Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    31-05-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν χτες αγόρασα ένα Lenovo IdeaPad 3 15ALC6 R3-5300U/8GB/256GB. Το προορίζω για χριστουγεννιάτικο δώρο σε συγγενικό άτομο που πραγματικά το έχει ανάγκη για δουλειά (γραφείου, οχι πολύπλοκα πράγματα). Το θέμα είναι ότι το laptop πρέπει απαραίτητα να τρέχει διαφορα προγράμματα για δουλειά τα οποία προφανώς δεν είναι στο microsoft store (και ειδικά chrome). Γνώριζα ότι έχει Windows 10 S, αλλά απ'ότι είχα δει είναι πολύ απλό να το αλλάξεις σε home.

    Αφου λοιπόν παρέλαβα το λαπτοπ το άνοιξα για να βεβαιωθω ότι δουλεύει και να σετάρω διάφορα. Κάνω όλα τα updates και πάω να κάνω τη ρύθμιση

    Settings > Update & Security > Activation.
    Switch to Windows 10 Home
    Switch out of S mode και μετά Get

    Η τραγωδία ξεκινάει μόλις πάτησα το Get... παίρνω μήνυμα "Something happened and we couldn't start the upgrade."
    Το κουμπί να λέει Try again και προφανώς δεν έκανε τίποτα (δοκίμασα καμια 150 κλικ).

    Οπότε αρχίζω να γκουγκλάρω τη λύση... 4 ώρες μετά έχω πάρει τα @@ μου.
    Βήματα που δοκίμασα (εννοείται restart μετά από κάθε βήμα):

    1) Όλα τα updates για το λειτουργικό (στο windows update μου λέει κομπλέ)
    2) Reset + update το windows store
    3) Restart μόνο με services microsoft
    4) Restart μόνο με services microsoft και clean boot
    5) Δημιουργία άλλου λογαριασμου microsoft
    6) Φουλ Reset τα windows (μονο αυτό μου φαγε καμια ώρα)
    7) Αφαίρεση όλου του bloatware της Lenovo
    8) Αφαίρεση όλων των updates από τα πάντα
    9) Μπόλικες χρισ******γίες

    Φυσικά δε δούλεψε τίποτα. Απ'ότι βλέπω στο γουγλη το πρόβλημα υπήρχε και στο 2018 και το λύσανε με update.... και τώρα επανεμφανίστηκε?

    Αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι το μηχάνημα κατα τα άλλα είναι τζιτζι, πάει σφαίρα παντού και έχει πολύ καλή απεικόνιση. Δε θέλω να μπλεχτώ με επιστροφές αν μπορέσω να το αποφύγω.

    Καμιά ιδέα???

    Υ.Σ Πραγματικά δεν το έχω μετανιώσει που στο σπίτι τρέχω ακόμα Windows 7. Τα 10 είναι πραγματικα καρκίνος.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Το να περασεις τα home απο ενα στικακι αποκλειεται ? Καθαρη εγκατασταση εννοω. Στη χειροτερη εαν σου ζητηθει κλειδι παιρνεις ενα απο εβαυ/κλειδαδικο.


  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2011
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά σήμερα το πρωί ξαναπάτησα Get και το έπιασε και το έκανε αμέσως. Το πρόβλημα δηλαδή ήταν μαλλον στους σερβερ της microsoft. Ίσως βοήθησε και το γεγονός το ότι ποσταρα στο r/microsoft στο official support thread, αν και απάντηση δεν πήρα, οπότε who knows.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να περασεις τα home απο ενα στικακι αποκλειεται ? Καθαρη εγκατασταση εννοω. Στη χειροτερη εαν σου ζητηθει κλειδι παιρνεις ενα απο εβαυ/κλειδαδικο.
    Αυτή θα ήταν η επόμενη κίνηση φίλε Πάνο, απλά δεν ήθελα να μπλεχτώ με εγκαταστάσεις και ιστορίες χριστουγεννιάτικα. Αυτό που με τσάτισε πάρα πολύ ήταν ότι το μηχάνημα το πήρα brand new για να το δώσω και τέλος, αν ήθελα να μπλεχτώ με software κλπ θα έπερνα ένα refurbished και θα το εφτιαχνα

    Ευχαριστώ για την απάντηση και για όσους στείλαν θετική ενέργεια, καλές γιορτές!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας