Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 54
  1. #1
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα σε ολους.

    Τις τελευταιες 3 μερες το pc μου παγωνει σε ασχετες χρονικες στιγμες και η μονη λυση εινια το reisub (forced restart, linux specific λειτουργια). Μετα το reisub λειτουργει κανονικοτατα για το υπολοιπο της ημερας.
    Πριν πω τι ετυχε πριν 3 μερες, ας πω για την προϊστορια του και για ενα περιεργο θεμα που πρωτοσυναντησα τελη Μαϊου.

    Απο τον Ιανουαριο του 2008 που το αγορασα μεχρι το Σεπτεμβριο του 2020 ειχα πανω ενα 600w tagan force 2. Δυστυχως τα τιναξε μετα απο μια διακοπη ρευματος και τοτε εβαλα ενα hec 380w που ειχα προχειρο, μεχρι να παρω αλλο λογω της καταστασης. Τον Ιανουαριο του 2021 το αντικατεστησα με ενα be quiet system power 9 400w.

    Ολα δουλευανε μια χαρα μεχρι τον Μαϊο του 2021 που μετα απο ενα kernel update δεν ειχα εικονα ουτε καν στο post (post > grub > λειτουργικο, εικονα πουθενα), παρολο που το συστημα ξεκινουσε κανονικα και μπορουσα να συνδεθω με ssh και να το τσεκαρω. Αντικατεστησα την nvidia gt210 που ειχα μεχρι τοτε με μια ati 6450 και μετα απο 1 μερα το ξανακανε. Την αντικατεστησα και αυτη με μια nvidia 9500, αλλα το ξανακανε μετα απο 1 μερα. Η καθε καρτα ειχε κανει ενα μονο random freeze μεσα στη μερα.
    Τοτε εκανα rollback στον προηγουμενο πυρηνα, οπου δουλεψε κανονικα απο τοτε δεν τον ξαναενημερωσα. Επισης κρατησα την 9500, μιας και εινια σημαντικα καλυτερη της gt210.

    6+ μηνες τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα. 3 μερες πριν μπηκα στα windows και ειπα να τρεξω ενα cleanmgr να φυγει η σαβουρα απο το wu. Σαν κλασσικη σαπια εφαρμογη των windows, εστελνε την cpu στο 100% χωρις λογο μεχρι που καποια στιγμη τα πηρα και πατησα ακυρο γιατι δεν μπορουσα να ακουω αλλο το cpu fan να δουλευει με 20οC θερμοκρασια δωματιου. Στον task manager φαινοταν οτι συνεχισε να τρεχει, οποτε την εκλεισα και απο εκει. Μετα ανοιξα ενα command prompt και εδωσα forced reboot (shutdown -r -f -t 00) να ξαναπαω στο λινουξ. Τι το θελα?

    Ξεκινησε ξανα να κανει την κουλαμαρα που λεω παραπανω και να μην δειχνει τιποτα. Η οθονη εινια συνδεδεμενη ολα αυτα τα χρονια με dvi. Αν τη συνδεσω με dsub οσο το συστημα λειτουργει, εξακολουθει να μην βγαζει εικονα. Αν το κλεισω, την συνδεσω με dsub και το ξεκινησω, δινει εικονα απο την dsub αλλα οχι απο την dvi μεχρι που θα μπει στο λειτουργικο. Μετα αντιλαμβανεται οτι εχει 2 οθονες πανω και βλεπω το desktop μου κανονικα, μισο στην dsub (δεξι μερος) και μισο στην dvi (αριστερο).
    Και παγωνει σε καποια ασχετη στιγμη το πρωι (στις 7 παρα πχ που εχει 5-10 λεπτα uptime). Σημερα παγωσε και μια δευτερη φορα και γιαυτο ζηταω βοηθεια.
    Παρατηρω επισης οτι στην εκκινηση τα led της καρτας δικτυου και του (usb) ποντικιου αναβουν και σβηνουν μετα απο 2 δευτερα. Αναβουν ξανα οταν εκκινει το καθε λειτουργικο, αλλα παλια δεν ηταν ετσι. Η καρτα εμενε αναμμενη συνεχως λογω wake on lan και το ποντικι αναβε με το που πατουσα το power και εμενε αναμμενο μεχρι τον τερματισμο.

    Το συστημα εχει core2duo e4500, 4gb (4*1gb) ddr2, nvidia 9500, εναν 120gb hyperx ssd (για τα λειτουργικα μου) απο τις αρχες του 2016 και εναν 320gb seagate hdd απο το 2008 (για τα δεδομενα μου πλεον).
    ديميتريس

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Για αρχή, θα πρότεινα να δοκίμαζες ένα Cear CMOS βγάζοντας τη μπαταρία της μητρικής (ή χρησιμοποιώντας το jumper-άκι) για να επανέλθει το BIOS σε default state.

    Αν πάνε όλα καλά και δεις εικόνα στο POST, μπες στο BIOS και δες τι μπορείς να ρυθμίσεις ώστε να έχεις μία basic, σωστή λειτουργία του συστήματος και των περιφερειακών.

    Απόκλεισε πρώτα το ενδεχόμενο να φταίει κάτι στο BIOS και έπειτα δες τι μπορεί να φταίει στα λειτουργικά συστήματα που έχεις εγκατεστημένα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο το εκανα τις 2 φορες που αλλαξα καρτα τον Μαϊο και ακομα μια προχτες που ξαναεμφανιστηκε το προβλημα. Στο bios δεν αλλαζω κατι σημαντικο, απλα κλεινω τις serial και parallel, βαζω τον σκληρο πρωτο στη σειρα εκκινησης και απενεργοποιω τη splash screen για να βλεπω το κανονικο post. Δεν θυμαμαι σε τι τιμη εχει το ahci by default, αλλα το αλλαζω και αυτο αν δεν ειναι ενεργο.
    Και μετα απο καθε αποτυχημενη εκκινηση το βγαζω απο την πριζα και του παταω το power για να "ξεφορτισει".

    Η εκτενης αναφορα στα τροφοδοτικα ειναι επειδη θεωρω πως κατι δεν παει καλα με τα ρευμα.

    - - - Updated - - -

    Υπαρχει καποιο log στο λινουξ που να μπορω να δω τι γινεται οταν κολλαει?

    - - - Updated - - -

    Οριστε τα logs για οποιον θελει να ριξει μια ματια. Ειναι το output του
    Κώδικας:
    journalctl -S "2021-12-15"
    με δικαιωματα απλου χρηστη (error1.7z) και με δικαιωματα root (error2.7z).

    - - - Updated - - -

    Για να μου φυγει ο καημος για το τροφοδοτικο, πηρα ενα psu tester για να δω αν βγαζει τις σωστες τασεις.
    1η εκκινηση πριν λιγο και μετα το post, τον grub και τα boot messages εμεινε η οθονη μαυρη να με κοιταει, χωρις καν το ποντικι. Σαν να λεμε οτι δεν με εβγαλε ποτε στο desktop. Εκανα reisuo (το αντιστοιχο του reisub αλλα κανει τερματισμο στο τελος) και το συνδεσα στο psu tester. Ολες οι ενδειξεις ηταν κανονικες (12, 5 και 3.3v συν οτι αλλο εχει).
    Attached Files Attached Files
    ديميتريس

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.701
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Moυ βρωμάει hardware

    Ξεκίνα με bios και μετά ψάξε μνήμες, σατα κλπ

    Σε μηχάνημα του 2014, φόρτωμένο με πολλούς δίσκους, αρχισε να μην μπαίνει ούτε bios.

    Σταδιακό ξήλωμα όλων,πρώτα τα usb, πυκνωτές ΟΚ, δικιμή στις μνήμες (32 ) και βγάζοντας όλοα τα σατα (εκκίνηση με live cd) έπαιξε.
    Τοποθέτηση ένα-ένα τα σατα, όλα οκ, ενάμιση χρόνο τώρα.
    Δουλεύει σχεδόν 24/7 (boot μόνο για να μπω win).

    Yποθέτω κάτι έγινε με τα ρεύματα της μητρικής.
    Φαίνεται μια αποφόρτιση του χρειαζότανε
    Πάλι καλά η μητρική δεν έσκασε.
    Τροφοδοτικό be quiet

    Στο κάνει κάθε μέρα ?
    Θα ξεκινούσα βγάζοντάς τον από το ρεύμα για 1/2 ώρα, πατας τo power μερικές φορές να αποφορτίσεις πυκνωτές και θα έβλεπα. Είναι το πιό ανώδυνο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 19-12-21 στις 10:42.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τσαμπα παιδευεσαι. Motherboard αγορασμενο το 2008 και κλεινει 15τια πασχει απο γηρανση εξαρτηματων, λογω θερμικης καταπόνησης.
    Συνηθως οι πυκνωτες την ακουνε, μειωνεται η χωρητικοτητα και εμφανιζεται θορυβος, λογω κακης αποζευξης, το οποιο οδηγει σε ασταθεια

    Sad but true που λεν και στα χωρια.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Συμφωνω και εγω για το γερασμενο hw και πλεον, αν εξαιρεσω τις αναγκαιες αλλαγες στις καρτες γραφικων, δεν τον ακουμπαω καν. Δεν βαζω ή βγαζω πχ δισκους.
    Απο usb εχω μονο το ποντικι, ενα a4 tech πλεον, μιας και τα logitech και ms που ειχα πριν βγαλανε προβλημα, συν κανενα στικακι που βαζω περιστασιακα. Στις sata εχω τους 2 σκληρους μου, που εχουν 100% health συμφωνα με το hdsentinel.
    Δεν το κανει καθε μερα, το κανει τις 3 τελευταιες μερες μονο και το εκανε πρωτη φορα στα τελη Μαϊου. Αυτο με το power για αποφορτιση το κανω καθε φορα που δεν εκκινει και το κλεινω εντελως.

    Να προσθεσω πως το δωματιο εχει τρομερη υγρασια και μερες σαν τις προηγουμενες που εριχνε καρεκλες η κατασταση ηταν απελπιστικη. Σημερα, που δεν εβρεξε ιδιαιτερα το βραδυ, εβαλα τον αφυγραντηρα απο τις 5.30 ως τις 7 παρα που σηκωθηκα και ισως για αυτο να ανοιξε κανονικα.
    Βεβαια, το Μαϊο που δεν ανοιγε σωστα δεν υπηρχε ιχνος υγρασιας... Γιαυτο εξακολουθω να πιστευω πψς εκεινο το kernel update κατι μου πηδηξε. Θυμαμαι επισης πως δεν εδειχνε το conky τη μετρηση για τη θερμοκρασια της cpu μετα απο εκεινη την ενημερωση...
    ديميتريس

  7. #7
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αν πρόκειται για hardware πρόβλημα, θα είναι παρόν ανεξαρτήτου λειτουργικό. Οπότε το πρώτο που θα πρέπει πιστεύω να ελέγξεις είναι η λειτουργία του pc με άλλο λειτουργικό. Αν έχεις χώρο βάλε μια διανομή λίνουξ και χρησιμοποίησέ τη για μερικές μέρες. Αν όχι τα windows που είναι ήδη εγκατεστημένα. Αν δεν έχεις πρόβλημα εκεί τότε φταίει το λειτουργικό. Αν ναι, είναι θέμα hardware, οπότε τότε ψάχνεις ποιο κομμάτι είναι υπεύθυνο.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να εγκαταστησω και 2η διανομη δηλαδη, εκτος απο το debian που εχω τωρα? Εδω δεν εχω χρονο να δοκιμασω καποια σε live enviroment...
    Δεν εχω και διαθεση για live enviroment γιατι θα χρειαστει να ανεχτω τον σαπιο nouveau οσο χρονο κανω δοκιμες.
    ديميتريس

  9. #9
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τότε χρησιμοποίησε τα windows. Ο στόχος είναι να βεβαιωθείς ότι δεν είναι θέμα hardware αλλά λειτουργικού(της διανομής που έχεις δηλαδή). Αν έχεις θέμα με το hardware θα έχεις προβλήματα παντού.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο δεν λεω απο την αρχη? Πως μου εκανε το κουλο για πρωτη φορα απο τα windows πριν 3 μερες!
    ديميتريس

  11. #11
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Κατ' αρχήν αναφέρεις τα παγώματα ως το βασικό σου πρόβλημα? Δε φαίνεται όμως τελικά να έχεις παγώματα του λειτουργικού. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δε δίνει σήμα η οθόνη σου, το λειτουργικό λειτουργεί κανονικά αλλά αφού έχεις μαύρη οθόνη και δε βλέπεις τίποτα και στο τέλος χρησιμοποιείς το REISUB για επανεκκίνηση. Η μαύρη οθόνη στο λειτουργικό(που δεν παγώνει) συμβαίνει μόνο στο debian ή το κάνει και στα windows?

  12. #12
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι, αυτη τη στιγμη τα ακυρα παγωματα ειναι το βασικο μου προβλημα. Για να γινω πιο κατανοητος, ας χωρισω το προβλημα σε 2 φασεις, σε αυτη του Μαϊου και σε αυτη του Δεκεμβριου. Πριν το Μαϊο δεν υπηρχε κανενα προβλημα, αν εξαιρεσεις το tagan που τα τιναξε.

    - Το Μαϊο, μετα απο το συγκεκριμενο kernel update σταματησα να εχω εικονα στην οθονη ακομα και απο το post. Αυτο συνεβαινε ανεξαρτητα απο το ποια καρτα ειχα πανω και, ειμια 99% σιγουρος, οτι ξεκινησε απο εκεινο το προβληματικο kernel update. Τοτε ειχα 2 μετρημενα freezes στο λινουξ, ενα για καθε καρτα που εβαλα πανω, στα οποια εκανα reisub και δεν ξαναεκανα απο τοτε που εκανα το rollback που λεω παρακατω.
    Εκανα rollback στην προηγουμενη εκδοση του πυρηνα, εβαλα ολα τα πακετα που σχετιζονται με αυτο σε onhold για να μην ενημερωθουν αυτοματα και απο τοτε δεν ειχα προβλημα. Logs απο τη συγκεκριμενη περιοδο υπαρχουν για οποιον ενδιαφερεται.
    Με την ελευση του 5.15 στο debian ενημερωθηκε σε νεα major εκδοση ακομα και το τελευταιο πακετο που ειχα κανει rollback και ισως να σχετιζεται με το παραπανω χαλι, οποτε πλεον σκεφτομια σοβαρα την ενημερωση, βγαζοντας τα απο το hold. Για 6+ μηνες τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα, ουτε στα windows, ουτε στο λινουξ.

    - Το Δεκεμβριο, μετα απο forced restart στα windows, εμφανιστηκε ξανα το προβλημα του Μαϊου με την κενη οθονη. Μαζι με αυτο, εμφανιστηκε και το προβλημα των freezes στο λινουξ για 3-4 μερες σερι, για τα οποια κανω αναγκαστικα reisub γιατι δεν εχω βρει τι φταιει.
    Στα windows μπαινω σπανια, κυριως οταν εχω δουλεια σε photoshop/excel/whatever και οταν μπαινω, βγαινω μετα απο λιγες ωρες εφοσον δεν εχω κατι αλλο να κανω. Αυτες τις ελαχιστες ωρες που εχω μπει στα windows αυτες τις μερες δεν εχει γινει κανενα κολλημα.

    p.s. Συγγνωμη που απαντω ~12 ωρες αργοτερα αλλα η υγρασια μου δημιουργει προβληματα σε αυχενα και μεση και δεν μπορω να κατσω ωρα στο pc για να ποσταρω κατεβατα.
    ديميتريس

  13. #13
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    offtopic: Είσαι καταραμένος Κυριολεκτικά ενώ διάβαζα την απάντησή σου μαυρίζει η οθόνη και μετά από 2 δευτερόλεπτα γίνεται επανεκκίνηση!

    Γράφεις πάλι για κολλήματα, αλλά νομίζω ότι δεν έχεις κολλήματα. Μάλλον αυτό που γίνεται είναι ότι χάνει το σήμα η οθόνη αλλά το σύστημα λειτουργεί κανονικά. Μπορείς να φτιάξεις μια συντόμευση πληκτρολογίου που να παίζει ένα ήχο για παράδειγμα και όταν ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα χρησιμοποίησέ την ώστε να δεις αν το σύστημα λειτουργεί. Αν λειτουργεί και συνεπώς δεν έχει κολλήσει, τότε μάλλον κάτι τρέχει με την κάρτα γραφικών, το καλώδιο σύνδεσης ή τη θύρα που έχει συνδεθεί. Μάλλον όχι με την ίδια την κάρτα αφού λες ότι έχεις δοκιμάσει 3 διαφορετικές. Αν η μητρική σου έχει και δεύτερη θύρα pci express δοκίμασε και αυτήν.

  14. #14
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οταν λεω για κολλημα, εννοω κολλημα = να μενει το συστημα κολλημενο εντελως. Δεν με αφηνε πχ να γυρισω σε αλλο tty με ctrl+alt+f1-6. Εμεινε παγωμενο. Αυτο για την περιπτωση του Δεκεμβριου.
    Και εινια διαφορετικο απο την περιπτωση του Μαϊου. Εκει μπορουσα να συνδεθω με ssh και να κανω οτιδηποτε, απλα δεν ειχα εικονα. Βασικα ηταν σαν να μην ειχα καν καρτα γραφικων, μιας και στο lsmod δεν φαινοταν να φορτωνει τον driver της nvidia. Οριστε το bug report με ολα τα μπινελικια που εριξα τοτε στους ανευθυνους του debian αν θες περισσοτερες πληροφοριες.
    https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugr...cgi?bug=989010

    Δυστυχως η μητρικη εχει μονο μια pcie και εγω εχω απο ενα μονο καλωδιο dvi και dsub, αυτα που ηταν στη συσκευασια της οθονης 15+ χρονια πριν (eizo s1701). Και απο τοτε τα εχω συνδεδεμενα πανω στην οθονη και τα 2 και επιλεγω απλα απο που θελω input.

    - - - Updated - - -

    Μην το ματιασω, σημερα δουλευει κανονικα απο τις 7 παρα! Να φταιει η υγρασια? Παλι εβαλα τον αφυγραντηρα απο τις 5.30 ως τις 7.
    ديميتريس

  15. #15
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ανασυρω το θεμα μου γιατι περασανε οι μερες χωρις κανενα προβλημα και το ξεχασα.
    Ολη την προηγουμενη εβδομαδα εβαζα τον αφυγραντηρα στις ιδιες ωρες που λεω παραπανω και δεν ετυχε ποτε να κολλησει, ακομα και τις μερες που ειχα υγρασια. Δεν τον εβαλα τις 2 τελευταιες, αλλα και παλι δεν ειχα καποιο προβλημα.

    Το ποντικι εξακολουθει να αναβει με το που εμφανιζεται το post και να σβηνει 2 δευτερα μετα για να ξαναναψει οταν εκκινησει το καθε λειτουργικο. Ειναι σαν να του κοβεται το ρευμα απο την usb εκεινη τη στιγμη.
    Παρατηρησα επισης πως οταν κανω logout (=κλεινει εντελως ο xorg και ξαναξεκιναει) στο λινουξ, καποιο fan κανει spindown και ξανα spinup αμεσως μετα. Ακουγεται ακριβως οπως οταν κανω τερματισμο και στο καπακι οπως οταν εκκινει. Αυτο δεν το εκανε ποτε πριν.

    Επισης ειχα και μια "what if" στιγμη. Ας πουμε οτι το προβλημα του Μαϊου δεν οφειλεται στο kernel update και οτι ειναι κατι random (ή κατι που εγινε απο καποιο συγκεκριμενο γεγονος) και περασε μετα απο 2-3 μερες. 2 μερες ειναι το μεγιστο που μπορω να κανω υπομονη για κατι τοσο σημαντικο οσο ενα (υποτιθεμενο) hw failure.
    Οποτε σκεφτομαι μηπως αν το επαιρνα πιο ψυχραιμα και το αφηνα λιγες μερες ακομα θα "εστρωνε"? Απο την αλλη βεβαια, δεν δικαιολογειται τετοια περιεργη συμπεριφορα στα καλα καθουμενα.

    - - - Updated - - -

    Το ματιασα μαλλον. Το ανοιξα πριν λιγο, εδειξε εικονα κανονικα και οταν εφτασε στον grub το παρατησα να παω τουαλετα. Επειδη εμεινα λιγο παραπανω χρονο στην τουαλετα, συνδεθηκα μεσω ssh και του εκανα ενημερωση. Οταν επεστρεψα μετα απο κανα 5λεπτο, η οθονη ηταν μαυρη μεν αλλα αναμμενη (= δεν ειχε μπει στην αναμονη). Δεν μπορουσα να αλλαξω σε tty, οποτε του εκανα reisub και επανηλθε.

    - - - Updated - - -

    Και μολις εκανε ξανα οτι και το Μαϊο. Ανοιξε κανονικα, δεν εδειξε ποτε κατι στην οθονη, οποτε συνδεθηκα μεσω ssh και του εκανα τερματισμο. Τσεκαρα και το lsmod και δεν ειχε φορτωσει καν τον driver της nvidia. Αμεσως μετα τον τερματισμο. το ξαναπατησα και τοτε ανοιξε κανονικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 27-12-21 στις 18:33.
    ديميتريس

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας