Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 36
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδια καλημερα.
    Μετα απο αναβαθμιση σε vdsl100 εχω ενα θεματακι,τους πρωτους 2 μηνες ολα πηγαιναν καλα, τις τελευταιες 15 ημερες εχω μια πτωση στην ταχυτητα απο τις 4 το απογευμα εως τις 1 το βραδυ.Δηλαδη εκει που ειχα ping 6 και ταχυτητα 99 αυτο το διαστημα εχω ping να φτανει μεχρι και 36 και ταχυτητα download απο 4 μεχρι 25.Το περιεργο ειναι οτι στο speedtest της ookla ολα φαινονται κομπλε,στην εφαρμογη που σου δινει η βονταφον για μετρησεις δειχνει οτι εχει θεμα.
    Μου εχουν βαλει προβλημα τεχνικο και συνδιαστικο με wind (δικο της καφαο)οτε (καλωδιο απο κολωνα σε κουτι σπιτιου)και βοντα απο το κουτι κατω στην πριζα επανω.
    Εχει κανεις ιδεα τι παιζει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Takaros7 : 15-01-22 στις 11:50.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ποσταρε στατιστικα modem/router για αρχη. Για μπουκομα dslam μοιαζει παντως.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσταρε στατιστικα modem/router για αρχη. Για μπουκομα dslam μοιαζει παντως.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  νεο.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  44,8 KB 
ID: 234042

    τους εκανε εντυπωση τα λαθη αλλαξαμε ρουτερ αλλα παλι τα ιδια

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχει ενεργοποιηθει g.inp, και μαλλον για αυτο εμφανιζονται λιγα λαθη. Ομως δεν ειναι κατι σοβαρο. 40.000 crc σε 24 ωρες ειναι τριχες. Προφανως οι τεχνικοι δεν το εχουν παρει χαμπαρι και ασχολουνται με ασχετα.
    Μια χαρα ειναι και η γραμμη και το ρουτερ.
    Μπουκομενο dslam. Αναβαθμισαν κιαλλοι στη γειτονια. Καλως ηλθατε στο μαγικο κοσμο του shared internet.
    Πρεπει να μιλησουν με τον οτε

  5. #5
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Μια απο τα ιδια.
    100αρα γραμμη, απο 18:00 εως 02:00 πιανω στα speedtest μεχρι και 2mb. Ουτε βιντεο στο youtube δε μπορω να δω. Ηρθε τεχνικος, δεν βρηκε προβλημα στις μετρησεις και αφησε ανοιχτη την καρτελα μου. Τους ενημερωσα ξανα οτι δεν λυθηκε. Ειναι ξεκαθαρα θεμα δικτυου και οχι δικης μου καλωδιωσης. Συγχρονισμος σταθερος και οσο πρεπει αλλα η ταχυτητα παιζει. Δοκιμασμενο με H300s και fritz 7530
    :: Be Ware The Power Of Light ::

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takaros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια καλημερα.
    Μετα απο αναβαθμιση σε vdsl100 εχω ενα θεματακι,τους πρωτους 2 μηνες ολα πηγαιναν καλα, τις τελευταιες 15 ημερες εχω μια πτωση στην ταχυτητα απο τις 4 το απογευμα εως τις 1 το βραδυ.Δηλαδη εκει που ειχα ping 6 και ταχυτητα 99 αυτο το διαστημα εχω ping να φτανει μεχρι και 36 και ταχυτητα download απο 4 μεχρι 25.Το περιεργο ειναι οτι στο speedtest της ookla ολα φαινονται κομπλε,στην εφαρμογη που σου δινει η βονταφον για μετρησεις δειχνει οτι εχει θεμα.
    Μου εχουν βαλει προβλημα τεχνικο και συνδιαστικο με wind (δικο της καφαο)οτε (καλωδιο απο κολωνα σε κουτι σπιτιου)και βοντα απο το κουτι κατω στην πριζα επανω.
    Εχει κανεις ιδεα τι παιζει;
    φίλε μου 90% πιθανότητα να φταίει ο πάροχος πάρε τηλέφωνο και πες απο κάποιον να σου στείλουν τεχνικό να ελέγξει τη γραμμή σου.
    Αυτά τα πράγματα δεν λύνονται μέσα απο φόρουμς. Εγώ έτσι το έλυσα και το πρόβλημα ήταν δικό τους η καλωδίωση μου ήταν τζέτ. Αυτό μου πρότεινε και ο ηλεκτρολόγος ο οποίος είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης και έχει λύσει τέτοιου τύπου θέματα πολλάκις.

    Btw "ο Τεχνικός" που είρθε μόνο τεχνικός δεν ήταν στην ειδικότητα είχε τελειώσει άλλη ειδικότητα και όχι τεχνικός δικτύων ή τηλεπικοινωνίων ή κάποια αντίστοιχη ειδικότητα πληροφορικής. Αυτό για να δεις πόσο πολύ μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα μας.Αυτά προ γνώση και συμόρφωση.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει ενεργοποιηθει g.inp, και μαλλον για αυτο εμφανιζονται λιγα λαθη. Ομως δεν ειναι κατι σοβαρο. 40.000 crc σε 24 ωρες ειναι τριχες. Προφανως οι τεχνικοι δεν το εχουν παρει χαμπαρι και ασχολουνται με ασχετα.
    Μια χαρα ειναι και η γραμμη και το ρουτερ.
    Μπουκομενο dslam. Αναβαθμισαν κιαλλοι στη γειτονια. Καλως ηλθατε στο μαγικο κοσμο του shared internet.
    Πρεπει να μιλησουν με τον οτε
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από divinitygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απο τα ιδια.
    100αρα γραμμη, απο 18:00 εως 02:00 πιανω στα speedtest μεχρι και 2mb. Ουτε βιντεο στο youtube δε μπορω να δω. Ηρθε τεχνικος, δεν βρηκε προβλημα στις μετρησεις και αφησε ανοιχτη την καρτελα μου. Τους ενημερωσα ξανα οτι δεν λυθηκε. Ειναι ξεκαθαρα θεμα δικτυου και οχι δικης μου καλωδιωσης. Συγχρονισμος σταθερος και οσο πρεπει αλλα η ταχυτητα παιζει. Δοκιμασμενο με H300s και fritz 7530
    Ηρθε ο οτε Παρασκευη και ειπαν οτι δεν βρισκουμε κατι λαθος,περιμενω Δευτερα που θα ερθει wind.Ενω τους λεω παιδια μετρησεις σε ωρες που δε εχω προβλημα ειναι δωρο αδωρο ν κανουμε...θα δουμε μ ειπαν

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takaros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε ο οτε Παρασκευη και ειπαν οτι δεν βρισκουμε κατι λαθος,περιμενω Δευτερα που θα ερθει wind.Ενω τους λεω παιδια μετρησεις σε ωρες που δε εχω προβλημα ειναι δωρο αδωρο ν κανουμε...θα δουμε μ ειπαν
    Να του πιέσεις να έρθει τεχνικός απο τη vodafone που είναι ο πάροχος σου και ελέγξουν τη γραμμή σου. Αυτά απο εμένα.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να του πιέσεις να έρθει τεχνικός απο τη vodafone που είναι ο πάροχος σου και ελέγξουν τη γραμμή σου. Αυτά απο εμένα.
    Το εδωσαν συνδιαστικη βλαβη λογω επαρχιας γτ παιρνουμε απο καφαο wind ο οτε το φερνει στην κολωνα και στο κουτι του σπιτιου και απο το κουτι του σπιτιου στην πριζα επανω η βονταφον.Ηρθε τεχνικος πρωι και φυσικα δεν εβλεπε προβλημα.2/2 τεχνικους ηρθαν πρωι και λογικο να μη βγαζει θεμα προβληματοςνη γραμμη γτ τετοια ωρα λειτουργει κομπλε.πιασε το αυγο και κουρεφτο.θα περιμενω και την δευτερα την wind.και αυτοι πρωι θα ερθουν....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε μου 90% πιθανότητα να φταίει ο πάροχος πάρε τηλέφωνο και πες απο κάποιον να σου στείλουν τεχνικό να ελέγξει τη γραμμή σου.
    Αυτά τα πράγματα δεν λύνονται μέσα απο φόρουμς. Εγώ έτσι το έλυσα και το πρόβλημα ήταν δικό τους η καλωδίωση μου ήταν τζέτ. Αυτό μου πρότεινε και ο ηλεκτρολόγος ο οποίος είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης και έχει λύσει τέτοιου τύπου θέματα πολλάκις.

    Btw "ο Τεχνικός" που είρθε μόνο τεχνικός δεν ήταν στην ειδικότητα είχε τελειώσει άλλη ειδικότητα και όχι τεχνικός δικτύων ή τηλεπικοινωνίων ή κάποια αντίστοιχη ειδικότητα πληροφορικής. Αυτό για να δεις πόσο πολύ μας κοροϊδεύουν μπροστά στα μούτρα μας.Αυτά προ γνώση και συμόρφωση.
    Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου και το οτι ασχοληθηκες,δεν ψαχνω να το λυσω εδω,γνωμη ζητησα αν εχει ξανατυχει να ξερω πως θα συμπεριφερθω στο μελλον και πως θα πορευτω γενικα

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να του πιέσεις να έρθει τεχνικός απο τη vodafone που είναι ο πάροχος σου και ελέγξουν τη γραμμή σου. Αυτά απο εμένα.
    Μα τι λες. Δεν ειναι θέμα γραμμής. Διαβασε τι λενε για το προβλημα.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takaros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου και το οτι ασχοληθηκες,δεν ψαχνω να το λυσω εδω,γνωμη ζητησα αν εχει ξανατυχει να ξερω πως θα συμπεριφερθω στο μελλον και πως θα πορευτω γενικα
    Εγώ πάντως έτσι το έλυσα υπάρχει βέβαια και μια μιρή πιθανότητα να φτέει η καλωδίωση σου το κόστος για την wind ήταν 9,90 αν θυμάμαι καλά και αυτό αν φτέει ο πελάτης, αλλιώς στο φτιάχνουν δωρεάν.
    Τώρα αν αξίζει να ταλαιπωριέσαι για 10 € είναι στο χέρι το δικό σου. Εσύ αποφασίζεις πως θα το λύσεις. Καλή σου μέρα και καλή χρονιά να έχουμε. Αυτά σε γραμμή Adsl
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ελεος με το δεκαευρο....

  13. #13
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως είπα αυτά δεν λίνονται σε φορούμς θέλει εξοπλισμό TDR και έλεγχο γραμμής.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2021
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως έτσι το έλυσα υπάρχει βέβαια και μια μιρή πιθανότητα να φτέει η καλωδίωση σου το κόστος για την wind ήταν 9,90 αν θυμάμαι καλά και αυτό αν φτέει ο πελάτης, αλλιώς στο φτιάχνουν δωρεάν.
    Τώρα αν αξίζει να ταλαιπωριέσαι για 10 € είναι στο χέρι το δικό σου. Εσύ αποφασίζεις πως θα το λύσεις. Καλή σου μέρα και καλή χρονιά να έχουμε. Αυτά σε γραμμή Adsl
    Θεωρω πως αν φταιει η καλωδιωση θα ειχα ολη μερα προβλημα κςι οχι συνηθως 4με ;12-1 σωστα;θα ξαναδω καλωδιωση μιας κ ειμαι σε μονοκατοικια με καινουργια καλωδιωση

    - - - Updated - - -

    Επισης δεν εχω καταλαβει τι ειναι αυτο το 10ευρω και γιατι ειναι

  15. #15
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.997
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Takaros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης δεν εχω καταλαβει τι ειναι αυτο το 10ευρω και γιατι ειναι������
    Ο έλεγχος που θα κάνουν αν φτες εσύ πληρώνεις 10 αλλιώς είναι δωρεάν εμένα έτσι μου είπαν. Επικοινώνησα και με τον ηλεκτρολόγο φυσικά ο οποίος είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης και μου είπε να τους πω να έρθουν να ελέγξουν τη γραμμή.
    Αυτά σε Adsl γραμμή.

    Εγώ αυτά είχα να πω, τώρα τι θα κάνεις είναι στο δικό σου χέρι. Αν δεν ξέρεις απο ηλεκτρολογικά μην βάλεις χέρι γιατί μπορεί να τα κάνεις χειρότερα.

    - - - Updated - - -

    Επικοινώνησε με τον πάροχο ο οποίος είναι ο πλέον αρμόδιος για να σου λύσει το πρόβλημα σου.

    - - - Updated - - -

    Επικοινώνησε και με τον ηλεκτρολόγο σου να πάρεις μια δεύτερη γνώμη, εγώ αυτά έκανα.

    - - - Updated - - -

    Και το ξαναλέω αυτά τα προβλήματα δυστυχώς δεν λύνονται μέσα απο φόρουμ.

    - - - Updated - - -

    Ξέχασα να πω πως αν φτες φωνάζεις ηλεκτρολόγο και στο φτιάχνει με δικό σου κόστος αυτοί κάνουν τη διάγνωση. Το ξαναλέω επικοινώνησε με ηλεκτρολόγο και πάροχο

    - - - Updated - - -

    Καλή τύχη στο πρόβλημα σου.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας