Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2007
    Περιοχή
    Ερυθρές Αττικής
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    Linksys WAG54G2
    SNR / Attn
    13(dB) / (dB)
    Καλημέρα.
    Το Build μου είναι λίγο παλιό αλλά ακόμα μου εξυπηρετεί όλες τις απαιτήσεις μου (AMD Ryzen 7 1700X,mobo Asrock ASRock B450 Pro4,Samsung M2,Ram 16gb,Gpu radeon r9 270x).
    Το μόνο θέμα που έχω είναι οτι απο την αρχή (εδώ και 3-4 χρόνια) αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
    Όταν σβήσω και προσπαθήσω μετά απο 10 λεπτά να ξανανοίξω δεν...
    Πρέπει να βγάλω τη φύσα του τροφοδοτικού και μετα ανάβει.
    Τις τελευταίες ημέρες λόγω διακοπών ρεύματος στην περιοχή μου διαπίστωσα οτι το το μηχάνημα δεν επαιρνε με τιποτα.
    Στην αρχή νόμισα οτι ηταν τροφοδοτικο αλλά μετα απο βραχυκύκλωμα πρασινου-μαυρου στην φύσα της μητρικής,έπαιρνε.
    Γενικά δεν είχα πάει ποτέ σε Asrock και εκτιμώ οτι απο εκεί υπάρχει το πρόβλημα.
    Θα ήθελα απόψεις αν εχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο καθώς και προτάσεις για αλλαγή μητρικής.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

  2. #2
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jester7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
    Πριν τρελαθείς .... αντικατάσταση της μπαταρίας στην μητρική.
    Και δοκίμασε ξανά .

  3. #3
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    λοιπόν είχα πάρα πολύ όμοιο πρόβλημα με δικό μου παλιό υπολογιστή desktop (περίπου 10ετίας) - i7 3770 με gigabyte μητρική

    κάποιες φορές δεν έκανε boot - άναβε το λαμπάκι και ανεμιστήρες κλπ - και μετά δεν εμφανιζόταν τπτ στην οθόνη
    έβγαζα το καλώδιο του τροφοδοτικού για λίγο και μετά έπαιζε
    καμιά φορά μουλάρωνε και δεν δούλευε ούτε κι αυτό, οπότε απλά τον άφηνα ήσυχο μέχρι την άλλη μέρα και δούλευε μετά οκ

    το περασμένο Φθινόπωρο κάποια στιγμή τον άναψα για λίγο να δω κάτι, τον έσβησα κι έφυγα για 1-2 ώρες για μια δουλειά και από τότε δεν άναψε ποτέ ξανά

    έφτανε σε σημείο να κάνει boot αλλά μόλις πήγαινε να φορτώσει λειτουργικό σύστημα έκανε reboot

    δοκίμασα bios reset
    άλλαξα μπαταρία στη μητρική
    δοκίμασα τις 2 μνήμες που είχα μία μία
    δοκίμασα boot από usb stick
    (edit) δοκίμασα και να αποσυνδέσω όλα τα καλώδια του κουτιού από τη μητρική να κάνω boot απλά ενώνοντας τα power pins

    τίποτα δεν δούλεψε

    τελικά το πήρα απόφαση ότι ήρθε ώρα για αναβάθμιση και πήρα νέο σετ cpu-motherboard-ram (και είμαι και win11 compatible πλέον!)
    έβαλα το παλιό τροφοδοτικό και τους παλιούς δίσκους και το dvd-rw, και έχω πάλι υπολογιστή

    θα με ενδιαφέρει πολύ αν βρεις κάποια άκρη μπας και εξυπηρετήσει και σε εμένα να επαναφέρω και τον παλιό υπολογιστή σε χρήση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος atrias : 16-01-22 στις 22:44.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    26.7(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jester7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.
    Το Build μου είναι λίγο παλιό αλλά ακόμα μου εξυπηρετεί όλες τις απαιτήσεις μου (AMD Ryzen 7 1700X,mobo Asrock ASRock B450 Pro4,Samsung M2,Ram 16gb,Gpu radeon r9 270x).
    Το μόνο θέμα που έχω είναι οτι απο την αρχή (εδώ και 3-4 χρόνια) αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
    Όταν σβήσω και προσπαθήσω μετά απο 10 λεπτά να ξανανοίξω δεν...
    Πρέπει να βγάλω τη φύσα του τροφοδοτικού και μετα ανάβει.
    Τις τελευταίες ημέρες λόγω διακοπών ρεύματος στην περιοχή μου διαπίστωσα οτι το το μηχάνημα δεν επαιρνε με τιποτα.
    Στην αρχή νόμισα οτι ηταν τροφοδοτικο αλλά μετα απο βραχυκύκλωμα πρασινου-μαυρου στην φύσα της μητρικής,έπαιρνε.
    Γενικά δεν είχα πάει ποτέ σε Asrock και εκτιμώ οτι απο εκεί υπάρχει το πρόβλημα.
    Θα ήθελα απόψεις αν εχει συμβεί σε κάποιον κάτι αντίστοιχο καθώς και προτάσεις για αλλαγή μητρικής.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...
    Συχνό φαινόμενο το βραχυκυκλωμενο power button του κουτιού. Κάνε αλλαγή το καλώδιο του reset με power button στο header της μητρικής (δηλαδή θα ανοίγεις το pc από το reset) και παρακολούθα το.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συχνό φαινόμενο το βραχυκυκλωμένο power button του κουτιού. Κάνε αλλαγή το καλώδιο του reset με power button στο header της μητρικής (δηλαδή θα ανοίγεις το pc από το reset) και παρακολούθα το.
    Αυτά τα κουλά να μην τα γράφετε, βραχυκυκλωμένο η οχι, τα μικρά παιδιά δεν μπορούν να κάνουν διάγνωση.
    Δευτέρα πρωί να το πάει στο μάστορα της γειτονιάς.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-10-2007
    Περιοχή
    Ερυθρές Αττικής
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΙΛΙΑ
    Router
    Linksys WAG54G2
    SNR / Attn
    13(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπόν είχα πάρα πολύ όμοιο πρόβλημα με δικό μου παλιό υπολογιστή desktop (περίπου 10ετίας) - i7 3770 με gigabyte μητρική

    κάποιες φορές δεν έκανε boot - άναβε το λαμπάκι και ανεμιστήρες κλπ - και μετά δεν εμφανιζόταν τπτ στην οθόνη
    έβγαζα το καλώδιο του τροφοδοτικού για λίγο και μετά έπαιζε
    καμιά φορά μουλάρωνε και δεν δούλευε ούτε κι αυτό, οπότε απλά τον άφηνα ήσυχο μέχρι την άλλη μέρα και δούλευε μετά οκ

    το περασμένο Φθινόπωρο κάποια στιγμή τον άναψα για λίγο να δω κάτι, τον έσβησα κι έφυγα για 1-2 ώρες για μια δουλειά και από τότε δεν άναψε ποτέ ξανά

    έφτανε σε σημείο να κάνει boot αλλά μόλις πήγαινε να φορτώσει λειτουργικό σύστημα έκανε reboot

    δοκίμασα bios reset
    άλλαξα μπαταρία στη μητρική
    δοκίμασα τις 2 μνήμες που είχα μία μία
    δοκίμασα boot από usb stick
    (edit) δοκίμασα και να αποσυνδέσω όλα τα καλώδια του κουτιού από τη μητρική να κάνω boot απλά ενώνοντας τα power pins

    τίποτα δεν δούλεψε

    τελικά το πήρα απόφαση ότι ήρθε ώρα για αναβάθμιση και πήρα νέο σετ cpu-motherboard-ram (και είμαι και win11 compatible πλέον!)
    έβαλα το παλιό τροφοδοτικό και τους παλιούς δίσκους και το dvd-rw, και έχω πάλι υπολογιστή

    θα με ενδιαφέρει πολύ αν βρεις κάποια άκρη μπας και εξυπηρετήσει και σε εμένα να επαναφέρω και τον παλιό υπολογιστή σε χρήση
    Μετά απο CMOS clear και Bios update,φαίνεται να δουλεύει σωστά.
    Σταμάτησαν πλέον οι καθυστερήσεις στην φόρτωση των windows.5 μερες τώρα μόνο μια φορά χρειάστηκε να βγάλω τροφοδοσία για να επαννεκινήσω...

  7. #7
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Μηνύματα
    1.559
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    OTEnet
    Router
    USR9108
    SNR / Attn
    30(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jester7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απο CMOS clear και Bios update,φαίνεται να δουλεύει σωστά.
    Σταμάτησαν πλέον οι καθυστερήσεις στην φόρτωση των windows.5 μερες τώρα μόνο μια φορά χρειάστηκε να βγάλω τροφοδοσία για να επαννεκινήσω...
    σε εμένα το bios reset δεν είχε αποτέλεσμα και νεώτερη έκδοση bios δεν υπήρχε για να βάλω

    σε ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας