Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά

    Αποφάσισα το σκ που πέρασε και είχα λίγο χρόνο να εγκαταστήσω σε ένα raspberry pi 2 που είχα παροπλισμένο το pi-hole για να κόβω διαφημίσεις. Σε γενικές γραμμές ψιλο απογοητεύτηκα γιατί τις διαφημίσεις του youtube είναι δύσκολο να τις πιάσει αλλά το πρόβλημά μου είναι αλλού. Ενώ δηλώνω στο router στο lan την static ip του raspberry ο υπολογιστής εξακολουθεί να μπαίνει μέσω του speedport (σε ipconfig /all υπάρχει ακόμα το speedport στο dns και η αντίστοιχη ipv6 address). Ακόμα και χειροκίνητα να καρφώσω dns στο pc το raspberry (ipv4) πρέπει να κάνω disable το ipv6 stack για να καταφέρω επιτέλους να μπω μόνο μέσω του pi-hole (το τσεκάρω με nslookup).

    Επίσης δεν δουλεύει το port forwarding με τίποτα. Ο μόνος τρόπος να έχω πρόσβαση είναι με dmz αλλά έτσι μπαίνω σε μόνο μία εσωτερική ip και δεν το θέλω (θέλω να έχω πρόσβαση σε pi vpn, sequrity cameras, etc). Θυμάμαι ότι είχα απενεργοποιήσει το firewall της cosmote αλλά ποτέ δεν κατάφερα να λειτουργήσω το port forwarding επιτυχώς...

    Καμία ιδέα για τα παραπάνω?

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.105
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα, χρονια πολλα.
    Πρωτον το pihole οπως και το adguard home που εχω τωρα σε nas, καποτε επιαναν διαφημισεις πλεον οχι, με επιπεδο dns δεν απλα....
    θελεις adblocker επανω στον browser, αν ειναι απο κινητο εχει ετοιμα app youtube αντι το γνησιο.
    Οσον αφορα αυτο που λες πρεπει σε καθε μηχανημα σου να οριζεις το raspi, να ειναι στο ιδιο subnet (ip range) με το 2i, τα ρουτερ ειναι καπως κλειδωμενα και δεν πιανουν, αλλιως αλλο ρουτερ απο πισω, εγω εχω ενα mikrotik 951 με pppoe pass through (λογω voip στο 2i), oποτε εκει στο dns βαζω το raspi pihole και ολα τα μηχανηματα μου εχουν αυτο σαν gateway αντι το 2i.

    Για να κανεις vpn βαλε στο raspi το pivpn ειναι πολυ ευκολο και θες και μια υπηρεσια ddns οπως πχ το noip, υπαρχει για raspi το noip2 client, ή μπορεις μεσω του 2i να το βαλεις εκει.
    Mετα ανοιγεις την πορτα, το pivpn υποστηριζει και το νεοτερο και καλυτερο wireguard vpn αντι του openvpn.

    Δεν καταλαβα πολλα τα εχεις γραψει καπως μπερδεμενα.
    Εχεις τωρα στημενο και pivpn? με τι ειδος vpn?

    - - - Updated - - -

    Oτι θες για raspi εδω : https://www.adslgr.com/forum/threads...rry-Pi/page255

    - - - Updated - - -

    Για τις πορτες στο 2i δες εδω : https://www.cosmote.gr/fixed/tech_sp...ort-forwarding

    - - - Updated - - -

    Aλλαγη DNS στο 2i δες εδω https://dimitrology.gr/%CE%B1%CE%BB%...9%CF%81%CE%AF/

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας