν από CGNAT δεν παίζει
    Δηλαδή παίρνουν κατευθείαν public ip;
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.266
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απ' όσο γνωρίζω τα καρτοκινητά είναι όλα πίσω από CGNAT και δεν γίνεται να σε βγάλουν για να πάρεις public IP. Μόνο σε συμβόλαια, γι' αυτό λέω διευκρίνησε για το τι είναι αυτό το πακέτο
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  14. #14
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' όσο γνωρίζω τα καρτοκινητά είναι όλα πίσω από CGNAT και δεν γίνεται να σε βγάλουν για να πάρεις public IP. Μόνο σε συμβόλαια, γι' αυτό λέω διευκρίνησε για το τι είναι αυτό το πακέτο
    Τώρα κατάλαβα τι εννοείς, ΟΚ. Θα ρωτήσω αλλά νομίζω οι απλοί υπάλληλοι που εξυπηρετούν το κοινό σιγά μην ξέρουν τέτοια πληροφορία.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επανέρχομαι. Τελικά μετά από έρευνα αγοράς, καταλήξαμε σε συνδυασμό 4G stick + 4G router + switch, καθώς έβγαινε αρκετά ποιο οικονομικά από το να έπαιρνε μια συσκευή που τα κάνει όλα, και επίσης ο "πελάτης" μου έχει πάρε δώσε με γνωστό του άτομο που έχει κατάστημα ειδών πληροφορικής και του έκανε και ακόμη καλύτερη τιμή. Και μετά πήγε στην Cosmote και προμηθεύτηκε απλώς μια κάρτα sim με ένα πρόγραμμα mobile internet χωρίς φωνή με το οποίο συμφώνησε με την εταιρία. Θα πάω αύριο να του τα εγκαταστήσω. Τώρα το θέμα είναι το εξής, του είπα να ζητήσει να του δώσουν public ip / vpn-internet, αλλά του είπαν ότι δεν γίνεται με αίτημα από το κατάστημα, θα πρέπει πρώτα να κάνουμε την εγκατάσταση της συσκευής / συσκευών και μετά να πάρουμε τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και να ζητήσουμε να μας δώσουν public ip. Όλα καλά μέχρι εδώ, αλλά αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής, η μετατροπή σε public ip / vpn-internet θα γίνει αυτόματα ή θα πρέπει να γίνει και κάτι από την δική μας πλευρά; Πχ, θα χρειαστεί να αλλάξουμε το APN στο ρούτερ; ή θα αλλάξει μόνο του;

    - - - Updated - - -

    Να σημειώσω ότι για router πήρε το TL-MR3020 και από τον emulator βλέπω ότι πηγαίνοντας στο Advanced -> Network -> Internet, στο connection type έχει επιλογή για auto ή Set Dial Number, APN, Username and Password manually. Επειδή υποψιάζομαι ότι η μετατροπή δεν θα γίνει άμεσα, σκεφτόμουν να το αφήσω στο Auto και αν δεν γίνει η αλλαγή αυτόματα όταν ενεργοποιηθεί το vpn-internet τότε να πάω σε δεύτερο χρόνο και να το ρυθμίσω χειροκίνητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος goku : 20-12-21 στις 23:05.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας