Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Περιοχή
    Στον κοσμο μου
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Netgear 3800 B
    Χαιρετω τους συμφορουμιτες

    θα ηθελα τη βοηθεια σας σ'ενα προβλημα που μου παρουσιαστηκε προσφατα

    Προκειται για συνδεση COSMOTE Business Double Play Fiberspeed 100 με Router Oxygen multiGateway / Model HDI34201.N3A2UV / Version OTE01_5.4.0 / Build fw2021100512 / DSL Firmware v135k35B 08-29-18c AVM

    Στις 3 Ιανουαριου (για να ξεκινησει καλα η χρονια) ειχαμε συνεχεις κι επαναλαμβανομενες διακοπες ρευματος στο χωρο (επαγγελματικος χωρος με το ιντερνετ να ειναι must !!)
    Απο τοτε και καθε μερα το ρουτερ αποσυνδεεται κι επανασυνδεεται μετα απο λιγο (ουσιαστικα κανει restart) τουλαχιστον 1 φορα την ημερα
    Οι διακοπες ρευματος ηταν μεταξυ 12 και 3 το μεσημερι
    Στις 4/1 η 'διακοπη' του ρουτερ ηταν περιπου στις 6.30 το απογευμα, στις 5/1 στις 5 το απογευμα..
    Εκτοτε παρατηρησα οτι η αποσυνδεση γινοταν περιπου καθε 20-22 ωρες αλλα χθες (10/1) εγιναν και στις 11.30 το πρωι και στις 6 το απογευμα, και σημερα (11/1) μεχρι στιγμης στις 11 το πρωι

    Εψαξα με τις λιγοστες γνωσεις μου το setup του router αλλα δεν βρηκα καποια σχετικη ρυθμιση για επαναλαμβανομενο restart
    Αναφερω πιο πανω τις διακοπες ρευματος, αλλα το ρουτερ τροφοδοτειται απο UPS, οποτε μαλλον ειναι συμπτωση οτι το προβλημα παρουσιαστηκε απο τοτε.

    Ξερετε αν υπαρχει στο setup κατι σχετικο με restart ή τι αλλο μπορει να φταιει ??

    Ευχαριστω εκ των προτερω
    Μην διαφωνείς ποτέ δημόσια με έναν ηλίθιο. Ο κόσμος μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Περιοχή
    Στον κοσμο μου
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Netgear 3800 B
    Χμμμ Καμια ιδεα ????
    Μην διαφωνείς ποτέ δημόσια με έναν ηλίθιο. Ο κόσμος μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν έχει κάτι για αυτόματο restart.

    Οταν λες πάνω σε Ups το έχεις τσεκάρει οτι είναι οκ;
    Δοκίμασε να δεις αν δουλεύει σωστά βγάζοντας την πριζα

    Αν έχεις και κάποιο άλλο τροφοδοτικό με 2Α τουλάχιστον το δοκιμάζεις και αυτό

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2006
    Περιοχή
    Στον κοσμο μου
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    Netgear 3800 B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει κάτι για αυτόματο restart.

    Οταν λες πάνω σε Ups το έχεις τσεκάρει οτι είναι οκ;
    Δοκίμασε να δεις αν δουλεύει σωστά βγάζοντας την πριζα
    Εχω και 2 εξωτερικους σκληρους πανω σ'αυτο το ups οποτε ειμαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις και κάποιο άλλο τροφοδοτικό με 2Α τουλάχιστον το δοκιμάζεις και αυτό
    Δεν εχω αλλο τετοιο τροφοδοτικο, αλλα σε τι μπορει ναχει σχεση με το restart ?? αν ειχε προβλημα και δεν εδινε σωστο ρευμα θα ειχε πιο random προβληματα.
    Σκεφτηκα μηπως οι αποσυνδεσεις δεν οφειλονται στο ρουτερ αλλα στο ΚΑΦΑΟ που στελνει το σημα σε μενα.. Μπορει να ισχυει κατι τετοιο ?? Δυστυχως με τους γειτονες δε μπορω να διασταυρωσω πληροφοριες
    Μην διαφωνείς ποτέ δημόσια με έναν ηλίθιο. Ο κόσμος μπορεί να μην καταλάβει τη διαφορά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας