Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Αυτή την απάντηση πήρα κατα την αίτηση νεας σύνδεσης. Μάλιστα ειπαν η αιτηση θα απορριφθει αυτόματα στο δίμηνο.
    Το καλωδιο που ερχετε στις οριολωριδες της οικοδομης εχει ελεύθερα ζευγη αρα το καφαο δεν εχει...

    Εναλλακτικά προτειναν απεριόριστα data με 50ευρω το μηνα μεσω κινητου.
    Το σταθερο θα στοιχιζε 19ευρω ομως...


    Υπαρχει κανενας παροχος wifi που να δουλευει σωστα στα Ιωάννινα;

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είναι απαραίτητο να μην υπάρχει ελεύθερο ζεύγος στην καμπίνα. Είναι σπάνιο αυτό. Πιθανότατα δεν υπάρχει ελεύθερο στο απερχόμενο.

    Το καλώδιο που έρχεται στην οικοδομή, δεν τερματίζει στην άλλη πλευρά κατευθείαν στην καμπίνα. Μεσολαβεί ενδιάμεσα (ανάλογα το δίκτυο στην περιοχή) 1 ή 2 καλώδια που πιθανότατα αυτά να μην έχουν ελεύθερο ζεύγος (άσχετα πόσα διαθέτει το δικό σας).

    Είναι σύνηθες φαινόμενο σε πυκνοκατοικημένες περιοχές και η λύση είναι αυτή που σου ανέφεραν. Ενεργή αίτηση σύνδεσης για έως 3 μήνες, μπαίνοντας σε λίστα προτεραιότητας μήπως γίνει κάποια διακοπή σύνδεσης στην περιοχή σας και ελευθερωθεί ένα ζεύγος. Αν δεν βρεθεί σε αυτό το διάστημα, εκ νέου κατάθεσή της.
    Υπόψη ότι περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας έχεις σε Cosmote, και λιγότερες σε άλλον πάροχο.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Αρα μενουμε με κινητη για την ωρα.. .

  4. #4
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν χρειάζεται να μείνεις στην κινητή υπάρχει η wicon που ειναι WiFi πάροχος στα Ιωάννινα
    Eπιτελους VDSL

  5. #5
    Εγγραφή
    19-06-2008
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    1.147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/700
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    cisco887va+sec-k9
    Path Level
    Fastpath
    Ηταν στα υπόψιν το wifi. Είναι τσιμπιμένο βέβαια στην τιμή και δεν ξέρω αν θα έχω κάποια ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα και απεριόριστο όγκο δεδομένων. Οι πληροφορίες είναι πολύ γενικές...
    Στον χρόνο αν πω να δοκιμάσω, θα βγει 290 ευρω. (Μετά θα βγαίνει 204/χρονο). Με 290 έχω 1,17Tb μέσω κινητής.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηταν στα υπόψιν το wifi. Είναι τσιμπιμένο βέβαια στην τιμή και δεν ξέρω αν θα έχω κάποια ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα και απεριόριστο όγκο δεδομένων. Οι πληροφορίες είναι πολύ γενικές...
    Στον χρόνο αν πω να δοκιμάσω, θα βγει 290 ευρω. (Μετά θα βγαίνει 204/χρονο). Με 290 έχω 1,17Tb μέσω κινητής.
    Μπορείς πάντα να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις. Πάντως πολλοί έχουν και η ταχύτητα είναι εγγυημένη
    Eπιτελους VDSL

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alex24 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς πάντα να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις. Πάντως πολλοί έχουν και η ταχύτητα είναι εγγυημένη
    Εγγυημένη;
    Δηλαδή πληρώνει και ρήτρες στον πελάτη;

  8. #8
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηταν στα υπόψιν το wifi. Είναι τσιμπιμένο βέβαια στην τιμή και δεν ξέρω αν θα έχω κάποια ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα και απεριόριστο όγκο δεδομένων. Οι πληροφορίες είναι πολύ γενικές...
    Στον χρόνο αν πω να δοκιμάσω, θα βγει 290 ευρω. (Μετά θα βγαίνει 204/χρονο). Με 290 έχω 1,17Tb μέσω κινητής.
    1.17 tb το χρονο ειναι σχετικα λιγα..

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μια χαρα ειναι, φτανει να μην κανεις συλλογη. Κανενα ασυρματο δεν μπορει να ειναι απεριοριστο χωρις σημαντικες εκπτωσεις στην ποιοτητα.
    Δες και τα απεριοριστα του 4g και το χαλι τους

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγγυημένη;
    Δηλαδή πληρώνει και ρήτρες στον πελάτη;
    Ότι πακέτο έχεις αυτό παίρνεις τώρα αν πληρώνουν ρήτρες μπορείς να τους ρωτήσεις δεν ξέρω. Σε speed test που έχω δοκιμάσει μια χαρά ήταν
    Eπιτελους VDSL

  11. #11
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bxenos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή την απάντηση πήρα κατα την αίτηση νεας σύνδεσης. Μάλιστα ειπαν η αιτηση θα απορριφθει αυτόματα στο δίμηνο.
    Το καλωδιο που ερχετε στις οριολωριδες της οικοδομης εχει ελεύθερα ζευγη αρα το καφαο δεν εχει...

    Εναλλακτικά προτειναν απεριόριστα data με 50ευρω το μηνα μεσω κινητου.
    Το σταθερο θα στοιχιζε 19ευρω ομως...


    Υπαρχει κανενας παροχος wifi που να δουλευει σωστα στα Ιωάννινα;
    δοκιμασε να παρεις το on the spot της vodafone , δινει 5gb με 4,95 ευρω τον μηνα , ή 40gb με 9,95 ευρω οι τιμες ειναι στην μιση τιμη ηδη σε προσφορα δες εδω https://www.vodafone.gr/eshop/intern...-sim/c-200128/
    ακομα και 2 πακετα να βαλεις στο 2 πακετο βγαινουνε 80gb με βασικη χρηση νομιζω οτι μπορει να σε φτασουνε απο την αλλη μπορεις ξανα να το ενεργοποιησεις και το καλο ειναι οτι μονο οσο αγοραζεις το πακετο τοτε πληρωνεις αλλιως δεν πληρωνεις τιποτα , μπορεις να το βαλεις προσωρινα μεχρι να βρει γραμμη σταθερη.
    Επισης αμα θελεις με μηνιαιο συμβολαιο υπαρχει της vodafone που δινει 100gb με 25,11 ευρω , δες εδω https://www.vodafone.gr/eshop/intern...hero/c-200129/ .
    H wind επισης εχει πακετα ιντερνετ για το σπιτι χωρις τηλεφωνικη γραμμη που δινει 100gb και οταν καταναλωθουνε μειωνεται η ταχυτητα στα εως 6mbs δες εδω https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...net-on-the-go/ εχει μηναιο παγιο 35 ευρω ειτε με mifi ειτε με κανονικο router για το σπιτι δες εδω https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...wris-stathero/

  12. #12
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα περίμενα στη θέση σου. Φλεβάρης έρχεται, ορκομωσίες έρχονται, σπίτια θα αδειάσουν, έχεις πιθανότητες να πάρεις ζεύγος εντός του διμήνου. Θα μπορούσες να πας στην Περίβλεπτο στο κτήριο του ΟΤΕ και να ρωτήσεις που κολλάει η αίτησή σου και τι μπορείς να κάνεις για αυτό. Εμένα με βοήθησαν όταν χρειάστηκε και μάλιστα πρόσφατα.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  13. #13
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheTiesThatBind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα περίμενα στη θέση σου. Φλεβάρης έρχεται, ορκομωσίες έρχονται, σπίτια θα αδειάσουν, έχεις πιθανότητες να πάρεις ζεύγος εντός του διμήνου. Θα μπορούσες να πας στην Περίβλεπτο στο κτήριο του ΟΤΕ και να ρωτήσεις που κολλάει η αίτησή σου και τι μπορείς να κάνεις για αυτό. Εμένα με βοήθησαν όταν χρειάστηκε και μάλιστα πρόσφατα.
    για αυτο και εγω του προτεινα το on the spot τησ vodafone που δεν εχει δεσμευση για να εχει ιντερνετ και οταν βρεθει το ζευγος το αφηνει.

  14. #14
    Εγγραφή
    06-02-2020
    Μηνύματα
    602
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΕΡΟΙΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    15(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnmegarythmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για αυτο και εγω του προτεινα το on the spot τησ vodafone που δεν εχει δεσμευση για να εχει ιντερνετ και οταν βρεθει το ζευγος το αφηνει.
    Η ερώτηση είναι, αν έχει σήμα στο χώρο του γιατί και εγώ στα Γιάννενα μένω και το σήμα άθλιο στο μεγαλύτερο κομμάτι της πόλης. Εγώ μέσα στο σπίτι έχω Ε για να καταλάβεις. Έχω αλλάξει 3 σπίτια και μόνο στο 1 είχα σήμα τίμιο και εκεί πάλι δεν είχα σήμα επαρκές για Cosmote Speed Booster. Τα data μπορεί να του τα προσφέρει και ο ΟΤΕ σε παρόμοιο σύστημα εφόσον έχει επαρκές σήμα.

    Η WICON δεν πρέπει να δίνει μεγάλα συμβόλαια οπότε θα μπορούσε να βολευτεί και με δορυφορικό αλλά και εγώ συμφωνώ για data προσωρινά.
    NZXT H700 BLACK | CORSAIR RM750X | GIGABYTE Z390 AORUS MASTER | INTEL I9-9900K | G.SKILL TRIDENTZ 32GB DDR4-3200MHz | EVGA GEFORCE RTX 2070 SUPER FTW3 ULTRA | SAMSUNG 960 EVO NVMe M.2 250GB | SAMSUNG 860 EVO 500GB | SAMSUNG 850 EVO 250GB | SANDISK ULTRA 3D 1TB | CORSAIR H115i PRO RGB

    "Talk about a dream, try to make it real"

  15. #15
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheTiesThatBind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση είναι, αν έχει σήμα στο χώρο του γιατί και εγώ στα Γιάννενα μένω και το σήμα άθλιο στο μεγαλύτερο κομμάτι της πόλης. Εγώ μέσα στο σπίτι έχω Ε για να καταλάβεις. Έχω αλλάξει 3 σπίτια και μόνο στο 1 είχα σήμα τίμιο και εκεί πάλι δεν είχα σήμα επαρκές για Cosmote Speed Booster. Τα data μπορεί να του τα προσφέρει και ο ΟΤΕ σε παρόμοιο σύστημα εφόσον έχει επαρκές σήμα.

    Η WICON δεν πρέπει να δίνει μεγάλα συμβόλαια οπότε θα μπορούσε να βολευτεί και με δορυφορικό αλλά και εγώ συμφωνώ για data προσωρινά.
    Αλλο ειναι το 4g/4g+/5g wifi router και αλλο το 4g pocket wifi ή το hotspot του κινητου , συνηθως το 4g/4g+wifi router εχει καλυτερη κεραια και καλυτερο σημα απο το smartphone οποτε εκει που δεν εχεις σημα 4g στο σπιτι μπορει να εχεις με το wifi router . Εκτος αυτου μπορεις να το ελενξεις βαζωντας την διευθυνση σου μπαινοντας εδωhttps://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...wris-stathero/ και στο τελος της σελιδας εχει τον ελενχο διαθεσιμοτητας. Μου εκανε εντυπωση που εβαλα το σπιτι μου στην κηφισια και δεν μου εβγαλε διαθεσιμοτητα , ενω σε κερατεα εχει κανονικα διαθεσιμοτητα.
    Εκτος αυτου υπαρχει η επιλογη για δορυφορικο ιντερνετ το big blue δες εδω https://bigbluinternet.gr/ εχει εθνικη καλυψη, αλλα δεν ξερω αμα ειναι απεριοριστο.
    Δινει και η κοσμοτε δορυοφορικο ιντερνετ αλλα ειναι ακριβο και οχι απεριοριστο δες εδω https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr..._internet.html
    Η nova-δινει και αυτη δορυφορικο ιντερνετ και ειχει και πακετο με απεριοριστα δεδομενα το βραδυ αλλα βλεπω τωρα που εγινε eon , εχει εξτρα κοστος 10 ευρω αρα με το προγραμμα μονο για ιντερνετ εχει 24,90+10 ευρω το απεριοριστο φτανει στα 34,90 ευρω τον μηνα για σκετο ιντερνετ χωρις τηλεφωνο , δες εδω https://nova.gr/programmata/satellite τα απεριοριστα δεδομενα το βραδυ θα το βρεις στο << 6 Με ποιες υπηρεσίες μπορώ να εμπλουτίσω το πρόγραμμα μου;>> .

    Αα μην ξεχασω εχει και η κοσμοτε double play internet με 4g αλλα εχει και χρονο ομιλιας για το σπιτι δες εδω https://www.cosmote.gr/eshop/global/...&skuId=mtb_439 .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 13-01-22 στις 21:00.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας