Σελ. 67 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 475762656667686972 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 991-1.005 από 1129
  1. #991
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κρατάνε πολύ νερό τον οποίο διοχετεύουν στο κέντρο του πινέλου με αποτέλεσμα να χρειάζονται πολύ καλό ξέπλυμα
    μήπως εννοείς αφρό;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα ποτήρι ζεστό νερό (από την βρύση) βάζουμε υγρό πιάτων και τον ανακατεύουμε με το πινέλο.
    Αφήνουμε το πινέλο για ~10' και το ξεπλένουμε.
    Επαναλαμβάνουμε την διαδικασία μέχρι να βγει καθαρό νερό και να φύγει η ασπρίλα του αφρού (των σαπουνιών) από την βάση της τρίχας.
    το ύψος του νερού μέχρι τη βάση της τρίχας, πάνω από τη βάση η πιο κάτω; αυτό είναι το βαθύ πλύσιμο ας πούμε ,στο καθημερινό τη διαδικασία ακολουθείς;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλουν καθόλου πολύ πίεση γιατί οι τρίχες σπάνε (μην βλέπετε τον βιασμό που τους κάνουν στα video).
    Καταναλώνουν πολύ ποσότητα ανάλογα με το μέγεθός τους (κυρίως το Knot τους).
    Επίσης σπρώχνουν τον αφρό στον κέντρο του πινέλου και τον βγάζουν από τα πλάγια της τρίχας στην βάση της.
    Αυτό έχει ως συνέπεια να πρέπει να μαζεύουμε τον αφρό με το δάχτυλο κάθε λίγο και λιγάκι για να μην χύνεται στον νεροχύτη.
    Κάποια βίντεο που εχω δει όντως παρατήρησα αυτό που λες για ''βιασμό''.Έχεις κάποιο λινκ από βίντεο που να γίνεται σωστά η χρήση πινέλου με φυσική τρίχα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους ασβούς υπάρχουν υποκατηγορίες.
    Αυτές έχουν να κάνουν με την ποιότητα της τρίχας και την σκληρότητά τους.
    Από τα πιο απλά προς την κορυφή έχουμε:
    pure
    best
    super
    silver tip
    manchurian
    Τα manchurian είναι μια κατηγορία μόνα τους.
    Πολλές εταιρείες όπως η Simpsons αρνούνται να βγάζουν πλέον μοντέλα με μαντζουριανή τρίχα θεωρώντας ότι τα δικά τους silver tip είναι αντάξια (παλιότερα έβγαζαν κανονικά).
    Αυτό φυσικά είναι μια άλλη ιστορία που έχει να κάνει με την σπανιότητα της μαντζουριανής τρίχας και την τιμή της κλπ.
    Κατά την άποψή μου, αν θέλει κάποιος κάτι που να διαρκέσει χρόνια, θα πρέπει να πάει σε silver tip ή manchurian.
    Από τα λίγα που διάβασα εκεί θα πάω κάποια στιγμή, ίσως και άμεσα, σε silver tip η manchurian.Αν θέλεις δώσε μερικές προτάσεις ώστε να ''μπω'' πιο πολυ στο νόημα των πινέλων, διαβάζοντας και συγκρίνοντας, γιατί όχι και καταλήγοντας σε κάποια από αυτές από τη στιγμή που προέρχονται από εσένα τον έμπειρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μαλακή τρίχα = συνθετικά
    Τα συνθετικά ήταν ιδανικά για σαπούνια.
    Αρχικά δεν έκαναν για τίποτε άλλο.
    Οι τρίχες έσπαγαν πολύ εύκολα.
    Έχουν κάνει άλματα και πλέον παίζουν και σε πολύ σκληρά σαπούνια (με δυσκολία κατά την άποψή μου, αλλά παίζουν).
    Το μειονέκτημα είναι ότι δεν κρατάνε καθόλου νερό άρα οπότε θέλουν περισσότερο φόρτωμα.
    Στην παραγωγή αφρού δεν έχουν διαφορά με τα υπόλοιπα.
    Το προτέρημα είναι ότι επειδή δεν κρατάνε υγρασία, καθαρίζονται πολύ εύκολα και στεγνώνουν πολύ γρήγορα άρα είναι ιδανικά για ταξίδια.
    Δεν χρειάζονται καμία φροντίδα.
    Το συνθετικό μου ''κώλωσε'' αν μπορώ να το πω έτσι, με το Eternal Watch ενώ να μικρότερο omega που εχω (ασβός - χοίρος) τα πήγε καλυτέρα στο φόρτωμα. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με το ότι έψαχνα για κάτι άλλο και έπεσα πάνω σε άρθρα για πινέλα με έβαλε σε σκέψεις για αγορά κάτι καλύτερου.

  2. #992
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως εννοείς αφρό;
    Όπως είναι γραμμένο πρέπει να μπει ταιριάζει το "αφρός" αντί "νερό".
    Στην ουσία κρατάει και πολύ νερό
    και προφανώς και αφρό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ύψος του νερού μέχρι τη βάση της τρίχας, πάνω από τη βάση η πιο κάτω; αυτό είναι το βαθύ πλύσιμο ας πούμε ,στο καθημερινό τη διαδικασία ακολουθείς;
    Θα δεις πολλοί ότι λένε να μην πηγαίνει νερό στην βάση της τρίχας εκεί που γίνεται ο κόμπος και δένονται οι τρίχες.
    Στα καλά πινέλα δεν παίζει αυτό ρόλο.
    Βρέχω συνέχεια την βάση και δεν έχω κανένα πρόβλημα.
    Σε πολύ φτηνά πινέλα θα το πάρεις στο χέρι.
    Τώρα στα υπόλοιπα...
    κατά το μούλιασμα του πινέλου δεν χρειάζεται να φτάνεις μέχρι τον κόμπο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος.
    Για το πλύσιμο/καθαρισμό θα πρέπει να περιλαμβάνει και αυτό το σημείο.
    Στον καθημερινό καθαρισμό, όταν τελειώσω το ξύρισμα ξεπλένω το πινέλο με ζεστό νερό.
    Αυτό γιατί πρέπει να φύγουν τα έλαια και λίπη από το σαπούνι. Με το κρύο νερό δεν καθαρίζει σωστά.
    Οπότε ξεπλένω το πινέλο βάζοντάς το κάτω από την βρύση με τις τρίχες προς τα κάτω και το στραγγίζω.
    Το παραπάνω το κάνω 4-5 φορές και μετά το τινάζω μέχρι να φύγει όλο το νερό.
    Στο τέλος το περνάω πάνω από μια πετσέτα 4-5 φορές με κινήσεις όπως απλώνουμε τον αφρό στο πρόσωπο.
    Τέλος το κρεμάω στην βάση του με τις τρίχες προς τα κάτω.
    Αν όλα πάνε καλά θα πρέπει οι τρίχες να έχουν ανοίξει σαν να έχουν φουντώσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια βίντεο που εχω δει όντως παρατήρησα αυτό που λες για ''βιασμό''.Έχεις κάποιο λινκ από βίντεο που να γίνεται σωστά η χρήση πινέλου με φυσική τρίχα;
    Δεν έχω κάποιο πρόχειρο αλλά θα το έχω υπόψιν για να το ποστάρω μόλις βρω κάποιο.
    Η τεχνική είναι:
    Στο πρώτο πέρασμα αρχικά απλώνουμε τον αφρό με κινήσεις αριστερά-δεξιά (όπως βάφουμε).
    Μόλις απλωθεί σε όλο το πρόσωπο κάνουμε κυκλικές κινήσεις χωρίς να πιέζουμε την τρίχα.
    Αν έχει το απαραίτητο νερό/υγρασία το πινέλο, οι τρίχες θα πρέπει να ανοίξουν μόνες τους.
    Αν δεν ανοίξουν θέλει περισσότερο νερό το πινέλο για το σαπούνι οπότε και βρέχουμε λίγο την άκρη του (εγώ έχω βάλει νερό σε ένα σπρει που είχα στον covid και πλέον βάζω νερό κάποιες φορές για αυτές τις περιπτώσεις).
    Δουλεύοντας κυκλικά θα αρχίζει να αφρίζει το σαπούνι (αυτό για την περίπτωση που κάνουμε αφρό στο πρόσωπο).
    Στα πινέλα ασβού ο αφρός θα γεμίζει την βάση του πινέλου, οπότε και τον παίρνουμε με το δάχτυλο και το βάζουμε στην κορυφή.
    Και ξανά από την αρχή με κινήσεις αριστερά/δεξιά κοκ.
    Στο δεύτερο και τρίτο πέρασμα δεν κάνουμε κυκλικές κινήσεις γιατί δεν υπάρχουν μεγάλες τρίχες στο πρόσωπο.
    Οι κυκλικές κινήσεις γίνονται για να αγκαλιάσουν όλον τον κορμό της τρίχας.
    Οπότε στο δεύτερο και τρίτο πέρασμα μόνο αριστερά/δεξιά.
    Εξ άλλου στα περάσματα αυτά δεν κάθεται και πολύς αφρός στο πρόσωπο αφού δεν υπάρχουν μεγάλες τρίχες για να τον συγκρατήσουν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα λίγα που διάβασα εκεί θα πάω κάποια στιγμή, ίσως και άμεσα, σε silver tip η manchurian.Αν θέλεις δώσε μερικές προτάσεις ώστε να ''μπω'' πιο πολυ στο νόημα των πινέλων, διαβάζοντας και συγκρίνοντας, γιατί όχι και καταλήγοντας σε κάποια από αυτές από τη στιγμή που προέρχονται από εσένα τον έμπειρο.
    Αν είσαι μεταξύ silver tip και manchurian θα σου έλεγα να πας με κλειστά μάτια σε manchurian.
    Σε silver tip υπάρχουν αρκετές μάρκες.
    Θα σου πρότεινα simpson.
    Σε manchurian είναι μετρημένες οι εταιρείες που βγάζουν.
    Θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια τα zenith.
    Σε χοίρο προτείνω Semogue
    και σε συνθετικά Omega.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συνθετικό μου ''κώλωσε'' αν μπορώ να το πω έτσι, με το Eternal Watch ενώ να μικρότερο omega που εχω (ασβός - χοίρος) τα πήγε καλυτέρα στο φόρτωμα. Αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με το ότι έψαχνα για κάτι άλλο και έπεσα πάνω σε άρθρα για πινέλα με έβαλε σε σκέψεις για αγορά κάτι καλύτερου.
    Να σου πω την αλήθεια...
    δεν πιστεύω ότι τα συνθετικά μπορεί να τα βγάλουν πέρα με σκληρά και πολύ σκληρά σαπούνια.
    Για μαλακά και κρέμες είναι οκ.
    Οι περισσότεροι ytubers χρησιμοποιούν συνθετικά ίσως για να μην τους κράξουν φιλοζωικές κλπ.
    Κανένας δεν δείχνει αν φορτώνουν στο δεύτερο και τρίτο πέρασμα.
    Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι το κάνουν γιατί δεν είναι δυνατόν να συγκρατήσουν τα συνθετικά τόσο αφρό για να σου βγάλουν τρία περάσματα.
    Το συνθετικό για εμένα είναι ευκολία μόνο στα ταξίδια.
    Αν ξυριστείς πχ το βράδυ και το πρωί πρέπει να φύγεις.
    Όλη η άλλη διαδικασία παραγωγής αφρού (θέλει άλλη τεχνική) είναι παίδεμα με το συνθετικό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #993
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Τελικά το πινέλο ασβού που πήρα, το Yaqi Two Band Green Obsidian R210404 Knot 24mm με 35 ευρώ τι στο καλό είναι τελικά; Αξίζει ή κακώς έχασα το λεφτά μου και να πάρω άλλο για να μην παιδεύομαι;

    Πολύ σημαντικό επίσης, τι Knot πρέπει να έχει ένα πινέλο ασβού γιατί είδα ότι αυτό που πήρα άπλωσε από την πρώτη χρήση τρελά. 21mm είναι καλό ή μικρό;

    Αναφορικά με τα συνθετικά πινέλα, όσα έχουν καλό backbone όπως το Simpsons Trafalgar T3 που έχω εγώ κάνουν πολύ εύκολα σαπουνάδα από σκληρά σαπούνια όπως το Mitchell's Wool Fat. Φορτώνοντας 30-40 δευτερόλεπτα παίρνουν λιγότερο σαπούνι από τα πινέλα του ασβού και δημιουργούν σαπουνάδα για 2 με 3 περάσματα. Μερικές φορές αν θέλω και 4ο πέρασμα μπορεί να φορτώσω 2-3 γυρισιές από το κουτάκι με το σαπούνι.

  4. #994
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Εχω το Τ2 Trafalgar, ωραίο δεν λέω... μαλακό, πολύ backbone, κανει πλούσιο αφρό, αλλά σα του χοίρου δεν έχει......

  5. #995
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κάποιο πρόχειρο αλλά θα το έχω υπόψιν για να το ποστάρω μόλις βρω κάποιο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι μεταξύ silver tip και manchurian θα σου έλεγα να πας με κλειστά μάτια σε manchurian.
    Σε silver tip υπάρχουν αρκετές μάρκες.
    Θα σου πρότεινα simpson.
    Σε manchurian είναι μετρημένες οι εταιρείες που βγάζουν.
    Θα σου πρότεινα με κλειστά μάτια τα zenith.
    Σε χοίρο προτείνω Semogue
    και σε συνθετικά Omega.
    έχεις να προτείνεις συγκεκριμένα πινέλα από τι εταιρείες που ανάφερες;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αλήθεια...
    δεν πιστεύω ότι τα συνθετικά μπορεί να τα βγάλουν πέρα με σκληρά και πολύ σκληρά σαπούνια.
    Είχες ποτέ συνθετικό η κατευθείαν πήγες σε φυσική τρίχα;
    Πάντως με ένα συνθετικό φορτώνω ανεκτή ποσότητα για τρία περάσματα από SV σαπούνι.
    Μπορεί να είναι το πινέλο που ταίριαξε με το σαπούνι.

  6. #996
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλές τιμές σε πινέλα zenith έχει το www.rasoigoodfellas.eu με δωρεάν μεταφορικά για αγορές από 79 ευρώ. Είναι ιταλικό site και τα zenith είναι Ιταλικά οπότε ίσως για αυτό οι τιμές του είναι 20 με 25 ευρώ πιο κάτω από Ελλάδα.

    Όσο για τα manchurian από ότι διάβασα η τρίχα τους είναι πιο χοντρή από τα silvertip και για αυτό έχουν περισσότερο backbone. Εγώ που δε θέλω μεγάλο backbone μάλλον θα κοιτάξω κανένα silvertip. Το ερώτημα όμως είναι πιο είναι το σωστό knot για ασβό. 26mm σε συνθετικό υποθέτω δεν έχει καμία σχέση στον ασβό που απλώνει και ανοίγει σαν βεντάλια....

  7. #997
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το πινέλο ασβού που πήρα, το Yaqi Two Band Green Obsidian R210404 Knot 24mm με 35 ευρώ τι στο καλό είναι τελικά; Αξίζει ή κακώς έχασα το λεφτά μου και να πάρω άλλο για να μην παιδεύομαι;
    Τwo band.
    Κάποιος από τους παρακάτω συνδυασμούς:
    pure/best
    best/super
    super/silver tip

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σημαντικό επίσης, τι Knot πρέπει να έχει ένα πινέλο ασβού γιατί είδα ότι αυτό που πήρα άπλωσε από την πρώτη χρήση τρελά. 21mm είναι καλό ή μικρό;
    Εξαρτάται τι θέλεις.
    Εμένα μου αρέσουν τα μεγάλα.
    Αυτό που έχω είναι 2,6cm.
    Τα μεγάλα κάνουν γρήγορα πλούσιο αφρό αλλά θέλουν και μεγάλο μπολ (αν χρησιμοποιείς).
    Τα μικρά κάνουν το αντίθετο.
    Το άλλο θέμα είναι αυτό της απόλαυσης.
    Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο (μην παρεξηγηθώ...).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφορικά με τα συνθετικά πινέλα, όσα έχουν καλό backbone όπως το Simpsons Trafalgar T3 που έχω εγώ κάνουν πολύ εύκολα σαπουνάδα από σκληρά σαπούνια όπως το Mitchell's Wool Fat. Φορτώνοντας 30-40 δευτερόλεπτα παίρνουν λιγότερο σαπούνι από τα πινέλα του ασβού και δημιουργούν σαπουνάδα για 2 με 3 περάσματα. Μερικές φορές αν θέλω και 4ο πέρασμα μπορεί να φορτώσω 2-3 γυρισιές από το κουτάκι με το σαπούνι.
    Ναι έχουν βελτιωθεί πολύ.
    Παρ όλα αυτά αν χρησιμοποιήσεις κάποια στιγμή καλό ασβό θα δεις την διαφορά.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #998
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Βασικά έχω ευαίσθητο δέρμα στο πρόσωπο και με ενοχλεί το έντονο τρίψιμο. Για αυτό δε θέλω πινέλο με μεγάλο backbone. Υποπτεύομαι ότι 26mm θα είναι πιο πυκνό και θα έχει αυξημένο backbone και τριβή. Μήπως ένα silvertip με knot 21mm είναι πιο κατάλληλο για ευαίσθητη επιδερμίδα;

  9. #999
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις να προτείνεις συγκεκριμένα πινέλα από τι εταιρείες που ανάφερες;
    Η ποιότητα είναι ίδια σε όλη την σειρά των παραπάνω.
    Εξαρτάται πως θέλεις την λαβή, το μήκος, το knot, το χρώμα κλπ.
    Εγώ πχ θα επέλεγα
    Σε ασβό:
    ZENITH 507BP MB Manchurian λόγο της λαβής που είπα ότι την προτιμώ μεγαλύτερη (έχω με μικρή λαβή).
    Υπενθύμιση... στην ζενιθ μπορείς να κάνεις ξεχωριστές παραγγελίες διαλέγοντας χρώμα λαβής, δαχτυλίδι, knot.
    Σε χοίρο:
    Semogue 1800 πάλι λόγο λαβής. Εδώ το knot δεν παίζει ρόλο γιατί έχουμε σκληρή τρίχα.
    Σε συνθετικό:
    Omega Roma Colosseum. Εδώ το knot παίζει πολύ ρόλο γιατί έχουμε πολύ μαλακή τρίχα και θέλουμε να αυξήσουμε έτσι το backbone.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχες ποτέ συνθετικό η κατευθείαν πήγες σε φυσική τρίχα;
    Είχα αρχικά ασβό που ξέφτισε πολύ γρήγορα.
    Δοκίμασα και χοίρο αλλά δεν μου άρεσε.
    Ήξερα ότι η κορυφή ήταν τα manchurian οπότε πήγα απευθείας εκεί.
    Θέλω να πάρω κάποια στιγμή συνθετικό για τα ταξίδια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως με ένα συνθετικό φορτώνω ανεκτή ποσότητα για τρία περάσματα από SV σαπούνι.
    Μπορεί να είναι το πινέλο που ταίριαξε με το σαπούνι.
    Απλά πρέπει να δοκιμάσεις και έναν καλό ασβό για να δεις την διαφορά.
    Από την άλλη αν δεν θέλεις δοκιμές και είσαι ικανοποιημένος, γιατί να μπαίνεις σε έξοδα;
    Πολλοί δοκιμάζουν μηχανές, πινέλα, σαπούνια, λεπίδες.
    Οι λεπίδες είναι οι πιο ανέξοδες.
    Από τα υπόλοιπα εγώ δοκιμάζω μόνο σαπούνια.
    Μηχανές και πινέλα είναι ακριβά σπορ για εμένα και δεν τρελαίνομαι.
    Προτιμώ μια σταθερή μηχανή/ρύθμιση με μια λεπίδα που ξέρω και από εκεί και μετά παίζω με τα σαπούνια.
    Πινέλο αν δεν χαλάσει δεν αλλάζω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλές τιμές σε πινέλα zenith έχει το www.rasoigoodfellas.eu με δωρεάν μεταφορικά για αγορές από 79 ευρώ. Είναι ιταλικό site και τα zenith είναι Ιταλικά οπότε ίσως για αυτό οι τιμές του είναι 20 με 25 ευρώ πιο κάτω από Ελλάδα.
    H επίσημη σελίδα τους είναι αυτή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τα manchurian από ότι διάβασα η τρίχα τους είναι πιο χοντρή από τα silvertip και για αυτό έχουν περισσότερο backbone.Εγώ που δε θέλω μεγάλο backbone μάλλον θα κοιτάξω κανένα silvertip.
    Αν μπορείς να τα δεις κάπου από κοντά.
    Εγώ πάλι θα επιμένω για manchurian ειδικά για το backbone που θέλεις.
    Είναι αρκετά τα χρήματα αλλά αξίζει.
    Νομίζω ότι θα σου αρέσει πολύ περισσότερο.
    Αλλά πάλι... μην το αγοράσεις και μετά με βρίζεις...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημα όμως είναι πιο είναι το σωστό knot για ασβό. 26mm σε συνθετικό υποθέτω δεν έχει καμία σχέση στον ασβό που απλώνει και ανοίγει σαν βεντάλια....
    Αφού θέλεις μεγάλο backbone θα βλέπεις από 2.6 και πάνω.
    Με 2.6 θα είσαι υπερ-ευχαριστημένος με manchurian.
    Σου το λέω γιατί και εγώ ακριβώς αυτό έψαχνα.
    Υπάρχει και το 3.2 αλλά από κοντά που το είδα δεν είχε διαφορά.
    Τώρα αν βραχεί και στρώσει, δεν ξέρω.
    Πάντως περισσότερο για λάθος αναγραφή της τιμής 3.2 αντί 2.6 μου έκανε παρά για κάτι ουσιώδες.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #1000
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού θέλεις μεγάλο backbone θα βλέπεις από 2.6 και πάνω.
    Με 2.6 θα είσαι υπερ-ευχαριστημένος με manchurian.
    Δε θέλω μεγάλο backbone γιατί έχω ευαίσθητο δέρμα. Μικρό θέλω και για αυτό ρώτησα μήπως πρέπει να δω μικρότερο από 2.6mm το knot.
    Μπορείς να παραγγείλεις από το site των zenith ή απλά βλέπεις τα μοντέλα;

  11. #1001
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θέλω μεγάλο backbone γιατί έχω ευαίσθητο δέρμα. Μικρό θέλω και για αυτό ρώτησα μήπως πρέπει να δω μικρότερο από 2.6mm το knot.
    Μπορείς να παραγγείλεις από το site των zenith ή απλά βλέπεις τα μοντέλα;
    Δεν παίζει ρόλο το ευαίσθητο δέρμα.
    Και εμένα ευαίσθητο είναι.
    Η τρίχα είναι απαλή τόσο όσο χρειάζεται για να γίνει η απολέπιση.

    Ναι μπορείς να παραγγείλεις και από την σελίδα τους.
    Δεν το έχω κάνει απλά μου το είπαν άλλοι που έχουν παραγγείλει.
    Δες όμως από αυτά που κυκλοφορούν μήπως σου ταιριάζει κάποιο και γλυτώσεις την καθυστέρηση.
    Επίσης δεν γίνονται όλοι οι συνδυασμοί.
    Στη σελίδα τους λέει απ ότι θυμάμαι ποια με ποια.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  12. #1002
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα αρχικά ασβό που ξέφτισε πολύ γρήγορα.
    Δοκίμασα και χοίρο αλλά δεν μου άρεσε.
    Ήξερα ότι η κορυφή ήταν τα manchurian οπότε πήγα απευθείας εκεί.
    Θέλω να πάρω κάποια στιγμή συνθετικό για τα ταξίδια.
    Γιατί σου ξέφτισε γρήγορα ο ασβός, λόγω ποιότητας η χρήσης;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά πρέπει να δοκιμάσεις και έναν καλό ασβό για να δεις την διαφορά.
    Από την άλλη αν δεν θέλεις δοκιμές και είσαι ικανοποιημένος, γιατί να μπαίνεις σε έξοδα;
    Πολλοί δοκιμάζουν μηχανές, πινέλα, σαπούνια, λεπίδες.
    Οι λεπίδες είναι οι πιο ανέξοδες.
    Από τα υπόλοιπα εγώ δοκιμάζω μόνο σαπούνια.
    Μηχανές και πινέλα είναι ακριβά σπορ για εμένα και δεν τρελαίνομαι.
    Προτιμώ μια σταθερή μηχανή/ρύθμιση με μια λεπίδα που ξέρω και από εκεί και μετά παίζω με τα σαπούνια.
    Πινέλο αν δεν χαλάσει δεν αλλάζω.
    Είναι όπως το γράφεις, πρέπει να δοκιμάσω έναν ασβό. Και πριν αναφέρεις το πινέλο ZENITH 507BP MB Manchurian, καλοέβλεπα το ZENITH 502N MB Manchurian.
    Κοστοβόρο δεν το συζητώ. Καλύτερα όμως σε κάτι ποιοτικό ώστε να σχηματίσω γνώμη και ας μη μου κάνει, από το να αγοράσω κάτι υποδεέστερο και να μείνω με την περιέργεια αν έπραξα σωστά.
    Δεν εχω τα πολλά πράγματα αλλά στοχεύω να είναι καλά, να ταιριάζουν στο πρόσωπο μου και όσο αντέξουν στην κατοχή μου από τη χρήση, ή ακόμα και από την επιθυμία μου να συνεχίζω να τα έχω.

  13. #1003
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί σου ξέφτισε γρήγορα ο ασβός, λόγω ποιότητας η χρήσης;
    Λόγο ποιότητας.
    Ήταν ο πρώτος που είχα πάρει.
    Ήταν ένα nom pure.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι όπως το γράφεις, πρέπει να δοκιμάσω έναν ασβό. Και πριν αναφέρεις το πινέλο ZENITH 507BP MB Manchurian, καλοέβλεπα το ZENITH 502N MB Manchurian.
    Αυτό έχω με ασημένιο δαχτυλίδι (εις διπλούν μάλιστα γιατί το είχα αγοράσει και για τα ταξίδια, τόσο πολύ μου άρεσε).
    Απλά όπως σου είπα το θέλω πλέον με μεγαλύτερη λαβή για καλύτερο grab.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοστοβόρο δεν το συζητώ. Καλύτερα όμως σε κάτι ποιοτικό ώστε να σχηματίσω γνώμη και ας μη μου κάνει, από το να αγοράσω κάτι υποδεέστερο και να μείνω με την περιέργεια αν έπραξα σωστά.
    Ακριβό αλλά ότι δίνεις παίρνεις (στην κυριολεξία).
    Σε αυτό θα πας με την λογική ότι θα το έχεις για μια ζωή.
    Αν δεις οι περισσότεροι ytubers χρησιμοποιούν φθηνά πινέλα γιατί φαντάσου να δίνανε για το καθένα 80+ε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω τα πολλά πράγματα αλλά στοχεύω να είναι καλά, να ταιριάζουν στο πρόσωπο μου και όσο αντέξουν στην κατοχή μου από τη χρήση, ή ακόμα και από την επιθυμία μου να συνεχίζω να τα έχω.
    Ομοίως.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #1004
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην ζενιθ μπορείς να κάνεις ξεχωριστές παραγγελίες διαλέγοντας χρώμα λαβής, δαχτυλίδι, knot.
    Στο site που έβαλες δε βλέπω κάπου να μπορώ να παραγγείλω η να διαλέξω τις επιλογές που αναφέρεις.

  15. #1005
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο site που έβαλες δε βλέπω κάπου να μπορώ να παραγγείλω η να διαλέξω τις επιλογές που αναφέρεις.
    Δεν θυμάμαι να έχουν eshop.
    Νομίζω με email γίνεται η επικοινωνία.
    Εμένα με ρώτησαν από το κατάστημα που ψωνίζω αν θέλω κάποιον συνδυασμό για να τον παραγγείλουν.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 67 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 475762656667686972 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας