Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-41 από 41
  1. #31
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όχι, να μην πάρεις αυτό. Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα παίζει ως Router δηλαδή να μεν θα λειτουργεί όπως θέλεις, αλλά θα έχει δικό του LAN ξεχωριστό από του κύριου Router.
    Αν γνωρίζεις την διαφορά και τον τρόπο επικοινωνίας, τότε σου κάνει, διαφορετικά θέλεις οποιοδήποτε εσωτερικό Access Point.

  2. #32
    αν κρίνω από τις οδηγίες στη σελίδα της tplink, μάλλον πρέπει να με καλύπτει σε αυτό που θέλω να υλοποιήσω.
    Θέλετε να το δείτε και εσείς να μου πείτε;

    https://www.tp-link.com/ae/support/faq/657/

  3. #33
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε καλύπτει αλλά οι συσκευές που θα συνδέονται ενσύρματα σε αυτό θα έχουν ΙΡ σε διαφορετικό εύρος από το LAN του κύριου Router που έχεις αυτή την στιγμή.
    Και το ξαναγράφω, αν γνωρίζεις την διαφορά και τον τρόπο επικοινωνίας, τότε σου κάνει, διαφορετικά θέλεις οποιοδήποτε εσωτερικό Access Point.

  4. #34
    Θα τρέχει δηλαδή σε άλλο subnet με άλλον dhcp? ή κάτι άλλο;
    Αν είναι έτσι όντως δεν μου κάνει.

    πάντως βλέπω διακοπτάκι που αλλάζει τα modes που δουλευει (wisp router, AP , 3g/4g router mode)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος unemployed_ghost : 04-01-22 στις 20:40.

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, σε άλλο subnet με δικό του DHCP. Αν γνωρίζεις την διαφορά και τους περιορισμούς ΟΚ, διαφορετικά πάρε ένα απλό κανονικό Access Point.

  6. #36
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παρε απλα το tplink 801nd που σου ειπα και ειναι στο λινκ του jkoukos. Ειναι και φθηνο και κανει αυτο που θες. Το συνδεεις με client mode στο υπαρχον ασυρματο δικτυο σου. Οποια συσκευη βαλεις μετα στο lan port του 801nd θα συνδεθει στο ιδιο δικτυο με το ρουτερ σου και θα παρει dhcp απο το ρουτερ σου. Πρακτικα ειναι σα να τραβηξες καλωδιο απο το router/switch σου προς τη συσκευη απευθειας (βεβαια με ταχυτητες wifi). Το μειονεκτημα ειναι οτι ειναι 2,4g wifi και εχει 100αρα lan, αλλα δε νομιζω οτι αποτελει προβλημα για τη χρηση που θες.


  7. #37
    έκανα παραγγελία το MikroTik hAP mini, ελπίζω να με καλύψει.
    Με τα 21 περίπου ευρώ που έχει πιστεύω μου κάνει και παράλληλα θα προστεθεί άλλη μια mikrotik συσκευή στο σπίτι μετά το chateau και το hap ac2

  8. #38
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πέφτεις στα βαθιά, αλλά αν σκοπεύεις να πας σε γενικό setup με Mikrotik, ΟΚ.

  9. #39
    έχω πέσει ήδη στα βαθιά με το chateau και το hap ac2 που έχω οπότε άλλο ένα δεν πειράζει

  10. #40
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unemployed_ghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τρέχει δηλαδή σε άλλο subnet με άλλον dhcp? ή κάτι άλλο;
    Αν είναι έτσι όντως δεν μου κάνει.
    Ναι έτσι ακριβώς είναι, με δικό του NAT κλπ. Για αυτό έγραψα και "πιθανών" να σου κάνει.

    - - - Updated - - -

    Για την ιστορία, το συγκεκριμένο μηχανάκι της tp-link (TP-LINK TL-MR3020) κάνει αυτό που θέλει ο unemployed_ghost βάζοντας το διακοπτάκι σε AP mode και επιλέγοντας από το menu του να λειτουργεί σε repeater/bridge mode.
    Με αυτό τον τρόπο έχεις αναμετάδοση του Wifi σήματος που λαμβάνει είτε με wifi (που δεν το θέλουμε και μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε ) είτε στην ethernet πόρτα που θέλουμε.
    Μόλις τα επιβεβαίωσα. Το μηχανάκι αυτό το έχω αρκετά χρόνια βοηθητικά είτε σαν ένα επιπλέον ΑΡ είτε σαν φορητό ΑΡ με USB 3G/4G stick στο εξοχικό. Δεν είχα χρειαστεί ποτέ αυτή την λειτουργία και για αυτό δεν ήμουν 100% σίγουρος ότι μπορεί να το κάνει.

    Επίσης χρονιάρες μέρες, με τόσα σοβαρά προβλήματα δεν υπάρχει λόγος να σκοτωνόμαστε.
    Εγώ πρότεινα ένα μικρό βολικό (μικρότερο από ένα πακέτο τσιγάρα) και φτηνό μηχανάκι που πίστευα ότι θα κάνει την δουλειά του ανθρώπου. Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν και καλύτερες λύσεις.

  11. #41
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά υπάρχει ένα μπέρδεμα και κυρίως οφείλεται στους ίδιους τους κατασκευαστές.
    Όταν γράφω σε αντίστοιχες περιπτώσεις, ξεχωρίζω την κατάσταση λειτουργίας (mode) από την ονομασία της συσκευή.

    Παραβλέποντας όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, γενικά υπάρχουν 3 κύριες καταστάσεις λειτουργίας, που αποτελούν κανόνα:
    α. Access Point, όπου η συσκευή συνδέεται με την πηγή ενσύρματα και μοιράζει ασύρματα.
    β. AP Client, όπου η συσκευή συνδέεται με την πηγή ασύρματα και μοιράζει ενσύρματα.
    γ. Repeating/Extending, όπου η συσκευή συνδέεται με την πηγή ασύρματα και μοιράζει πάλι ασύρματα.

    Στην (γ) περίπτωση έχουμε πάντα την ασύρματη αναμετάδοση. Αλλά υπάρχουν 2 ουσιαστικές διαφορές:
    α. Repeater, όπου η αναμετάδοση γίνεται χρησιμοποιώντας το ίδιο SSID (της πηγής) και συνήθως δεν μοιράζει την σύνδεση ενσύρματα.
    β. Extender, όπου η αναμετάδοση γίνεται χρησιμοποιώντας διαφορετικό SSID (από της πηγής) και συνήθως μοιράζει την σύνδεση και ενσύρματα.

    Με απλά λόγια δεν υπάρχει συσκευή AP που να μην έχει τις 2 πρώτες καταστάσεις λειτουργίας. Και αυτό ακριβώς ανέφερα πριν.
    Το ότι κάποιοι κατασκευαστές δίνουν AP Client Mode σε συσκευές Repeater/Extender ή άλλες, είναι αδιάφορο. Υπάρχουν πολλές αντίστοιχες που δεν την έχουν (και καλώς δεν την έχουν).

    Για παράδειγμα τα Router 99% παίζουν μόνον σε AP Mode. Το ότι υπάρχει 1% που παίζει και σε AP Client Mode ή Repeater/Extender, δεν σημαίνει ότι είναι σωστό να το ονομάσουμε έτσι ως συσκευή.
    Γιάννη καλημέρα
    όλη η παρεξήγηση έγινε γιατί εγώ μιλούσα για το AP σαν λειτουργία, γι' αυτό ανέβασα και το Link με το πως συνδέεται όταν είναι σε λειτουργία ΑP και εσύ έλεγες για το AP σαν συσκευή. Φυσικά και θα λειτουργήσει και σε άλλες καταστάσεις που τις έχουμε συζητήσει και τις έχουμε προτείνει και παλιότερα σε συμφορουμίτες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας