Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-2021
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Question
    Καλημέρα και καλώς σας βρήκα , άρτι αφιχθείσα σε αυτό εδώ το φόρουμ , και μπαίνω δυναμικά στο θέμα των ημερών που με καίει.
    είμαστε ιδιοκτήτες διαμερίσματος σε μια πολυκατοικία της τρομεροφανταστικής Πάτρας!
    Εδώ και 3 με 4 χρόνια περίπου έχουμε δώσει τη διαχείριση σε γραφείο (τι το θέλαμε ; ) . Τα πράγματα είναι δραματικά , υπάρχει τέτοια αδιαφορία τόσο για μείζονα ζητήματα όπως να έχει χαλάσει ο μηχανισμός της εξώπορτας και να μην κλείνει και μπορεί ΆΝΕΤΑ ο οποιοσδήποτε να μπει μέσα , τόσο και για το ότι το χαλί είναι σε τέτοια χάλια που κυριολεκτικά έχει μαδηθεί , παρόλα αυτά στέκει εκεί αγέρωχο να καλωσορίζει όλους εμάς που μένουμε σ 'αυτήν την τρομερή (not) πολυκατοικία!!
    Μπορώ να σας περιγράφω για ώρες τα περιστατικά και τα ευτράπελα αλλά εκτιμώ το χρόνο που θα αφιερώσετε για μερικές αράδες .
    Έχω σκοπό να καλέσω συνέλευση τους λοιπούς ιδιοκτήτες με την αλλαγή του χρόνου για να κουβεντιάσουμε τα φλέγοντα ζητήματα και αν χρειαστεί να αναλάβει άλλος τη διαχείριση.
    Το ερώτημά μου είναι , πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να αναλάβω εγώ π.χ τη διαχείριση , τι πρέπει να γνωρίζω; Πρέπει να διαβάσω κάτι κάπου ; Και αν ναι υπάρχει ένας μπούσουλας;
    Ξέρω ότι θα βάλω μια παραπάνω ευθύνη στο κεφάλι μου αλλά τα κοινόχρηστα πλέον αφού δεν λειτουργούμε το καλοριφέρ είναι γύρω στα 15 ευρώ μηνιαίως , φαντάζομαι δε θα είναι και τόσο δύσκολο να μαζευτούν.
    Με ενδιαφέρει λοιπόν να μάθω παραπάνω πληροφορίες
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο !

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    1- ΜΗΝ αναλαβεις την Διαχειρηση. ( σου μιλαω ο παθων και σε πολυκατοικια που πληρωνουν )

    2- Διαβαζεις εξονυχηστικα τον Κανονισμο της πολυκατοικιας.

    3- ζητας την αλλαγη της εταιριας - και εφόσον υπαρχει και ζητημα ασφαλειας με την είσοδο, έχεις ουσιαστηκο λογο.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Ο πατέρας μου ήταν διαχειριστής 20 χρόνια γιατί είχε πολύ ελεύθερο χρόνο. Ετικέτες δυστυχώς 4ωρο. Είναι σαν δουλειά και δεν πληρώνεται. Τώρα αυτοί που πληρώνετε είναι απλά καραγκιοζηδες. Κλασική μουφα σε αυτούς τους χώρους.

    Γενικά αν έχεις χρόνο οκει. Αν δουλεύεις όμως ξέχασε το. Αλλάξτε εταιρεία και βάλτε ρήτρες.

    Γενικά πρέπει να ξέρεις πολύ καλά το καταστατικό, όχι ότι σε σώνει. Σε μεγάλη πολυκατοικία γίνεσαι και το κέντρο της.

    Εγώ θυμάμαι να κόβω τα μηνιαία χαρτιά και να τα μοιράζω. Δεν ξέρω τι γίνεται πια αλλά σαν παιδί φάση είχε. Επίσης έπαιρνα τις πληρωμές όταν έλειπαν οι γονείς μου. Ήμουν ταμείο. Υπήρχε όμως πολύ αχαριστία και αυτό πρέπει να το γνωρίζεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αφού πληρώνετε ήδη εταιρεία, αλλάξτε εταιρεία. Το να είσαι διαχειριστής είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ δουλειά, ευθύνη, άγχος, όλα δωρεάν. Για μεγάλες πολυκατοικίες είναι ακόμα χειρότερα.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-01-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Η διαχειρηση σε πολυκατοικια ειναι σαν μια δευτερη δουλεια αρκετα ανχωτικη που οχι μονο δεν πληρωνεται, αλλα τα ακους κιολας. Μακρια!!!!

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxiloxos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διαχειρηση σε πολυκατοικια ειναι σαν μια δευτερη δουλεια αρκετα ανχωτικη που οχι μονο δεν πληρωνεται, αλλα τα ακους κιολας. Μακρια!!!!
    Και να πληρώνεσαι τα παρατάς
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Εγώ πάντως που είμαι διαχειριστής σε μικρή πολυκατοικία (5 διαμερίσματα) είμαι πολύ ΟΚ.
    Έχει μια πολύ μικρή δουλίτσα να δώσεις τα κοινόχρηστα σε όλους (μια που θα τα βγάζει η εταιρεία φαντάζομαι), να μαζέψεις τα λεφτά & να τρέξεις μερικές μικροδουλειές αλλά τίποτα το ιδιαίτερο.
    Το μόνο κακό είναι ότι είσαι το επίκεντρο ως διαχειριστής. Οπότε ότι και να γίνει, αρχίζουν από εσένα. Αλλά αν αρχίσουν τις καφρίλες και τις παράλογες απαιτήσεις, στο χέρι σου είναι να τους το κόψεις.

    Πάντως περισσότερες καφρίλες είχα ακούσει πριν γίνω διαχειριστής παρά τώρα.
    Τόσο που σκέφτομαι να το κρατήσω παραπάνω.

    Όσο για σένα, θα άρχιζα με αλλαγή εταιρείας.

    υγ: δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο από τις δουλειές που κάνω
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Φαντάσου να σε σε μια με 35 διαμερίσματα.
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου να σε σε μια με 35 διαμερίσματα.
    Δεν θέλω. Ας το φανταστούν αυτοί που μένουν σε τέτοιες...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #10
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάσου να σε σε μια με 35 διαμερίσματα.
    45 ο πατέρας μου 20 χρόνια. Την έχτισε ένα πράγμα.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω. Ας το φανταστούν αυτοί που μένουν σε τέτοιες...
    Στο λέω εγώ. Και μάλιστα με οικοπεδούχους μαζί. Με πολλαπλά διαμερίσματα. Η μισή είναι φοιτητές. Και πιθανόν να είμαστε και η μόνη πολυκατοικία που διώξαμε σε 8 μήνες το διαχειριστή. Δεν πλήρωνε κοινόχρηστα και δεν επισκεύαζε τίποτα. Η πόρτα είσοδου δεν έκλεινε ένα μήνα και μας είπε αυτό είναι ολονων!λαμπάκια στα νούμερα του ασανσέρ δεν είχαμε μήνες. Είπε δεν υπάρχουν. Πήρε μια άλλη κυρία τηλέφωνο και τα φτιάξαμε σε μια μέρα. Συν ότι επικροτεί να παίζει η γυναίκα του 17 γάτες στον ακάλυπτο ενώ η πολυκατοικία ψήφισε όχι. Διαχειριστής# ιδιώτης.
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

  12. #12
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Εμείς στην πολυκατοικία μας είμαστε 7 άτομα και έχουμε μαζέψει μέχρι τώρα 3 χιλιάδες ευρώ. Όταν χαλάει κάτι αμέσως το αλλάζουμε.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  13. #13
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    ποσα λεφτα τους δινετε τον μηνα;
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  14. #14
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0

  15. #15
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.635
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Εμείς εδώ αλλάξαμε την επιτροπή και καταστρέψαμε την γατοσκηνωση της αυλής. Και τώρα η σαβουρα η πρώην διαχειριστρια που ταιζει διαρκώς αλλά δεν καθαρίζει ποτέ απειλεί με εξώδικο! Ειχαμε 17 με 20 γάτες στην αυλή. 5-6 μπουρια ξαπλωμένα με κουβέρτες και πλαστικά για σπιτάκι. Γατοσπιτακι και χαρτοκουτα. Μέσα στα μπουρια φυσικά ήταν γεμάτο περιττώματα. Καθαρίσαμε την προηγούμενη Πέμπτη. Έχουμε πλειοψηφία στην επιτροπή και μέλος δικηγόρο. Και όμως τον απειλεί! Ότι τους έβγαλε με το ζόρι. Πιο ζόρι; ψηφοφορία με απαρτία έγινε. Απλά είχαμε ετοιμη την αντικατάσταση.
    Στο καθάρισμα βγάλαμε 5 φουλ κουβάδες σκ@@@
    Shotokan Karate Greece, μη κερδοσκοπική οργάνωση για τη διδασκαλία του Καράτε ως πολεμική τέχνη
    Moksu στο γρασίδι
    παίρνω προαγωγή, παίρνω δώρα, παίρνω τηλέφωνο αλλά περνώ το δρόμο, περνώ τα μαθήματα, περνάμε τις εξετάσεις
    Προσοχή προσοχή έρχεται καταστολή
    Anonymous vs Υπουργείο Δικαιοσύνης

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας