Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 140
  1. #61
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο πράγμα που δίνει με την πιστωτική δίνει με την χρεωστική, δεν αλλάζει κάτι.
    Η μεταφορά γίνεται μέσω των συστημάτων visa/mastercard, πάνε σε λογαριασμό του εμπόρου όταν γίνει εκκαθάριση όλα τα ποσά και απο πιστωτική σε cash για τον έμπορο.

    Για όλα η τράπεζα είναι ασφαλισμένη
    Ακριβώς αυτό είτε είναι πιστωτική είτε είναι χρεωστική κάρτα από την στιγμή που ο οργανισμός VISA/MASTERCARD το επιτρέπει η τράπεζα θα αποδεχτεί το αίτημα για αμφισβήτηση της συναλλαγής.

    Το έχω κάνει με την χρεωστική μου κάρτα (καθώς δεν διαθέτω πιστωτική κάρτα μιας και δεν μου χρειάζεται) και σε αγορές από ελλάδα και σε αγορές από εξωτερικό

  2. #62
    Εγγραφή
    10-10-2005
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τελικα ηταν παλιο και γνωστο μαγαζί ή κανενα ευκαιριακο και αγνωστο?

  3. #63
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από customer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα ηταν παλιο και γνωστο μαγαζί ή κανενα ευκαιριακο και αγνωστο?
    Δεν θα μάθουμε αν είναι από τα "παλιά" ή από τα "καινούργια" που έχουν δημοσιευτεί καθώς η αρμόδια αρχή δεν δημοσιοποίησε τα στοιχεία του

    Αν ψάξει κάποιος στις ανακοινώσεις της αρμόδιας αρχής θα βρει τα πρόστιμα που έχουν επιβληθεί για τα "παλιά" και μπορεί να δει πόσα από τα νέα "εκκρεμεί"

    Δεν έχει βέβαια σημασία καθώς τα πρόστιμα δεν θα εισπραχθούν ποτέ...!!! τουλάχιστον ελπίζω όσοι είχαν χρησιμοποιήσει ασφαλείς τρόπους πληρωμής να πάρουν τα λεφτά τους πίσω οι άλλοι που έκαναν κατάθεση θα πρέπει να προσφύγουν στην δικαιοσύνη είτε ατομικά είτε ομαδικά και ίσως δικαιωθούν κάποτε (δεν ξέρω αν αξίζει βέβαια γιατί θα κοστίσει και πιθανόν παραπάνω από αυτά που έχουν δώσει)

    Η λύση είναι να μάθουμε να ψωνίζουμε με ασφάλεια ώστε να μην υπάρχουν θύματα έτσι δεν θα υπάρχουν απατεώνες.

  4. #64
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αρνητική στο Σκρουτζ εχει μεγαλύτερη δυναμη.
    Απλά μια απορία που έχω καιρό τώρα...
    Οι αξιολογήσεις σαφέστατα είναι ένα μεγάλο συν για τον καταναλωτή.. Αλλά...
    Θα άφηνες ποτέ αρνητική αξιολόγηση σε κάποιο κατάστημα το οποίο ξέρει τα πλήρη στοιχεία σου;
    Η ας πούμε π.χ σε συνεργείο που δεν έμεινες ευχαριστημένος και το οποίο ξέρει το όχημα σου;
    Εγώ πάντως θα το σκεφτόμουν διπλά.. Μη σου πω και τριπλά..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #65
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά μια απορία που έχω καιρό τώρα...
    Οι αξιολογήσεις σαφέστατα είναι ένα μεγάλο συν για τον καταναλωτή.. Αλλά...
    Θα άφηνες ποτέ αρνητική αξιολόγηση σε κάποιο κατάστημα το οποίο ξέρει τα πλήρη στοιχεία σου;
    Η ας πούμε π.χ σε συνεργείο που δεν έμεινες ευχαριστημένος και το οποίο ξέρει το όχημα σου;
    Εγώ πάντως θα το σκεφτόμουν διπλά.. Μη σου πω και τριπλά..
    Ακόμα και η αρνητική αξιολόγηση πρέπει να έχει την πρέπουσα ευγένεια. Όπως στην θετική αξιολόγηση δεν κερδίζεις τίποτα έτσι και στην αρνητική δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Και αν το συνεργείο σου πει "μα μου", του λες ένταξη παιδιά κάντε σωστή δουλειά και τη σβήνω .

  6. #66
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    ^ Γιατί, τι είναι, μαφία;

    Θα σου στείλουν τίποτα μπράβους να σε πλακώσουν;
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  7. #67
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    ^ Γιατί, τι είναι, μαφία;

    Θα σου στείλουν τίποτα μπράβους να σε πλακώσουν;
    Μακάρι να ήξερα να σου απαντήσω..
    Ένα πράγμα ξέρω πάντως, με όσα έχω δει - βιώσει έως τώρα.. Πολλά γίνονται.. Θέλει να έχεις μάτια και πίσω σου.. Όπως λέει και το ρητό.. Και κυρίως να κάνεις καλές συμφωνίες (-γραπτώς-) πάλι όπως λέει το ρητό.. Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.. Και όποτε γίνεται να είσαι παρών όπου μπορείς..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και η αρνητική αξιολόγηση πρέπει να έχει την πρέπουσα ευγένεια. Όπως στην θετική αξιολόγηση δεν κερδίζεις τίποτα έτσι και στην αρνητική δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Και αν το συνεργείο σου πει "μα μου", του λες ένταξη παιδιά κάντε σωστή δουλειά και τη σβήνω .
    Αυτό κάνω συνήθως.. Όπως το λες.. Αξιολογώ με τη πρέπουσα ευγένεια..
    Αλλά συνυπολογίζω και το από πάνω που αναφέρθηκε...
    Δεν θες κάποια μέρα να βρεις καμιά χαρακιά στο χρώμα η οτιδήποτε άλλο...
    Αν τώρα το έχεις σε γκαράζ αξιολόγησε άφοβα.. Σχεδόν..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 31-12-21 στις 18:09.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #68
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι αρμόδιες αρχές προστασίας καταναλωτή κτλ... κακώς αποκρύπτουν την επωνυμία τις επιχείρησης και των ιδιοκτητών/διαχειριστών αυτής.
    πρέπει κάποτε να μάθουν σε αυτή την χώρα ότι αν κάποιος είναι απατεώνας τα στοιχεία του θα είναι στην δημοσιότητα και θα τα ξέρουν όλοι.
    Είσαι σίγουρος ότι επιτρέπεται η δημοσίευση στα ΜΜΕ των ονομάτων των διοικητικών παραβατών ή η δημοσίευση δικαστικών αποφάσεων χωρίς να αναφέρεται ρητά στην απόφαση; Κυρίως πριν καταστούν οριστικές και αμετάκλητες οι Διοικητικές Αποφάσεις ή Τελεσιδικήσουν οι Δικαστικές;
    Οι Διοικητικές αποφάσεις ξέρω ότι εντός μικρής προθεσμίας δημοσιεύονται στη Διαύγεια (στην οποία χάνονται μέσα στο πλήθος των εγγράφων που δημοσιεύονται) για δημοσίευση στα ΜΜΕ δεν ξέρω.
    Για ότι γράφεις στη 2η γραμμή συμφωνώ.

  9. #69
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία λογική, δοκίμασε τότε να μην δώσεις τα 1000 ευρώ στην τράπεζα αν έχεις πιστωτική και τα χρωστάς να δεις κάτι.
    Σε πιστωτική 4 φορές δεν έχω πληρώσει ολόκληρο τον λογαριασμό γιατί είχα κάνει αμφισβήτηση για κάποιες χρεώσεις.
    Τους είχα ενημερώσει μάλιστα με email ότι δεν θα πληρώσω αυτά που δεν αποδέχομαι σαν σωστά και θα πληρώσω μόνο τα υπόλοιπα.

    Σε μία τράπεζα το θέμα λύθηκε σχετικά άμεσα και στον επόμενο λογαριασμό όλα ήταν όπως έπρεπε (3 φορές αυτό).
    Σε άλλη τράπεζα μου μετέφεραν τις αμφισβητούμενες χρεώσεις στον επόμενο λογαριασμό με τόκο. Αυτό έγινε για 2 συνεχόμενους μήνες (με τις αντίστοιχες τοκοφορίες!), ενώ εγώ συνέχιζα να τους στέλνω email ότι θα πληρώνω μόνο όσα θεωρώ σωστά. Στον 3ο λογαριασμό μου τα διόρθωσαν όλα.

    Την ίδια διαδικασία έχω κάνει σε κινητούς, σταθερούς, και γενικά σε οποιονδήποτε δεν αποδέχομαι τον λογαριασμό που μου δίνει.

    Αν είχα πληρώσει με χρεωστική, ίσως να περίμενα ακόμα τα χρήματα...τα χρήματα που θα μπορούσα να είχα αξιοποιήσει αλλού.

  10. #70
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πιστωτική 4 φορές δεν έχω πληρώσει ολόκληρο τον λογαριασμό γιατί είχα κάνει αμφισβήτηση για κάποιες χρεώσεις.
    Τους είχα ενημερώσει μάλιστα με email ότι δεν θα πληρώσω αυτά που δεν αποδέχομαι σαν σωστά και θα πληρώσω μόνο τα υπόλοιπα.

    Σε μία τράπεζα το θέμα λύθηκε σχετικά άμεσα και στον επόμενο λογαριασμό όλα ήταν όπως έπρεπε (3 φορές αυτό).
    Σε άλλη τράπεζα μου μετέφεραν τις αμφισβητούμενες χρεώσεις στον επόμενο λογαριασμό με τόκο. Αυτό έγινε για 2 συνεχόμενους μήνες (με τις αντίστοιχες τοκοφορίες!), ενώ εγώ συνέχιζα να τους στέλνω email ότι θα πληρώνω μόνο όσα θεωρώ σωστά. Στον 3ο λογαριασμό μου τα διόρθωσαν όλα.

    Την ίδια διαδικασία έχω κάνει σε κινητούς, σταθερούς, και γενικά σε οποιονδήποτε δεν αποδέχομαι τον λογαριασμό που μου δίνει.

    Αν είχα πληρώσει με χρεωστική, ίσως να περίμενα ακόμα τα χρήματα...τα χρήματα που θα μπορούσα να είχα αξιοποιήσει αλλού.
    Δεν σε κυνήγησε κάποιος γιατί πλήρωσες κάτι, βλέπεις σου λένε πως έχεις υποχρέωση να πληρώσεις το ελάχιστον που αναφέρει ο λογαριασμός για να μην έχεις κυρώσεις, εσύ το έκανες.

    Καμία σχέση με τον δεν πληρώνω που ανέφερες πιο πίσω.

    Απλά είναι τα πράγματα, chargeback Μπορείς να κάνεις για ότι έχει την ένδειξη visa/mastercard

  11. #71
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.835
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα και η αρνητική αξιολόγηση πρέπει να έχει την πρέπουσα ευγένεια. Όπως στην θετική αξιολόγηση δεν κερδίζεις τίποτα έτσι και στην αρνητική δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Και αν το συνεργείο σου πει "μα μου", του λες ένταξη παιδιά κάντε σωστή δουλειά και τη σβήνω .
    Οι αρνητικες κριτικές πανε σε . moderation και ειδοποιείται το κατάστημα. Τα θεματα δεν λύνονται με μπράβους.
    Αν έχεις τέτοια υποψια για τα μαγαζιά λου ψωνιζεις, Μην ψωνιζεις.
    Οσοι στο σκρουτζ εχουν μηδενικες αρνητικες, απλα ασχολούνται και τις αποσύρουν

  12. #72
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αρνητικες κριτικές πανε σε . moderation και ειδοποιείται το κατάστημα. Τα θεματα δεν λύνονται με μπράβους.
    Αν έχεις τέτοια υποψια για τα μαγαζιά λου ψωνιζεις, Μην ψωνιζεις.
    Οσοι στο σκρουτζ εχουν μηδενικες αρνητικες, απλα ασχολούνται και τις αποσύρουν
    Δεν είπε κανείς για μπράβους ρε παιδιά..
    Αλλά κακίες υπάρχουν στο κόσμο, τι να κάνουμε..
    Και εννοείται ότι δεν ξαναπάς όπου σου άφησε τόσο κακή εντύπωση..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #73
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σε κυνήγησε κάποιος γιατί πλήρωσες κάτι, βλέπεις σου λένε πως έχεις υποχρέωση να πληρώσεις το ελάχιστον που αναφέρει ο λογαριασμός για να μην έχεις κυρώσεις, εσύ το έκανες.

    Καμία σχέση με τον δεν πληρώνω που ανέφερες πιο πίσω.

    Απλά είναι τα πράγματα, chargeback Μπορείς να κάνεις για ότι έχει την ένδειξη visa/mastercard

    Ανέφερα ότι δεν πληρώνω τις λανθασμένες χρεώσεις. Όχι δεν πληρώνω γενικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο περίεργο να είναι το ίδιο, όταν στην χρεωστική τα χρήματα τραβιούνται σχεδόν άμεσα από τον λογαριασμό με τον οποίο είναι συνδεδεμένη.
    Είναι σαν η πληρωμή να γίνεται από το λογαριασμό μας με την χρεωστική κάρτα, ενώ με την πιστωτική η πληρωμή γίνεται από την τράπεζα (και σε 2ο χρόνο εμείς πληρώνουμε την τράπεζα).

    Σε περίπτωση που έχω 1000 ευρώ στην τράπεζα και έφαγα λανθασμένη χρέωση 1000 ευρώ στην κάρτα:
    α) με χρεωστική τα έχω χάσει και τρέχω να τα πάρω πίσω
    β) με πιστωτική τα έχει χάσει η τράπεζα και τρέχω να μην τα δώσω
    Συμφωνούμε στο ότι chargeback μπορείς να κάνεις σε χρεωστική και πιστωτική, διαφωνούμε στο ότι η αμφισβήτηση χρέωσης με χρεωστική και πιστωτική έχει τα ίδια πλεονεκτήματα για τον συνδρομητή της κάρτας.


    https://chargebackhelp.com/the-diffe...d-chargebacks/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spiderman : 31-12-21 στις 20:27.

  14. #74
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέφερα ότι δεν πληρώνω τις λανθασμένες χρεώσεις. Όχι δεν πληρώνω γενικά.



    Συμφωνούμε στο ότι chargeback μπορείς να κάνεις σε χρεωστική και πιστωτική, διαφωνούμε στο ότι η αμφισβήτηση χρέωσης με χρεωστική και πιστωτική έχει τα ίδια πλεονεκτήματα για τον συνδρομητή της κάρτας.
    Για τρεις μήνες, είχες κανονικά αυτό το πόσο στον λογαριασμό σου, άσχετα αν εσύ επέλεγες να μην το πληρώνεις, σου βάζανε τους τόκους όπως προβλέπεται, στο τέλος έγινε συμψηφισμός γιατί το chargeback έγινε αποδεχτό, αν δεν το είχανε δεχτεί θα σε χρεώνανε και το πόσο και τους τόκους.

    Η τράπεζα δεν τρέχει να πάρει κάτι πίσω, αν δεν είχε γίνει δεκτό θα σου το χρέωνε μαζί με τους τόκους

  15. #75
    Εγγραφή
    15-05-2018
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE H1600
    Ρε σεις παιδιά, αμφισβήτηση δεν είναι ότι "δεν έκανα εγώ την συναλλαγή. Κάποιος με χάκαρε ή μου έκλεψε την κάρτα". Αν έχω κάνει εγώ την συναλλαγή και έχω προπληρώσει τότε νομίζω δεν μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση, αλλά να ζητήσεις από την τράπεζα να μπλοκάρει την συναλλαγή αν δεν έχει γίνει ή να καταφύγεις στην προστασία καταναλωτή/αστυνομία κλπ. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας