Σελ. 1 από 76 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 1129
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Ελπίζω να βρω μερικούς συμφορουμίτες που να ασχολούνται με το άθλημα για να μοιραστούμε τις "γνώσεις" μας.
    Πώς ξεκινήσαμε;
    κρέμες ή σαπούνια;
    φαλτσέτα ή μηχανή; ανοικτού, κλειστού, ρυθμιζόμενες, πεταλούδα ή slant;
    πινέλο ασβού, συνθετικό, αλόγου ή χοίρου;
    μπολ ή κούπα;
    λεπίδα μονή ή διπλή;
    pre, after;
    κολόνια ή άρωμα;
    τύπος δέρματος, τρίχας;
    παλιά ή νέα προϊόντα;
    αλουμάκι ή τίποτε;
    πρωί ή βράδυ;
    συχνότητα; καθημερινό, 2η 3η ή περισσότερο;
    περάσματα 1, 2, 3 ή περισσότερα; κόντρα;
    Εντυπώσεις από προϊόντα;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Θα πώ σύντομα την μέχρι τωρα εμπειρία μου, γενικώς....

    Το νούμερο 1, που ευτυχώς το κατάλαβα νωρίς (ίσως και πρίν από 30 χρόνια...) είναι η προετοιμασία και όχι το ξύρισμα!
    Οι ετοιμοι αφροί σε δοχείο υπό πίεση είναι για πέταμα, ίσως να μην φταίνε και οι αφροι αυτοί καθ' αυτοί, όσο το ότι απλά σε οδηγούν να πασαλειβεις και να ξυρίζεις (έτσι δεν δείχνουν οι διαφημισεις?). Το δέρμα και η τρίχα θέλει προετοιμασία, και δεν μιλάω για καμμιά τελετουργία 20 λεπτών, απλά δεν σωβαντίζουμε τοιχο...
    Έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες σωληνάρια κρέμμας prosar και nivea (τα μόνα διαθέσιμα εύκολα, όλα αυτά τα χρόνια), πάντα με πινέλο και καλό τρίψιμο-άπλωμα του αφρού. Αν έχεις και ζεστό νεράκι η διαδικασία είναι πολύ καλύτερη αλλά και με κρύο, στην ανάγκη γίνεται (στον στρατό ήμουν ο μόνος με πινέλο). Το μπολάκι δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να κάνεις κατευθείαν αφρό στο πρόσωπο βάζοντας λίγο κρέμμα στο κέντρο του πινέλου ή να φορτώνεις το πινέλο μέσα στη συσκευασία του σαπουνιού, βεβαια αν έχεις την άνεση να χρησιμοποιήσεις μπολάκι είναι καλύτερα. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποίησα και πιο "ειδικές" κρέμμες και σαπούνια, που σαφώς είναι καλύτερα αλλά όχι ότι με τα ταπεινά προιόντα που ανέφερα δεν κάνεις δουλειά. Αν έχω χρόνο προτιμώ ένα σαπουνάκι σε μπόλ τύπου proraso, cella, arko, mitchell's wool fat κλπ.... Μη το ψάχνεις, αν κολλήσεις την αρρώστια με τα σαπουνάκια, κάηκες.....
    Τονιζω ότι τη μεγαλύτερη σημασία την παίζει το "δούλεμα" του αφρού, ακόμα και ένα σαπουνάκι γλυκερίνης αν δουλευτεί σωστά θα κάνει καλυτερη δουλειά από το πασάλειμα με τον καλύτερο αφρό ή κρέμμα.
    Τωρα πινέλο ένα απλό χοίρου, σαν αυτά τα omega που πουλάνε τα σουπερ μάρκετ είναι αρκετό.... και πάλι, αν έχεις όρεξη και χρήμα μπορείς να ξεκινήσεις μια αναζήτηση που δεν έχει τέλος.... Εγω έχω αλλάξει αρκετά όλα αυτά τα χρόνια, αλλά δεν κατάλαβα και πολλά για τις διαφορές τους.... ένα επώνυμο, που δεν μαδάει και έχει την απαιτούμενη σκληρότητα και πυκνότητα είναι αρκετό.
    Τωρα στα ξυραφάκια, εχω δοκιμάσει όλα τα πλαστικά, από απλό bic μεχρι τα πολυλέπιδα της gillete, το συμπέρασμα μου είναι ότι οι πολλές λεπίδες δεν βοηθούν, 2 το πολύ είναι αρκετές. Ετσι κι αλλιώς τι να τις κάνεις τις 5 όταν μετά από 2-3 πόντους ξυρίσματος κόβει μόνο η πρώτη και οι άλλες έχουν στομώσει... Νομίζω ότι το ταπεινό Gilette Blue II είναι αυτό που έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο. Ξεπλένεται γρήγορα, δεν στομώνει και είναι και οικονομικό.
    Δεν κάνω κόντρα γενικά, δύο πλήρη περάσματα (με ξαναάπλωμα αφρού) είναι αρκετά, ένα με τη φορά της τρίχας, ένα κάθετα, και στο τέλος μερικά μερεμέτια.
    Εχω να αγοράσω ξυραφάκι μέ πάνω από 3 λεπίδες πολλά χρόνια... είναι άχρειστα. Κατ' αρχήν μεγαλώνει η κεφαλή και δεν ξέρεις που ξυρίζεις, δεύτερον θέλουν συνεχώς ξέπλυμα, ξυρίζεις ενα-δύο πόντους και παγιδεύονται οι τρίχες και το σαπούνι ανάμεσα στις λεπίδες και αγωνίζεσαι να ξυριστείς... πιο πολύ ώρα ξεπλένεις παρά ξυρίζεις.... και τρίτον, οι πολλές λεπίδες ερεθίζουν το δέρμα με αποτέλεσμα μετά το ξυρισμα να υπάρχει κάψιμο....
    Τελευταία χρησιμοποιώ και μηχανή με κλασικό ξυράφι δύο ακμών ("μηχανή ασφαλείας"), δεν έχω πολλες, η περιέργεια με έκανε να αγοράσω 3-4. Ομολογώ ότι πλέον έχω κόψει τα πλαστικά και ξυρίζομαι αποκλειστικά με αυτές. Δεν με δυσκόλεψε καθόλου η μετάβαση από τα πλαστικά, ίσα ίσα έκανα πολύ πιο εύκολα και χωρίς ερεθισμούς ξυρίσματα.
    Δεν χρειάζομαι περισσότερο χρόνο απ' ότι με τα πλαστικά, ίσως μάλιστα να κάνω και πιο γρήγορα γιατί δεν χρειάζονται τόσο συχνό ξέπλυμα. Οι μηχανες αυτές, αν τις χειριστείς σωστά ξυρίζουν καλύτερα από τα πλαστικά με ένα πέρασμα
    Ανάλογα το πόσες μέρες έχω να ξυριστώ επιλέγω κάποια μηχανή. Για ξύρισμα 2-3 ημερών έχω ένα πεταλουδάκι nipavo και μια Fatip Gentile, και οι δύο μια χαρά ξυρίζουν, ενω για γενια περισσότερων ημερών χρησιμοποιώ μια Fatip Open Comb. Είχα και μια R89 αλλά τη χαρησα..... Μου αρέσει η συμπεριφορά των Fatip, που είναι ιδιαίτερη, και αφού στην ουσία μπορώ να επιλέγω είτε κλειστή είτε ανοιχτή έχω μείνει σε αυτές....(αν κολλησεις και το "μικρόβιο" με τις μηχανες πάει... καταστράφηκες....). Γενικά νομίζω ότι όλες οι μηχανές που είναι ποιοτικά φιαγμένες (όχι κινέζικες των 2-3 ευρώ που η λάμα κάθεται στραβά) ξυρίζουν καλά, αλλά και η καθε μια έχει τα κόλπα της για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Γενικά είναι πολυ υποκειμενικό το να αξιολογήσεις μια μηχανή, άλλες θελουν περισσότερη προσοχή και ακρίβεια άλλες όχι, άλλες θερίζουν με το πρώτο πέρασμα, άλλες θελουν περισσότερα περάσματα, οπότε είναι ότι κάτσει στον καθένα. Επειδή όσες μηχανές χρησιμοποιησα τις "σεβάστηκα", δεν με δάγκωσε καμμιά... και όλες μου έβγαλαν τελικά πολύ καλό αποτέλεσμα (εχω φάει δαγκώματα από Sensor και Bic Metal.... μου εχουν μείνει αξέχαστα )
    Από λεπίδες δεν έχω προτίμηση.... όλες κόβουν, άλλη λιγο παραπάνω άλλη λιγώτερο. Βασικά χρησιμοποιώ ότι βρώ, συνήθως Astor που τις βρίσκεις παντού αλλά αγοράζω όποτε το θυμάμαι και άλλες όπως Astra, Personna... Εντάξει, όλες καλές είναι, δεν νομίζω ότι είναι ο καθοριστικός παράγοντας της συνολικής εμπειρίας (είπαμε... το 50% είναι η προετοιμασία).
    Pre save δεν πολυβάζω, που και που μπορεί να βάλω κάποιο ή να κάνω μια προετοιμασία με σαπούνι γλυκερίνης, ΟΚ βοηθάει λιγο, αλλά κύρια σημασία έχει το επόμενο στάδιο του αφρού.
    Τελικά το συμπερασμα μου είναι ότι το "παραδοσιακό ξύρισμα" και μάλιστα με "μηχανη ασφαλείας" είναι ο καλύτερος και ο ταχύτερος τρόπος να ξυριστεί κανεις. Επίσης είναι και οικολογικός αφου δημιουργεί το έλαχιστο απόβλητο. Τωρα για το οικονομικό, μπορεί να είναι και ο πιο οικονομικός τρόπος όμως παραμονεύει το μικρόβιο να τα δοκιμάσεις όλα.... και όλο αυτό το οικοσύστημα μπορεί να αποδειχτεί πολύ πολύ δαπανηρό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 18-01-22 στις 16:28.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μήπως δεν είναι για το fun section;

  4. #4
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως δεν είναι για το fun section;
    Μάλλον για τα "εκτός θέματος" είναι...

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως δεν είναι για το fun section;
    Υπάρχει ένα ακόμα θέμα/ερώτηση με το "Με τι ξυρίζεστε?"
    Το έβαλα εδώ με την λογική ότι το ξύρισμα, για κάποιους, αποτελεί απόλαυση/ευχαρίστηση και όχι ρουτίνα ή κάτεργο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πώ σύντομα την μέχρι τωρα εμπειρία μου, γενικώς....

    Το νούμερο 1, που ευτυχώς το κατάλαβα νωρίς (ίσως και πρίν από 30 χρόνια...) είναι η προετοιμασία και όχι το ξύρισμα!
    Οι ετοιμοι αφροί σε δοχείο υπό πίεση είναι για πέταμα, ίσως να μην φταίνε και οι αφροι αυτοί καθ' αυτοί, όσο το ότι απλά σε οδηγούν να πασαλειβεις και να ξυρίζεις (έτσι δεν δείχνουν οι διαφημισεις?). Το δέρμα και η τρίχα θέλει προετοιμασία, και δεν μιλάω για καμμιά τελετουργία 20 λεπτών, απλά δεν σωβαντίζουμε τοιχο...
    Έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες σωληνάρια κρέμμας prosar και nivea (τα μόνα διαθέσιμα εύκολα, όλα αυτά τα χρόνια), πάντα με πινέλο και καλό τρίψιμο-άπλωμα του αφρού. Αν έχεις και ζεστό νεράκι η διαδικασία είναι πολύ καλύτερη αλλά και με κρύο, στην ανάγκη γίνεται (στον στρατό ήμουν ο μόνος με πινέλο). Το μπολάκι δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να κάνεις κατευθείαν αφρό στο πρόσωπο βάζοντας λίγο κρέμμα στο κέντρο του πινέλου ή να φορτώνεις το πινέλο μέσα στη συσκευασία του σαπουνιού, βεβαια αν έχεις την άνεση να χρησιμοποιήσεις μπολάκι είναι καλύτερα. Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποίησα και πιο "ειδικές" κρέμμες και σαπούνια, που σαφώς είναι καλύτερα αλλά όχι ότι με τα ταπεινά προιόντα που ανέφερα δεν κάνεις δουλειά. Αν έχω χρόνο προτιμώ ένα σαπουνάκι σε μπόλ τύπου proraso, cella, arko, mitchell's wool fat κλπ.... Μη το ψάχνεις, αν κολλήσεις την αρρώστια με τα σαπουνάκια, κάηκες.....
    Τονιζω ότι τη μεγαλύτερη σημασία την παίζει το "δούλεμα" του αφρού, ακόμα και ένα σαπουνάκι γλυκερίνης αν δουλευτεί σωστά θα κάνει καλυτερη δουλειά από το πασάλειμα με τον καλύτερο αφρό ή κρέμμα.
    Τωρα πινέλο ένα απλό χοίρου, σαν αυτά τα omega που πουλάνε τα σουπερ μάρκετ είναι αρκετό.... και πάλι, αν έχεις όρεξη και χρήμα μπορείς να ξεκινήσεις μια αναζήτηση που δεν έχει τέλος.... Εγω έχω αλλάξει αρκετά όλα αυτά τα χρόνια, αλλά δεν κατάλαβα και πολλά για τις διαφορές τους.... ένα επώνυμο, που δεν μαδάει και έχει την απαιτούμενη σκληρότητα και πυκνότητα είναι αρκετό.
    Τωρα στα ξυραφάκια, εχω δοκιμάσει όλα τα πλαστικά, από απλό bic μεχρι τα πολυλέπιδα της gillete, το συμπέρασμα μου είναι ότι οι πολλές λεπίδες δεν βοηθούν, 2 το πολύ είναι αρκετές. Ετσι κι αλλιώς τι να τις κάνεις τις 5 όταν μετά από 2-3 πόντους ξυρίσματος κόβει μόνο η πρώτη και οι άλλες έχουν στομώσει... Νομίζω ότι το ταπεινό Gilette Blue II είναι αυτό που έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο. Ξεπλένεται γρήγορα, δεν στομώνει και είναι και οικονομικό.
    Δεν κάνω κόντρα γενικά, δύο πλήρη περάσματα (με ξαναάπλωμα αφρού) είναι αρκετά, ένα με τη φορά της τρίχας, ένα κάθετα, και στο τέλος μερικά μερεμέτια.
    Εχω να αγοράσω ξυραφάκι μέ πάνω από 3 λεπίδες πολλά χρόνια... είναι άχρειστα. Κατ' αρχήν μεγαλώνει η κεφαλή και δεν ξέρεις που ξυρίζεις, δεύτερον θέλουν συνεχώς ξέπλυμα, ξυρίζεις ενα-δύο πόντους και παγιδεύονται οι τρίχες και το σαπούνι ανάμεσα στις λεπίδες και αγωνίζεσαι να ξυριστείς... πιο πολύ ώρα ξεπλένεις παρά ξυρίζεις.... και τρίτον, οι πολλές λεπίδες ερεθίζουν το δέρμα με αποτέλεσμα μετά το ξυρισμα να υπάρχει κάψιμο....
    Τελευταία χρησιμοποιώ και μηχανή με κλασικό ξυράφι δύο ακμών ("μηχανή ασφαλείας"), δεν έχω πολλες, η περιέργεια με έκανε να αγοράσω 3-4. Ομολογώ ότι πλέον έχω κόψει τα πλαστικά και ξυρίζομαι αποκλειστικά με αυτές. Δεν με δυσκόλεψε καθόλου η μετάβαση από τα πλαστικά, ίσα ίσα έκανα πολύ πιο εύκολα και χωρίς ερεθισμούς ξυρίσματα.
    Δεν χρειάζομαι περισσότερο χρόνο απ' ότι με τα πλαστικά, ίσως μάλιστα να κάνω και πιο γρήγορα γιατί δεν χρειάζονται τόσο συχνό ξέπλυμα. Οι μηχανες αυτές, αν τις χειριστείς σωστά ξυρίζουν καλύτερα από τα πλαστικά με ένα πέρασμα
    Ανάλογα το πόσες μέρες έχω να ξυριστώ επιλέγω κάποια μηχανή. Για ξύρισμα 2-3 ημερών έχω ένα πεταλουδάκι nipavo και μια Fatip Gentile, και οι δύο μια χαρά ξυρίζουν, ενω για γενια περισσότερων ημερών χρησιμοποιώ μια Fatip Open Comb. Είχα και μια R89 αλλά τη χαρησα..... Μου αρέσει η συμπεριφορά των Fatip, που είναι ιδιαίτερη, και αφού στην ουσία μπορώ να επιλέγω είτε κλειστή είτε ανοιχτή έχω μείνει σε αυτές....(αν κολλησεις και το "μικρόβιο" με τις μηχανες πάει... καταστράφηκες....). Γενικά νομίζω ότι όλες οι μηχανές που είναι ποιοτικά φιαγμένες (όχι κινέζικες των 2-3 ευρώ που η λάμα κάθεται στραβά) ξυρίζουν καλά, αλλά και η καθε μια έχει τα κόλπα της για να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Γενικά είναι πολυ υποκειμενικό το να αξιολογήσεις μια μηχανή, άλλες θελουν περισσότερη προσοχή και ακρίβεια άλλες όχι, άλλες θερίζουν με το πρώτο πέρασμα, άλλες θελουν περισσότερα περάσματα, οπότε είναι ότι κάτσει στον καθένα. Επειδή όσες μηχανές χρησιμοποιησα τις "σεβάστηκα", δεν με δάγκωσε καμμιά... και όλες μου έβγαλαν τελικά πολύ καλό αποτέλεσμα (εχω φάει δαγκώματα από Sensor και Bic Metal.... μου εχουν μείνει αξέχαστα )
    Από λεπίδες δεν έχω προτίμηση.... όλες κόβουν, άλλη λιγο παραπάνω άλλη λιγώτερο. Βασικά χρησιμοποιώ ότι βρώ, συνήθως Astor που τις βρίσκεις παντού αλλά αγοράζω όποτε το θυμάμαι και άλλες όπως Astra, Personna... Εντάξει, όλες καλές είναι, δεν νομίζω ότι είναι ο καθοριστικός παράγοντας της συνολικής εμπειρίας (είπαμε... το 50% είναι η προετοιμασία).
    Pre save δεν πολυβάζω, που και που μπορεί να βάλω κάποιο ή να κάνω μια προετοιμασία με σαπούνι γλυκερίνης, ΟΚ βοηθάει λιγο, αλλά κύρια σημασία έχει το επόμενο στάδιο του αφρού.
    Τελικά το συμπερασμα μου είναι ότι το "παραδοσιακό ξύρισμα" και μάλιστα με "μηχανη ασφαλείας" είναι ο καλύτερος και ο ταχύτερος τρόπος να ξυριστεί κανεις. Επίσης είναι και οικολογικός αφου δημιουργεί το έλαχιστο απόβλητο. Τωρα για το οικονομικό, μπορεί να είναι και ο πιο οικονομικός τρόπος όμως παραμονεύει το μικρόβιο να τα δοκιμάσεις όλα.... και όλο αυτό το οικοσύστημα μπορεί να αποδειχτεί πολύ πολύ δαπανηρό.
    Επί χρόνια ξυριζόμουν με gillette mach.
    Δέρμα υπέρ-ευαίσθητο.
    Το πρόσωπό μου γέμιζε κοψίματα και ερεθισμούς.
    Είχα δοκιμάσει διάφορους αφρούς και διάφορους τρόπους ξυρίσματος.
    Τίποτε δεν πέτυχε.
    Και την επόμενη ημέρα... χάλια... Ούτε νερό δεν δεχόμουν στον πρόσωπο.

    Διάβασα ένα άρθρο για το παραδοσιακό ξύρισμα με μηχανή ασφαλείας double edge.
    Ήμουν τυχερούς γιατί ένα από τα γνωστότερα και μεγαλύτερο κατάστημα για το παραδοσιακό ξύρισμα ήταν δίπλα μου.

    Μηχανή:
    Αρχικά ξεκίνησα με μια timor πεταλούδα που δεν με βόλεψε.
    Την υγειά μου την βρήκα με την Rockwell 6S.
    Έχω αγοράσει μάλιστα και την 6C για τα ταξίδια.
    Ότι και να πω είναι λίγα γι αυτή την μηχανή.

    Αφρός:
    Ξεκίνησα με κρέμες Taylor Of Old Bond Street, Truefitt & Hill και Castle Forbes.
    Τις εγκατέλειψε γιατί έχω λιπαρό πρόσωπο και χειροτέρευαν την κατάσταση.
    Πλέον έχω μόνο σαπούνια Ariana & Evans, DR Harris, Floris, Los Jabones de Joserra, PannaCrema, Saponificio Varesino, Zingari Man.
    Από τα παραπάνω έχω κολλήσει με τα Saponificio Varesino, Zingari Man και PannaCrema.

    Πινέλο:
    Ξεκίνησα με ένα απλό ασβού ΝΟΜ αλλά έχανες πολλές τρύχες.
    Είχα δοκιμάσει και χοίρο της Zenith αλλά δεν μου άρεσε.
    Πλέον είμαι με δύο Manchurian Zenith και δεν τα αλλάζω με τίποτε.
    Απλά τέλεια.

    Pre:
    Είχα δοκιμάσει το λάδι της Truefitt & Hill και το υγρό της Castle Forbes.
    Για εμένα είναι άχρηστα.
    Αρκεί ένα καλό ζεστό μπάνιο και μια σωστή προετοιμασία με καλό πινέλο και αφρό.

    Διαδικασία:
    Τον αφρό τον κάνω σε μπολ.
    Στην αρχή δυσκολεύτηκα πολύ. Παίζει πολύ ρόλο και το σωστό μπολ.
    Αρχικά είχα ένα πολύ μικρό της Edwin Jagger.
    Μετά αγόρασα της Muhle που επίσης δεν με βόλεψε.
    Τώρα είμαι με της Fine όπου έχει κυκλικές αλλά και κάθετες αυλακώσεις.
    Με αυτό κάνεις αφρό έτσι για πλάκα.

    Στην αρχή αμελούσα το θέμα της επάλειψης του αφρού.
    Τυπικά δηλαδή για ~1'.
    Διαπίστωσα ότι θέλει "τέχνη".
    Δουλεύω το πινέλο πάνω στην τρίχα μέχρι να νιώσω ότι έχει μαλακώσει και μετά ξεκινάω το ξύρισμα.

    Ξύρισμα:
    Τρία περάσματα.
    Εδώ θέλει πολύ προσοχή για όσους έχουν δέρμα σαν το δικό μου.
    Κυρίως το τελευταίο πέρασμα που το κάνω με κόντρα, είναι αυτό που θα σου βγάλει όλους τους ερεθισμούς.
    Ελάχιστο πάτημα της μηχανής και σωστή γωνία (δεν χρειάζεται μοιρογνωμόνιο).
    Επίσης πολύ σημαντικό... συχνό ξέπλυμα της μηχανής ιδίως αν πρόκειται για κλειστού τύπου.
    Και εάν έχετε ρυθμιζόμενη... λίγο χρόνο ακόμα για να βρείτε το σωστό setup.

    Ξυραφάκια:
    Για εμένα έχουν μεγάλη σημασία.
    Πάνε μαζί με την μηχανή, το είδος της τρίχας, τον τύπο του δέρματος και τις μέρες ξυρίσματος.
    Άλλαξα πάρα πολλά για να καταλήξω σε ένα και μοναδικό που ταιριάζει στον δικό μου τύπο δέρματος για τρία περάσματα σε γένια τριών ημερών.

    After:
    Και εδώ ξεκίνησα με balm (αντίστοιχα με τις κρέμες) και κατέληξα σε splash (αντίστοιχα με τα σαπούνια).
    Ισχύει ότι έγραψα και παραπάνω για αντίστοιχα προϊόντα.

    Μπορεί να φαντάζουν χρονοβόρα όλα τα παραπάνω και ακριβά.
    Σίγουρα δεν είναι για καθημερινό πρωινό/γρήγορο ξύρισμα (απόγευμα με βράδυ είναι καλύτερα να ξυρίζεται κάποιος για να δίνει την ευκαιρία στο δέρμα να αναπλάθεται).
    Αλλά το παν για εμένα ήταν να ξεμπερδέψω με τους ερεθισμούς.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Τα χαζεύω όλα αυτά τα καλούδια... σαπούνια, κρέμμες, ξυραφάκια, μηχανές.... αλλά δεν έχω χρόνο, ουτε όρεξη να ασχοληθώ παραπάνω....
    Τα gillete mach και sensor μου δημιουργούσαν πάντα ερεθισμό που έμενε τουλάχιστον μια μέρα, ειδικά την δεύτερη ήταν δράμα.... με εκνεύριζε επίσης το συνεχές πλύσιμο/μπούκωμα... σε σημείο να αποφεύγω να ξυρίζομαι. Και όλα αυτά ανεξαρτήτως προετοιμασίας, μια και τη "τεχνη του πινέλου" την κατέχω από καιρό. Βασικά μόνο με τα Gillete Blue II, τα απλά, ησυχάζω κάπως και γι αυτό τα χρησιμοποιούσα πολλά χρόνια.
    Τελείως τυχαία πήρα μια πεταλούδα nipavo και ξυραφάκια astor (γιατί μονο αυτά βρήκα), το αποτέλεσμα ήταν καλυτερο απ' ότι με τα πλαστικά (δεν κάνω κόντρες έτσι κι αλλιως) και πολύ πιο άνετα και γρήγορα, χωρίς μπουκώματα, "τραίνο"....., σαν τον τυφλό που είδε το φώς του ένα πράγμα (έστω και με το ένα μάτι, με αυτά που διαθέτω).
    Είχα πάρει και παλαιότερα μια μηχανή από τον Δάφνη (κατάστημα ειδών κομμωτηρίου) κλειστού τύπου, αλλά έχει τόσο μεγάλη έκθεση στην λεπίδα, που πάλλεται καθώς ξυρίζεσαι... μιλάμε ακούς το Smoke On The Water στη λάμα, τη φοβηθηκα και την παράτησα, αν και με ξυρισε καλά χωρίς να κοπώ.
    Δοκιμασα και κάτι άλλες λεπίδες όπως Astra και Personna αλλά δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά (μα... τετοια αναισθησία ), ικανοποιημένος είμαι με όλες, αντε στην επόμενη αγορά να πάρω παλι Personna γιατι μου φαίνονται λίγο πιο "γλυκές". Σαπουνακι, αν εξαιρέσουμε το άρωμα του αντικουνουπικού το arko μου κάνει καλό ξύρισμα, αλλά η cella λίγο καλύτερο. Πινέλο, αν δεν καραφλιάσει, δεν παίρνω άλλο....
    Χαζεύω κάτι τυπους που ξυρίζονται στο youtube (βιτσιο και αυτό....) αλλά προσπαθώ να αντισταθώ, αντε πήρα και την Fatip Piccolo SE, με τις δύο κεφαλές και έχω μια ποικιλία επιλογής. Φοβάμαι ότι εύκολα διολισθένει κανείς να κολλήσει με αυτά τα μπλιμπλικια, και η ενασχόληση με αυτά κοστίζει σε χρόνο και χρήμα (δεν εχω και από τα δύο....). Κάθε τιπ βέβαια που είναι στοχευμένο και έχει αποτελεσμα, ευπρόσδεκτο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 18-01-22 στις 21:01.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Από μικρός χρησιμοποιώ πινέλο και λεπίδες. Ξεκίνησα με Wilkinson, αυτές χρησιμοποιούσε κι ο πατέρας μου. Στο στρατό ήταν τα πρώτα ξυρίσματα με έτοιμο αφρό. Ακολούθησαν αρκετά χρόνια με γενειάδα και μετά ακολούθησα την πεπατημένη. Ξυραφάκια μιας χρήσης και Noxzema. Ξαναγύρισα στις λεπίδες τα τελευταία 2 χρόνια και εδώ κι εννέα μήνες πάλι πινέλο.
    Οι λεπίδες που χρησιμοποιώ είναι Feather, το πινέλο ένα φθηνό Omega χοίρου και κάνω πειράματα στο υλικό του πινέλου. Από σαπούνι γλυκερίνης, σαπούνι Haslinger, κρέμα Omega με ευκάλυπτο..

  8. #8
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα πάρει και παλαιότερα μια μηχανή από τον Δάφνη (κατάστημα ειδών κομμωτηρίου) κλειστού τύπου, αλλά έχει τόσο μεγάλη έκθεση στην λεπίδα, που πάλλεται καθώς ξυρίζεσαι... μιλάμε ακούς το Smoke On The Water στη λάμα, τη φοβηθηκα και την παράτησα, αν και με ξυρισε καλά χωρίς να κοπώ.
    Όλες οι μηχανές με μηχανισμό (πεταλούδες) έχουν ένα μπαλατζάρισμα στην λεπίδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασα και κάτι άλλες λεπίδες όπως Astra και Personna αλλά δεν κατάλαβα μεγάλη διαφορά
    Τυχερός είσαι.
    Έχεις ανεκτικό δέρμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβάμαι ότι εύκολα διολισθένει κανείς να κολλήσει με αυτά τα μπλιμπλικια
    Εγώ μόνο με σαπούνια και after έχω κόλλημα.
    Και αυτά μην φανταστείς.
    Πολύ ψάξιμο και μόνο αν τα μυρίσω πρώτα για να δω αν με αρέσουν.
    Δεν έχω γνώσεις αρωμάτων όπως ορισμένοι που βλέπω σε video που μυρίζουν και λένε "έχει το ένα και έχει το άλλο".
    Αυτοί αγοράζουν διαβάζοντας μόνο τα συστατικά.
    Δεν έχω τέτοιες γνώσεις και ούτε θα αποκτήσω.
    Θέλει ταλέντο αυτό.
    Και στις μηχανές και στα πινέλα, δεν αλλάζω άλλα από αυτά που έχω.
    Ορισμένοι είναι συλλέκτες. Το σέβομαι.
    Αλλά θέλει πολύ χρήμα + ότι τους το επιτρέπει το δέρμα να παίζουν με ανοικτού/κλειστού τύπου, επιθετικές κλπ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elio_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνησα με Wilkinson, αυτές χρησιμοποιούσε κι ο πατέρας μου
    Wilkinson Sword χρησιμοποιώ και εγώ (τα μαύρα).
    Είναι ιδανικά για εμένα.
    Σωστός συνδιασμός sharp/smooth για το δέρμα μου.

    Επίσης κάτι πολύ σημαντικό που με βοήθησε αφάνταστα.
    Τα ξυραφάκια δεν κοστίζουν.
    + ότι μιλάμε για κόψεις χιλιοστών.
    Μετά από κάθε ξύρισμα αν τοποθετήσεις το ξυραφάκι σε μικροσκόπιο θα δεις ότι έχουν φύγει/σπάσει κομμάτια.
    Κάποια γίνονται πιο κοφτερά και άλλα λιγότερο μετά το πρώτο ξύρισμα κοκ.
    Οπότε στην ουσία αν χρησιμοποιήσεις το ξυραφάκι για δεύτερη φορά είναι σαν να ξυρίζεσαι με διαφορετική λεπίδα.
    + μολύνσεις. Έχω δει κάποιους που τα βάζουν σε οινόπνευμα κλπ.
    Κατέληξα στο ένα ξύρισμα (τρία περάσματα) και πέταμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #9
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατέληξα στο ένα ξύρισμα (τρία περάσματα) και πέταμα.
    Οι λεπίδες είναι το μικρότερο έξοδο σε αυτήν την ιστορία.... ακόμα κι αν πάρεις ένα σετ των 10 πιο δημοφιλών λεπίδων δεν κοστίζει και τίποτα, ασε που μετά στη χρήση η τιμή ανά λεπίδα είναι αστεία.
    Δεν ξέρω αν έχω ανεκτικό δέρμα, αλλά παρατηρώ ότι το πρώτο ξύρισμα με καινούργια λεπίδα, ασχέτως μάρκας, αλλά ακόμα και με τα Gilette Blue είναι κάπως πιο τραχύ, στο δεύτερο "γλυκαίνει" η λεπίδα, τώρα το τρίτο παίζει ανάλογα τη μάρκα, αλλά μπορεί να τύχει και σε άλλη λεπίδα του ίδιου πακέτου, άλλα πάνε άνετα και άλλα αρχίζουν να τραβάνε.... Με το πρώτο τράβηγμα "άντε γεια".... Προσωπικά τα κρατάω σίγουρα για τουλάχιστον 2 ξυρίσματα, ένα 75% κάνει και τρίτο άνετα....
    Τα σαπούνια έχεις δίκιο είναι δύσκολη υπόθεση, άσε που υπάρχουν δεκάδες, και πολλά δεν τα λές και φθηνά. Βέβαια σε ένα σαπούνι ξυρίσματος θα εκτιμήσω πρώτα απ' όλα τις ιδιότητες του σε σχέση με το ξύρισμα, το άρωμα πέρα από τους ψυχολογικούς λόγους κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος, δεν θα επιβιώσει μετά το after shave, ή μπορεί να χρησιμοποιήσεις ένα αρωματικό σαπούνι ως after. Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει πολύ ακριβά σαπούνια, εκτιμώ τόσο το cella όσο και το mitchel's wool fat. Σε τελική ανάλυση, ακόμα κι αν ένα σαπούνι των 150 γραμμαρίων κάνει 30 ευρώ, σε κάθε ξύρισμα είναι ζήτημα να καταναλώνονται 2-3 γραμμάρια, οπότε θα αντέξει άνετα 50-60 ξυρίσματα, οπότε δεν είναι τρομερό.... το πρόβλημα είναι να γεμίσεις ένα ντουλάπι με σαπούνια αναζητώντας το ιδανικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 19-01-22 στις 01:37.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι λεπίδες είναι το μικρότερο έξοδο σε αυτήν την ιστορία.... ακόμα κι αν πάρεις ένα σετ των 10 πιο δημοφιλών λεπίδων δεν κοστίζει και τίποτα, ασε που μετά στη χρήση η τιμή ανά λεπίδα είναι αστεία.
    Δεν ξέρω αν έχω ανεκτικό δέρμα, αλλά παρατηρώ ότι το πρώτο ξύρισμα με καινούργια λεπίδα, ασχέτως μάρκας, αλλά ακόμα και με τα Gilette Blue είναι κάπως πιο τραχύ, στο δεύτερο "γλυκαίνει" η λεπίδα, τώρα το τρίτο παίζει ανάλογα τη μάρκα, αλλά μπορεί να τύχει και σε άλλη λεπίδα του ίδιου πακέτου, άλλα πάνε άνετα και άλλα αρχίζουν να τραβάνε.... Με το πρώτο τράβηγμα "άντε γεια".... Προσωπικά τα κρατάω σίγουρα για τουλάχιστον 2 ξυρίσματα, ένα 75% κάνει και τρίτο άνετα....
    Τα σαπούνια έχεις δίκιο είναι δύσκολη υπόθεση, άσε που υπάρχουν δεκάδες, και πολλά δεν τα λές και φθηνά. Βέβαια σε ένα σαπούνι ξυρίσματος θα εκτιμήσω πρώτα απ' όλα τις ιδιότητες του σε σχέση με το ξύρισμα, το άρωμα πέρα από τους ψυχολογικούς λόγους κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος, δεν θα επιβιώσει μετά το after shave, ή μπορεί να χρησιμοποιήσεις ένα αρωματικό σαπούνι ως after. Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει πολύ ακριβά σαπούνια, εκτιμώ τόσο το cella όσο και το mitchel's wool fat. Σε τελική ανάλυση, ακόμα κι αν ένα σαπούνι των 150 γραμμαρίων κάνει 30 ευρώ, σε κάθε ξύρισμα είναι ζήτημα να καταναλώνονται 2-3 γραμμάρια, οπότε θα αντέξει άνετα 50-60 ξυρίσματα, οπότε δεν είναι τρομερό.... το πρόβλημα είναι να γεμίσεις ένα ντουλάπι με σαπούνια αναζητώντας το ιδανικό.
    Αναλόγως και πώς τα δουλεύεις.
    πχ αν βάλεις το πινέλο μέσα στην κρέμα και πας να κάνεις εκεί αφρό θα την φας πολύ γρήγορα.
    Αν την βάλεις σε μπολ θα σε κρατήσει χρόνο σίγουρα.
    Στα τριμμένα σαπούνια επίσης το ίδιο.
    Στα ημίσκληρα μπορείς να κάνεις αφρό μέσα στο μπολ άνετα.
    Τα σκληρά δεν χαμπαριάζουν τίποτε.

    Για τα ξυραφάκια να παίξεις με το θέμα sharp/smooth.
    Θα σε βοηθήσει αυτή η σελίδα όπου έχουν κάνει μετρήσεις.
    Εγώ τα είχα μαζέψει σε μια σελίδα excel και πήγαινα πάνω/κάτω.
    πχ έβαζα το Χ και μου ήταν πολύ κοφτερό, πήγαινα παρακάτω.
    Έβλεπα ότι είναι άγριο, έψαχνα ίδια κόψη με πιο μαλακή λεπίδα.
    Και έτσι κατέληξα.
    Τα νούμερα που λέει ισχύουν για το πρώτο ξύρισμα.
    Τα νούμερα για το δεύτερο και τρίτο εξαρτώνται από το πόσο σκληρή τρίχα έχεις.
    Επίσης... λεπίδες που υποτίθεται ότι κάνουν για όλους τους τύπους δέρματος πχ perma sharp, astra κλπ
    για εμένα δεν υπάρχουν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλησπέρα και από μένα.
    Πάρα πολύ ενδιαφέρον post.
    Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας.
    Ξυρίζομαι με τα γνωστά 3πλα gillete και με κρέμα proraso που μου αρέσει πάρα πολύ.\
    Κατά καιρούς ιδιαίτερα το καλοκαίρι βάζω πριν το ξύρισμα την Proraso Pre Shave Cream Eucalyptus & Menthol φανταστική αίσθηση!!!
    Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας για την μηχανή ασφάλειας.
    Κάποτε είχα αγοράσει μια οικονομική βασικά (δεν θυμάμαι επωνυμία) με ξυραφάκια ASTOR Bic stainless, αλλά
    κάτι δεν μου πήγαινε καλά και τα παράτησα.
    Έχω την εντύπωση ότι δεν ξύριζε πολύ καλά ή εγώ δεν ήξερα να τη χρησιμοποιώ.
    Θέλω να την ψάξω με τη μηχανή ασφαλείας. Τι ξυραφάκια προτείνεται;
    Επίσης χρησιμοποιώ πινέλο με κρέμα prosar που είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    - - - Updated - - -

    Μόλις είδα αυτό το βίντεο και ζήλεψα μπράβο του ωραίος!!!
    https://www.youtube.com/watch?v=N2DJBv84RM4
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 19-01-22 στις 18:55.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από μένα.
    Πάρα πολύ ενδιαφέρον post.
    Θέλω λοιπόν τη γνώμη σας.
    Ξυρίζομαι με τα γνωστά 3πλα gillete και με κρέμα proraso που μου αρέσει πάρα πολύ.\
    Κατά καιρούς ιδιαίτερα το καλοκαίρι βάζω πριν το ξύρισμα την Proraso Pre Shave Cream Eucalyptus & Menthol φανταστική αίσθηση!!!
    Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας για την μηχανή ασφάλειας.
    Κάποτε είχα αγοράσει μια οικονομική βασικά (δεν θυμάμαι επωνυμία) με ξυραφάκια ASTOR Bic stainless, αλλά
    κάτι δεν μου πήγαινε καλά και τα παράτησα.
    Έχω την εντύπωση ότι δεν ξύριζε πολύ καλά ή εγώ δεν ήξερα να τη χρησιμοποιώ.
    Θέλω να την ψάξω με τη μηχανή ασφαλείας. Τι ξυραφάκια προτείνεται;
    Επίσης χρησιμοποιώ πινέλο με κρέμα prosar που είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    - - - Updated - - -

    Μόλις είδα αυτό το βίντεο και ζήλεψα μπράβο του ωραίος!!!
    https://www.youtube.com/watch?v=N2DJBv84RM4
    Ο geofat έχει δέρμα μπετόν.
    Θα τον δεις να ξυρίζεται μέσα στα χιόνια.

    Όλες οι μηχανές ασφαλείας δεν είναι ίδιες.
    Έχουν διαφορετικές αποστάσεις της λεπίδας από την safety bar.
    Οπότε αν και όλες είναι "ασφαλείας" κάποιες είναι περισσότερο επιθετικές και άλλες λιγότερο.
    Επίσης εξαρτάται από τα περάσματα.
    Αν κάνεις πχ 3 περάσματα τότε, ιδικά για αρχάριους ή με ευαίσθητο δέρμα, ιδανικές είναι οι ρυθμιζόμενες.
    Σε αυτές μπορείς να ρυθμίσεις την παραπάνω απόσταση.
    Οπότε πχ κάνεις το πρώτο πέρασμα με μεγάλο gap, το δεύτερο με μικρότερο κοκ.
    Υπάρχουν και εδώ διάφορες θεωρίες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #13
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    3.901
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Νομίζω ότι αυτή που έχει ο @deniSun, η Rockwell 6C, είναι μια πολύ καλή ευέλικτη λύση. Εχει τα διαφορετικά πλακάκια που αλλάζουν την έκθεση της λεπίδας και έτσι μπορείς να βρείς ποιά σου ταιριάζει καλύτερα. Μπορεί να κοστίζει κάτι παραπάνω από άλλες γνωστές, αλλά έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να σου ταιριάξει.
    Για λεπίδες παιρνεις 2-3, όχι τις πιο κοφτερές και δοκιμάζοντας βρίσκεις ποιά σου ταιριάζει. Ειμαι σίγουρος όμως ότι, οποιαδήποτε λεπίδα θα σου προσφέρει ένα καλύτερο και πιο ευχάριστο ξυρισμα από τα gilette.
    Σαπουνάκι έχεις, το proraso είναι μια τίμια επιλογή.
    Η πιο σημαντική διαφορά στον χειρισμό σε σχέση με τα πλαστικά, είναι ότι δεν πιέζεις, αφήνεις την μηχανή να ξυρίσει κυρίως με το βάρος της.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παλιότερα ήθελα και εγώ να ασχοληθώ λίγο, το έριξα στο διάβασμα και κάπου χάθηκα.
    Αυτό που κράτησα απο την όλη υπόθεση είναι πως το Α και το Ω είναι η προετοιμασία, αν αφιερώσεις τον ίδιο χρόνο που θα αφιερώσεις για να κάνεις αφρό και μασαζ με το πινέλο, με τον απλό αφρό το αποτέλεσμα θα είναι πολύ διαφορετικό απο το κλασικό που κάνουμε απλώνουμε αφρό σε 10 δευτέρα και μετά ξεκινάμε ξύρισμα.

    Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω τα ξυραφάκια ασφαλείας αλλά φοβάμαι πως θα έχω ατύχημα.

    Τι θα προτείνατε για κάποιον αρχάριο σε αυτά για να ξεκινήσει;

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.322
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Οι rockwell επίσης είναι βαριές μηχανές.
    Οπότε πας με το βάρος τους.
    Την 6s την έχω για καθημερινό ξύρισμα. Είναι ανοξείδωτη (για μια ζωή - ίσως και παραπάνω). Διαθέτει τρεις διπλές πλάκες.
    Η 6c είναι το μικρό αδελφάκι της. Επίσης τρεις διπλές αλλά όχι ανοξείδωτη.
    Και το παιδάκι... η 2c με μία διπλή πλάκα που επίσης δεν είναι ανοξείδωτη.
    Επίσης υπάρχει και σε πεταλούδα οι Τ/Τ2. Δεν έχουν ακουστεί καλά λόγια. Γενικά την βλέπω στα video ότι δύσκολα γυρίζει ο μηχανισμός + ότι ρυθμιζόμενη με μηχανισμό = κάποτε θα σου χαλάσει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1 από 76 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας