Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Καλημέρα , είμαι και γω μέλος ,λόγω προσφοράς BF , στο αντίστοιχο πακέτο με απεριόριστα data της voda (giga unlimited ultra) και έχω στη διάθεση μου ένα ΤP-LINK Archer MR600v1 (στο εξής θα το γράφω ως MR600) , περασμένο με το beta firmware για επιλογή μπάντας , καθώς και το R219h mifi , το οποίο το προμηθεύτηκα δωρεάν από κατάστημα voda λόγω ύπαρξης σταθερής γραμμής VDSL στο όνομά μου. Moυ δώσαν και μια δεύτερη SIM μόνο για data. Την κάρτα αυτή την έχω περάσει στο mr600 ενώ την πρώτη την έχω στο R219h. Μετά την παραπάνω εισαγωγή, ας δούμε λίγο τι έγινε:

    Τις τελευταίες μέρες κάνω έρευνα δοκιμάζοντας εκ περιτροπής τις 2 συσκευές προς αναζήτηση καλύτερου σήματος/ταχυτήτων internet (και αυτό μέχρι να πάρω το MR600 και να το στήσω σε άλλο σπίτι, οπότε θα έχω 2 γραμμές LTE σε 2 διαφορετικά μέρη ταυτόχρονα). Χθες το βράδυ κατά τις 22:30 , ενώ είχα το MR600 να δίνει γραμμή (ταχύτητες 20/40 περίπου), είπα να το βγάλω και να δοκιμάσω το R219h. Το ισορρόπησα πίσω από ένα κάδρο (συνδέεται με Micro usb σε headless pc το οποίο το έχω για vm hosting, εκεί τρέχω και ένα OpenMPTCProuter, έτσι ώστε να δώσω SQM QoS στην γραμμή και μετά με ethernet, στέλνω τη γραμμή στο υπόλοιπο σπίτι και προς τα access points) διότι το Micro USB καλώδιο δεν έφτανε για να το βάλω ακριβώς εκεί που ήταν το MR600 , δλδ σε ένα ράφι σε σύνθετο σαλονιού και μετά άρχισα τα speedtest cli. Προς μεγάλη μου έκπληξη , διεπίστωσα ότι το download speed είχε διπλασιαστεί στα 40 Mbps , oπότε απόλάμβανα για λίγο συμμετρική γραμμή 40/40! . Και η ταχύτητα αυτή ήταν έτσι για περίπου 2 ώρες , όχι ότι σε κάθε τεστ άλλαζε, σταθερότατη!!

    Όμως , σε ping test που έτρεχα παράλληλα , είχα προσέξει αρκετά packet loss/timeouts οπότε λέω να αλλάξω το καλώδιο micro usb (παρόλο που είναι μακρύ, είναι πολυκαιρισμένο με λίγο φαγωμένη άκρη μπροστά, και δεν ήταν και αυτό που ήταν στη συσκευασία), οπότε έβαλα αυτό της μάνας του αλλά πλέον το mifi βρισκόταν 15 πόντους περίπου χαμηλότερα σε σχέση με το προηγούμενο σημείο και το speedtest έδειξε πλέον την παλιά ταχύτητα , 20/40.

    Σήμερα που έβαλα ξανά το μακρύ-παλιό καλώδιο και το έβαλα ακριβώς στο ίδιο σημείο που ήταν και χθες, δεν κατάφερα να επαναφέρω το download , πάλι 20/40, ενώ packet loss δεν φαίνεται να έχω. Μου γεννήθηκαν κάποιες σκέψεις μετά από όλα αυτά:

    1) Ίσως να "ευθυγραμμίστηκαν οι πλανήτες" και μόνο για εκείνο το χρονικό διάστημα , ο δέκτης του R219h να έπιασε την καλή. Ίσως να υποστηρίζει και αυτό 2CA (Carrier Aggregation) και να έπαιρνε internet από 2 μπάντες ταυτόχρονα, πράγμα που δεν μπορώ να επιβεβαιώσω διότι στη σελίδα ρυθμίσεών του , 192.168.0.1 , δεν υπάρχει κανένα τέτοιο στοχείο όπως τρέχουσα Band, SnR , RSRP , RSRI όπως έχει το MR600 , παρά μόνο CQI ,τα οποία αλλάζαν με κάθε refresh. Ίσως μόνο για τότε να "κλείδωσε" σε κάποιο άλλο προφίλ που δεν μπορώ τώρα να βρώ?

    2) Mπορεί (λόγω βροχής) να δημιουργήθηκε συμφασικό δέυτερο κύμα (Fresnel) και να διπλασίασε το σήμα για download

    3) Θα ήθελα να δοκιμάσω και με το MR600 αν θα πίασω τέτοια ταχύτητα, μακάρι να δούλευε καλύτερα το 2CA που έχει διότι παρόλο που στη σελίδα του βλέπω πχ. BAND : 1,20 , οι ταχύτητες δεν φαίνονται να έχουν αυξηθεί.

    4) Ίσως έχει πολύ traffic αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό διότι σας λέω ότι χθες με την αλλαγή καλωδίου , χάθηκε και η 40ρα οπότε δεν νομίζω να πρόλαβε η κεραία κινητής να μπουκώσει , 12 η ώρα τα μεσάνυχτα!

    Ελπίζω να βρώ κάποια λύση και να επαναφέρω το download, διότι δεν μπορώ να πιστέψω ότι ήταν τόσο τυχάιο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 19-12-21 στις 13:10.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    1. μπορεί, ποιος ξέρει τι είχε πιάσει/διαπραγματευτεί με την κεραία,
    άμα δεν αναφέρει λεπτομέρειες το gui του δεν ξέρεις τι έκανε.
    *θεωρητικά* το mr600 θα περίμενε κανείς να πάει καλύτερα (cat4 vs cat6),
    αλλά ποιος ξέρει τι γίνεται με το firmware τους.

    2. Δεν ξέρω, νομίζω τυπικά με την βροχή τα πράγματα μάλλον χειρότερα γίνονται
    (rain attenuation/fade) αλλά δεν είμαι ειδικός.

    ΥΓ
    Δεν νομίζω να κάνεις προκοπή με το sqm σε lte.
    Προυπόθεση για το sqm είναι να ξέρεις την wan σου, και αυτό στο LTE είναι άγνωστο/μεταβαλλόμενο.
    Γίνονται κάποιες προσπάθειες από wrt μεριά αλλά είναι νωρίς ακόμα.

    ΥΓ2
    για το packet loss αν/όταν κάνει ca δοκίμασε να μικρήνης το mtu (αλλά δεν ξέρω με τι mtu παίζει η vodafone).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    To λοιπόν , έκανα 3 συνεχόμενα speedtests με το MR600 αυτή τη φορά , σχεδόν στην ίδια θέση που έπιασε το άλλο 40/40 και αυτή τη στιγμή οι ταχύτητες που έβγαλα είναι οι εξής:

    Κώδικας:
    root@ub-test:~# speedtest -s 5188
    
       Speedtest by Ookla
    
         Server: Cosmote S.A. - Athens (id = 5188)
            ISP: Vodafone Greece
        Latency:    19.94 ms   (3.38 ms jitter)
       Download:    22.62 Mbps (data used: 43.1 MB )
         Upload:    38.53 Mbps (data used: 45.3 MB )
    Packet Loss:     0.0%
     Result URL: https://www.speedtest.net/result/c/de5d1e08-bcee-4567-bbb3-dcfa0b0e                                                                                                                                                             600e
    root@ub-test:~# speedtest -s 5188
    
       Speedtest by Ookla
    
         Server: Cosmote S.A. - Athens (id = 5188)
            ISP: Vodafone Greece
        Latency:    21.15 ms   (5.63 ms jitter)
       Download:    17.16 Mbps (data used: 22.1 MB )
         Upload:    39.11 Mbps (data used: 35.0 MB )
    Packet Loss:     0.0%
     Result URL: https://www.speedtest.net/result/c/1a8b6793-76d9-4eb1-9059-222cd9a5                                                                                                                                                             0953
    root@ub-test:~# speedtest -s 5188
    
       Speedtest by Ookla
    
         Server: Cosmote S.A. - Athens (id = 5188)
            ISP: Vodafone Greece
        Latency:    19.55 ms   (11.82 ms jitter)
       Download:    23.15 Mbps (data used: 40.5 MB )
         Upload:    39.27 Mbps (data used: 42.9 MB )
    Packet Loss:     0.0%
     Result URL: https://www.speedtest.net/result/c/bb99d5b4-ff0d-4971-9def-5650980b8e9d
    root@ub-test:~#
    Θέλω να πιστεύω ότι το 40/40 προέκυψε από κάποιου είδους aggregation , out of the blue και τώρα το ζήτημα είναι να πετύχω τον συγκεκριμένο συνδυασμό και με το MR600v1...

    Στοιχεία σήματος MR600 (μετά από 3 refresh της σελίδας advanced/status):

    Βand: 3
    Signal Strength: 75%/75%/75%
    RSRP: -72/-73/-72 dBm
    RSRQ: -9/-9/-9 dB
    SnR: 7.0/9.0/6.8 dB

    Υ.Γ: Σύμφωνα με το forum της τp-link, το mr600v1 υποστηρίζει τους παρακάτω συνδυασμούς μπάντας:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9d75e28280c944bc9556eb6e198b3e94.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  28,9 KB 
ID: 233310
    από μια αρχική έρευνα που είχα κάνει , η vodafone εδώ που είμαι συγχρονίζει μόνο στις 1, 3 και 20. οπότε μόνο 1,20 και 3,20 μπορώ να δοκιμάσω.

    Υ.Γ2: Λέτε το magic να έγινε με 3,3?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 19-12-21 στις 17:06.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας