Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~9412/~700
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    USR9108
    Question
    Καλησπέρα, ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με αίτημα σύνδεσής μου με vdsl, που είναι μεν φαινομενικά απλή, έχω όμως λάβει όμως 2 διαφορετικές απαντήσεις!
    Στις καμπίνες διαθέτουν ξεχωριστά port για σύνδεση vdsl 50, απ' ότι για vdsl 100 ή δεν έχει σημασία και τα ίδια port χρησιμοποιούνται για όλες τις ταχύτητες vdsl;
    Πιο συγκεκριμένα, έχω κάνει αίτημα για νέα γραμμή vdsl 100 στη vodafone (καμπίνα ΟΤΕ), όπου σε δεύτερο χρόνο με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Για να μη μείνω χωρίς καθόλου σύνδεση για άγνωστο χρονικό διάστημα συζήτησα το ενδεχόμενο να υποβάλω αίτημα είτε για adsl είτε για vdsl 50, αφού ο πωλητής που μίλησα μου είπε ότι έχει διαφορά η 50 με την 100 και άρα θα μπορούσε να υπάρχει διαθεσιμότητα για 50άρα γραμμή. Τελικά με ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για καμία γραμμή και έτσι άφησα ενεργή την αίτηση για vdsl100, όπου περιμένω ήδη πάνω από ένα μήνα. Σήμερα με πήρε τηλέφωνο μια άλλη υπάλληλος από το τμήμα διεκπεραιώσεων (είχα κάνει και δεύτερη εικονική αίτηση για 50άρα χωρίς να καταθέσω δικαιολογητικά) και μου είπε ότι για να την αφήνει το σύστημα να υποβάλει αίτημα για 50άρα γραμμή θα υπάρχει διαθεσιμότητα και ότι είναι διαφορετικά πράγμα από την 100άρα. Αφού ζήτησα να μιλήσω με τον προηγούμενο υπάλληλο, αυτός αυτή τη φορά μου είπε ότι δεν υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα της γραμμής και ότι όλες οι vdsl χρησιμοποιούν την ίδια γραμμή και αν ακυρώσω την αίτηση για 100άρα για να κάνω αίτημα για 50άρα απλά θα χάσω την σειρά προτεραιότητας.
    Εάν λοιπόν οι γραμμές που διαθέτουν είναι ίδιες για όλες τις ταχύτητες vdsl τότε λογικά θα πρέπει να μην κάνω κάτι και να συνεχίσω να περιμένω.
    Εάν οι γραμμές που διαθέτουν για 50άρες συνδέσεις είναι διαφορετικές από αυτές για τις μεγαλύτερες ταχύτητες, τότε μάλλον θα ήταν καλύτερα να ακυρώσω το προηγούμενο αίτημα και να κάνω νέο για 50άρα γραμμή, όπου ελπίζω ότι θα συνδεθώ πιο γρήγορα (πιστεύω λόγω της μεγαλύτερης ζήτησης της συγκεκριμένης ταχύτητας θα προσθέσουν πιο εύκολα νέες πλακέτες)
    p.s. Σκέφτομουν και το ενδεχόμενο να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ μια και η καμπίνα είναι δική του, αλλά μου είπαν ότι δεν κρατάνε πλέον γραμμές για να τις δίνουν μόνο στους δικούς τους πελάτες.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Ίδια ports, ίδιο προφίλ (17b).

  3. #3
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~9412/~700
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    USR9108
    Οπότε δεν θα έχει νόημα νέα αίτηση για 50άρα. Ευχαριστώ!

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας