Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Καλημέρα άπαντες!

    Αναρωτιόμουν ποιο είναι το setup... Πρόσφατα οργώσανε όλη τη γειτονιά και τοποθετήσαν ίνα που πάει μέχρι το πεζοδρόμιο έξω από την είσοδο της κάθε πολυκατοικίας.

    Άντε και αιτούμαι αναβάθμιση... τεχνικώς τί γίνεται μετά; Πώς έρχεται στο διαμέρισμα; Με κουτιά και καλώδια απ'έξω όπως είδα σε κάποια άλλα posts?

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Ακόμα έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου, χρειάζεται υπομονή. Να ξέρεις ότι ανάλογα με την περιοχή, μερικές φορές χρειάζονται πολλοί μήνες από τη στιγμή που ολοκληρώθηκαν τα έργα μέχρι τη στιγμή που θα εμφανιστεί η διεύθυνσή σου στο sfbb. Το πρώτο βήμα είναι αυτό, να διαλέξεις δηλαδή τον πάροχο και να τυπώσεις το κουπόνι της έκπτωσης από το sfbb.

    Το επόμενο βήμα είναι να στείλεις όλα τα δικαιολογητικά που θα σου ζητήσουν, μαζί με το κουπόνι και την υπογραφή του διαχειριστή της πολυκατοικίας. Θα ακολουθήσει η κάθετη εγκατάσταση στην πολυκατοικία και μετά θα γίνει η σύνδεση της ίνας στο διαμέρισμά σου από το floor box που θα έχει μπει στον όροφό σου. Ανάλογα με τον πάροχο, θα σου έχει ήδη σταλεί ο εξοπλισμός ταχυδρομικά ή θα τον φέρει ο τεχνικός που θα έρθει να σου κάνει την τελική ενεργοποίηση.

    Οπότε έχεις πολύ δρόμο μπροστά. Στη δική μου περιοχή, τα έργα έχουν ολοκληρωθεί από τον Ιούλιο, και μέχρι σήμερα πέντε μήνες μετά, ακόμα δεν έχει εμφανιστεί η διεύθυνσή μου στο sfbb...

  3. #3
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση Ναι, το γνωρίζω πως έχω μέλλον μπροστά μου και δεν είναι ότι βιάζομαι ιδιαίτερα (συγχρονίζω στα 108 αυτή τη στιγμή, μια χαρά). Από ενδιαφέρον ρωτάω...

    Να κάνω ερωτήσεις πάνω σε αυτά που είπες:
    -η υπογραφή του διαχειριστή σε τί αφορά;
    -"κάθετη εγκατάσταση"=?
    -το κουτί του ορόφου είναι ένα κοινό (υποθέτω) για τα διαμερίσματα του ορόφου;
    -η καλωδίωση μέχρι τον όροφο από πού θα περάσει; Αν το οπτικοποιώ σωστά θα πρέπει να σκαφτεί το πεζοδρόμιο και να έρθει κάπως το καλώδιο μέσα στην πολυκατοικία απ'όπου θα ανέβει στους ορόφους (πχ κλιμακοστάσιο ή φρεάτιο ασανσέρ);

    Ευχαριστώ και πάλι!
    Θ

  4. #4
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    1. Ο νόμος προβλέπει ότι αν έστω και ένας ιδιοκτήτης σε μια πολυκατοικία επιθυμεί την εγκατάσταση των οπτικών ινών, τότε οι εργασίες προχωρούν κανονικά ακόμα και εάν όλοι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες διαφωνούν. Παρόλα αυτά, επειδή οι πάροχοι δεν θέλουν να εμπλακούν σε πιθανές προστριβές ανάμεσα στους ιδιοκτήτες, ζητούν και την υπογραφή του διαχειριστή της πολυκατοικίας για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.
    2. Κάθετη εγκατάσταση είναι οι συνολικές εργασίες που πρέπει να γίνουν στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Από την αναμονή έξω στο πεζοδρόμιο σκάβουν ένα χαντάκι και φέρνουν την ίνα μέσα στην πολυκατοικία. Κάπου στην είσοδο εσωτερικά μπαίνει ένα κεντρικό κουτί, από το οποίο ξεκινά η ίνα να ανεβαίνει στον κάθε όροφο, συνήθως μέσω του κλιμακοστάσιου.
    3. Ακριβώς. Το κάθε floor box είναι κοινό για όλα τα διαμερίσματα που βρίσκονται στον ίδιο όροφο. Όποιος θέλει να συνδεθεί μελλοντικά, τραβιέται οπτική ίνα από το floor box μέχρι το εσωτερικό του διαμερίσματος.
    4. Δες την απάντηση στο 2.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Αχα, με κάλυψες πλήρως, ευχαριστώ Άρα θα πρέπει να έχουμε έργα στην πολυκατοικία, και θα πρέπει να μετακινήσω και τον εξοπλισμό μου (τώρα τον έχω σε ένα ζεύγος που έρχεται πιο μέσα στο σπίτι και καλό θα ήταν να το πάω δίπλα στην εξώπορτα...).

    Ευχαριστώ και πάλι!

  6. #6
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Σωστά, το ίδιο θέμα έχω κι εγώ, έχω στήσει ολόκληρο το δίκτυο πολύ μακριά και σε άλλο δωμάτιο από τον προθάλαμο που βρίσκεται η πρώτη πρίζα του ΟΤΕ. Από την εμπειρία μέχρι σήμερα, οι περισσότεροι πάροχοι σου φέρνουν την οπτική ίνα μέχρι εκεί που είναι η πρώτη πρίζα του ΟΤΕ, και μετά είναι δική σου ευθύνη.

    Παρόλα αυτά, τώρα τελευταία παρουσιάζονται περιπτώσεις που σε κάποιες εγκαταστάσεις της Cosmote το συνεργείο έφερε την ίνα στο σημείο επιλογής του πελάτη, και μάλιστα χωρίς έξτρα χρέωση. Εγώ θα προτιμούσα να τους πληρώσω έξτρα για να μου φέρουν την ίνα στο σημείο που θέλω, θα ήταν pain in the ass για μένα να τραβήξω καλώδιο δικτύου από το σημείο που τώρα έχω το ρούτερ μέχρι τον προθάλαμο...

  7. #7
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Α τωρα που τα έγραψες θυμηθηκα πως από την εξώπορτα είχα φέρει καλώδιο δικτύου μέχρι εκεί που έχω τον εξοπλισμό μέσα από τους τοίχους (έκανα ανακαίνιση τότε και μπορούσα). Αλλά δεν θα ήθελα να τερματίσω την ίνα πιο μέσα στο διαμέρισμα και να φαίνονται καλώδια, οπότε υποθέτω πως modem/router/NAS/smart hub θα πάρουν το δρόμο προς την έξοδο...

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Στη χειροτερη τερματισε το ont στην εισοδο και φυγε απο κει με utp για το router...
    H ινα ειναι παμφθηνη, αν υπαρχει οδευση, οπου θες στη πανε.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Παω να βρω την ατσαλίνα

  10. #10
    Το avatar του μέλους AndreasN
    AndreasN Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. ... Από την αναμονή έξω στο πεζοδρόμιο σκάβουν ένα χαντάκι και φέρνουν την ίνα μέσα στην πολυκατοικία.
    Γιατί πρέπει να σκάψουν; Εναέρια δεν γίνεται, όπως είναι τώρα το χάλκινο καλώδιο;

  11. #11
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AndreasN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πρέπει να σκάψουν; Εναέρια δεν γίνεται, όπως είναι τώρα το χάλκινο καλώδιο;

    Δεν ξέρω τι ακριβώς κάνουν σε εσάς στην Γλυφάδα, αλλά μέσα στην Αθήνα οι περιπτώσεις που τα καλώδια είναι εναέρια είναι εξαιρετικά σπάνιες. Στις κεντρικές περιοχές της Αθήνας και στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων τα χάλκινα καλώδια είναι υπόγεια...

  12. #12
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.760
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AndreasN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί πρέπει να σκάψουν; Εναέρια δεν γίνεται, όπως είναι τώρα το χάλκινο καλώδιο;
    Οχι δεν γίνεται. Η οπτική ίνα πάει μόνο υπόγεια.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-11-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    617
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Πραγματικά, που έχει ακόμα εναέρια καλώδια ο ΟΤΕ;

  14. #14
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Υπάρχουν κάποιες σπάνιες περιπτώσεις, κυρίως στην επαρχία και σε μονοκατοικίες. Έχω δει 1-2 περιπτώσεις εδώ στο φόρουμ και με φωτογραφίες, αλλά δεν θυμάμαι καθόλου σε ποια θέματα τις έχω δει...

  15. #15
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Μπορεί να μπει και έτσι
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0661.jpeg 
Εμφανίσεις:  58 
Μέγεθος:  110,2 KB 
ID: 233339
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0662.jpeg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  36,0 KB 
ID: 233340
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0663.jpeg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  47,5 KB 
ID: 233341

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας