Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 48
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Security
    Τα μέλη της LastPass ανέφεραν πολλαπλές απόπειρες σύνδεσης χρησιμοποιώντας σωστούς κύριους κωδικούς πρόσβασης από διάφορες τοποθεσίες, γεγονός που υποδηλώνει πιθανή παραβίαση δεδομένων στην εταιρεία.

    Πολλοί χρήστες σε ένα φόρουμ του Hacker News μοιράστηκαν ότι οι κύριοι κωδικοί πρόσβασής τους για το LastPass φαίνεται να έχουν παραβιαστεί. Είναι άγνωστο πώς διέρρευσαν οι κωδικοί πρόσβασης, αλλά έχει προκύψει ένα μοτίβο μεταξύ των χρηστών.

    Η πλειονότητα των αναφορών φαίνεται να προέρχεται από χρήστες με ξεπερασμένους λογαριασμούς LastPass, που σημαίνει ότι δεν έχουν χρησιμοποιήσει την υπηρεσία εδώ και αρκετό καιρό και δεν έχουν αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης. Αυτό υποδεικνύει ότι η λίστα κύριων κωδικών πρόσβασης που χρησιμοποιείται μπορεί να προέρχεται από προηγούμενη παραβίαση.

    Ορισμένοι χρήστες ισχυρίζονται ότι η αλλαγή του κωδικού πρόσβασής τους δεν βοήθησε, με έναν χρήστη να ισχυρίζεται ότι είδε νέες προσπάθειες σύνδεσης από διάφορες τοποθεσίες με κάθε αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν είναι σαφές πόσο σοβαρή μπορεί να είναι η διαρροή κωδικών πρόσβασης ή αν η LastPass δέχεται επί του παρόντος επίθεση.

    Μέχρι στιγμής δεν έχει υπάρξει επίσημη δήλωση από την LastPass. Το AppleInsider έχει επικοινωνήσει με την εταιρεία για διευκρινίσεις.

    Μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει κάποιου είδους οργανωμένη προσπάθεια διάρρηξης των θησαυροφυλακίων της LassPass. Μετά τη δημοσίευση, είχαμε επιβεβαίωση από αναγνώστες και συναδέλφους σε όλο τον κόσμο σχετικά με απόπειρες σύνδεσης.

    Το AppleInsider συνιστά στους χρήστες να αλλάζουν τους κωδικούς πρόσβασής τους, να ενεργοποιούν τον έλεγχο ταυτότητας δύο παραγόντων και να προσέχουν τις ύποπτες προσπάθειες σύνδεσης. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα αφαίρεσης των κωδικών πρόσβασης από την υπηρεσία και μετάβασης στο 1Password ή στο iCloud Keychain της Apple.

    Το LastPass είναι ένας δωρεάν διαχειριστής κωδικών πρόσβασης που διατίθεται σε επιτραπέζιες και κινητές συσκευές. Υπήρξαν ανησυχίες για την ασφάλεια σχετικά με την έκδοση Android της εφαρμογής και τη χρήση ανιχνευτών.

    Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

    Πηγή : 1appleInsider

  2. #2
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ πιστεύω ότι αν χρησιμοποιείς (Multi Factor Security) όπως είναι το TWO FACTOR VERIFICATION (2FA) δεν πιστεύω ότι αντιμετωπίζεις πρόβλημα ακόμα και αν διαρρεύσει ο κωδικός σου αρκεί να είναι πάντα διαφορετικός και να αλλάζει σε συχνά και τακτικά διαστήματα και στο πρόγραμμα και σε κάθε ευαίσθητο δεδομένο όπως είναι το EMAIL - ΤΡΑΠΕΖΕΣ κτλ.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θα έχουμε δράματα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με όσα έχουν γίνει με το Lastpass, απορώ που υπάρχει ακόμα κόσμος που το χρησιμοποιεί...

    Το πιο ασφαλές από όλα, είναι το KeePass και να κρατάς το αρχείο του μόνο τοπικά.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με όσα έχουν γίνει με το Lastpass, απορώ που υπάρχει ακόμα κόσμος που το χρησιμοποιεί...

    Το πιο ασφαλές από όλα, είναι το KeePass και να κρατάς το αρχείο του μόνο τοπικά.
    Και εγώ το έχω απορία, άλλωστε το πρώτο κανόνι έχει σκάσει εδώ και πολύ καιρό.

    Άλλο που έχω απορία είναι γιατί κράτανε τους κωδικούς σε θησαυροφυλάκια και σε τι μορφή είναι ώστε να χρειαστεί να πάει κάποιος να τα διαρρήξει.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    εγώ πάντως το έχω μια χαρά Premium δεν έχω βρει άλλο ίδιο να με συγχωρείτε (έχω παρακολουθήσει όλα αυτά που κατά καιρούς συνομιλητές έχουν προτείνει)

    ο master κωδικός αλλάζει

    ο κωδικός για το email αλλάζει

    οι κωδικοί για τις τράπεζες - εφορίες - κτλ αλλάζουν

    και σε όλα μεσολαβεί εκτός από το email/password και το 2FA στο κινητό με εφαρμογή

    στο μόνο που κινδυνεύω είναι να μου υποκλέψουν τα στοιχεία και να μπουν σε κανένα φόρουμ.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.635
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    last christmas
    i gave you my pass ,
    but the very next day
    you gave it away ..

    this year , to save me from fears ,
    i ll write it on ,to some paper
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ το έχω απορία, άλλωστε το πρώτο κανόνι έχει σκάσει εδώ και πολύ καιρό.

    Άλλο που έχω απορία είναι γιατί κράτανε τους κωδικούς σε θησαυροφυλάκια και σε τι μορφή είναι ώστε να χρειαστεί να πάει κάποιος να τα διαρρήξει.
    Κακέ

  9. #9
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Πάρτε το safeincloud ότι καλύτερο από ασφάλεια χωρίς να είναι σε οποιοδήποτε server αλλά κατ επιλογή. 5 ευρώ έχει για πάντα.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Keepass και το password file ΠΟΤΕ εκτός τοπικού storage. ΠΟΤΕ και για κανένα λόγο.
    Το μόνο κακό είναι οτι πρέπει να περνάω manually τις αλλαγές στο αρχείο του κινητού (απλά και μόνο γιατί δεν έχω το πλήρες αρχείο στο κινητό). Αλλά μικρό το κακό για την επιπλέον ασφάλεια που προσφέρει η τοπική αποθήκευση.

  11. #11
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Keepass και το password file ΠΟΤΕ εκτός τοπικού storage. ΠΟΤΕ και για κανένα λόγο.
    Το μόνο κακό είναι οτι πρέπει να περνάω manually τις αλλαγές στο αρχείο του κινητού (απλά και μόνο γιατί δεν έχω το πλήρες αρχείο στο κινητό). Αλλά μικρό το κακό για την επιπλέον ασφάλεια που προσφέρει η τοπική αποθήκευση.
    Με τοπικό Keepass δουλεύω και εγώ. Το αρχείο του Keepass είναι αποθηκευμένο στον δίσκο του server που έχω στο σπίτι.

    Στα κινητά μου (Android) έχω το Foldersync Pro (αγορασμένο, έχει και free έκδοση από όσο θυμάμαι) . Όταν είμαι στο WiFi του σπιτιού, κάθε Χ χρόνο συγχρονίζει από τον server στο κινητό το αρχείο του Keepass. Οπότε έχω πάντα πάνω μου τους κωδικούς.

    Αν τύχει να γραφτώ από το κινητό σε κάποιο site, δεν επεξεργάζομαι το αρχείο του Keepass από το κινητό γιατί δεν κάνω ποτέ ανάποδο συγχρονισμό στο Keepass (από το κινητό στον server) . Φτιάχνω με τον File Manager του κινητού (MiXplorer από το xda developers) ένα txt αρχείο με τους κωδικούς και τα περνάω στο Keepass όταν πάω σπίτι.

    Επίσης δεν έχω κανένα Plugin στον browser μου (Waterfox Classic) για να τραβάει αυτόματα κωδικούς από το Keepass. Πάντα copy-paste χειροκίνητα.

    Λίγο μπελάς ώρες-ώρες, αλλά χαλάλι γιατί έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.918
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τοπικό Keepass δουλεύω και εγώ. Το αρχείο του Keepass είναι αποθηκευμένο στον δίσκο του server που έχω στο σπίτι.

    Στα κινητά μου (Android) έχω το Foldersync Pro (αγορασμένο, έχει και free έκδοση από όσο θυμάμαι) . Όταν είμαι στο WiFi του σπιτιού, κάθε Χ χρόνο συγχρονίζει από τον server στο κινητό το αρχείο του Keepass. Οπότε έχω πάντα πάνω μου τους κωδικούς.

    Αν τύχει να γραφτώ από το κινητό σε κάποιο site, δεν επεξεργάζομαι το αρχείο του Keepass από το κινητό γιατί δεν κάνω ποτέ ανάποδο συγχρονισμό στο Keepass (από το κινητό στον server) . Φτιάχνω με τον File Manager του κινητού (MiXplorer από το xda developers) ένα txt αρχείο με τους κωδικούς και τα περνάω στο Keepass όταν πάω σπίτι.

    Επίσης δεν έχω κανένα Plugin στον browser μου (Waterfox Classic) για να τραβάει αυτόματα κωδικούς από το Keepass. Πάντα copy-paste χειροκίνητα.

    Λίγο μπελάς ώρες-ώρες, αλλά χαλάλι γιατί έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
    Το Alt+Ctrl+A (Auto-type) δεν σου δουλεύει;

    Κατά τα άλλα να αναφέρω πως το παραπάνω σενάριο γίνεται και με το opensource syncthing. Απενεργοποιείς και το global discovery ενώ αν θες επιλέγεις το syncing να γίνεται one-way

  13. #13
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Μηνύματα
    130
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Κάνετε τη ζωή σας δύσκολη. Πάρτε το safeincloud που αποθηκεύεις το 256bit encrypted αρχείο με τους κωδικούς σε google drive, one drive, drop box ή μέσω webdav σε οποιοδήποτε άλλο cloud που αυτόματα ανανεώνει το αρχείο που συγχρονίζεται σε όλα τα κινητά και υπολογιστές σας. Χρησιμοποιήστε δικό σας drive οπότε είναι απόλυτα ασφαλές. Τι αξία έχουν 5 ευρώ για πάντα όταν σου προσφέρει μέγιστη ασφάλεια και ευκολία.

  14. #14
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cmvrgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρτε το safeincloud ότι καλύτερο από ασφάλεια χωρίς να είναι σε οποιοδήποτε server αλλά κατ επιλογή. 5 ευρώ έχει για πάντα.
    τελικά είπα να εμπιστευτώ και το Safe In Cloud και το Bitwarden που είπε ένας φίλος πιο παλιά

    θα δείξει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 29-12-21 στις 13:36.

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    False alarm μάλλον.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας