Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα επιτέλους μετά απο έναν κικαιώνα έλυσα το πρόβλημα μου αφού άλλαξα φίλτρα που δεν είχαν πρόβλημα αλλά και ρούτερ. Τους κάλεσα να έρθουν να εξετάσουν την γραμμή μου να δω αν όντως το πρόβλημα είναι από τη δική μου τη μεριά στην καλωδίωση. Αφού έκανε τον έλεγχο με τα κατάλληλα εργαλεία αποδείχτηκε περίτρανα όπως μου είχε πει και ο ηλεκτρολόγος, αλλά και όπως υποψιαζόμουν ότι το πρόβλημα ήταν δικό τους από την αρχή της γραμμής.
    Το αφήνω εδώ για να το δουν και άλλοι που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα.
    Βοήθησε βέβαια και το γρηγορόσιμο που έδωσα παρόλο που δεν ήμουν υποχρεωμένος απο τη δική μου τη μεριά αλλά το έκανα μόνο και μόνο για να δώσω το κατί της για τον κόπο του παιδιού που ήρθε να με εξυπηρετήσει.
    Τάδε έφη.

    - - - Updated - - -

    Και επειδή μιλάω με αποδείξεις ορίστε το χαρτί της τεχνικής ανάλυσης απο τον τεχνικό.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Wind.jpg 
Εμφανίσεις:  68 
Μέγεθος:  398,3 KB 
ID: 234052
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό τώρα δείχνει πως μάλλον υπάρχει θέμα με το σπλιτερ στην άλλη μεριά, Αλλά καμία σχέση με αυτό που θέλεις να περάσεις πως πάντα φταίει ο Πάροχος.
    Ειδικά με το vdsl τα πράγματά συνήθως δείχνουν τοπική καλωδίωση, όπως και να έχει στο φορουμ έχει οδηγό το πως μπορείς να κάνεις εσυ έλεγχο (που έχεις και υποχρέωση) ώστε να δεις που είναι το πρόβλημα.
    Μην λες στον κόσμο κάντε αίτηση στον παρόχο καθώς αν έρθει και το πρόβλημα είναι στην καλωδίωση του χρήστη θα το χρεωθεί.
    Εκτός φυσικά αν καλύπτεις το κόστος

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και ο έλεγχος της γραμμής έγινε με ένα xdsl TDR teset κάτι σαν και αυτό


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός φυσικά αν καλύπτεις το κόστος
    10 € είναι το κόστος δεν είναι και πολλά αξίζει να ταλαιπωριέται κανείς για 10 ευρώ;
    Αν φταίει ο πελάτης που τις περισσότερες φορές φταίει ο πάροχος. Ο ηλεκτρολόγος έτσι μου είπε ο οποίος έχει έρθει αντιμέτωπος με πολλές τέτοιες παρόμοιες καταστάσεις.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Με τι αλλο θα μπορούσε δλδ? Φύσσα και χειροτηλεφωνο?

    Καθε προβλημα απαιτει συγκεκριμένη λυση. Οι γενικοτητες δεν βοηθούν.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό τώρα δείχνει πως μάλλον υπάρχει θέμα με το σπλιτερ στην άλλη μεριά, Αλλά καμία σχέση με αυτό που θέλεις να περάσεις πως πάντα φταίει ο Πάροχος.
    Αυτό μου το είπε ο ηλεκτρολόγος μου που είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης ο οποίος αντιμετώπισε τέτοιες καταστάσεις πολλές φορές τώρα αυτά που λένε οι πάροχοι για να φοβήσουν τον κόσμο τα ακούω βερεσέ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά με το vdsl τα πράγματά συνήθως δείχνουν τοπική καλωδίωση, όπως και να έχει στο φορουμ έχει οδηγό το πως μπορείς να κάνεις εσυ έλεγχο (που έχεις και υποχρέωση) ώστε να δεις που είναι το πρόβλημα.
    Αν μπορείς πόσταρε το λινκ να δω τη μέθοδο γιατί δεν το έχω πάρει πρέφα είναι sticky, δώσε το λινκ να το δω.
    Και όχι διαφωνώ δεν είναι δικιά μας δουλειά δεν ξέρουμε απο δίκτυα.
    Εσύ εγγυάσαι ότι θα το κάνουν σωστά και ότι δεν θα γίνει κάποιο λάθος ακολουθώντας τον οδηγό;

    - - - Updated - - -

    Απο την άλλη θέλει εξοπλισμό Xdsl TDR ο οποίος κοστίζει και μάλιστα πολύ ακριβά για μια τέτοια δουλειά της μιας φοράς.
    https://www.kspec.gr/product/241/neo...-with-tdr.html

    - - - Updated - - -

    Και το πρόβλημα ακόμη να φτιάξει μου είπαν θα γίνει έλεγχος της γραμμής απο την αρχή και θα πάρει 4-5 μέρες, για να δούμε.

    - - - Updated - - -

    Και ρωτάω ποιος φταίει ο πάροχος;
    Οι γραμμές του ΟΤΕ; Ποιος οεό;
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχεις χρησιμοποιησει ποτέ tdr? Εχεις γνωσεις καλωδιωσεων/τηλεπικοινωνιων? Ξερεiς απο εξασθενηση, crosstalk?
    Εχεις ιδεα απο εσωτερικες εγκαταστασεις σπιτιων? Κατι απο ολα αυτα?

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μου το είπε ο ηλεκτρολόγος μου που είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης ο οποίος αντιμετώπισε τέτοιες καταστάσεις πολλές φορές τώρα αυτά που λένε οι πάροχοι για να φοβήσουν τον κόσμο τα ακούω βερεσέ.



    Αν μπορείς πόσταρε το λινκ να δω τη μέθοδο γιατί δεν το έχω πάρει πρέφα είναι sticky, δώσε το λινκ να το δω.
    Και όχι διαφωνώ δεν είναι δικιά μας δουλειά δεν ξέρουμε απο δίκτυα.
    Εσύ εγγυάσαι ότι θα το κάνουν σωστά και ότι δεν θα γίνει κάποιο λάθος ακολουθώντας τον οδηγό;

    - - - Updated - - -

    Απο την άλλη θέλει εξοπλισμό Xdsl TDR ο οποίος κοστίζει και μάλιστα πολύ ακριβά για μια τέτοια δουλειά της μιας φοράς.
    https://www.kspec.gr/product/241/neo...-with-tdr.html

    - - - Updated - - -

    Και το πρόβλημα ακόμη να φτιάξει μου είπαν θα γίνει έλεγχος της γραμμής απο την αρχή και θα πάρει 4-5 μέρες, για να δούμε.

    - - - Updated - - -

    Και ρωτάω ποιος φταίει ο πάροχος;
    Οι γραμμές του ΟΤΕ; Ποιος οεό;

    Οχι δεν θα κάνω τον κόπο να σου ανοίξω τα μάτια, εχω βαρεθεί να το κάνω και να μην καταλαβαίνει η άλλη πλευρά

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις χρησιμοποιησει ποτέ tdr? Εχεις γνωσεις καλωδιωσεων/τηλεπικοινωνιων? Ξερεiς απο εξασθενηση, crosstalk?
    Εχεις ιδεα απο εσωτερικες εγκαταστασεις σπιτιων? Κατι απο ολα αυτα?
    Όχι αλλά έχω μάθει αρκετά πράγματα απο το βιβλίο comptia Network+
    Το TDR κοστίζει αρκετά αλλά δεν είναι και τόσο δύσκολο στη χρήση αρκεί να γνωρίζεις το πως λειτουργεί το OSI model.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Συνεχισε το διαβασμα τότε. Προς το παρον δεν εισαι ετοιμος για τις εξετασεις. Και συγκρατησου λιγο σε αυτα που προτείνεις, δεν ειναι αθλος να αποπροσανατολιζεις τον κοσμο.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.006
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επιτέλους έχω σταθερό internet αφού ήρθα 3 φορές ράβοντας και ξηλώνοντας στον χωνευτή.
    Τελικά λυπάμαι που θα το πω αλλά όλοι οι πάροχοι (πλην της HCN,inalan) έχουν για υπαλλήλους άπειρα πιτσιρίκια χωρίς την ειδικότητα του πληροφορικάριου που μαθαίνουν στου κασίδη το κεφάλι δηλαδή σε εμάς.
    Τελείως αντιεπαγγελματικό. Έτσι χάνουν πελάτες δεν κερδίζουν. Τους το είπα και μπροστά δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    - - - Updated - - -

    Και μάλιστα τις 2 φορές ήρθαν με τον ΟΤΕ χωρίς να με ειδοποιήσουν τυχαία τους πήρα χαμπάρι.
    Πάντως για να είμαι 100% σίγουρος θα το τσεκάρω για καμιά βδομάδα να δω πως θα πάει.
    Errors πάντως συνεχίζω να έχω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl info 1.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  25,3 KB 
ID: 234346
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dsl info 2.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  20,9 KB 
ID: 234347
    Και κάτι τελευταίο μου είπαν ότι πλέον στα επαγγελματικά πακέτα η wind δίνει fritzbox ποιο μοντέλο δεν ήξερε μάλλον το 7590 πρέπει να είναι.

    Ακούω γνώμες το τι πρέπει να κάνω απο εδώ και πέρα για να μην έχω errors. Εσάς θα σας λάβω σοβαρά υπόψιν γιατί γνωρίζετε καλύτερα απο ότι τα παιδάκια που ήρθαν να πειραματιστούν στον χωνευτή μου.
    Πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο;
    Αν ναι τι πρέπει να κοιτάξει;
    Μου είπαν ότι έχω κάπου βραχυκύκλωμα την πρώτη φορά απο τον ΟΤΕ ισχύει με βάση τα στατιστικά;

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  spectrum.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  54,1 KB 
ID: 234348
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  statistics.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  34,1 KB 
ID: 234349
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  11. #11
    Εγγραφή
    19-06-2020
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Γεια σας, στην πολυκατοικία μου, 5 οροφή (ενας σε κάθε οροφο ) ο κατανεμητης είναι στο ισόγειο. Εγώ μένω στο πρώτο όροφο. Έβγαλα την φωτογραφία του κατανεμητη . πως καταλαβαίνω το καλώδιο μου .αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον κατανεμητη. Τελευταία έχω πρόβλημα με την ταχύτητα . (από 17 mb έχει πέσει στα 13mb.) μέσα είναι όλα οκ . ..(το ρουτερ είναι συνδεδεμένο στο κεντρικό τηλέφωνο …έχω και μια άλλη πριζα στο υπνοδωμάτιο το οποίο απλά ειναι συνδεδεμένο το καλώδιο αλλά δεν το χρησιμοποιώ . Σας ευχαριστώ.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails CF64180C-F9BF-4DAE-9B8E-C5C1AE9C0645.jpeg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος El oasis : 05-02-22 στις 15:03.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας