Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    10-07-2003
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Σήμερα μου κτύπησαν το κουδούνι από την Wind.
    Με ενημέρωσαν ότι υπάρχει το κουπόνι επιδότησης από το sfbb.gr για το FTTH και μου έκαναν προσφορά δωρεάν εγκατάστασης και 200 Mbps γραμμή με 29 Ευρώ τον μήνα.
    Βασικά δεν ήταν wind αλλά συνεργάτες της Wind: https://optiki-ina.gr/

    Στο sfbb.gr βρήκα το κουπόνι μου και το εκτύπωσα. Πρέπει να εγγραφείς (είχα εγγραφεί καιρό τώρα με τους κωδικούς taxis) και να συνδεθείς για να το βρεις γιατί ακόμα δεν έχει ενημερωθεί προφανώς η αναζήτηση διαθεσιμότητας.
    Στις προσφορές παρόχων δεν υπάρχει ακόμα κάποια προσφορά στην δική μου διεύθυνση.

    Ο πωλητής με ενημέρωσε για τα εξής:

    1. Έστω και ένας στην πολυκατοικία (εγώ δηλ) να κάνει αίτηση έρχονται και κάνουν την εγκατάσταση για όλη την πολυκατοικία
    2. Την ημέρα της εγκατάστασης θα γίνει και στο δικό μου διαμέρισμα. Από τότε και μετά όποιος βάλει FTTH στην πολυκατοικία θα έχει το προνόμιο να γίνεται πολύ πιο γρήγορα. Σε 2 μήνες περίπου θα γίνει η εγκατάσταση σε μένα
    3. Η ίδια η εταιρία θα μιλήσει με την διαχειρίστρια της πολυκατοικίας για να κανονίσει τις λεπτομέρειες της εγκατάστασης.
    4. Δεν είμαι βέβαιος για το penalty που θα πληρώσω στην Nova παρόλο που ο πωλητής επέμενε ότι λόγω κοινού ομίλου εταιριών (η wind και η nova έχουν εξαγοραστεί από τον ίδιο όμιλο) δεν θα πληρώσω κάτι. Αλλά και να πληρώσω, το FTTH - όπως κάποιοι παλιοί διαχειριστές γνωρίζουν - είναι όνειρο ζωής.
    5. Δεν θα μείνω χωρίς internet έως την εγκατάσταση. Θα παραμείνω στην Nova έως τότε.
    6. Είχε ήδη τον κωδικό του κουπονιού μου από το sfbb.gr πράγμα που σημαίνει ότι ήξερε που έρχεται.
    7. Η τιμή είναι τιμή προσφορά στα 29 Ευρώ τον μήνα για 2 χρόνια (συμπεριλαμβάνεται η επιδότηση των 13 Ευρώ του sfbb.gr).

    Έκανα την αίτηση και περιμένω την εγκατάσταση.

    Υ.Γ. Επειδή σε άλλο νήμα διάβασα επιφυλάξεις... στον τομέα των τηλεπικοινωνιών και ειδικά με συνεργάτες των μεγάλων εταιριών πάντα θα υπάρχουν επιφυλάξεις. Όμως δεν γίνεται να εξαργυρωθεί κουπόνι sffb χωρίς εγκατάσταση οπτικής ίνας στο σπίτι. Οπότε δεν ανησυχώ ιδιαίτερα. Το πολύ πολύ να μείνω στην Nova περισσότερο από όσο υπολόγιζα.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χμμμ.. ξαναβάζει τώρα η Cosmote καμπίνες FTTH στην περιοχή σας ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, υπήρχαν περιοχές του Α/Κ που δεν είχαν FTTC καμπίνες. Το συγκεκριμένο ήταν από τα πρώτα της χώρας και το πρώτο της Αττικής, που αναβαθμίστηκαν οι παλιές καμπίνες του ΟΤΕ σε FTTC, αλλά καθυστέρησε η αναβάθμιση σε Vectoring.

    Το ίδιο κάνει και στα παραδίπλα κέντρα που ήδη έχουν FTTC και πέρνα τώρα FTTH.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-05-2005
    Περιοχή
    Ath.
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ζωγράφου είναι του ΟΤΕ .εάν έκανες αίτηση στη wind θα γίνει η εγκατάσταση στη πολυκατοικία κ θα έρθει άλλος για να τραβήξει οπτική ίνα στο σπίτι σου κ να ενεργοποιήσει το ρούτερ

  5. #5
    Εγγραφή
    10-07-2003
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ.. ξαναβάζει τώρα η Cosmote καμπίνες FTTH στην περιοχή σας ?
    Οι ίνες στον δρόμο μου ήρθαν πριν περίπου 11 μήνες. Έχω καμπίνα κάτω από το μπαλκόνι μου αλλά παίρνω vdsl από την παλιά καμπίνα που είναι 150 μέτρα μακριά.

    - - - Updated - - -

    Νομίζω όλη την εγκατάσταση την κάνει η 1η αίτηση σε μία πολυκατοικία. Την ίνα στον δρόμο μου την πέρασε ο ΟΤΕ αλλά δεν γνωρίζω ποιος κάνει την εγκατάσταση στην πολυκατοικία. Νομίζω η εγκατάσταση όλη γίνεται από το ίδιο συνεργείο 1 φορά για όλα τα διαμερίσματα με αναμονές. Ελπίζω να το ζήσω σε 2 μήνες και να σας ενημερώσω.

    Υ.Γ. Η εγκατάσταση ανάλογα με το κτίριο γίνεται είτε εσωτερικά στην πολυκατοικία είτε εξωτερικά.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η εγκατάσταση σε όλη την οικοδομή μέχρι τον όροφο, γίνεται πάντα από τον πάροχο που έχει αναλάβει την περιοχή.
    Αυτή θα ξεκινήσει με το πρώτο αίτημα σύνδεσης, ανεξάρτητα σε ποιον πάροχο γίνει.

    Από τον όροφο μέχρι μέσα στο διαμέρισμα, γίνεται από τον πάροχο στον οποίο θα γίνει αίτημα σύνδεσης ο ένοικος του διαμερίσματος.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.250
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akrato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο sfbb.gr βρήκα το κουπόνι μου και το εκτύπωσα. Πρέπει να εγγραφείς (είχα εγγραφεί καιρό τώρα με τους κωδικούς taxis) και να συνδεθείς για να το βρεις γιατί ακόμα δεν έχει ενημερωθεί προφανώς η αναζήτηση διαθεσιμότητας.
    Στις προσφορές παρόχων δεν υπάρχει ακόμα κάποια προσφορά στην δική μου διεύθυνση.
    Μια ερώτηση σχετικά με αυτά που γράφεις, αν έχεις την καλοσύνη..
    Εγώ συνδέομαι με το taxisnet, αλλά για να εγγραφώ μου λέει ότι πρέπει να πάω να καταχωρίσω τη διεύθυνσή μου.. Με στέλνει λοιπόν στον έλεγχο διαθεσιμότητας (https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx) όπου εκεί - φυσικά - μου λεει ότι δεν υπάρχουν υποδομές ικανές να προσφέρουν SFBB υπηρεσίες στην οδό που δήλωσα, οπότε και δεν μπορώ βεβαίως να εγγραφώ..
    Σου κάνω την ερώτηση γιατί με βάση αυτά που έκανα bold παραπάνω κατάλαβα ότι μπορώ να γραφτώ όπως και να' χει, άσχετα από τη διαθεσιμότητα, κάτι που όπως διαπίστωσα δεν ισχύει..
    Οποιαδήποτε διευκρίνηση από πλευράς σου καλοδεχούμενη...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2022/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2023/Q3 update: Ολίσθηση πλάνου για 2024/Q1...
    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...

  8. #8
    Εγγραφή
    07-04-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.564
    Downloads
    68
    Uploads
    10
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΝΟΚΙΑ
    Πριν λιγες μερες εγινε η αρχικη εγκατασταση ινας στην πολυκατοικια μου , στον ΧΟΛΑΡΓΟ. Αιτηση εκανε αλλο διαμερισμα και ηρθαν απο Cosmote, που εχει αναλαβει φαινεται την περιοχη μας.
    Εγω εχω wind vdsl 100. Σε τεστ που εχω κανει ειμαι στα 60 Mbps download.
    Με ινα θα πιανω καθαρα 100; Απαιτησεις οικογενειας , 4 ατομα σε laptop-κινητα-PS4.
    Αξιζει η μεταβαση;
    Δικαιουμαι κουπονι, μετα τα 2 χρονια επιδοτησης ποιά ειναι η τιμη;
    Αυτο με απασχολει , μην με πιασουν κοροιδο και πληρωνω τιποα 50ρικα το μηνα.....

    Ευχαριστω.
    DELL, CPU i3 1005G1 1,2GHz, RAM 8 GB, SSD 500

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το κουπόνι δίνεται άπαξ για κάθε ΑΦΜ.
    Σε FTTH δεν υπάρχει συγχρονισμός και απώλειες αυτού. Όσο είναι το πακέτο, τόσο θα πιάνεις. Η πραγματική ταχύτητα στο διαδίκτυο εξαρτάται από το δίκτυο του παρόχου με τον οποίο έχεις σύμβαση.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-10-2005
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΙΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από civil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λιγες μερες εγινε η αρχικη εγκατασταση ινας στην πολυκατοικια μου , στον ΧΟΛΑΡΓΟ. Αιτηση εκανε αλλο διαμερισμα και ηρθαν απο Cosmote, που εχει αναλαβει φαινεται την περιοχη μας.
    Εγω εχω wind vdsl 100. Σε τεστ που εχω κανει ειμαι στα 60 Mbps download.
    Με ινα θα πιανω καθαρα 100; Απαιτησεις οικογενειας , 4 ατομα σε laptop-κινητα-PS4.
    Αξιζει η μεταβαση;
    Δικαιουμαι κουπονι, μετα τα 2 χρονια επιδοτησης ποιά ειναι η τιμη;
    Αυτο με απασχολει , μην με πιασουν κοροιδο και πληρωνω τιποα 50ρικα το μηνα.....

    Ευχαριστω.

    Ρώτησα τον συνεργάτη της Wind πόσο πάει μετά, είπε κάτι που μου φάνηκε λίγο 2 ευρώ παραπάνω για το ένα, 3 ευρώ παραπάνω για το άλλο, σύνολο γύρω στα 5 ευρώ παραπάνω απ'ότι θυμάμαι. Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έχει δέσμευση οπότε δε χάνεις κάτι.

    Νομίζω ότι το πρόγραμμα της χρηματοδότησης λήγει σύντομα, οπότε αν σε ενδιαφέρει μην το αφήσεις.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-02-2022
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μένω κι εγώ στα Ιλίσια και ήρθαν από (συνεργάτη μάλλον) Wind για να μου πουν ότι δικαιούμαι να αλλάξω από 24αρα Nova που έχω τώρα(άθλια) σε wind 100αρα με τα ίδια χρήματα. Δέχτηκα μιας και γνωρίζω και για το πάντρεμα των δύο εταιρειών. Η nova με κάλεσε για να ζητήσει εξηγήσεις και είπα ως επιχείρημα ότι πήρα την επιδότηση, δεν χρωστάω λογαριασμούς και ζήτησα, όπως μου είπαν από την wind, να διαγραφούν τα προσωπικά μου δεδομένα. Από την nova μου είπαν ότι είναι απατεώνες αυτοί που μου είπαν να κάνω την αλλαγή και σε κάθε περίπτωση θα πληρώσω το πέναλτι αν φύγω. Τι ισχύει;δεν διατίθεμαι να πληρώσω το πέναλτι, προτιμώ να μην προχωρήσω με την wind κι ας συνεχίσω να έχω το κακό Δίκτυο που έχω τώρα. Δεν έχω όρεξη να με παίρνουν μελλοντικά εισπρακτικές και να με προσβάλλουν

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι εταιρείες δεν έχουν συγχωνευθεί και το πέναλτι είναι νομίμως απαιτητό. Ζήτα από την Wind να σε βεβαιώσουν εγγράφως ότι δεν θα το ζητήσει η Nova διαφορετικά να το καλύψουν αυτοί.
    Μετά φτιάξε καφέ και περίμενε την απάντησή τους, αν δοθεί ποτέ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας