Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    25-05-2016
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14335/1101
    ISP
    Cosmote + HomeBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    Huawei HA-35
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Question
    Καλησπέρα,

    Χρειάζομαι τα φώτα σας.
    Μένω καλλιθέα και παίρνω απο Α/Κ Ιπποδρόμου. Μου πουλήσανε απο Cosmote VDSL 50, στο καφάο πιάνει 35 και στην πολυκατοικία έρχονται 22-23 - φταίει η καλωδίωση του ΟΤΕ μιας και εγώ απο τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα αλλαξα καλωδίωση και έβαλα UTP CAT 6. Ηρθε τεχνικός, το τσέκαρε και δήλωσε πως φταίνε εκείνοι. Το καλό είναι πως δεν έχω αποσυνδέσεις αλλα το πάγιο βέβαια δεν το κατεβάζουν και μου λένε να το γυρίσω σε ADSL που δεν υπάρχει περίπτωση να πάω πάλι στα 10 mbps (και αν).
    Έχω βάλει και το speedbooster αλλα δεν πιάνει πάνω απο 10-15mbps και ας μην έχω ξεπεράσει το όριο των 100gb/μήνα - οπότε ζήτησα να μου αλλάξουν το HA-35 της Huawei κατόπιν συνεννόησης με τον τεχνικό για να δω μηπως καταφέρω να πιάσω κάτι καλύτερο σε ταχύτητα.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

    α) Πέρα απο την VDSL + Speedbooster που έχω, έχω και ένα TP-LINK TL-MR6400 v5 Ασύρματο 4G. Μπορώ να βάλω μπροστά το HA-35 & στο LAN 1 π.χ. να συνδέσω το TP Link(έχω και κάρτα vodafone για 4g) και κάπως να κάνω bond τις συνδέσεις και να μοιράζει μετά το tp link ιντερνετ σε switch για ethernet και στα deco για το wifi;

    β) Το TP LINK μπορεί βλέπω να πάρει VPN. Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το speedify π.χ. για να κάνει Bond τις συνδέσεις; Και να έχω VPN σε όλες τις συσκεύες; Βέβαια θα έχω αυξημένο Ping φαντάζομαι.

    γ) Η αλλη λύση ποιά είναι; να πάρω bonding router? σαν αυτό: TP-LINK TL-R470T+ ; θα συνδυάζει ταχύτητες ή είναι για failover μόνο;

    δ) Σκέφτηκα πως έχω ένα παλιό pc. Να του βάλω 2 ακόμα κάρτες δικτύου, στην μία να συνδέσω το huawei, στην αλλη το tp link 4g, να τις κάνω bond με speedify & η 3η να φεύγει σε switch & στα deco αφού έχουν γίνει bond οι συνδέσεις. Βέβαια δεν ξέρω αν γίνεται αυτό.

    ε) Εκτός μετά αν αγοράσω κάποιο Fritz ρουτερ, το βάλω μπροστά (βλέπω είναι οκ με την cosmote και για το VOip) και απο πίσω του να βάλω το HA-35 μόνο για 4g + το TP Link με 4g αλλα πάλι πως θα κάνω bond τις συνδέσεις;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα και να ξερεις που πατας, bonding δε μπορεις να κανεις διοτι χρειαζεσαι καποιο επιπλεον πρωτοκολλο που δε χρησιμοποιειται τωρα πια στη χωρα μας εκτος και αν τα σκασεις χοντρα. Σε αυτο που μπορεις να πας ειναι σε load balance μονο. Με Load Balance μπορεις να επιτυχεις bonding μονο αν κατεβαζεις απο πολλαπλα sockets οπως π.χ. τα τορρεντς, ή οποιοδηποτε αλλο server χρησιμοποιησει επισης πολλαπλα sockets.
    Άλλα Ντάλλα....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας