Σελ. 6 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 1129
  1. #76
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Να πω επίσης ορισμένα πράγματα για τις συσκευασίες των προϊόντων.
    Τα premium προϊόντα, που συνήθως έχουν και υψηλότερη τιμή, έρχονται σε εκπληκτικές συσκευασίες.
    πχ η συσκευασία της rockwell 6s είναι κόσμημα.
    Καμία σχέση με το πλαστικό που παίρνεις στην 6c.
    Απαράδεκτο για εμένα γιατί η 6c δεν υπάγεται στα φθηνά προϊόντα.
    Επίσης τα σαπούνια της PannaCrema και Saponificio Varesino έρχονται σε φοβερές συσκευασίες.
    Σκληρό κουτί με ειδικό περιτύλιγμα, συσκευασία αλουμινίου ή γυαλί. Πραγματικό κόσμημα (και μέσα και έξω).
    Προσοχή εδώ γιατί και άλλες συσκευασίες είναι όμορφες αλλά όχι βολικές.
    Δηλαδή τα δύο παραπάνω σαπούνια που ανέφερα έχουν το χαρακτηριστικό ότι έχουν βαθιά μπολ συσκευασίας πράγμα που βοηθάει πολύ στο να φορτώσεις το πινέλο.
    Αντίθετα συσκευασίες όπως της DR Harris και Floris έρχονται σε ένα εξαιρετικό στην εμφάνιση ξύλινο κεσεδάκι, που όμως είναι πολύ ρηχό. Πράγμα που το καθιστά αδύνατο να χτυπήσει κάποιος μέσα του το πινέλο.
    Στις υπόλοιπες εταιρείες, που κυμαίνονται τιμολογιακό στο ίδιο επίπεδο, παίρνεις απλά στο χέρι το προϊόν.
    Πλαστικό κεσεδάκι χωρίς κανένα περιτύλιγμα.

    Τι θέλω να πω με αυτά;
    οκ Zingari Man και Ariana & Evans. Έχετε ωραία προϊόντα.
    Αλλά σεβάσου και τον πελάτη που σου δίνει τα φράγκα.
    Βάλε το προϊόν σου σε μια συσκευασία. Ας μην είναι του επιπέδου των παραπάνω (σκληρό χαρτόνι κλπ). Βάλε ένα ευτελές χαρτί. Όχι έτσι στο χέρι.
    Για να καταλάβει κάποιος τι εννοώ, αρκεί να πάρει ένα refill της Saponificio Varesino. Οι άνθρωποι το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο.
    refill είναι προϊόντα που δεν περιέχουν συσκευασία.
    πχ μου τελείωσε το σαπούνι, αγοράζω μόνο το σαπούνι και το βάζω σε δικό μου κεσεδάκι ή στο παλιό που τελείωσε.
    Αυτό το έχουν μόνο τα σκληρά σαπούνια και όχι τα τριμμένα (και προφανώς όχι οι κρέμες).
    Υπάρχουν μάλιστα εταιρείες που προσφέρουν τα σαπούνια τους μόνο σε συσκευασίες refill (δεν έχουν προϊόντα με κεσεδάκια).

    Και κάτι περί ποιότητας που είναι και η πραγματική ουσία του προϊόντος.
    Όπως λέγανε και οι παλιοί:
    αν θέλεις το καλύτερο σαπούνι κοίταξε τα Ιταλικά
    αν θέλεις την καλύτερη κρέμα κοίταξε τις Αγγλικές
    εδώ προσθέτω τα δικά μου:
    αν θέλεις άρωμα κοίταξε τα Γαλλικά (προσωπικά τα βρίσκω πολύ δυνατά, σαν αρώματα, σχεδόν θηλυπρεπή)
    αν θέλεις φθηνά/συμβατικά κοίταξε τα Αμερικάνικα
    αν θέλεις γήινα αρώματα κοίταξε τα Ισπανικά

    Τα αρώματα τα αντιλαμβάνεται διαφορετικά ο κάθε ένας.
    πχ οι Ινδοί, που έχουν τρέλα, με το παραδοσιακό ξύρισμα είναι κολλημένοι με τα Lime.
    οι Άγγλοι έχουν... παππουδίστικα
    οι Ισπανοί... λουλουδάτα
    οι Ιταλοί... αρώματα που δεν μοιάζουν με κανένα (ιδανικά για εμένα που δεν φοράω ποτέ κάποιο άρωμα που το έχω μυρίσει σε κάποιον άλλον)
    οι Αμερικάνοι... περισσότερο barber
    και οι Γάλλοι... πολύ δυνατά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #77
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Πολύ ωραίες πληροφορίες.
    Σχετικά με τα ξυραφάκια. Τα κρατάμε για 2ο ξύρισμα ή τα πετάμε καλύτερα;
    Σαφώς και κατανοητό να μην έχει την απόδοση όταν είναι καινούργιο.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #78
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    2 ξυρισματα αντέχουν, το τρίτο μπορεί.... αν δεις ότι τραβάει το πετάς....

  4. #79
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Υπάρχουν πολλοί που τα κρατάνε πάνω από τρία ξυρίσματα.
    Το max θεωρείται το τρίτο ξύρισμα.
    Πάντα εξαρτάται από το ξύρισμα.
    Δηλαδή τα τρία max ξυρίσματα τα μετράνε κάνοντας τριπλό πέρασμα και θεωρώντας ότι έχεις σκληρά γένια.
    Οπότε μπορεί να υπολογίσει κάποιος ανάλογα με την περίπτωσή του.

    Από προσωπική εμπειρία... ποτέ δεύτεροι ξύρισμα με την ίδια λεπίδα.
    Το ανέφερε και σε προηγούμενο ποστ.
    Όσο καλή και να είναι η λεπίδα, μετά από ένα ξύρισμα αφαιρούνται κομμάτια από την λάμα.
    Μπορεί κανείς να το δει με ένα καλό μικροσκόπιο.
    Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι στην επόμενη χρήση η επιφάνεια της λεπίδας δεν θα είναι λεία.
    Άρα θα έχεις ερεθισμούς και κοψίματα.
    Από αυτή την αφαίρεση υλικού έχουμε διαφορετική συμπεριφορά της ίδιας λεπίδας στο δεύτερο και τρίτο ξύρισμα.
    Υπάρχουν ενδεικτικά νούμερα σε πίνακα που παρέθεσα.
    Τι θα πει αυτό;
    Ότι μια Χ-λεπίδα που στο πρώτο ξύρισμα είναι κοφτερή, στο δεύτερο μπορεί να λιγότερο ή περισσότερο κοφτερή.
    Ναι. Από την αφαίρεση υλικού δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα αν θα πάει προς τα πάνω ή προς τα κάτω το πόσο κοφτερή θα είναι.
    Με λίγα λόγια... πχ στο δεύτερο ξύρισμα μια Wilkinson μπορεί να είναι όπως μια feather στο πρώτο.
    Προφανώς και οι περισσότεροι δεν αντέχουμε μια τέτοια εναλλαγή.
    Αν στα παραπάνω προσθέσουμε το ελάχιστο (για τις περισσότερες) κόστος κάθε λεπίδας,
    δεν βλέπω τον λόγο να κρατήσει κανείς μια λεπίδα για πάνω από ένα ξύρισμα.

    + ότι με την χρήση πάνω από μία φορά υπάρχει συσσώρευση μικροβίων πάνω στην λάμα με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Πολλοί έλυσαν το θέμα αυτό βάζοντας την λεπίδα σε ένα κυπελλάκι με οινόπνευμα ή κάποιο άλλο αντισηπτικό υγρό.
    Κάποιοι άλλοι θεωρούν λάθος την τακτική αυτή και απλά καθαρίζουν την λεπίδα, την στεγνώνουν και την τοποθετούν στο χαρτάκι της για την επόμενη χρήση.

    Υπήρχε κάποιος που είχε κάνει υπολογισμό για το πόσο κοστίζει το ξύρισμα με παραδοσιακό τρόπο κάνοντας χρήση μιας λεπίδας μια μόνο φορά, δύο φορές και τρεις φορές, έναντι του κλασικού/γρήγορου ξυρίσματος με ξυραφάκια με cartridge.
    Ακόμα και στην περίπτωση της μονής χρήσης κάθε λεπίδας το παραδοσιακό ξύρισμα είχε μεγάλη οικονομική διαφορά έναντι του κλασικού.
    Χωρίς να υπολογίζει το κόστος του έτοιμου αφρού σε σχέση με τα σαπούνια και τις κρέμες.
    Εκεί η διαφορά μεγαλώνει πάρα πολύ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #80
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αν κολλήσεις την ασθένεια του hobby, και αρχίσεις να παίρνεις 2-3 πινέλα, 5-6 μηχανές και καμμιά δεκαριά Σαπούνια (δεν μιλάω για after shave γιατί αυτά τα παίρνεις έτσι κι αλλιώς) θα χαλάσεις τόσα λεφτά όσο κάνουν τα ακριβά πλαστικά ξυραφάκια για μια δεκαετία και βάλε....
    Το θεμα είναι ότι με το ΠΞ μπορείς να ξυριστείς καλύτερα, πιό ευχάριστα, πιό αποτελεσματικά και πιο οικονομικά απ' ότι με τα πλαστικά, αλλά από την άλλη μεριά μπορείς να χαλάσεις πολλά λεφτά.
    Βεβαια δεν καταλαβαίνω γιατί όλα αυτά τα παρελκόμενα, εκτός από τη μηχανή/λεπίδα, τα συνδέουμε με το ΠΞ, μπορεί άνετα κάποιος να ξυριστεί με κρέμες και σαπούνια χρησιμοποιώντας πινέλο κλπ, και με μια πλαστική Gilette Blue II ή ακόμα και με bic απλό κίτρινο.
    Όσο για τις λεπίδες, εντάξει είναι φθηνές και μπορείς να πάρεις 5-6 μάρκες για να δεις τι διαφορές και πως λειτουργούν και με τις μηχανές και με γένια διαφόρων ημερών.

  6. #81
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Με πινέλα και μηχανές δεν έχω τρέλα.
    Σαπούνια έχω καμιά 10αριά γιατί δεν μπορώ να έχω μονοτονία στα αρώματα.
    πχ αν ξυριστώ μια εβδομάδα 2-3 φορές με το ίδιο σαπούνι/after, με κουράζει. Θέλω αλλαγή.

    Τα αρώματα έχουν σχέση:
    1. με την διάθεση/ψυχολογία
    2. με την εποχή. Άλλα αρώματα για το χειμώνα, άλλα φθινόπωρο, άλλα άνοιξη και άλλα καλοκαίρι.

    Γενικά μην φανταστείς... από τρία έχω για κάθε εποχή για να εναλλάσσω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #82
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Μιά και μιλάμε για την οικονομική διάσταση του θέματος, από προσωπική εμπειρία οι πιο VFM προτάσεις για οικονομικό ξύρισμα είναι:

    Presave: Σαπούνι γλυκερίνης με άμεση εφαρμογή σε βρεγμένο πρόσωπο. Αν και χρησιμοποιώ που και που και άλλα (πχ Proraso), δεν είμαι σίγουρος 100% αν κάνουν καλύτερη δουλειά, θα μπορούσα να μείνω μόνο με το σαπούνι άνετα (μαλλον δεν θα ξανααγοράσω). Κόστος ~0.50 ευρώ.

    Πινέλο: Κάποιο Omega, όχι πολύ μικρό ουτε πολύ μεγάλο, το 10098 είναι ΟΚ. Κόστος 6-10 ευρω.

    Μπολάκι: Πύλινο από παραδοσιακό γιαούρτι ή κάποιο πλαστικό ή φαρδυά κούπα με χερούλι. Προσοχή να είναι αρκετά φαρδύ, κάτι μικρά "εξειδικευμένα" είναι άχρηστα.

    Κρέμμα-Σαπούνι Ξυρίσματος: Arko (σσ. είναι Τούρκικο), ωραία είναι και τα αρώματα και φυσικά αξίζουν όμως αν μιλάμε για VFM σαπούνι ξυρίσματος που κάνει αυτό που πρέπει επιλέγω αυτό. Με τον κατάλληλο χειρισμό δίνει πολύ καλό αποτέλεσμα. Το μόνο κακό του είναι το άρωμα σιντρονέλας που βγάζει, μπορεί να είναι απωθητικό για κάποιους (δεν ξερω αν απωθεί και τα κουνούπια). Κόστος ~2 ευρώ. (Υπάρχει και σε μπολάκι). Εναλλακτικά Cella κόκκινο, μπαρμπεράδικο και αυτό.

    Μηχανή: Gilette King C ή Feather Popular. Για συχνό ξυρισμα είναι καλυτερη η Γιαπονέζα, για πιο αραιό η Gilette. Ισως η αισθηση στην Feather δεν μοιάζει τόσο σε ΠΞ λόγω του πλαστικού και του χαμηλού βάρους, όμως το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Προσοχή μόνο στις λεπίδες που ερχονται με την Feather, επειδή είναι οι πιο κοφτερές λεπίδες καλύτερα να χρησιμοποιηθούν άλλες στην αρχή μέχρι να αποκτηθεί μια εμπειρία. Κόστος 12-13 ευρώ.

    Λεπίδες: Αυτές είναι φθηνές, πάρτε 4-5 και διαλέξτε.

    Alum Block: Για μένα απαραίτητο για το τελείωμα. Όλα είναι τα ίδια, αλλάζει το σχήμα και η συσκευασία, δεν εχει σημασία η μάρκα. Κόστος 4-8 ευρώ

    After Shave: Περί ορέξεως.... όμως αν μιλάμε για κάτι που λειτουργεί ως after shave όχι απαραίτητα για το άρωμα του και συγχρόνως είναι και VFM θα διάλεγα το After Shave του Κορέ, Κόστος ~10 ευρω....

    Για πολύ γρήγορα ξυρίσματα (ανάγκης) χωρίς πινέλο, με κατευθείαν εφαρμογή στο πρόσωπο και δημιουργία αφρού με το χέρι, κρέμμα Proraso Λευκή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 22-01-22 στις 16:47.

  8. #83
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Μιας και μιλάμε για όλα αυτά έχετε να προτείνεται κάποια site που ψωνίζεται από εξωτερικό ή και εσωτερικό;
    Χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση έστω και με pm.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  9. #84
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πινέλα και μηχανές δεν έχω τρέλα.
    Σαπούνια έχω καμιά 10αριά γιατί δεν μπορώ να έχω μονοτονία στα αρώματα.
    πχ αν ξυριστώ μια εβδομάδα 2-3 φορές με το ίδιο σαπούνι/after, με κουράζει. Θέλω αλλαγή.

    Τα αρώματα έχουν σχέση:
    1. με την διάθεση/ψυχολογία
    2. με την εποχή. Άλλα αρώματα για το χειμώνα, άλλα φθινόπωρο, άλλα άνοιξη και άλλα καλοκαίρι.

    Γενικά μην φανταστείς... από τρία έχω για κάθε εποχή για να εναλλάσσω.
    Το κατάστημα που πήγα είχε μόνο της proraso, πήρα αυτό με το ξύλο και ενα με ευκάλυπτο, εκείνη την στιγμή λόγο μάσκας δεν κατάλαβα και πολλά, όταν έφτασα σπίτι και άνοιξα την σακούλα ήρθε το άρωμα, κάτσε καλά!

  10. #85
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Υπάρχουν 3-4 στην Ελλάδα που είναι τα κορυφαία.
    Δηλαδή εκεί θα βρεις πολύ μεγάλη ποικιλία προϊόντων.
    Το ένα είναι εκτός skroutz (αυτό της Θεσσαλονίκης).
    Οι τιμές στην Ελλάδα είναι ίδιες για όλους.
    Δεν θα βρεις καμία διαφορά.
    Όλα είναι πολύ αξιόπιστα και αξιόλογα καταστήματα.
    Από εξωτερικό δεν νομίζω να αξίζεις να αγοράσεις κάτι μόνος.
    Αρχικά τα περισσότερα προϊόντα τα φέρνουν τα παραπάνω καταστήματα.
    Ύστερα δεν θα βρεις καμία οικονομική διαφορά με τα εδώ + ότι θα σου έρθει μάλλον αργότερα απ ότι από κάποιο κατάστημα.
    Τουλάχιστον με το κατάστημα της Θεσσαλονίκης ότι τελειώνει το παραγγέλνουν άμεσα.
    Τέλος η αγορά από Αμερική... την ξεχνάμε.
    Εκτός από τον υλικό εξοπλισμό, όλα τα υπόλοιπα θεωρούνται φαρμακευτικό προϊόν.
    Ακόμα και τα εδώ καταστήματα φέρνουν προϊόντα από Αμερική από εδώ αντιπροσώπους.
    πχ η zingari man που είναι Αμερικάνικη εταιρεία, φέρνει τα προϊόντα της στην Ευρώπη με αντιπροσώπους σε Ιταλία και Αγγλία.
    Μάλιστα δεν δέχονται απευθείας παραγγελίες αν είσαι πχ στην Ευρώπη παρά μόνο μέσω των αντιπροσώπων.
    Έχουν και μια πολιτική... πρώτα βγάζουν ένα προϊόν στην Αμερική και μετά από καιρό το προωθούν στους αντιπροσώπους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κατάστημα που πήγα είχε μόνο της proraso, πήρα αυτό με το ξύλο και ενα με ευκάλυπτο, εκείνη την στιγμή λόγο μάσκας δεν κατάλαβα και πολλά, όταν έφτασα σπίτι και άνοιξα την σακούλα ήρθε το άρωμα, κάτσε καλά!
    Η proraso έχει φανατικό κοινό.
    Θα δεις στο yt άτομα να ξυρίζονται μόνο με αυτήν ή να έχουν πάντα στο SOTD ένα προϊόν τους.
    Προσωπικά δεν έχω κανένα στην συλλογή μου.
    Δεν ξέρω γιατί...
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #86
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Τις proraso τις έχω δουλέψει πάρα πολύ.
    Έχω δοκιμάσει και την pre-shave την λευκή.
    Μου αρέσουν πάρα πολύ, αλλά δεν έχω δοκιμάσει άλλες.
    Όταν μετά απο καιρό δοκιμάσω κι άλλα προϊόντα θα έχω καλύτερη άποψη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    πήρα αυτό με το ξύλο
    Το κίτρινο σωληνάριο; Την μύρισα και έπαθα πλάκα!!
    Η επόμενη θα είναι αυτήν ή το cela το κοκκινο σαπούνι.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #87
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Τα proraso βγαίνουν σε 6 αρώματα, 3 παλιά και 3 καινούργια τα παλιά (κλασικά) είναι:

    Κόκκινο: Σανταλόξυλο
    Πράσινο: Ευκάλυπτος και Μέντα
    Λευκο: Sensitive

    Τα καινούργια

    Κίτρινο: Wood & Spice
    Μπλέ: Azur & Lime
    Γκρί: Κυπαρίσσι και Vetiver

    Παραγονται σε preshave, κρέμα, σαπούνι, αφρός, balm, after, γενικά είναι οικονομικά και καλής σχετικά ποιότητας. Πολύ τίμια. Εχω καταναλώσει πολλά κόκκινα σαπούνια.... και λευκές κρέμες...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 22-01-22 στις 18:48.

  13. #88
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Σαν αρώματα και εμένα μου αρέσουν.
    Απλά δεν έτυχε...

    Να πω κάτι εδώ για τα αρώματα.
    Όταν πάτε σε ένα κατάστημα και μυρίζετε κάποιο άρωμα,
    να κάνετε πάντα reset πριν πάτε στο επόμενο.
    Reset είναι η διαδικασία που μυρίζουμε κάτι άλλο.
    Αυτό το άλλο είναι συνήθως ένα κυπελλάκι με κόκκους καφέ.
    Αυτό το κάνουμε γιατί μυρίζοντας διάφορα αρώματα, το άρωμα εγκλωβίζεται μέσα στη μύτη μας.
    Το αποτέλεσμα θα είναι ότι το τρίτο άρωμα που θα μυρίσουμε να είναι το άθροισμα όλων των υπολοίπων.
    Αυτό το κυπελλάκι το έχουν όλα τα καλά καταστήματα αρωμάτων.

    Επίσης, κυρίως για τα after...
    Κάθε άρωμα κάθεται διαφορετικά σε κάθε δέρμα.
    Δηλαδή μπορεί να μου αρέσει σαν άρωμα αλλά πάνω στο δέρμα μου να αλλάζει.
    Μπορεί να διατηρείται περισσότερο ή λιγότερο.
    Γι αυτό δοκιμάζουμε 1-2 σταγόνες στον καρπό του ενός χεριού και το δεύτερο άρωμα στο άλλο χέρι.
    Όχι περισσότερα αρώματα γιατί θα γίνει αχταρμάς.
    Φεύγεις από το κατάστημα και τα μυρίζεις για να δεις πως σου φαίνονται στο έξω κόσμο.
    Και εκεί θα δεις διαφοροποιήσεις με την αρχική σου εκτίμηση.
    Πας στο σπίτι πλένεις τα χέρια (κανονικά όχι κάτι ιδιαίτερο) και βλέπεις πόσο αντέχει στο θέμα του νερού.
    Αυτό είναι σημαντικό γιατί:
    1. είναι ωραίο μετά το βραδινό ξύρισμα να πάρεις έναν υπνάκο μέσα στο άρωμα του after
    2. είναι επίσης ωραίο να ξυπνήσεις το πρωί, να πλυθείς και έχεις πάνω σου ακόμα μια λεπτή μυρωδιά από το after της προηγούμενη ημέρας.
    Τουλάχιστον εγώ έτσι επιλέγω τα after.
    Μετά ή δοκιμάζω και άλλα ή το αγοράζω.

    Και πάλι να πω ότι το θέμα του αρώματος εξαρτάται από τον κάθε ένα από εμάς πάνω απ όλα.
    Μετά έχει σχέση με την εποχή (δεν υπάρχουν αρώματα all seasons)
    και φυσικά από την διάθεση.
    Γι αυτό και την επιλογή του after και του σαπουνιού την κάνω λίγα λεπτά πριν το μπάνιο.

    ΥΓ
    Σημαντικό:
    Τα σκληρά και ημίσκληρα σαπούνια τα μουσκεύουμε πριν την χρήση.
    Ρίχνουμε δηλαδή νερό μέσα στο κεσεδάκι τους για να μαλακώσουν όσο διαρκεί το μπάνιο μας.
    Ταυτόχρονα βάζουμε το πινέλο μέσα σε ένα βαζάκι με νερό για να μαλακώσει η τρίχα.
    Στου ασβού είναι απαραίτητο και πολύ χρήσιμο γιατί κρατάει το περισσότερο νερό.
    Στου χοίρου επίσης γιατί έχουν πολύ σκληρή τρίχα (ιδανικά για πολύ σκληρά σαπούνια) αλλά κρατάνε πολύ λίγο νερό.
    Στα συνθετικά δεν είναι απαραίτητη η πάνω διαδικασία μιας και δεν κρατάνε καθόλου νερό.
    Το κράτημα του νερού είναι πολύ σημαντικό γιατί θα πρέπει να ξέρετε πόσο νερό θα πρέπει να προσθέσετε για τον αφρό.
    Στα σαπούνια επειδή φορτώνετε το πινέλο μέσα στο κεσεδάκι υπάρχει καλύτερος έλεγχος.
    Στις κρέμες όμως θα πρέπει να το υπολογίσετε γιατί αν πχ έχετε ένα ασβού και κρατάει πολύ νερό θα πρέπει να το στραγγίξετε λίγο για να μην σας βγει ο αφρός νερουλός (σσ ο αφρός θα πρέπει να είναι πηχτός όπως το γιαούρτι).
    Το νερό από το κεσεδάκι που μουλιάσαμε το σαπούνι δεν το πετάμε.
    Κάνουμε με αυτό την διαδικασία blooming.
    Δηλαδή πλένουμε με αυτό το πρόσωπό μας χρησιμοποιώντας το ως pre.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #89
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή πλένουμε με αυτό το πρόσωπό μας χρησιμοποιώντας το ως pre.
    Ωραίο tip!!
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  15. #90
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Ενα ακόμα τιπ για τον αφρό....
    Αν οι φυσαλίδες του αφρού είναι ορατές τότε έχει πολύ νερό, θα πρέπει ο αφρός να φαίνεται σαν παγωτό soft, να είναι ομοιογενής και να παίρνει σχήμα.
    Από την άλλη θέλει νερό όταν κολλάει σαν στόκος πάνω στη μηχανή

Σελ. 6 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας