Σελ. 28 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 406-420 από 466
  1. #406
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σήμερα είδα τυχαία ότι έσβησε το κόκκινο ALARM και άναψε το πράσινο ΡΟΝ.
    Συνδέω προσωρινά το Fritz 7490 και βλέπω ότι έχει πάρει κανονικά ΙΡ και σύνδεση στο διαδίκτυο, αλλά δεν δουλεύει η τηλεφωνία.
    Την Δευτέρα το μεσημέρι έχω ραντεβού με τον τεχνικό να έρθει για ενεργοποίηση της γραμμής. Μέχρι τότε η VDSL στο 7590 θα είναι η κύρια σύνδεση αφού σε αυτή δουλεύει η τηλεφωνία.

    Δοκιμή speedtest με το κινητό δίνει ταχύτητα 302/11 με 2ms.

    Εν τω μεταξύ έχει έρθει συνεργείο της Vodafone και περνά οριζόντια καλωδίωση σε δύο διαμερίσματα.

  2. #407
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Λίγο offtopic αλλά... Υπάρχει τρόπος να κάνουμε online αίτηση για FTTH στη Vodafone; Κάποιο συγκεκριμένο λινκ; Τη Δευτέρα που έκανα δοκιμές με άφηνε, αλλά από χθες τζίφος, λέει να πάρω τηλέφωνο...

    Θέλω να κάνω την αίτηση με την ησυχία μου και χωρίς λάθη, γιατί αν είναι να παίξουμε "χαλασμένο τηλέφωνο" με τον κάθε υπάλληλο, σωθήκαμε.

  3. #408
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.773
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από Wind να πας στην Vodafone δηλαδή ?

    Και σε κατάστημα πιστεύω θα ξεμπερδέψεις γενικά εύκολα..
    (όπως το είχα κάνει και εγώ τουλάχιστον..)

    Έχετε καθόλου κινητά στην Vodafone ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα είδα τυχαία ότι έσβησε το κόκκινο ALARM και άναψε το πράσινο ΡΟΝ.
    Συνδέω προσωρινά το Fritz 7490 και βλέπω ότι έχει πάρει κανονικά ΙΡ και σύνδεση στο διαδίκτυο, αλλά δεν δουλεύει η τηλεφωνία.
    Την Δευτέρα το μεσημέρι έχω ραντεβού με τον τεχνικό να έρθει για ενεργοποίηση της γραμμής. Μέχρι τότε η VDSL στο 7590 θα είναι η κύρια σύνδεση αφού σε αυτή δουλεύει η τηλεφωνία.

    Δοκιμή speedtest με το κινητό δίνει ταχύτητα 302/11 με 2ms.

    Εν τω μεταξύ έχει έρθει συνεργείο της Vodafone και περνά οριζόντια καλωδίωση σε δύο διαμερίσματα.
    Ωραίος!
    Ετοιμάζουν και την 7.50 για το 7490!

    Για να δούμε εάν θα σου φέρουν το..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...tation-Wi-Fi-6
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 19-01-23 στις 18:44.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  4. #409
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο offtopic αλλά... Υπάρχει τρόπος να κάνουμε online αίτηση για FTTH στη Vodafone; Κάποιο συγκεκριμένο λινκ; Τη Δευτέρα που έκανα δοκιμές με άφηνε, αλλά από χθες τζίφος, λέει να πάρω τηλέφωνο...

    Θέλω να κάνω την αίτηση με την ησυχία μου και χωρίς λάθη, γιατί αν είναι να παίξουμε "χαλασμένο τηλέφωνο" με τον κάθε υπάλληλο, σωθήκαμε.
    δεν ξερω τι παει λαθος με το website τους. Οντως μια σε αφηνει μια σου λεει παρε τηλ

  5. #410
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από Wind να πας στην Vodafone δηλαδή ?

    Και σε κατάστημα πιστεύω θα ξεμπερδέψεις γενικά εύκολα..
    (όπως το είχα κάνει και εγώ τουλάχιστον..)

    Έχετε καθόλου κινητά στην Vodafone ?

    Ναι, αφού η νέα WIND δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο σε τιμές, αποφάσισα να πάω Vodafone. Μήπως γίνει η ενεργοποίηση και πιο γρήγορα, λόγω της περιοχής.

    Κινητά Vodafone όχι, εγώ έχω ένα φοιτητικό CU.

  6. #411
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.773
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ήρθε μύνημα από τεχνικό της Cosmote για ραντεβού την Δευτέρα 23/1 για ενεργοποίηση της γραμμής.
    Τι έγινε τελικά.. πέρασαν ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  7. #412
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, πέρασε. Από χθες επίσημα είμαι σε FTTH σε Cosmote με πακέτο 100/10, απεριόριστα σταθερά + 500' κινητά και Full TV (OTT), στα συνολικά 52,17€.
    Βασικά δεν έκανε τίποτα και απλά, αφού πρώτα έβγαλε φωτογραφίες την εσωτερική εγκατάσταση (πρίζα, ΟΝΤ και Router), πήρε τηλέφωνο και ολοκληρώθηκε η αλλαγή της σύνδεσης.
    Απόρησε (όπως και ο τεχνικός στα κεντρικά) πως είχα κανονικά σύνδεση και τηλεφωνία από την Παρασκευή, διότι δεν ήξερε ότι το 7590 συνεργάζεται με τις υπηρεσίες της εταιρείας.
    Τελικά Router δεν ήρθε και ακόμη έχω στην κατοχή μου το τελευταίο Oxygen που μου είχαν στείλει χρόνια πριν.

    Ένα ρεζουμέ του χρονολόγιου:
    1. 23/12/21, εμφανίζονται 3 καμπίνες FTTH (μία σχεδόν απέναντι από το σπίτι) στην περιοχή, εκ των οποίων η μία είναι μεγαλύτερη προφανώς με ενεργό εξοπλισμό.
    2. 3/1/22, ξεκινούν οι εργασίες εκσκαφών στην περιοχή μας (ήταν η πρώτη σε όλο το αστικό κέντρο).
    3. 5/1/22, τελείωσαν με τον δρόμο μας και τις αναμονές στο πεζοδρόμιο μπροστά στην είσοδο των οικοδομών.
    4. 29/3/22, εμφάνιση του Τ.Κ. στο sfbb και εκτύπωση κουπονιού. Τελικά ποτέ δεν ενεργοποιήθηκε.
    5. 8/11/22, σύνδεση και έλεγχος της ενεργής FTTH καμπίνας με το δίκτυο.
    6. 10/11/22, τηλεφωνικό αίτημα σύνδεσης σε FTTH. Μέσω email μου έδωσαν τα σχετικά χαρτιά και εστάλησαν με τον ίδιο τρόπο υπογεγραμμένα (και από τον διαχειριστή της πολυκατοικίας).
    7. 28/11/22, ακυρώθηκε το προηγούμενο αίτημα και κατατέθηκε νέο ίδιο. Ο λόγος ότι βρισκόμουν στην επαρχία για αγροτικές δουλειές και ζήτησα να μου στείλουν εκεί ΟΝΤ και Router, αφού στην Αθήνα δεν θα βρισκόταν κανείς για παραλαβή τους.
    8. 20/12/22, ξεκίνησαν οι εργασίες εντός της οικοδομής, με εγκατάσταση της κάθετης καλωδίωσης από εργολάβο της Vodafone. Ολοκληρώθηκαν την επόμενη μέρα.
    9. 9/1/23, παραλαβή μόνο του ΟΝΤ με courier καθώς, παρόλο που το είχα ζητήσει σε προηγούμενο αίτημα, ουδέποτε ήρθε στο χωριό που το περίμενα.
    10. 15/1/23, (Κυριακάτικα) κατασκευή της οριζόντιας καλωδίωσης από εργολάβο της Cosmote σε 4 διαμερίσματα της οικοδομής, ένα εκ των οποίων το δικό μου.
    11. 19/1/23, ενεργοποίηση της σύνδεσης στο ΟΝΤ. Σε δοκιμή με άλλο Router αρχικά δουλεύει το Internet όχι η τηλεφωνία, αλλά στην συνέχεια* δούλεψε και αυτή.
    12. 23/1/23. επίσκεψη τεχνικού της Cosmote και επίσημα ενεργοποίηση της FTTH σύνδεσης.

    * Η VDSL σύνδεση ήταν σε ένα Fritz 7590, με την τηλεφωνία να είναι ρυθμισμένη χειροκίνητα γνωρίζοντας τον κωδικό. Όταν σύνδεσα άλλο Fritz 7490 στο ONT για δοκιμή, η τηλεφωνία δεν δούλεψε σε αυτό. Υπέθεσα ότι δεν έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση και δεν ασχολήθηκα παραπάνω.
    Αργότερα το απόγευμα έμαθα από φίλο ότι δεν λειτουργούσε καθόλου η τηλεφωνία. Στον έλεγχο είδα ότι δεν δούλευε ούτε στην VDSL σύνδεση. Μου έρχεται φλασιά ότι και τα 2 router ήδη έχουν ενεργή την τηλεφωνία με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις.
    Απενεργοποιώ την μία στον έναν router και σε μερικά δευτερόλεπτα δουλεύει στον άλλον. Το ίδιο γίνεται και αν κάνω την αλλαγή στις αντίθετες συσκευές.
    Οπότε από εκείνη την στιγμή παροπλίστηκε πάλι το 7490 και απλά κούμπωσα το ΟΝΤ στην WAN του 7590 και αποσύνδεσα το καλώδιο του DSL.

  8. #413
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.773
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ωραίος!

    Καλορίζικη λοιπόν!!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  9. #414
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Καλορίζικη η γραμμή

  10. #415
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Καλορίζικη jkoukos.

    Εγώ έκανα αίτημα την Παρασκευή για Vodafone FTTH 200. Μέχρι και σήμερα είχε κολλήσει η αίτηση λόγω "συστημικου προβλήματος", ένα από τα χιλιάδες που έχει η Vodafone. Ακόμα και το όνομα του δρόμου, ήταν περασμένη λάθος στο σύστημα.

    Πριν λίγο επιτέλους μου έστειλαν συμβόλαιο να υπογράψω και προχωράμε.

    Υ.Γ. Ακόμα και ο ίδιος ο διαχειριστής έκανε αίτηση πριν καιρό για FTTH στο κτίριο, αλλά ακόμα δεν έχουν περάσει καν τις ίνες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosDaBest13 : 24-01-23 στις 21:18.

  11. #416
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.273
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannouG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που την περνάνε μέσα από το κάγκελο της σκάλας μου κακοφαίνεται κάπως... Έτσι θα το κάνει και στη δική μας είπε (παίζει να είναι και το ίδιο συνεργείο) εν τω μεταξύ


    ετσι το κανουν παντα. Εκτος αν το καγκελο δεν βολευει, οπως στη δικη μας πολυκατοικια και το εστησαν στον ακαλυπτο χωρο, στην πλατη της πολυκατοικιας απεξω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, πέρασε. Από χθες επίσημα είμαι σε FTTH σε Cosmote με πακέτο 100/10, απεριόριστα σταθερά + 500' κινητά και Full TV (OTT), στα συνολικά 52,17€.
    Βασικά δεν έκανε τίποτα και απλά, αφού πρώτα έβγαλε φωτογραφίες την εσωτερική εγκατάσταση (πρίζα, ΟΝΤ και Router), πήρε τηλέφωνο και ολοκληρώθηκε η αλλαγή της σύνδεσης.
    Απόρησε (όπως και ο τεχνικός στα κεντρικά) πως είχα κανονικά σύνδεση και τηλεφωνία από την Παρασκευή, διότι δεν ήξερε ότι το 7590 συνεργάζεται με τις υπηρεσίες της εταιρείας.
    Τελικά Router δεν ήρθε και ακόμη έχω στην κατοχή μου το τελευταίο Oxygen που μου είχαν στείλει χρόνια πριν.

    καλα στα εφτιαξαν ολα για να παιξεις και το ρουτερ ακομα? απαραδεκτοι πραγματικα.


  12. #417
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και ο ίδιος ο διαχειριστής έκανε αίτηση πριν καιρό για FTTH στο κτίριο, αλλά ακόμα δεν έχουν περάσει καν τις ίνες.
    Μήτσο, 2/10/22 έβγαλε διαθεσιμότητα για την οικοδομή μας η Vodafone και 9/11 η Cosmote.
    Οι εργασίες της κάθετης από Vodafone έγιναν το 2ήμερο 20-21/12/22.
    Οι εργασίες των οριζόντιων έγιναν σε 4 διαμερίσματα από Cosmote στης 15/1 και σε 2 από Vodafone στης 19/1.

    Δεν ξέρω αν οι πρώτες αιτήσεις ήταν προς την Cosmote ή την Vodafone. Εκτιμώ ότι πρώτα κάναμε (10/11) αίτημα σε Cosmote εγώ και η διαχειρίστρια και λογικά αργότερα όλοι οι άλλοι, όταν ξεκίνησαν οι εργασίες της κάθετης (τότε μάλλον το πήραν χαμπάρι).

  13. #418
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.815
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήτσο, 2/10/22 έβγαλε διαθεσιμότητα για την οικοδομή μας η Vodafone και 9/11 η Cosmote.
    Οι εργασίες της κάθετης από Vodafone έγιναν το 2ήμερο 20-21/12/22.
    Οι εργασίες των οριζόντιων έγιναν σε 4 διαμερίσματα από Cosmote στης 15/1 και σε 2 από Vodafone στης 19/1.

    Δεν ξέρω αν οι πρώτες αιτήσεις ήταν προς την Cosmote ή την Vodafone. Εκτιμώ ότι πρώτα κάναμε (10/11) αίτημα σε Cosmote εγώ και η διαχειρίστρια και λογικά αργότερα όλοι οι άλλοι, όταν ξεκίνησαν οι εργασίες της κάθετης (τότε μάλλον το πήραν χαμπάρι).
    Ευχαριστώ για το "χρονοδιάγραμμα". Από τη Vodafone μου είπαν πως αφού δεν έχει οπτικές ίνες το κτίριο, θα πάρει σίγουρα 1 μήνα η ενεργοποίησή μου.

    Υ.Γ. Όλα μπάχαλο με την τηλεφωνική αίτηση. Έκαναν λάθος ακόμα και τον αριθμό του κτιρίου μου. Με "μετακόμισαν" 3 τετράγωνα πιο πέρα. Γι αυτό ήθελα να την κάνω μόνος μου online. Ευτυχώς χθες διορθώθηκαν όλα και προχωράει η αίτηση κανονικά.

  14. #419
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, περίπου 1,5 μήνας πέρασε και σε μας από την στιγμή της αίτησης. Πάντως η εργασία ήταν εξαιρετική.

  15. #420
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Και σε εμάς περίπου 2 μήνες από την αίτηση μέχρι την ολοκλήρωση. Να σημειωθεί ότι ήταν η πρώτη οπτική στην πολυκατοικία

Σελ. 28 από 32 ΠρώτηΠρώτη ... 818232627282930 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας