Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 49
  1. #16
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mimis70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε, αυτό είναι το 13888. Σε παίρνουν τηλέφωνο και μόλις απαντήσει σε συνδέει με το call center του 13888. Το έχω κάνει πάρα πολλές φορές. Δυστυχώς δεν βγάζεις άκρη.
    Δοκίμασε το 13788 μιλάς με τεχνικό κατευθείαν, είτε θα πρέπει να βρεις το τηλ των τεχνικών της περιοχής σου..

    - - - Updated - - -

    Άν μπορούσες να δοκίμαζες κι από κάποιο γείτονα για να δεις άν το πρόβλημα είναι γενικό ή του ΟΤΕ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε το 13788 μιλάς με τεχνικό κατευθείαν, είτε θα πρέπει να βρεις το τηλ των τεχνικών της περιοχής σου..

    - - - Updated - - -

    Άν μπορούσες να δοκίμαζες κι από κάποιο γείτονα για να δεις άν το πρόβλημα είναι γενικό ή του ΟΤΕ...
    Βρήκα αυτό το τηλ ίσω βγάλεις μια άκρη...
    https://www.xo.gr/profile/profile-911360230/el/

  2. #17
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ, θα δοκιμάσω την Δευτέρα το πρωί και θα σας ενημερώσω.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η διαχείριση του backbone γίνεται κεντρικα. Οι τεχνικοί πεδίου δεν εχουν καποια σχεση

  4. #19
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συμφωνώ! Υπάρχει τρόπος να φτάσουμε "κεντρικά" και να τους δώσουμε τις απαραίτητες πληροφορίες για να κάνουν troubleshooting?
    Εγώ δεν τα έχω καταφέρει, δυστυχώς. Θα ήταν εξαιρετικό αν υπήρχε κάποιος που θα μπορούσε να περάσει το τείχος του 13888 και να μεταβιβάσει τα στοιχεία πιο "μέσα".

  5. #20
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γραφε εδω, υπαρχουν αόρατα ματια που διαβάζουν τα πάντα. Με λίγη τυχη κατι θα γινει.

  6. #21
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μακάρι να γίνει το θαύμα

  7. #22
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γειά σας και χρόνια πολλά,
    Βρήκα και το παρακάτω τεστ που δείχνει το latency. Πολλοί από τους γνωστούς μου έχουν loaded latency κάτω από 30ms. Εγώ όπως βλέπετε έχω 126ms.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2021_12_26 Fast1.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  80,0 KB 
ID: 233489

  8. #23
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Αυτό λέγεται bufferbloat, εξαρτάται από το το router σου. Με ένα καλό router και QoS μπορείς να το μειώσεις αρκετά.

  9. #24
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λέγεται bufferbloat, εξαρτάται από το το router σου. Με ένα καλό router και QoS μπορείς να το μειώσεις αρκετά.
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, όμως θα σε παρακαλούσα να διάβαζες καλύτερα πριν απαντούσες κάτι που δεν βοηθάει και αποπροσανατολίζει τους αναγνώστες.
    QoS σε ποια services; 1 μόνο service τρέχω, εκτός τα default. το router δεν κάνει τίποτε άλλο παρά να είναι συνδεδεμένο με cat6A καλώδιο με αυτό το desktop PC.
    Επίσης, γράφω ότι όλοι οι άλλοι συνδρομητές έχουν εξαιρετικά αποτελέσματα και κανένας δεν έχει άλλο "καλό" router. Όλοι speedport έχουν.
    Συγγνώμη για την ας πούμε "επίθεση" προς την απάντησή σου αλλά πρέπει να μείνουμε στο θέμα και όχι να πετάμε την μπάλα στην εξέδρα, μήπως και βρεθεί κάποιος που μπορεί να βοηθήσει και να έχει καταλάβει επακριβώς τι συμβαίνει.
    Συμφωνώ ότι μια πιθανή αιτία θα μπορούσε να είναι το φαινόμενο του bufferbloat, αλλά όχι από το δικό μου router.
    Αν είναι αυτό και όχι κάτι άλλο, τότε συμβαίνει στα network elements του OTE.
    Σε ευχαριστώ και πάλι.

  10. #25
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mimis70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου, όμως θα σε παρακαλούσα να διάβαζες καλ΄'υτερα πριν απαντούσες κάτι που είναι άσχετο.
    Μπορείς να διαβάσεις στο Internet τι είναι το QoS και τη σχέση του με το bufferbloat και μετά να κρίνεις αν είναι άσχετο ή όχι.

  11. #26
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να διαβάσεις στο Internet τι είναι το QoS και τη σχέση του με το bufferbloat και μετά να κρίνεις αν είναι άσχετο ή όχι.
    Όπως είδες, δεν ήθελα να σε προσβάλω. Αντίθετα σε ευχαρίστησα κιόλας.
    Όμως αντί να διαβάσεις και να καταλάβεις ποιο είναι το πρόβλημα, επιμένεις σε μια διάγνωση που έκανες με ελαφριά σκέψη.
    Δεν νομίζω να πιστεύεiς ότι δεν ξέρω τι είναι το QoS;
    Απλά δεν υπάρχουν άλλα services για να κάνουν compete με το game για το ποιο θα εξυπηρετηθεί νωρίτερα.
    Άρα τι QoS να κάνω; Στο έγραψα κιόλας.
    Για το bufferbloat σου είπα ότι πιθανά να υφίσταται σε κόμβους του OTE, άρα έξω από τον έλεγχό μου.
    Αυτό είναι και το ζητούμενο. Να βρούμε κάποιον που θα μπορούσε να βοηθήσει εκ των έσω και να διερευνήσει αν στο path υπάρχει όντως bufferbloat ή κάτι άλλο που προκαλεί το τεράστιο latency.
    Οπότε θα εκτιμούσα αν μπορούσαμε να κρατάμε καθαρό το thread ώστε να το διαβάζει κάποιος και να μην τρελένεται από την άχρηστη πληροφορία.
    Ευχαριστώ και πάλι

  12. #27
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.745
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να διαβάσεις στο Internet τι είναι το QoS και τη σχέση του με το bufferbloat και μετά να κρίνεις αν είναι άσχετο ή όχι.
    Αν παρατηρήσεις στην αρχή, το τεστ που παραθέτει τρέχει με 10/2 speed, κανένας buffer δεν γεμίζει δλδ και still έχει jitter.
    OK boomer

  13. #28
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,
    Χθες με μετακόμισαν σε μια νέα κάρτα εντός του DSLAM και τα προβλήματα παραμένουν αμετάβλητα.
    Ο συγκεκριμένος τεχνικός που ήταν εξαιρετικός και με μεγάλη διάθεση να βοηθήσει, είπε ότι θα προσπαθήσει να βρει κάποιον διαχειριστή του δικτύου, αλλά δεν υπάρχει διαδικασία που να το υποστηρίζει και είναι αμφίβολο αν θα μπορέσουμε να βρούμε άκρη.
    Ευχαριστώ

  14. #29
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    H επομενη δοκιμη ειναι να βρεις συνδρομητη απο αλλο παροχο στο ιδιο dslam.
    Εαν το προβλημα παραμενει, ειναι στη μεταδοση μεταξυ dslam και σημειου συγκεντρωσης των καμπινων.
    Αν οχι, μπορει να ειναι οπουδηποτε.

  15. #30
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαιρετώ,
    Η ταλαιπωρία ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ.
    Με όποιο τρόπο και να προσπαθώ να τους πω ότι υπάρχει πρόβλημα, απλά αποτυγχάνω και πέφτω σε τοίχο.
    Πιο συγκεκριμένα, είτε μέσω τεχνικής υπηρεσίας, είτε και μέσω εξυπηρέτησης πελατών και να προσπαθήσω να κάνω escalate το πρόβλημα, έχω το ίδιο αποτέλεσμα.
    Κλείνουν το ticket αυθαίρετα και μονομερώς, προφανώς με επιτυχία (πράσινο), ενώ στην ουσία έχουν αποτύχει να κάνουν το οτιδήποτε. Η απάντηση η ίδια, "μα κάνω ping στο google.com και έχεις 45ms.
    Φίλε μου το πρόβλημα δεν είναι στο ICPM/ping αλλά στο UDP και πιο συγκεκριμένα στο jitter που έχει το upload.
    Οι τύποι δεν το καταλαβαίνουν και ο κύκλος ξαναρχίζει.
    Κάνω escalate στην εξυπηρέτηση και τους ζητάω να με φέρουν σε επαφή με κάποιον αρμόδιο, πιθανά από τον έλεγχο ποιότητας του οργανισμού, να του εξηγήσω ότι ο ελεγκτής είναι και ελεγχόμενος και κλείνει το ticket αυθαίρετα, χωρίς να έχει καν καταλάβει τι του περιγράφω.
    Τοίχος και πάλι.
    Αποτέλεσμα να έχω ανοίξει τουλάχιστον 20 tickets το τελευταίο δίμηνο, αναφέροντας πρτόβλημα latency/jitter και βέβαια το καταγράφουν ως "έλεγχος ταχύτητας" γιατί απλά το ticketing σύστημά τους δεν έχει άλλη καταλληλότερη αιτιολόγηση.
    Το δρομολογούν στο πρώτο επίπεδο, όπου οι άνθρωποι έχουν τερματίσει τις δυνατότητές της γραμμής, με 0 errors FEC/CRC, αξαιρετικό attenuation και SNR.

    Τους εξηγώ ότι το local loop δεν πρέπει να τους απασχολεί άλλο, έχουμε συμφωνήσει ότι είναι άριστο. Επίσης ότι έχω στοιχεία και μετρήσεις που αποδεικνύουν το πρόβλημα και μπορώ να τα τους στείλω mail και απλά δεν υπάρχει η δυνατότητα, σύμφωνα με τις διαδικασίες τους.
    Επαναλαμβάνουν τα του ping.

    1) Αλήθεια δεν ξέρω που μάθανε από δίκτυα;

    2) Γιατί δεν έχει χτυπήσει κόκκινο το γεγονός ότι έχω ανοίξει εκατοντάδες tickets και τα κλείνουν με τον ίδιο τρόπο χωρίς να το προωθούν σε κεντρικότερους μηχανικούς δικτύου, από το access προς το core;
    3) Διαδικασίες ελέγχου ποιότητας υπηρεσιών έχουν;
    4) Γιατί κλείνουν το ticket αυθαίρετα, χωρίς να με ενημερώσουν και να με ρωτήσουν αν λύθηκε το πρόβλημα;
    5) Δεν μπορούν να το κάνουν escalate στους διαχειριστές του εσωτερικότερου δικτύου και να βάλω ένα test να τρέχει και να δουν με την μια που καθυστερούν τα πακέτα;

    Θα προσπαθήσω κι άλλο δεν θα τα παρατήσω μέχρι να καταλάβουν ότι όντως έχουν πρόβλημα στο δίκτυό τους και να μου εξηγήσουν τι φταίει.
    Αν φταίει κάτι δομιικό που δεν είναι στο πλάνο να αλλάκξει, θα το καταλάβω, αλλά ως τότε θα παλεύω να τους εξηγήσω ότι έχουν πρόβλημα.

    Ευχαριστώ και κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας