Γεια Χαρα σε Ολους και Καλη Χρονια να εχουμε (ελπιζω και με 5g!!!)

Ψαχνομαι τον τελευταιο καιρο να αγορασω ενα 4g Router για μεγαλητερη ταχυτητα συνδεσης στο Ιντερνετ .
Βρισκομαι επαρχια και η Vodafone μου δινει στην καλυτερη 12αρα στο σταθερο . (Το ιδιο και ο ΟΤΕ βρισκομαι μακρυα απο το DSLAM και δεν παιζει VDSL)

Στα 2Km βρισκεται κεραια της Vodafone . την οποια βλεπω χωρις εμποδια απο την ταρατσα .

Το κινητο δεν πιανει ποτε πανω απο 2 γραμμες μεσα στο σπιτι και συνδεεται με 3-6Mbps (υπογειο)
Λιγο καλυτερα ειναι τα πραγματα στην ταρατσα μεχρι 10Mbps (ταρατσα 1ο οροφου)
Γενικα σε ολη την περιοχη χαμηλες ταχυτητες

Εκανα την διαδρομη απο το σπιτι μου μεχρι την κεραια και δεν ειδα πουθενα πανω απο 8Mbps . Μεχρι που εφτσα ακριβως απο κατω μου εβγαλε 40/40 down/up

Ειμαι 80% σιγουρος οτι στην ταρατσα δεν θα δω μεγαλες διαφορες με Chateau LTE12 και θα χρειαστω εξτρα κεραια . Εδω ζηταω την βοηθεια σας και την εμπειρια σας .

Α. Ποια κεραια μου προτεινεται γιαυτην την δουλεια ?
Β. Ακομα και με την αγορα κεραιας ποσο σιγουροι ειμαστε οτι θα παιξει με ικανοποιητικες ταχυτητες των 40/40 down/up ?
Γ. Καπου επεσε το ματι μου στην MikroTik LHGG LTE6 αυτην την εχει δουλεψει κανεις αλλος? απο οτι καταλαβαινω αυτη ειναι για ποιο μακρινες αποστασεις αλλα δεν εχω εμπειρια .

Για να προλαβω καποιες τυχων ερωτησεις .
Η κεραια της Vodafone ειναι ενα μικρο πυλονακι 5 m σε υψωμα που η Vodafone το αναφερει ως "Αναμεταδοτη"
Αυτος συνδεεται ειτε με 2ον ανεμεταδοτη στα 7Km με μικροκυματικα και αυτος με την σειρα του στην ραχοκοκαλια του δικτυου ψηλα στο βουνο παλι με μικροκυματικα (ποιο πιθανο)
Και το λιγοτερο πιθανο ειναι να συνδεεται απευθειας στην ραχοκοκαλια στο βουνο με μικροκυματικα.
Μπηκα στο Cellmapper και γενικα εκανα μερες ψαχτικη το τι μπορει να συμβαινει .
Οπως και μετρησεις με διαφορα προγραμματα στην διαδρομη για την κεραια . (Network Cell Info , CellTower , OpenCignal κλπ)