Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Kαλησπέρα και χρόνια σας πολλά! Μια μικρή εισαγωγή:


    Μετά την ευκαιρία του περασμένου μήνα (black friday), αποκτώντας τα απεριόριστα της vodafone , είπα επιτέλους να δοκιμάσω κάτι που ήθελα πολύ καιρό να κάνω: Remote gaming μέσω steam remote play. Με άλλα λόγια , ένα gaming pc το οποίο βρίσκεται σε τοποθεσία με καλό upload, streamarei gaming περιεχόμενο μέσω του internet , προς αλλο host/client το οποίο είναι απλό pc (χωρίς να είναι δλδ high tier gaming rig) και ελέγχει απλά το game με keyboard/mouse κλπ και έτσι είναι σαν να κάθεσαι μπροστά από το gaming pc και δεν χρειάζεται να κουβαλάς συνέχεια το gaming pc σου όποτε αλλάζεις σπίτι. Για να έχεις αξιοπρεπέστατο streaming στα 1080p και 60 fps, θα πρέπει το gaming pc να διαθέτει upload σύνδεση από 15 Μbps και πάνω. Η σύνδεση 4G-LTE αποτελεί καλή διέξοδος προς επίτευξη τέτοιων upload ταχυτήτων (της τάξης των 25-40 Mbps) , πράγμα που με τα τρέχουσα fiber πακέτα είναι αδύνατο επειδή δίνουν maximum 20 upload + ότι FTTH λύσεις όπως HCN και inalan, οι οποίες δίνουν συμμετρικό 100ρι/200ρι , δεν είναι εφικτές λόγω έλλειψης διαθεσιμότητας, όπως επίσης και οι μισθωμένες λόγω υπέρογκου κόστους. Ακόμη , είναι επίσης σημαντικό το low latency (ping) που πρέπει να υπάρχει μεταξύ τoυ gaming pc και του client (ειδικά όταν παίζετε shooters), δλδ να βρίσκονται στην ίδια χώρα τα 2 μηχανήματα, εδώ βοηθάει σε μεγάλο βαθμό η ύπαρξη fastpath και απ τις 2 μεριές , πράγμα που σε μένα δεν έγινε ακριβώς έτσι διότι ο server (το gaming pc), είναι πίσω από 4G γραμμή και fastpath υπάρχει μόνο απ την μερία του client.


    Το πρόβλημα:

    Το gaming pc βρίσκεται Αθήνα και εγώ βρίσκομαι Κρήτη, οπότε το ping μου είναι περίπου 35 ms. Το bandwidth στη μερία του gaming pc ήταν μετρημένο στα 35/35 down/up μέσο όρο (speedtest), οπότε απ τη μεριά του client, δοκίμασα στο steam να κάνω streaming με 30 Mbps, προς έκπληξη μου , είδα τεράστιο stuttering in-game , καθώς και αρκετά μεγάλο frame loss. Δοκίμασα να μειώσω το bitrate στα 25 , 20 , 15 , 10 και πρόσεχα ότι όσο το μείωνα , τόσο μειωνότανε και το stuttering αλλά δεν εξαφανιζόταν και καθόλου. Δοκίμασα να αλλάξω την γραμμή του server απ τη 4G , να την κάνω VDSL (η 100ρα με τα 10 mbps upload max), και εκεί δεν υπήρχε κανένα frame loss /stuttering αλλά και πάλι ήταν unplayable (θολούρα) λόγω πολύ χαμηλού bitrate (μόνο με 3 και 5 Mbps σε αφήνει το steam να επιλέξεις , για κάτω των 10 Mbps, καθώς 10 Mbps δεν μπορούσα να επιλέξω λόγω όριου γραμμής). Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δλδ , ή θα έχω θολούρα ή θα έχω stuttering. Με 15 Mbps ρύθμιση στην 4G σύνδεση , ήταν κάπως playable αλλά θα ήθελα να μάθω αν τυχόν γίνεται να κάνω κάποιου είδους optimize στην 4G σύνδεση για να εξαφανίσω το stuttering ή είναι εκ φύσεως έτσι? To ΜΤU της (στο wan interface του router στο οποίο μπαίνει η 4G), είναι ρυθμισμένο στα 1380, αν το πάω στα 1500 θα αλλάξει κάτι?

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 25-12-21 στις 15:38.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Το gaming pc εισαι σιγουρος οτι μπορει να κανει stream 1080p/60 με τοσο μεγαλο bitrate ?
    Ρωταω γιατι πχ με ενα 2700Χ stream pc που εχω οριακα μπορει να κανει stream σε twitch σε 864p/60/6000bitrate με slow profile ενω ειναι οριακο για 1080p/60/6000bitrate medium bitrate.

    Με nvnec new 2xxxx/3xxxx καρτες παλι εχει θεμα σε τοσο μεγαλο bitrate οταν τερματιζει η καρτα.

    πες το setup σου και τι χρησιμοποιεις για streaming κλπ.


  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    +1

    δεν πιστεύω πως φταίει η 4G σύνδεση, αν και με Vodafone όλα να τα περιμένεις. εάν έχεις 4G Cosmote δοκίμασε να δεις διαφορά.

    Δες τα specs του pc εάν μπορεί να streamάρει σε τέτοιες αναλύσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το gaming pc εισαι σιγουρος οτι μπορει να κανει stream 1080p/60 με τοσο μεγαλο bitrate ?
    Ρωταω γιατι πχ με ενα 2700Χ stream pc που εχω οριακα μπορει να κανει stream σε twitch σε 864p/60/6000bitrate με slow profile ενω ειναι οριακο για 1080p/60/6000bitrate medium bitrate.

    Με nvnec new 2xxxx/3xxxx καρτες παλι εχει θεμα σε τοσο μεγαλο bitrate οταν τερματιζει η καρτα.

    πες το setup σου και τι χρησιμοποιεις για streaming κλπ.
    Δεν νομίζω να τρώω bottleneck απ το pc αλλά μιας και το ανέφερες , την επόμενη φορά θα δοκιμάσω να κάνω capture τo cpu usage κτλπ. Έχω την εντύπωση ότι όσο το ping στις 4G συνδέσεις είναι μεταβλητό (jitter, με μεσαία προς μεγάλη διακύμανση), άλλο τόσο είναι περίπου και το διαθέσιμο bandwidth , oπότε στο προηγούμενο test bitrate το δικαιολογώ ως εξής: όσο κατέβαζα bitrate τόσο λιγότερη πιθανότητα ήταν να συναντήσω αυτά τα "τοπικά ελάχιστα" στο διαθέσιμο upload bandwidth, και το τονίζω το τοπικά , διότι είναι για πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

    BTW θα ήθελα να δοκιμάσω και OBS stream για άλλο project κάποια στιγμή αλλά θα ήθελα να δω το stream σε ένα private μέρος , δλδ να μη βγαίνει από twitch/youtube, γίνεται κάτι τέτοιο?


    Y.Γ: Δοκίμασα με ανοικτά stats από MSI Afterburner , στο μέγιστο bitrate των 30 Mbps (διότι στα 40 είναι το maximum θεωρητικό της γραμμής) από το steam remote play, και δεν είδα καμία επιβάρυνση σε GPU/CPU (γύρω στο 65% η χρήση). Θυμάμαι παλιά όταν ήμουν στο ίδιο μέρος με το pc, είχα δοκιμάσει stream στο LAN, 200 Μbps είχα προσέξει στα live stream stats του steam και δεν άνοιξε ρουθούνι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 25-12-21 στις 01:17.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.931
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Το bitrate δεν έχει να κάνει με το πόσο καλό είναι το PC, παρά μόνο με τη σύνδεση. Το hardware έχει να κάνει μόνο με τι ανάλυση / frame rate επιλέγεις. Αν μπορεί να στριμάρει 1080p60 στα 6 Mbps, θα μπορεί και 1080p60 στα 20 Mbps π.χ., αρκεί να το σηκώνει η γραμμή του.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Κανεις λάθος, μεγαλύτερο bitrate μεγαλύτερη απαίτηση για encoding.


  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οταν κάποτε αποκτησουμε 5g καθαρο, θα λυθει το προβλημα σου. μεχρι τοτε αναμενεις τα νεα πακετα ftth που θα σου δωσουν πανω απο 20Mbit upload.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις λάθος, μεγαλύτερο bitrate μεγαλύτερη απαίτηση για encoding.
    Καλημέρα και χρόνια σας πολλά! Η αλήθεια είναι ότι και τα 2 συμβάλλουν (δλδ το bitrate και το encode preset όπως slow, medium κλπ) σε αυτό που λέμε BPP ή αλλιώς ποιότητα του stream. Συμφωνα με έρευνα που είχα διαβάσει, το bitrate έχει αυξημένη βαρύτητα σε σχέση με το encoder profile στο να προβάλει την ίδια ποιότητα, δλδ μεγάλη αύξυση του bitrate δίνει μεγάλη διαφορά ενώ μεγάλη αύξηση του preset, όχι και τόσο. Το preset βέβαια είναι cpu/gpu resource heavy διότι τραβάει απο κει για να κάνει encode ενώ το bitrate εξαρτάται καθαρά από το upload μας στο internet.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν κάποτε αποκτησουμε 5g καθαρο, θα λυθει το προβλημα σου. μεχρι τοτε αναμενεις τα νεα πακετα ftth που θα σου δωσουν πανω απο 20Mbit upload.
    Έχουμε κάποια πληροφορία παραπάνω για αυτό? Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι η COSMOTE θα διπλασιάσει τις ταχύτητες vdsl σε non-ftth συνδρομητες, δλδ η 50ρα που χω εδω απο COSMOTE , να γινει αυτοματα 100ρα χωρίς επιπλέον επιβάρυνση σε λογαριασμό στο πρώτο τρίμηνο του 22. Λέτε να γίνει και στη voda το ίδιο , δλδ η 100ρα μου να γίνει αυτόματα 200ρα με τα 20 upload?

    Kαι κάτι πιο obvious question που είχα αρκετό καιρό..γιατί οι πάροχοι τόσα χρόνια δεν βγάζουν upstream πακέτα για μας τους power users που νιώθουν ότι μόνο το συμμετρικό internet είναι και το σωστό? Δείτε για παράδειγμα τη sky telecom, έναν wisp πάροχο, να δίνει 24/24, 30/30 και 50/50, γιατί δεν κάνει το ίδιο το γνωστο μας καρτελάκι?

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γιατι ειναι καρμιριδες και δεν θελουν να χασουν τα μισθωμενα.
    (το οποιο ειναι βεβαια κοντοφθαλμο γιατι στελνουν τα παντα στο cloud.).

    Με το διπλασιασμό θα υπάρξουν και μεγαλυτερα πακετα πχ 400/40 του καρμίρη Ο διπλασιασμος θα ισχύσει για ολους
    Αν εβγαζε ενα 300/100 θα ειμασταν οκ.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.219
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Τι συζητάμε τώρα, αναγκαζομαστε να παίζουμε με 4G/5G για να εχουμε αξιοπρεπές upload. Έβαλα 4G και έχω 100-130/60 και λέω πάλι καλά. Σε σύγκριση με τα 40/5 της vdsl είναι η μέρα με τη νύχτα.


  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι ειναι καρμιριδες και δεν θελουν να χασουν τα μισθωμενα.
    (το οποιο ειναι βεβαια κοντοφθαλμο γιατι στελνουν τα παντα στο cloud.).

    Με το διπλασιασμό θα υπάρξουν και μεγαλυτερα πακετα πχ 400/40 του καρμίρη Ο διπλασιασμος θα ισχύσει για ολους
    Αν εβγαζε ενα 300/100 θα ειμασταν οκ.
    Ακόμα και να κρατάγανε το "παλιό" 20% ratio που είχανε σε μερικές VDSL 50/10 , δλδ να είχαμε τώρα 100/20 ή 200/40 θα ήταν τέλειο!

    Στο θέμα μας τώρα , επειδή κατάλαβα ότι το bottleneck είναι στη γραμμή , εκτός από το να μειώσω αρκετά το bitrate (που δεν τα εξαφανίζει τελείως αλλά μειώνεται αρκετά η συχνότητα των σπασιμάτων) , υπάρχει άλλος τρόπος βελτιστοποίησης του stream μέσω 4G? Επιπλέον παραμετροποίηση στο MTU θα βοηθήσει? Δοκίμασα με disabled τα SQM QoS, και πάλι τα ίδια βλέπω. Παραθέτω τα στοιχεία σήματος του MR600v1 (μετά από 3 συνεχόμενα refresh):

    Signal Strenth: 75%/75%/75%
    RSRP: -81 dBm/-81 dBm/-81 dBm
    RSRQ: -12dB/-12dB/-13dB
    SNR: 10dB/11.8dB/12dB

    Μήπως επειδή και καλά το σήμα είναι wireless ως προς την φύση του , γι αυτό παρουσιάζει αυξομειώσεις? και μάλιστα αρκετές αυξομειώσεις το δευτερόλεπτο έτσι ώστε να μεταφράζεται σαν packet/frame loss στο stream? Έχετε δοκιμάσει γενικά να streamarete περιεχόμενο μέσω 4G χωρίς σπασίματα? Λογικά θα το χετε ρυθμίσει σε σχετικά χαμηλό bitrate σε σχέση με το available bandwidth ( 5 στα 30 πχ)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lghikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    εάν έχεις 4G Cosmote δοκίμασε να δεις διαφορά.
    Δεν έχω πια πρόσβαση στο χώρο , δλδ ακόμα και με τα χριστουγεννιάτικα απεριόριστα που έχω σε κάρτα COSMOTE , δεν μπορώ να την αλλάξω στο mr600 , να ναι καλά η voda που έβγαλε με 26 ευρώ το μήνα απεριόριστα data (Black Friday).

    Aκόμη , σε όλα τα speedtest που έχω κάνει με vodafone 4G, το upload δεν ξεπερνάει ποτέ τα 41 Mbps, πρέπει να είναι κόφτης ορισμένος από τον πάροχο/κεραίες, το έχω προσέξει και σε άλλα post στο forum , με άτομα που παίζουν αρκετά με βελτιστοποίηση ταχύτητας 4G/5G και το αποτέλεσμα είναι να πιάνουν τεράστιο download αλλά το upload και πάλι να αποτελεί περίπου το 10% αυτού (ναι , ακόμα και στα mobile ιντερνετ υπάρχει ασσυμετρία αν και δεν φαίνεται εκ πρώτης ματιάς στα 40/40 max θεωρητικά που πιάνει το mr600)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 25-12-21 στις 13:22.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    πρακτικά η μονη σου λυση ειναι αναβάθμιση στα 200/20 και να ριξεις το bitrate.
    To upload της κινητης , καθως και των wisp δύσκολα θα σε καλύψει

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρακτικά η μονη σου λυση ειναι αναβάθμιση στα 200/20 και να ριξεις το bitrate.
    To upload της κινητης , καθως και των wisp δύσκολα θα σε καλύψει
    Χαίρομαι που το ακούω αυτό, δηλαδή που εξισώνεις το ιντερνετ κινητής με τους wisp, αν και δεν έχω προσωπικά δοκιμάσει κανέναν wisp αλλά επειδή είναι wireless , ξέρω περίπου τι θα με περιμένει.


    Οπότε λοιπόν ροή δεδομένων χωρίς διακοπές, και ιδιαίτερα αυτά που επεξεργάζεσαι realtime όπως είναι αυτό που κάνω εγώ με το remote gaming (διότι υπάρχουν φυσικά και ροές/stream που απλά τις βλέπεις και εκεί είναι τα video στο youtube/netflix ή τα livestreams που κατεβάζεις/βλέπεις και όχι αυτά που ανεβάζεις και αυτά παίζουν και με wifi απροβλημάτιστα), πάντα με καλώδιο στο LAN και αυτό ισχυέι και για το WAN-internet φυσικά , με χρήση αποκλειστικά ενσύρματων μέσων όπως το DSL/cable ή οι οπτικές ίνες.

    Θα ήθελα βέβαια να επιμείνω στο κομμάτι του MTU , καθώς η βέλτιστη τιμή του βοηθάει πολύ στο packet loss mitigation, και απο ό,τι έχω διαβάσει και εδώ, το MTU των 4G/5G
    είναι ιδιαίτερα χαμηλό (1380 το έχω ρυθμίσει εγώ , στο WAN interface) μήπως να το ρίξω κι άλλο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 25-12-21 στις 15:37.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι που το ακούω αυτό, δηλαδή που εξισώνεις το ιντερνετ κινητής με τους wisp, αν και δεν έχω προσωπικά δοκιμάσει κανέναν wisp αλλά επειδή είναι wireless , ξέρω περίπου τι θα με περιμένει.


    Οπότε λοιπόν ροή δεδομένων χωρίς διακοπές, και ιδιαίτερα αυτά που επεξεργάζεσαι realtime όπως είναι αυτό που κάνω εγώ με το remote gaming (διότι υπάρχουν φυσικά και ροές/stream που απλά τις βλέπεις και εκεί είναι τα video στο youtube/netflix ή τα livestreams που κατεβάζεις/βλέπεις και όχι αυτά που ανεβάζεις και αυτά παίζουν και με wifi απροβλημάτιστα), πάντα με καλώδιο στο LAN και αυτό ισχυέι και για το WAN-internet φυσικά , με χρήση αποκλειστικά ενσύρματων μέσων όπως το DSL/cable ή οι οπτικές ίνες.

    Θα ήθελα βέβαια να επιμείνω στο κομμάτι του MTU , καθώς η βέλτιστη τιμή του βοηθάει πολύ στο packet loss mitigation, και απο ό,τι έχω διαβάσει και εδώ, το MTU των 4G/5G
    είναι ιδιαίτερα χαμηλό (1380 το έχω ρυθμίσει εγώ , στο WAN interface) μήπως να το ρίξω κι άλλο?
    Το 1380 είναι στην Cosmote, δεν ξέρω εάν ισχύει και στη Vodafone.
    Packet loss δεν θα έπρεπε να έχεις καθόλου, εκτός και εάν εφαρμόζει κόφτη η VODAFONE,
    Γενικά μόνο κουλά κάνει η Vodafone,
    όπως είπα εάν έχεις κάρτα cosmote, δοκίμασε τη.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν φτιάχνει το packet loss με το mtu. Δεν νομιζω οτι με 1380 υπάρχει fragmentation, αλλα μπορεις να το βρεις, με διαδοχικα pings παίζοντας με το μέγεθος και το dont fragment flag.
    Γενικα οταν κανεις bursts σε shared media οπως ο αερας το packet loss ειναι στο πρόγραμμα.
    Κουλα κανουν ολοι όταν μπουκωσουν.
    Το πότε συμβαίνει αυτο εξαρτάται πολυ απο την περιοχή την εποχή και την ωρα

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας