Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουδέποτε έφυγε από το eBay. Μόλις προχθές έκανα αγορά σε αυτό και φυσικά πλήρωσα μέσω PayPal.
    Μήπως ο πωλητής ο δικός σου δεν δεχόταν το PayPal;

    Οι τιμές αυξήθηκαν εφόσον από 1η Ιούλη ισχύει ο νέος κανονισμός στην ΕΕ, για όλες τις αγορές από τρίτες χώρες και τώρα πληρώνουμε τον ΦΠΑ.
    ok θα εχεις δίκαιο. Προσωπικά έχω αρκετό καιρό να ψωνίσω αλλά "κάτι γίνεται" με το paypal και το ebay που αφορά του πωλητές τουλάχιστον. Το συζητούσα με πωλητή του και μου τα έλεγε οπότε ίσως δεν μου τα είπε καλά. Συνέβαλε λίγο στην αύξηση τιμών λέει αλλά δεν είναι ο κύριος λόγος.
    Περισσότερα εδώ
    There is nothing like 127.0.0.1

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά τα λέει το άρθρο. Αλήθεια το διάβασες; Αναφέρει γενικά τα θέματα που έχουν οι πωλητές με την νέα πολιτική της εταιρείας. Αλλά δεν επηρεάζει εμάς τους αγοραστές, ουδόλως.
    Το κυριότερο θέμα είναι ότι τώρα θα τους πληρώνει με άμεση κατάθεση στον συνδεδεμένο τραπεζικό τους λογαριασμό, αντί του PayPal balance που ίσχυε μέχρι τώρα. Κάτι που δεν θέλουν οι περισσότεροι διότι υπάρχουν επιπλέον έξοδα και καθυστερήσεις στα εμβάσματα.
    eBay και PayPal έχουν χωρίσει ως εταιρείες από το 2015, αλλά μια χαρά συνεργάζονται και σήμερα.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.781
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι σαν τον οτε, που αλλο θα ειναι το δικτυο με τους τεχνικους, αλλο το callcenter.. κλπ
    Αλλα θα συνεργαζονται αρμονικα.

    - Μα εχω ζητησει τεχνικο εδω και μια εβδομαδα
    - Μαλιστα κυριε, ειναι αλλη εταιρεια το service ομως. Μισο να ψαξω να βρω το τηλεφωνο, η μηπως να το γκουγκλαρετε?

  4. #19
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Ερώτηση προς την κοινότητα: αγοράζει κανεις από το ebay.com και να του λειτουργεί καλά; Δλδ να του έρχονται πράγματα και μικροπράγματα από Κίνα (γιατί αυτό μας ενδιαφέρει τους περισσότερους) χωρίς προβλήματα εκτελωνισμών, ΦΠΑ και μεγάλες καθυστερήσεις;
    Δεν λέω να μην το πληρώσεις στο checkout το ΦΠΑ. Να τον πληρώσεις οκ, αλλά αυτός να δηλωθεί σωστά στην πλατφόρμα (πως την λένε) να το ξέρουν τα ελληνικά τελωνεία να μην σου κρατήσουν το δέμα να διπλοπληρώνεις ΦΠΑ, τέλη εκτελωνισμού, διαχείρισης κτλ

    για πείτε εμπειρίες
    There is nothing like 127.0.0.1

  5. #20
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά από co.uk μπαίνω.. Αλλά τα ίδια είναι.. Σε κάθε περίπτωση αν ο πωλητής υποστηρίζει Global Shipping Program, δεν κόβονται σε τελωνείο, γιατί ο εκτελωνισμός γίνεται αλλού και εδώ έρχεται σαν να είναι από εντός EU
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  6. #21
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.672
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση προς την κοινότητα: αγοράζει κανεις από το ebay.com και να του λειτουργεί καλά; Δλδ να του έρχονται πράγματα και μικροπράγματα από Κίνα (γιατί αυτό μας ενδιαφέρει τους περισσότερους) χωρίς προβλήματα εκτελωνισμών, ΦΠΑ και μεγάλες καθυστερήσεις;
    Δεν λέω να μην το πληρώσεις στο checkout το ΦΠΑ. Να τον πληρώσεις οκ, αλλά αυτός να δηλωθεί σωστά στην πλατφόρμα (πως την λένε) να το ξέρουν τα ελληνικά τελωνεία να μην σου κρατήσουν το δέμα να διπλοπληρώνεις ΦΠΑ, τέλη εκτελωνισμού, διαχείρισης κτλ

    για πείτε εμπειρίες
    Έχω πάρει άπειρες ιατρικές συσκευές από US Global Shipping όλες άψογα μέχρι κεραίας.
    Έχω πάρει λάπτοπ Thinkpad με Global Shipping όλα άψογα.

    Αποφεύγω να αγοράζω από πωλητές που δεν έχουν GS γιατί απλά δεν θέλω άγχος στην ζωή μου.
    Θέλω να ξέρω τι πως που πότε.
    Α και καταπληκτικό το ebay certified refurbished. Στην ουσία είναι factory refurbished ηλεκτρονικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά από co.uk μπαίνω.. Αλλά τα ίδια είναι.. Σε κάθε περίπτωση αν ο πωλητής υποστηρίζει Global Shipping Program, δεν κόβονται σε τελωνείο, γιατί ο εκτελωνισμός γίνεται αλλού και εδώ έρχεται σαν να είναι από εντός EU
    Από US ότι παίρνω όλα σε ένα facility πάνε, Στο Erlanger, Kentucky και εκεί γίνεται εκτελωνισμός και έρχονται όλα με DHL/UPS κλπ.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #22
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά από co.uk μπαίνω.. Αλλά τα ίδια είναι.. Σε κάθε περίπτωση αν ο πωλητής υποστηρίζει Global Shipping Program, δεν κόβονται σε τελωνείο, γιατί ο εκτελωνισμός γίνεται αλλού και εδώ έρχεται σαν να είναι από εντός EU
    πως ξερεις ποιος το υποστηρίζει; κοιτάς αφού βρεις το ποιόν στις λεπτομέρειες τι shipping έχει; Δεν υπάρχει φίλτρο δείξε μου μόνο τέτοιους.. σωστά;
    There is nothing like 127.0.0.1

  8. #23
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όχι, απ' όσο ξέρω δεν έχει σχετικό φίλτρο..
    Εγώ αν θέλω να αγοράσω κάτι ακριβό το ψάχνω μέχρι να βρω κάποιον που υποστηρίζει..
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  9. #24
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ζω για την εποχή που θα έχω ebay.gr και θα μπορώ να αγοράζω - τα μεταχειρισμένα - από παντού στον κόσμο με τιμές Αμερικής χωρίς δασμούς...
    Πολλά ζητάω ;
    Εγώ ζω για την εποχή που θα εναρμονιστούν τα μεροκάματα με αυτά σε Κίνα, Πακιστάν και αφρικανικές χώρες, ήτοι δύο δολάρια ημερησίως.
    Πολλά ζητάω ;


    Αυτοί που έχουν συμφέρον για να μην υπάρχουν κανόνες (στους οποίους υπάγονται και οι δασμοί) είναι οι ισχυροί και μόνο οι ισχυροί και όχι οι καθημερινοί πολίτες.

  10. #25
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.781
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι σχεση μπορει να εχει το global shipping του ebay που υπαρχει χρονια και πρακτικα ειναι για παραλαβες απο αμερικη μει το ioss που ουσιαστικα αφορα τους κινεζους
    Η βασικη διαφορα του global shipping ειναι οτι παιζει με courier τυπου fedex, ups, tnt dhl, ενω οι κινεζοι παιζουν γενικα με ελτα.

    Απο κει και περα, δεν εχει καποιο ιδιαιτερο θεμα το ioss του ebay, στην ιδια μοιρα με ολα ειναι.
    Γενικοτερα τα ψιλοπραγματα περνανε χωρις θεμα, οπως και του aliexpress.

    Γενικοτερα εχει εμφανιστει μια φοβια, οτι το ioss εχει θεματα. Οτι περναει δεν αναφερεται. Αν κατι κολλησει σε δειγματοληπτικο ελεγχο
    θα βγουν να το γραψουν σε 5 φορουμ. Οι πλατφορμες που μετεχουν στο ioss και εισπρατουν και αποδιδουν φπα εχουν συγκεκριμενες και σε μεγαλο βαθμο αυτοματοποιημενες διαδικασιες επικοινωνιας του ioss
    Δεν γινεται αλλιως, λογω ογκου. H πιθανοτητα να ξαναελεγθει ειναι περιπου οσο και να χαθει. Ειδικοτερα τωρα που εχει περασει και το πρωτο 6 μηνο προσαρμογης.

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχεση μπορει να εχει το global shipping του ebay που υπαρχει χρονια και πρακτικα ειναι για παραλαβες απο αμερικη μει το ioss που ουσιαστικα αφορα τους κινεζους
    Η βασικη διαφορα του global shipping ειναι οτι παιζει με courier τυπου fedex, ups, tnt dhl, ενω οι κινεζοι παιζουν γενικα με ελτα.

    Απο κει και περα, δεν εχει καποιο ιδιαιτερο θεμα το ioss του ebay, στην ιδια μοιρα με ολα ειναι.
    Γενικοτερα τα ψιλοπραγματα περνανε χωρις θεμα, οπως και του aliexpress.

    Γενικοτερα εχει εμφανιστει μια φοβια, οτι το ioss εχει θεματα. Οτι περναει δεν αναφερεται. Αν κατι κολλησει σε δειγματοληπτικο ελεγχο
    θα βγουν να το γραψουν σε 5 φορουμ. Οι πλατφορμες που μετεχουν στο ioss και εισπρατουν και αποδιδουν φπα εχουν συγκεκριμενες και σε μεγαλο βαθμο αυτοματοποιημενες διαδικασιες επικοινωνιας του ioss
    Δεν γινεται αλλιως, λογω ογκου. H πιθανοτητα να ξαναελεγθει ειναι περιπου οσο και να χαθει. Ειδικοτερα τωρα που εχει περασει και το πρωτο 6 μηνο προσαρμογης.
    Το ioss μπαίνει σε ότι εισάγεται στην ΕΕ, περιλαμβάνει δηλαδή και ΗΒ και Αμερική

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.781
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν ειπα οτι δεν μπαινει παντου το ioss Ειπα οτι το global shipping προυπηρχε και ηταν μια μορφη εθελοντικου ioss. Τα πληρωνες απο πριν και με φπα.
    Ενω αν εβρικσες καποιον να τα στειλει usps, συνηθως ερχοταν χωρις αλλα κοστη.
    Τωρα προφανως το global shipping χρησιμοποιει και αυτο το ioss.
    Η μαζα των κινεζων του ebay ουτε εστελνε, ουτε στελνει με global shipping, και μια χαρα δουλευει το ioss τους.

  13. #28
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικοτερα εχει εμφανιστει μια φοβια, οτι το ioss εχει θεματα. Οτι περναει δεν αναφερεται. Αν κατι κολλησει σε δειγματοληπτικο ελεγχο
    θα βγουν να το γραψουν σε 5 φορουμ. Οι πλατφορμες που μετεχουν στο ioss και εισπρατουν και αποδιδουν φπα εχουν συγκεκριμενες και σε μεγαλο βαθμο αυτοματοποιημενες διαδικασιες επικοινωνιας του ioss
    Δεν γινεται αλλιως, λογω ογκου. H πιθανοτητα να ξαναελεγθει ειναι περιπου οσο και να χαθει. Ειδικοτερα τωρα που εχει περασει και το πρωτο 6 μηνο προσαρμογης.
    δεν είναι μόνο οι τρομακτικές ιστορίες από forum όμως που οκ καταλαβαίνω τη λογική ότι το αρνητικό προβάλεται περισσότερο.
    Είναι και εμπειρίες δικών μας (πχ φίλος μου διπλοπλήρωσε ΦΠΑ από αλι-εξπρες και του έκανε 2 μηνες να έρθει) και βασικά είναι ότι χάνονται πολλά πράγματα και πριν τα τελωνεία. Οπως είπα, εγώ τελευταία που πήρα ήταν το 2020 το καλοκαίρι και αρχές φθινοπώρου και από τα 10 πραγματάκια που πήρα τα μισά δεν ήρθαν ποτέ! Υποτίθεται το καλοκαίρι το 2020 πήγαν να στρώσουν τα ταχυδρομεία και έτσι φάνηκε στις αρχές καλοκαιριού. Μετά πάι το χάος τρέχαμε για refunds.
    Σε forum πάντως δεν ακούω πολλούς χωρίς προβλήματα, και σε βιντεάκια στο youtube τι συμβαίνει τελευταία με τους δασμούς, έμπειροι "αγοραστές" τα ίδια λένε. α) μπορεί να αργήσουν πάρα πολύ β) μπορεί να "μπλέξεις" (με την έννοια να ξαναπληρώσεις ΦΠΑ και τέτοια).

    Ειδικά από Ebay και ali υπάρχουν λάθη ή αδήλωτα στο ioss και ενώ έχουν εισπραχθεί από τους πωλητές το ΦΠΑ δεν ασχολούνται να κάνουν σωστά τις ενέργειες και όταν φτάνουν εδώ εχουν θεμα. Και καλά υπάρχει διαδικασία να ζητήσεις τα χρήματα από εξτρα φόρο πίσω αλλά ποιος το κάνει για μικροπράγματα των κάτω από 3 ευρώ; (που τελικά καταλήγουν να σου στοιχίζουν 7-8€) Από την άλλη λέγεται για banggood είναι καλύτερα (δεν κανουν λαθη με το ioss) αλλά τι να το κάνεις πολύ ακριβότερα τα ίδια μικροπράγματα οπότε άδωρο.

    Δεν ξέρω. Ολο και περισσότερους ακούω να λένε "δεν ξανα-ασχολούμε" με ebay και γενικά εκτός ΕΕ.
    There is nothing like 127.0.0.1

  14. #29
    Εγγραφή
    21-12-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παιδιά μόνο skroutz αξίζει πλέον, το ebay το χει χάσει το παιχνίδι εδώ

  15. #30
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Η κουβέντα έχει πάει εκτός θέματος ... το κυβερνητικό μας σχήμα ( Κυβέρνηση ) έχει αναλάβει εδώ και δυο χρόνια την αναδιάρθρωση προσωπικού ΕΛΤΑ και Τελωνεία.
    Πλήθος άστοχων κυβερνητικών αποφάσεων κατάφεραν να καταστρέψουνε την ταχύτητα απόδοσης δεμάτων.

    Τα κλικ και κλακ , στις αγορές γίνονται με την ταχύτητα του φωτός.
    Ενδοκοινοτική μεταφορά δεμάτων 3 ~ 10 μέρες.
    Ταχύτητα διαχειρίσεις ΕΛΤΑ και Τελωνεία η χειρότερη ... Λόγο αποτυχημένων κυβερνητικών αποφάσεων.
    Η απάντηση θα δοθεί στις κάλπες.

    Οι ταχυδρόμοι και οι εκτελωνιστές δεν μας φταίνε σε τίποτα.
    Πολλές ταχυδρομικές υπηρεσίες έχουν πέσει σήμερα στα χέρια εργολάβων με κακοπληρωμένο προσωπικό.

    Το αρχικό θέμα περί eBay, έχει κάποια αξία για μικρο επιχειρήσεις, που είναι παραγωγοί προϊόντων και όχι μεταπωλητές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kiriakos_ITTSB_EU : 17-01-22 στις 13:55.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας