Σελ. 11 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 151-165 από 1129
  1. #151
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει λογική σε αυτό.
    Το πρώτο πέρασμα είναι το σημαντικότερο.
    Εκεί φεύγει ο μεγαλύτερος όγκος τρίχας.
    + ότι ξυρίζεσαι με την φορά της τρίχας που σημαίνει ότι είναι δυσκολότερο να δημιουργήσεις κοψίματα ή ερεθισμούς.
    Οπότε στο δεύτερο και τρίτο πέρασμα θα έχεις πολύ λιγότερη δουλειά να κάνεις.
    Το βασικό είναι στο τελευταίο πέρασμα, κυρίως για όσους κάνουν κόντρα (όπως εγώ), να έχεις τις λιγότερες και κοντότερες τρίχες,
    ώστε να μην χρειάζεται να κάνεις πολλά περάσματα και να δημιουργείς κοψίματα και ερεθισμούς.
    Μάλιστα το κατάλαβα και τι ξυράφι χρησιμοποιείς με την 6 όσο αφορά την επιθετικότητα του ξυραφιού;
    Λογικά χαμηλής επιθετικότητας έτσι λέει η λογική.
    Όσο ανεβαίνεις σκάλες τόσο κατεβαίνεις με το ξυράφι.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #152
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Πάλι σύντομο ξύρισμα, αναγκαστικό, σκάρτα δυο ημερών...

    Presave: Proraso Red
    Razor: Feather Popular
    Blade: Feather (2η Χρηση)
    Brush: Ωμεγα (του supermarket, 10018)
    Soap: Wilkinson Μαύρο (πρώτη χρήση)
    Alum: Generic
    Aftershave: Old Spice


    Ο συνδυασμός της λεπίδας feather που ήταν δεύτερη χρήση και του κακού σαπουνιού (τι το ήθελα... λέω Wilkinson, βαρύ όνομα... τελικά αγόρασα ένα "ακριβό" μπολάκι και το σαπούνι θα το χρησιμοποιήσω για τα χέρια... χημικό άρωμα, πλούσιος αφρός σαν αφρόλουτρο, αλλά καθόλου γλίστρημα) δεν έδωσε καλή εμπειρία. Το αποτέλεσμα μέτριο αλλά το ξύρισμα όργωμα (ακόμα και με την popular που είναι βιλούδο)... έπρεπε να τα παρατήσω στο πρώτο κατέβασμα και να αλλάξω λεπίδα και σαπούνι.... Βασικά δεν ξέρω τι έφταιγε περισσότερο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 28-01-22 στις 15:03.

  3. #153
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα το κατάλαβα και τι ξυράφι χρησιμοποιείς με την 6 όσο αφορά την επιθετικότητα του ξυραφιού;
    Λογικά χαμηλής επιθετικότητας έτσι λέει η λογική.
    Όσο ανεβαίνεις σκάλες τόσο κατεβαίνεις με το ξυράφι.
    SOTD (γένια τριών ημερών)

    Preshave: -
    Razor: Rockwell 6S (6-6-2)
    Blade: Wilkinson Sword (1)
    Brush: ZENITH 502N/NIC MB Manchurian
    Soap: Saponificio Varesino Cubebe
    Alum Block: Timor G&F 972
    Aftershave: Saponificio Varesino Cubebe

    Αυτή την στιγμή έχω βρει τον ιδανικό συνδυασμό για εμένα.
    Ο συνδιασμός περιλαμβάνει:
    ευαισθησία δέρματος
    γένια Χ-ημερών
    λεπίδα
    μηχανή
    ρύθμιση/πέρασμα
    τεχνική
    ψυχολογία

    Αυτά όλα πάνε αθροιστικά.
    Αν αλλάξει κάτι αλλάζουν όλα.
    Δεν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #154
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.037
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    2ο Ξύρισμα σήμερα, πάλι κατάφερα να κοπώ, βέβαια με την alum Μπαρ κανένα θέμα, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω σε άλλες λεπίδες; τώρα είχα τις astra platinum
    Βασικά πάντα το είχα ενα θεματάκι, ειδικά πχ αν έκανα χρήση bic άσπρο τα πράγματα ήταν ζόρικα στο κόψιμο για αυτό και είχα κατασταλάξει σε gilete sensor/mach που εκεί πρέπει να προσπαθήσεις για να κοπείς.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι Αstra δεν είναι και οι πιο κοφτερές. Στην κόντρα κόπηκες ή σε καμιά "στροφή"? Αν στην έκανε στη κόντρα πήγαινε πιο απαλά την επόμενη φορά... ή απέφυγε τη τελείως.
    Το bic το κίτρινο και ακόμα περισσότερο το metal δεν συγχωρούν λάθη, μου φαίνονται πολύ πιο επιθετικά από την μέση DE, όσο για το mach, έχω φάει μια φορά τρελό "δάγκωμα", και από τις τρείς λεπίδες μαζί, αξέχαστο μου έχει μείνει (προφανώς ήταν δική μου απροσεξία).
    H Astra έχει τρία μοντέλα νομίζω. Το Superior Platinum με ισορροπημένη αιχμηρότητα, το πολύ κοφτερό Keramik Platinum και στο Superior Stainless που δεν ξέρω πόσο κόβει.

    Sdikr, να αποφεύγεις να ξυρίζεσαι κόντρα, όπως επεσήμανε ο Slammer. Στους περισσότερους έτσι γίνονται οι ερεθισμοί. Κάνε ένα καλό πέρασμα με την φορά των τριχών και ένα κάθετα σε αυτήν. Το κάθετο πέρασμα κάνει πολύ καλή δουλειά και αποφεύγεις το ανάποδο.

    Με Mach 3 κι εγώ έχω κάνει τριπλό κόψιμο. Συνήθως τα ατυχήματα γίνονται όταν έχεις συνηθίσει με φθαρμένη λεπίδα που την πιέζεις και βάλεις καινούρια κεφαλή ή λεπίδα. Αν ξεχαστείς και πιέσεις πάνω στο δέρμα φρέσκο ακονισμένο ξυράφι, πάει. Η δεύτερη περίπτωση που γίνονται κοψίματα είναι με φθαρμένο ξυράφι, διότι αναγκάζεσαι να πιέσεις για να κόψει, κάνοντας επαναλήψεις. Ειδικά αν έχει φθαρεί ανομοιόμορφα κατά μήκος της κόψης, την πατάς.

    Γενικά πάντως, το ασφαλέστερο είναι να έχεις καινούρια λεπίδα, αλλά να μην εφαρμόζεις πίεση. Προσοχή στα χείλη που κόβονται εύκολα. Επίσης αν κάνουμε επαναλήψεις σε σημείο που επιμένουν οι τρίχες, πάντα ξαναπερνάμε αφρό με το πινέλο. Και βέβαια ζεστό νερό. Θα επιμείνω ξανά για το μπάνιο, διότι το καλύτερο ξύρισμα γίνεται μετά από ζεστό μπάνιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 28-01-22 στις 21:10.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #155
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    SOTD (γένια τριών ημερών)

    Preshave: -
    Razor: Rockwell 6S (6-6-2)
    Blade: Wilkinson Sword (1)
    Brush: ZENITH 502N/NIC MB Manchurian
    Soap: Saponificio Varesino Cubebe
    Alum Block: Timor G&F 972
    Aftershave: Saponificio Varesino Cubebe

    Αυτή την στιγμή έχω βρει τον ιδανικό συνδυασμό για εμένα.
    Ο συνδιασμός περιλαμβάνει:
    ευαισθησία δέρματος
    γένια Χ-ημερών
    λεπίδα
    μηχανή
    ρύθμιση/πέρασμα
    τεχνική
    ψυχολογία

    Αυτά όλα πάνε αθροιστικά.
    Αν αλλάξει κάτι αλλάζουν όλα.
    Δεν θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
    Μπράβο σου, εγώ έχω ακόμη δρόμο. Μακάρι να δοκιμάσω άφοβα κάποια στιγμή την 6.
    Σκέφτομαι στο επόμενο να δοκιμάσω την 4 με το ίδιο ξυράφι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα επιμείνω ξανά για το μπάνιο, διότι το καλύτερο ξύρισμα γίνεται μετά από ζεστό μπάνιο.
    Σωστά αυτό να το λέμε συνέχεια. Άργησα να το καταλάβω.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #156
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sdikr, να αποφεύγεις να ξυρίζεσαι κόντρα, όπως επεσήμανε ο Slammer. Στους περισσότερους έτσι γίνονται οι ερεθισμοί. Κάνε ένα καλό πέρασμα με την φορά των τριχών και ένα κάθετα σε αυτήν. Το κάθετο πέρασμα κάνει πολύ καλή δουλειά και αποφεύγεις το ανάποδο.
    Ισχύει αυτό για τους ερεθισμούς.
    Απλά η κόντρα είναι μονόδρομος αν θέλεις να πετύχεις babe face.
    Οι περισσότεροι την αποφεύγουν.
    Εγώ αναγκάζομαι να την κάνω γιατί έχω ανοιχτό χρώμα δέρματος και σκούρη τρίχα.
    Αν μείνω μόνο στο δεύτερο πέρασμα θα φαίνομαι αξύριστος.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #157
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με Mach 3 κι εγώ έχω κάνει τριπλό κόψιμο. Συνήθως τα ατυχήματα γίνονται όταν έχεις συνηθίσει με φθαρμένη λεπίδα που την πιέζεις και βάλεις καινούρια κεφαλή ή λεπίδα. Αν ξεχαστείς και πιέσεις πάνω στο δέρμα φρέσκο ακονισμένο ξυράφι, πάει. Η δεύτερη περίπτωση που γίνονται κοψίματα είναι με φθαρμένο ξυράφι, διότι αναγκάζεσαι να πιέσεις για να κόψει, κάνοντας επαναλήψεις. Ειδικά αν έχει φθαρεί ανομοιόμορφα κατά μήκος της κόψης, την πατάς.
    Το πρόβλημα με τα mach είναι ότι οι λεπίδες είναι πάρα πολύ κοντά, ακόμα και σε ξύρισμα 2-3 ημερών πρέπει να ξεπλένεις καλά κάθε 2 εκατοστά που κινείσαι... αλλιώς "χτίζει" στο διάκενο το σαπούνι και οι κομμένες τρίχες. Είναι πολύ κουραστικό... και στη συνέχεια αρχίζεις να πιέζεις με αποτέλεσμα να "οργώνεις" και να "χτίζει" ακόμα περισσότερο. Αυτό δεν συμβαίνει σε τέτοιο βαθμό στο Gillete Blue επειδή οι δυο λεπίδες είναι λίγο πιο μακρυά, αλλά πάλι θέλει συχνό ξέπλυμα. Με τις DE ξεπλένω 3 φορές ανά πέρασμα, βοηθάει βέβαια και η διπλή όψη.

  8. #158
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις DE ξεπλένω 3 φορές ανά πέρασμα
    Εξαρτάται από το gap της μηχανής.
    Αν έχεις ρυθμιζόμενη με μικρές ρυθμίσεις θέλεις συχνό καθάρισμα.
    Αν έχεις μεγάλη ρύθμιση τότε θέλεις λιγότερο ξέπλυμα της λεπίδας.
    Γενικά καταλαβαίνεις ότι θέλει ξέπλυμα η λεπίδα από το ότι νιώθεις ότι δεν κόβει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #159
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρτάται από το gap της μηχανής.
    Αν έχεις ρυθμιζόμενη με μικρές ρυθμίσεις θέλεις συχνό καθάρισμα.
    Αν έχεις μεγάλη ρύθμιση τότε θέλεις λιγότερο ξέπλυμα της λεπίδας.
    Γενικά καταλαβαίνεις ότι θέλει ξέπλυμα η λεπίδα από το ότι νιώθεις ότι δεν κόβει.
    Σε αυτό έχεις δίκιο, η fatip με ανοιχτή χτένα, δεν μασάει, μπορείς θεωρητικά να μη ξεπλύνεις ποτέ, γιατί η κοπτική ικανότητα δεν μειώνεται, απλά το κάνεις γιατί δεν μπορείς να κουβαλάς όλο τον αφρό στη μηχανή.

  10. #160
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό έχεις δίκιο, η fatip με ανοιχτή χτένα, δεν μασάει, μπορείς θεωρητικά να μη ξεπλύνεις ποτέ, γιατί η κοπτική ικανότητα δεν μειώνεται, απλά το κάνεις γιατί δεν μπορείς να κουβαλάς όλο τον αφρό στη μηχανή.
    Οι ανοιχτές τύπου είναι παρεξηγημένες.
    Θεωρούνται επικίνδυνες λόγω της έκθεσης της λεπίδας,
    αλλά από την άλλη λόγω της χτένας που έχουν αντί safety bar
    αφήνουν τον μισό αφρό πάνω στο πρόσωπο αντί να τον παίρνουν σχεδόν όλο,
    και έτσι προστατεύουν αρκετά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #161
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ανοιχτές τύπου είναι παρεξηγημένες.
    Μπορούμε να προσδιορίσουμε τι εννοούμε όταν λέμε ανοιχτού τύπου και τι κλειστού;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #162
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Όταν υπάρχει μπάρα στην μηχανή μπροστά από το ξυράφι τότε είναι κλειστού τύπου, όταν αντί για μπάρα υπάρχει χτένα (που δεν είναι συνεχής) τότε λέμε ότι είναι ανοιχτού τύπου.

    Εδω θα βρείς πολύ αναλυτική επεξηγηση: https://www.youtube.com/watch?v=CLZ4ip-gIOU

    Υπάρχει η εντύπωση γενικά ότι οι ανοιχτού τύπου ειναι πιο επιθετικές, σε αυτό όμως δεν συμφωνούν όλοι. Η επιθετικότητα μάλλον είναι ένας συνδυασμός γωνίας και έκθεσης λεπίδας περισσότερο παρά αν ειναι ανοιχτή ή κλειστή, αν και οι ανοιχτού τυπου έχουν γενικά μεγαλύτερη έκθεση (όμως δεν φτάνει μονο αυτό).
    Σίγουρα η ανοιχτού τύπου βοηθά στο ξύρισμα πιό μακρυάς τρίχας οποτε θα έλεγα ότι για ξυρισμα πάνω από 4 ημερών και για πυκνά γένια, η ανοιχτού τύπου βοηθά.
    Για παράδειγμα η fatip SE έρχεται με δυο πλάκες, μιά κλειστου και μια ανοιχτού τύπου, και η ιδια η fatip προτείνει την χρήση του ανοιχτού σε πυκνά και μακρυά γένια...
    https://www.fatip.it/en/piccolo/picc...ecial-edition/
    Δες τις φωτό, μια και στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε την ίδια μηχανή με δύο πλάκες και έτσι φαινεται καθαρά η διαφορά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 29-01-22 στις 01:12.

  13. #163
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν υπάρχει μπάρα στην μηχανή μπροστά από το ξυράφι τότε είναι κλειστού τύπου, όταν αντί για μπάρα υπάρχει χτένα (που δεν είναι συνεχής) τότε λέμε ότι είναι ανοιχτού τύπου.

    Εδω θα βρείς πολύ αναλυτική επεξηγηση: https://www.youtube.com/watch?v=CLZ4ip-gIOU

    Υπάρχει η εντύπωση γενικά ότι οι ανοιχτού τύπου ειναι πιο επιθετικές, σε αυτό όμως δεν συμφωνούν όλοι. Η επιθετικότητα μάλλον είναι ένας συνδυασμός γωνίας και έκθεσης λεπίδας περισσότερο παρά αν ειναι ανοιχτή ή κλειστή, αν και οι ανοιχτού τυπου έχουν γενικά μεγαλύτερη έκθεση (όμως δεν φτάνει μονο αυτό).
    Σίγουρα η ανοιχτού τύπου βοηθά στο ξύρισμα πιό μακρυάς τρίχας οποτε θα έλεγα ότι για ξυρισμα πάνω από 4 ημερών και για πυκνά γένια, η ανοιχτού τύπου βοηθά.
    Ωραίος ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Ψάχνομαι τώρα να αγοράσω μια ακόμη για να την έχω μόνιμα στο εξοχικό και σκέφτομαι την Muhle R89 ή R41. Ποια η γνώμη σας?
    Λένε βέβαια για την R41 ότι είναι πολύ επιθετική μηχανή.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #164
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.037
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά πάντα το είχα ενα θεματάκι, ειδικά πχ αν έκανα χρήση bic άσπρο τα πράγματα ήταν ζόρικα στο κόψιμο για αυτό και είχα κατασταλάξει σε gilete sensor/mach που εκεί πρέπει να προσπαθήσεις για να κοπείς.
    Ομοίως, κοβόμουν συχνά με τα απλά μονολέπιδα πλαστικά της Bic, διότι είχα μάθει εξ αρχής με Gillette Sensor Excel που συγχωρούσαν σχεδόν τα πάντα, εκτός από παράλληλη κίνηση εννοείται. Γι' αυτό τα χρησιμοποιούσα σπάνια.

    Όταν έμαθα να ξυρίζομαι με ξυράφι ασφαλείας, κατάφερα να χρησιμοποιήσω και αυτά. Διότι έμαθα τη γωνία που πρέπει να τα έχω, τις μικρές κινήσεις, την προετοιμασία της τρίχας και όλα τα σχετικά με παραδοσιακό ξύρισμα. Παραμένουν βέβαια υποδεέστερα από τα ξυράφια ασφαλείας, αλλά στις πρόσφατες εκδόσεις τους με δύο λεπίδες, είναι βολικά όταν θέλεις να κουβαλήσεις κάτι ελαφρύ και αναλώσιμο.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  15. #165
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνομαι τώρα να αγοράσω μια ακόμη για να την έχω μόνιμα στο εξοχικό και σκέφτομαι την Muhle R89 ή R41. Ποια η γνώμη σας?
    Λένε βέβαια για την R41 ότι είναι πολύ επιθετική μηχανή.
    Για ταξίδια, εξοχικό, backup γενικώς κοίτα και την Feather Popular, είναι φθηνή, ελαφριά ,ποιοτική(ως Ιαπωνική) και ξυρίζει πολύ όμορφα (όχι για γένια πολλών ημερών), εγώ την πήρα αρχικά μόνο για ταξίδια και διακοπές αλλά τελικά τη χρησιμοποιώ αρκετά. Τώρα αν θες να δοκιμάσεις κι άλλες μηχανές και να παρκάρεις μια από αυτές στο εξοχικό, ΟΚ...
    Νομίζω ότι η R89 δεν θα σου δωσει κάτι παραπάνω από την Rockwell, ενώ η R41 δεν είναι για κάθε μέρα (έτσι λένε, δεν έχω καμμιά).

Σελ. 11 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 6910111213162131 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας