Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 54
  1. #16
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Φαίνεται ότι το πρόβλημα σου έχει να κάνει με τον οδηγό της nvidia. Ίσως θα πρέπει να ελέγχεις τις ενημερώσεις για το αν αναβαθμίζονται σχετικά με την nvidia πακέτα ή ενημερώσεις πυρήνα(μιας και νομίζω ότι ο οδηγός της nvidia ξανα-χτίζεται όταν αλλάζει η έκδοση του πυρήνα). Ίσως έτσι προσδιορίσεις το πρόβλημα. Καλό μάλλον θα ήταν επίσης να κάνεις μια απεγκατάσταση όλων των πακέτων/ρυθμίσεων για την nvidia και επανεγκατάσταση απ' την αρχή. Ίσως κι από εκεί να δημιουργείται πρόβλημα.

  2. #17
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό μάλλον θα ήταν επίσης να κάνεις μια απεγκατάσταση όλων των πακέτων/ρυθμίσεων για την nvidia και επανεγκατάσταση απ' την αρχή. Ίσως κι από εκεί να δημιουργείται πρόβλημα.
    Αν και δεν εχω ρυθμισει κατι συγκεκριμενο, αυτο το εκανα το Μαϊο που ανεχτηκα τον nouveau για ~24 ωρες. Μετα ξαναβαλα τον nvidia γιατι πραγματικα δεν παλευεται ο nouveau. Απο τοτε, ο πυρηνας δεν εχει παρει καμια ενημερωση επειδη τον εχω σε hold οπως ειπα και ο driver της nvidia ειναι στην τελευταια εκδοση της 340.x (340.108) απο τα τελη του 2019. Παιρνει μονο τα οποια patches χρειαζεται για να χτιζεται με την εκαστοτε εκδοση του πυρηνα.
    Επισης, οπως ειπα και παραπανω, τα ιδια εκανε και με τον nouveau και με τον radeon οταν εβαλα την ati.
    ديميتريس

  3. #18
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    To ενδεχομενο 14 χρονων μητρικη να τα φτυνει το εχεις αποκλεισει δηλαδη ; 4 χρονια μετα με καθημερινη χρηση φανταζομαι τουλαχιστο οι πυκνωτες δε θα ειναι στα καλυτερα τους.


  4. #19
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συμφωνω σε αυτο και οχι δεν το εχω αποκλεισει. Το προβλημα ειναι γιατι ξεκινησε να τα φτυνιε μετα απο ενα συγκεκριμενο kernel update, που στα οσα χρονια λειτουργει εχει δει πανω απο 50 ιδια major updates και αρκετα minor (το update που ξεκινησε το προβλημα ηταν minor γιαυτο αναφερω και αυτα), και πιο πριν δεν ειχε κανει το παραμικρο. Και γιατι τοσους μηνες μετα δουλεψε χωρις κανενα προβλημα και το ξαναεμφανισε στο ακυρο.
    Δεχομια ακομα και να μου πεις επειδη αλλαξα wallpaper λογω των εορτων!
    ديميتريس

  5. #20
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω σε αυτο και οχι δεν το εχω αποκλεισει. Το προβλημα ειναι γιατι ξεκινησε να τα φτυνιε μετα απο ενα συγκεκριμενο kernel update, που στα οσα χρονια λειτουργει εχει δει πανω απο 50 ιδια major updates και αρκετα minor (το update που ξεκινησε το προβλημα ηταν minor γιαυτο αναφερω και αυτα), και πιο πριν δεν ειχε κανει το παραμικρο. Και γιατι τοσους μηνες μετα δουλεψε χωρις κανενα προβλημα και το ξαναεμφανισε στο ακυρο.
    Δεχομια ακομα και να μου πεις επειδη αλλαξα wallpaper λογω των εορτων!
    Απλα μπορει να ετυχε. Το μονο σιγουρο τεστ ειναι να μεταφερεις το συστημα σε αλλο μηχανημα και να δεις τι κανει εκει. Ενα οριακο προβλημα σε πυκνωτη, καποιο mosfet καποια ψυχρη κολληση.
    Μου προκαλει εντυπωση παντως οτι λες οτι αφου βγαλει σημα μετα χανεται χωρις να πεθανει το συστημα. Δε ξερω πως συμπεριφερεται το Linux σε περιπτωση που αφαιρεσει/χασει καρτα γραφικων ενω ειναι ανοιχτο το συστημα αλλα φανταζομαι δε θα το κανει πολυ χαρουμενο.
    Ετσι οπως το βλεπω οι επιλογες που εχεις ειναι ειτε να δοκιμασεις το συστημα σε αλλο hardware ειτε να δοκιμασεις για μεγαλο διαστημα αλλη εγκατασταση ειτε linux ειτε windows.


  6. #21
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οταν λες να μεταφερω το συστημα σε αλλο μηχανημα? Να βαλω σκληρο κλπ στο αλλο συστημα? Αυτο εινια 100% σιγουρο οτι θα μου πηδηξει τα windows στην καλυτερη, για το λινουξ παιζεται. Αλλα αλλο hw δεν υπαρχει διαθεσιμο και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να παρω κατι νεο, αλλιως θα το ειχα κανει.

    Σημερα ξεκινησε η μερα με ενα κολλημα. Ειχε λιγοτερα απο 2 λεπτα uptime και εκεινη τη στιγμη εκανε ενημερωσεις. Το αφησα μισο λεπτο να τις τελειωσει, μιας και δεν εβλεπα σε τι κατασταση ειναι, και το επανεκκινησα με reisub οπως παντα. Ευτυχως οι ενημερωσεις εγκατασταθηκαν κανονικα. Αν θελει κανεις φρεσκα logs να ποσταρω απο χτες και σημερα.

    Meanwhile, εβαλα το παλιο μου wallpaper με τη Σαντορινη για γουρι :P

    - - - Updated - - -

    Α εκανα και memtest χτες και ευτυχως βγηκε καθαρο. Πηρε ομως 1,5+ ωρα για 4*1gb...
    ديميتريس

  7. #22
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Τα windows (ακομα και τα 7αρια) δεν εχουν προβλημα με την αλλαγη hardware περα του activation καιμε το εαν ο δισκος ειναι ide/ahci. Εχω μεταφερει απειρα συστηματα Η εγκατασταση (αυτο που γραφω τωρα) εχει να γινει φορματ/καθαρη εγκατασταση απο τη μερα που βγηκαν τα 7αρια καπου το 2009 και απο τοτε εχει αλλαξει καμποσα μηχανηματα (φυσικα τωρα πια ειναι με 10) και τρεχει σαν τη πρωτη μερα

    Το linux δε ξερω ποσο ευκολο ειναι, καποτε που επαιζα με debian 6-7 ηταν λιγο μανουρα αλλα τα καταφερνε και αυτο.

    Σε καθε περιπτωση πρεπει καπως να κανεις troubleshooting ειτε στο hardware κομματι ειτε στο software, με το να γραφουμε κειμενα και να αοριστολογουμε δε καταφερνουμε τιποτα.


  8. #23
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγω παλι εχω τυχει σε εντελως διαφορετικη περιπτωση μεταφορας. Ο χρηστης μετεφερε το δισκο του σε νεο συστημα, τα windows δεν εκκινουσαν και αναγκαστηκε να τραβηξει οσα αρχεια του μπορουσε και να κανει εγκατασταση απο την αρχη. W7 συν προγραμματα τυπου photoshop κλπ, οποτε δεν ηταν και οτι πιο ευχαριστο η μεταφορα στο νεο συστημα. Γιαυτο δεν θελω να κανω κατι τετοιο, μιας και αν κατι παει στραβα, θα χασω δεδομενα και θα μου παρει 1+ βδομαδα να ξαναστησω και τα 2 λειτουγικα οπως εινια τωρα. Γιαυτο και κανω reisub παντα, επειδη την εχω πατησει απο σαπια λινουξοεφαρμογη που μου παγωσε το συστημα και μετα απο hard reset καταστραφηκε ολο το filesystem του λινουξοpartition.

    Troubleshooting κανω με οποιο τροπο με αφηνει το συστημα να κανω. Πχ ξερω πως επειδη ειναι παλιο, αν βγαλω ενα dimm απο πανω και το ξαναβαλω, ισως μετα να αρχισει να σφυριζει και να μην το δεχτει ξανα, οποτε να πρεπει μετα να δουλεψω με λιγοτερη μνημη. Το ιδιο και για το σκληρο, την καρτα γραφικων κλπ.
    Πριν λιγο ανοιξε κανονικα αλλα καποιο φαν εκανε εναν λιγο πιο εντονο θορυβο. Τα επιασα ενα ενα να τα σταματησω και ηταν αυτο της καρτας γραφικων. Με το που το αγγιξα, το συστημα παγωσε και εκανα παλι reisub.
    Σκεφτομαι βεβαια να βγαλω την gpu και να φυσιξω με σπρει την pcie μετα απ' αυτο...

    - - - Updated - - -

    Κερασακι στην τουρτα πριν λιγο. Πηρε ενα minor update (κατι patches για να χτιζεται με τον 5.16 που εινια να βγει τον αλλο μηνα) ο driver για την nvidia και δεν παιζει με τον "παμπαλαιο" 5.10 που εχω, οποτε πηγα αναγκαστικα στον 5.15 του repo. 1η εκκινηση εγινε κανονικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 29-12-21 στις 15:13.
    ديميتريس

  9. #24
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Η μονη περιπτωση που δεν μου εχουν εκκινησει windows 7/10 ειναι μονο αμα ηταν εγκατεστημενα με ide mode και το νεο bios δεν υποστηριζε τη μεταφορα. Αλλαγη σε achi στο παλιο εκκινηση στο παλιο και μετα μεταφορα.

    Σε καθε περιπτωση, παντα κραταμε ενα image του δισκου, πρωταριδες ειμαστε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Troubleshooting κανω με οποιο τροπο με αφηνει το συστημα να κανω. Πχ ξερω πως επειδη ειναι παλιο, αν βγαλω ενα dimm απο πανω και το ξαναβαλω, ισως μετα να αρχισει να σφυριζει και να μην το δεχτει ξανα, οποτε να πρεπει μετα να δουλεψω με λιγοτερη μνημη. Το ιδιο και για το σκληρο, την καρτα γραφικων κλπ.
    Αυτο δε λεγεται Troubleshooting, λεγεται κορωνα γραμματα. Δε ξερω εαν θα αντεχα και μονο στην ιδεα οτι μπορει να συμβαινει αυτο....


  10. #25
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Που να το κρατησω το image? Στοη hdd μου που ειναι γεματος?

    Για το troubleshooting, δυστυχως ετσι ειναι. Μου εχει τυχει pc παρομοιας ηλικιας που το μοναδικο του dimm, απο τη μερα που το εβγαλα για να δοκιμασω ενα αλλο, επαιξε μονο σε ενα συγκεκριμενο slot μεχρι που μετα απο καποια πτωση τασης παρεδωσε πνευμα εντελως.
    Αν το συγκεκριμενο συστημα το ειχα σαν δευτερο, δεν θα με ενοιαζε το downtime ή το οποιο hw failure παρα μονο το να μπορω να παρω τα δεδομενα μου.
    ديميتريس

  11. #26
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.218
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που να το κρατησω το image? Στοη hdd μου που ειναι γεματος?
    Τι να σου πω τωρα... Αυτα ειναι πραγματα που τα φροντιζουμε νωρις.
    Εαν αυριο κακια ωρα κτυπησει ο δισκος τι θα κανεις; θα κλαις τα παντα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το troubleshooting, δυστυχως ετσι ειναι. Μου εχει τυχει pc παρομοιας ηλικιας που το μοναδικο του dimm, απο τη μερα που το εβγαλα για να δοκιμασω ενα αλλο, επαιξε μονο σε ενα συγκεκριμενο slot μεχρι που μετα απο καποια πτωση τασης παρεδωσε πνευμα εντελως.
    Αν το συγκεκριμενο συστημα το ειχα σαν δευτερο, δεν θα με ενοιαζε το downtime ή το οποιο hw failure παρα μονο το να μπορω να παρω τα δεδομενα μου.
    Τοτε οι επιλογες σου ειναι μετρημενες και η πραγματικη μονο μια : μαζεψε χρηματα για νεο μηχανημα. Ολα τα υπολοιπα ειναι ημιμετρα. Εγω δε θα μπορουσα να ησυχασω με το να ξερω οτι ανα πασα ωρα μπορει να με κρεμασει το μηχανημα. Ποσο μαλλον να ηταν το μονο μηχανημα και να το ειχα και για δουλεια.


  12. #27
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο το τελευταιο προσπαθω να κανω αλλα δεν γινεται, ειδικα απο το Σεπτεμβριο του 2020 που πεθανε το tagan και το μελεταω. Να ξερες ποσες φορες εχω μαζεψει χρηματα για κατι και τα εχω δωσει για να λυσω θεματα υγειας...


    - - - Updated - - -

    Πρωτη εκκινηση με τον 5.15 και σημα πουθενα στην οθονη, απο το post ως το λειτουργικο η ιδια μαυριλα. Ακριβως οτι συνεβαινε και το Μαϊο. Βοηθεια μου! Παραθετω τα logs για οποιον θελει να ξαναψαξει. Το error1 εινια με δικαιωματα απλου χρηστη, το error2 ειναι με sudo οπως την προηγουμενη φορα.

    Για να ξανανοιξει και να γραψω το ποστ χρειαστηκε να κανω τερματισμο και να το συνδεσω με την dsub εξοδο της καρτας γραφικων. Τοτε εδειξε post κλπ και οταν μπηκε στο desktop εδειξε και την εξοδο της dvi επεκτεινωντας το desktop δεξια.

    - - - Updated - - -

    Ιδεα! Αν συνδεσω κατι αλλο οση ωρα δεν δινει σημα στην οθονη μεσω dvi και ανοιξει, δεν θα φταιει το dvi της gpu? Βεβαια, το μονο που μπορω να συνδεσω ειναι το rpi3b μου και, επειδη βγαζει hdmi και εχω ηδη εναν τετοιο ανταπτορα, δεν ξερω αν θα δουλεψει, μιας και ο ανταπτορας θα μπει στην οθονη (οθονη > ανταπτορας > hdmi καλωδιο > rpi)...

    https://www.skroutz.gr/s/7121984/Pow...-ADA-H003.html
    Attached Files Attached Files
    ديميتريس

  13. #28
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Πριν απο οτιδηποτε αλλο και ιδιως το οποιο σκληρο τεστ στο hardware μιας και οντως τα συμπτωματα ως τετοιο το δειχνουν, το ζητημα με τις υγρασιες και την ποιοτητα του ρευματος, τα εχεις σιγουρεψει οτι δεν ειναι υπαιτιοι;

  14. #29
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.462
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    7+ μερες περασαν απο τοτε που πηγα με το ζορι στον 5.15 για τα ματια του nvidia :P
    Ολο αυτο τον καιρο μου εχει κανει ακομα 1 ή 2 φορες το προβλημα που δεν εχω εικονα, αλλα μετα απο reisuo και εκκινηση απο την αρχη, εχει κανονικα. Ας πουμε οτι εχει επιλυθει. Επισης δεν εχει κανει κανενα κολλημα οσο ειναι εντος του λειτουργικου.

    Ενα αλλο περιεργο που παρατηρησα ειναι πως μερικες φορες κολλαει στην εκκινηση του λινουξ και θελει reisub για να ξαναξεκινησει κανονικα. Εβγαλα το quiet απο τις παραμετρους εκκινησης του πυρηνα και ειδα πως βγαζει αυτο 20-30 φορες μεχρι να κανει gave up και να με πεταξει στο prompt του initramfs.
    Κώδικας:
    Begin: Running /scripts/local-block ...
    Με μια προχειρη αναζητηση βρηκα οτι ψαχνει για το swap partition και αν μπορει να κανει resume απο εκει. Δεν εχω ομως swap partition... απο το 2016 που εβαλα ssd, ουτε το εχω ορισει στο fstab αρα δεν θα επρεπε καν να το ψαχνει, και του εχω βαλει να ΜΗΝ ψαχνει για resume με την παραμετρο "noresume"... απο το 2009. Οποτε γιατι συνεχιζει?

    @29gk
    Για την υγρασια τι αλλο να κανω? Ολες αυτες τις μερες δεν εβαλα τον αφυγραντησα πριν εκκινησω το pc αλλα ξεκινουσε μια χαρα (εκτος απο εκεινες τις 1-2 φορες που λεω παραπανω).
    Για το ρευμα, το εχω σε δικη του πριζα (οθονη, tower, ηχεια) απο παντα, απο το 2008 με ενα surge arrest της belkin και μεσα στο 2020 το εβαλα σε κοντινοτερη πριζα. Παλιοτερα (~2013) ειχα και μια πατεντα ενος φιλου μου ηλεκτρολογου που οταν επεφτε το ρευμα, επεφτε καποιο ρελε και ανοιγε ενας διακοπτης, οποτε οταν ξαναρχοταν δεν πηγαινε στο pc αν δεν παταγα το διακοπτη να ξανακλεισει. Το εβγαλα οταν καηκε το ρελε :P
    ديميتريس

  15. #30
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων

    @29gk
    Για την υγρασια τι αλλο να κανω? Ολες αυτες τις μερες δεν εβαλα τον αφυγραντησα πριν εκκινησω το pc αλλα ξεκινουσε μια χαρα (εκτος απο εκεινες τις 1-2 φορες που λεω παραπανω).
    Για το ρευμα, το εχω σε δικη του πριζα (οθονη, tower, ηχεια) απο παντα, απο το 2008 με ενα surge arrest της belkin και μεσα στο 2020 το εβαλα σε κοντινοτερη πριζα. Παλιοτερα (~2013) ειχα και μια πατεντα ενος φιλου μου ηλεκτρολογου που οταν επεφτε το ρευμα, επεφτε καποιο ρελε και ανοιγε ενας διακοπτης, οποτε οταν ξαναρχοταν δεν πηγαινε στο pc αν δεν παταγα το διακοπτη να ξανακλεισει. Το εβγαλα οταν καηκε το ρελε :P
    Ρωτω γιατι ειχα παρομοια κι "ανεξηγητα" φαινομενα, αν και σε windows συστημα, και παλιοτερα αλλα συμπτωματικα και λιγο πριν τις φετινες γιορτες, οπου με την αλλαγη τροφοδοτικου ( ειχα να το αλλαξω απο το το 2018 που και παλι η ΔΕΗ μου ειχε προκαλεσει ζητημα ) οπως ΚΑΙ του καλωδιου τροφοδοσιας για σιγουρια, μεχρι στιγμης 20+ μερες τωρα, ολα ειναι καλα.

    Και επειδη λοιπον ο συνδυασμος ΔΕΗ+υγρασια και σε κακοκαιριες με σοβαρα προβληματα στο συνολικο δικτυο, θα προτεινα τουλαχιστον, αν δεν το εχεις ηδη κανει, την αλλαγη του καλωδιου τροφοδοσιας οπως και την προσθηκη ενος καινοιυργιου σταθεροποιητη τασης. Εστω μονο και μονο για να μην σκεφτεσαι αυτους τους παραγοντες. Παραλληλα θα προτεινα και την αφαιρεση για ενα διαστημα απο την κοινη πριζα, των ηχειων ιδιαιτερα εαν ειναι καποια φτηνα με αδυναμο ενισχυτη ή παλιας κατασκευης και πολυχρονης χρησης.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας