Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Έχω σύνδεση Cosmote 100 Mbps. Έχω τραβήξει ethernet στο υπνοδωμάτιο και εκεί δοκιμάζω διάφορα παλιότερα modems. Σε σύνδεση WIFi με αυτά, και με χρήση του Speedtest, παίρνω πολύ διαφορετικά νούμερα στη μέτρηση download speed ανάλογα με το ποια συσκευή τρέχει το speedtest.

    Για παράδειγμα, με το ίδιο modem να λειτουργεί σαν ΑΡ (ZTE ZHXN H108NS OTE Modem/Router με κεραία) στο laptop δίνει 45 mbps, στο tablet (Samsung Galaxy Tab 5e) δίνει 51 mbps αλλά στο κινητό (Samsung Galaxy S10e) δίνει 8 mbps!!!

    Γενικά οι μετρήσεις με το κινητό σε ορισμένα modems είναι πολύ χαμηλές σε σύγκριση με τις δύο άλλες συσκευές. Σε κάποια άλλα modems είναι περίπου ίδιες. Λές και το κινητό έχει προτιμήσεις σε ορισμένα modems!

    Επίσης και οι άλλες δύο συσκευές δείχνουν κάποια προτίμηση σε ορισμένα modems.
    Επίσης δοκίμασα και με το ZTE ZXHN H108L (WIND Modem/Router. Τα ίδια...

    Τι μπορεί να συμβαίνει; Πως τελικά να επιλέξω ποια modems είναι καλά για χρήση σαν ΑΡ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MessengerOfGood : 02-01-22 στις 16:39.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  2. #2
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Οι ταχύτητες που δίνεις μου λένε ότι δοκιμάζεις το Wifi στα 2.4Ghz. Δοκίμασες στα 5Ghz για να δεις την πλήρη ταχύτητα που μπορούν να δώσουν;

  3. #3
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Θα πάω να τα στήσω να δω στο μενού τους, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κανένα από αυτά τα παλιά modems που στήνω σαν ΑΡ (ZTE ZHXN H108NS & ZTE ZXHN H108L) δεν μπορεί να εκπέμψει στα 5GHz...

    To ZTE ZXHN H108N και το ZTE ZXHN H208L είναι πιό σταθερά και πιό γρήγορα σαν ΑΡ πάντα... Ούτε αυτά πρέπει να έχουν 5GHz.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  4. #4
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Μηνύματα
    540
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Fritz!Box 7530 AX
    Path Level
    Interleaved
    Τότε οι ταχύτητες που σου δίνει στα 48mbps είναι και η μέγιστη που μπορούν να πιάσουν σε μια 100άρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Μα με το 108Ν και 208Ν πιάνω και 65-70 maps...
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θα βγάλεις άκρη με τα στιγμιαία Speedtest και από WI-FI. Θα πρέπει να υπάρχουν οι ίδιες ακριβώς συνθήκες(κανάλι, απουσία παρεμβολών την συγκεκριμένη στιγμή, σύνδεση μόνο μία συσκευή, κ.λ.π.).
    Επίσης έχεις να παλέψεις και με το WI-FI από modem-router παρόχων που εκτός από αυτό είναι και παλιά.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Το avatar του μέλους pavlitakis
    pavlitakis Guest
    Γιατί κάνεις αυτές τις μετρήσεις?
    Δοκίμασε μια μέτρηση και κάνε επανεκκίνηση του κινητού και πριν ανοίξουν εφαρμογές στο παρασκήνιο κάνε μέτρηση ξανά να δεις αν υπάρχουν διαφορές. Υπόψιν ότι τα σπινττεστς έχουν μικρή σχέση με την πραγματικότητα.
    Το YouTube π.χ. ποτέ δεν δίνει μεγάλες ταχύτητες. Δίνει οριακά αυτό που χρειάζεται για να βλέπεις ένα βίντεο χωρίς διακοπές.
    Το ίδιο και το φιλμνετ.
    Πιστεύω ότι χάνεις την ώρα σου αφού δεν έχεις πρόβλημα. Είναι πολλές οι παράμετροι που διαμορφώνουν την επικοινωνία μεταξύ ασύρματων συσκευών.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας