Σελ. 66 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 465661646566676871 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 976-990 από 1129
  1. #976
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Θέλω να επισημάνω 2 πράγματα:

    1ον Πραγματικά δεν ξέρω αν θα βρω στο μέλλον αντάξιο σαπούνι σαν το eternal watch.
    Ειδικά όσο προχωράω τα ξυρίσματα και αναμιγνύονται ακόμη περσότερο τα συστατικά έχω
    τρελαθεί κυριολεκτικά με το άρωμά του.
    Επίσης η επιδερμίδα που αφήνει στο τέλος μετά το ξύρισμα είναι απίστευτη!!!!
    2ον Δοκίμασα και συνεχίζω να δοκιμάζω λεπίδες, σαν το Persona Platinum δεν υπάρχει για μένα.
    Κορυφαία λεπίδα τουλάχιστον στο δικό μου δέρμα και σε συνδυασμό με το σαπούνι άριστα αποτελέσματα.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #977
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Για πινέλο μέχρι τώρα χρησιμοποιώ το συνθετικό Simpson Trafalgar T3, το οποίο είναι πραγματικά εκπληκτικό. Αρχικά ήταν λίγο άβολο για δημιουργία σαπουνάδας στο πρόσωπο γιατί είχε αρκετό backbone για το γούστο μου και ήθελε λίγο στρώσιμο για να σπάσει και να έχει περισσότερο splay. Τώρα όμως είναι καταπληκτικό. Μαλακό, με καλό splay και backbone, knot 26mm και δημιουργεί απροβλημάτιστα σαπουνάδα τόσο στο πρόσωπο όσο σε μπωλάκι. Επειδή είναι σχετικά κοντό πινέλο (5cm λαβή και 5cm τρίχα) είναι ιδανικό για σαπουνάδα στο πρόσωπο. Όπως όλα τα συνθετικά για να χρησιμοποιηθεί δε θέλει μούλιασμα και μετά το ξύρισμα στεγνώνει γρήγορα.

    Εκτός από το Trafalgar Τ3 έχω αγοράσει και ένα ακόμα συνθετικό, το Yaqi Mysterious R1731S1 με επίσης knot 26mm το οποίο το πιο μακρυά λαβή για να είναι πιο εύχρηστο για σαπουνάδα σε μπωλ. Το έχω χρησιμοποιήσει κάμποσες φορές μήπως ήθελε και αυτό στρώσιμο αλλά τελικά υστερεί σημαντικά από το Trafalgar Τ3 στην αίσθηση στο πρόσωπο καθώς έχει μικρότερο splay και μερικές φορές νιώθω να με "τσιμπάνει" λίγο οι τρίχες του στο πρόσωπο. Το Simpson Trafalgar T3 βέβαια κοστίζει 30 ευρώ ενώ το Yaqi Mysterious 20 ευρώ. Η διαφορά τους όμως είναι πολύ μεγάλη. Γιάννη (jkarabas) δε ξέρω ποιο συνθετικό Yaqi Professional έχεις και έχεις ξετρελαθεί, αλλά το Yaqi Mysterious που έχω (και που επίσης αναγράφει Yaqi Professional) είναι αρκετά πιο κάτω από το T3.

    Επειδή ακούω αρκετά για τα πινέλα από ασβό είπα να πάρω και εγώ να το δοκιμάσω και να το συγκρίνω με το συνθετικό μου Trafalgar. Η αλήθεια είναι ότι δεν το πολυέψαξα αλλά επειδή είχα ακούσει καλά λόγια για τα Two Band της Yaqi αγόρασα το Yaqi Two Band Green Obsidian R210404 Knot 24mm με 35 ευρώ. Εμφανισιακά είναι ένα όμορφο πινέλο και έχει σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις με το T3 (5,2cm λαβή και 5,2cm θύσανο) οπότε θεωρητικά θα είναι και αυτό καλό για σαπουνάδα στο πρόσωπο. Αυτό που με εντυπωσίασε πάντως είναι ότι με λίγες περιστροφές φορτώνει στο πινέλο πολύ σαπούνι και κυριολεκτικά το σκάβει. Τώρα κατάλαβα γιατί ο deniSun έλεγε ότι το πινέλο ασβού του έφαγε γρήγορα το σαπούνι και ότι είναι υπερβολή να φορτώνεις 30 δευτερόλεπτα το πινέλο. Τα συνθετικά που έχω εγώ δε φορτώνουν τόσο σαπούνι με τίποτα. Συνήθως φορτώνω 30 με 40 δευτερόλεπτα και πάλι τόσο σαπούνι δε φορτώνουν. Προφανώς αυτό συμβαίνει επειδή το πινέλο του ασβού είναι πιο πυκνό και η τρίχα του είναι πιο παχιά από τα συνθετικά. Προς το παρόν πάντως υστερεί σε σχέση με το T3 μου. Στο πρόσωπο σαπουνάδα δε μπόρεσα να κάνω σωστή. Χρειάστηκα μπωλάκι αλλά και στο μπωλάκι δε μπόρεσα να τη δουλέψω σωστά. Ίσως επειδή είναι το πινέλο πιο πυκνό θέλει περισσότερο δούλεμα. Το σίγουρο είναι πως τα συνθετικά με λιγότερο σαπούνι κάνουν πιο γρήγορα και πιο εύκολα σαπουνάδα. Ακόμα όμως είναι πολύ νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα καθώς το πινέλο ακόμα δεν έχει στρώσει.

  3. #978
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ ότι αν δεν έχεις δοκιμάσει κάποια επιθετική μηχανή
    είναι ρίσκο να πας σε κάτι τόσο ακριβό.
    Αν δεν σου κάτσει θα έχεις πετάξει τα χρήματά σου.
    ειναι τοσο επιθετικη;απο safe επιλογες ποιες εχεις;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν σου κάτσει θα έχεις πετάξει τα χρήματά σου
    το πολυ πολυ αν την παρω και δεν μου κανει να μπει σε αγγελια

  4. #979
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    2ον Δοκίμασα και συνεχίζω να δοκιμάζω λεπίδες, σαν το Persona Platinum δεν υπάρχει για μένα.
    Κορυφαία λεπίδα τουλάχιστον στο δικό μου δέρμα και σε συνδυασμό με το σαπούνι άριστα αποτελέσματα.
    Εμένα μέχρι τώρα μου είχαν αρέσει οι Persona Platinum, μπλε Astra (Superior Stainless) και Feather. Μέχρι που δοκίμασα τις ελληνικές Bic Astor και Bic Chrome Platinum. Έπαθα πλάκα. Καταπληκτικές λεπίδες. Κόβουν απίστευτα και δε μου ερεθίζουν καθόλου το δέρμα. Καλύτερες από τις προηγούμενες που ανέφερα. Χρησιμοποιώ την Rockwell 6C με την πλάκα 4 αρχικά (WTG, XTG) και τις πλάκες 3 και 2 για κόντρα (ATG). Αν κρίνει κανείς από τα πακέτα, η Astor έχει επικάλυψη Stainless ενώ η Bic Chrome Platinum έχει επικάλυψη Chrome Platinum και Teflon. Παρόλα αυτά πολλοί λένε ότι είναι ίδιο ξυραφάκι με τη διαφορά ότι η Astor απευθύνεται στην ελληνική αγορά ενώ η Bic Chrome Platinum πωλείται στο εξωτερικό. Να σημειώσω ότι στο εξωτερικό λένε πολύ καλά λόγια για τις λεπίδες Bic Chrome Platinum. Προς το παρόν έχω κάνει μόνο ένα μόνο ξύρισμα με την Astor και μόνο ένα ξύρισμα με την Bic Chrome Platinum και μου φάνηκαν ίδιες. Αλλά το δείγμα είναι μικρό για να πω με σιγουριά. Αν σου αρέσει η Persona Platinum ίσως σου αρέσουν και αυτές.
    Να σημειώσω ότι και οι δύο λεπίδες έχουν λίγη κόλα στο περιτύλιγμα και καθόλου κερί ή κόλα στο εσωτερικό. Είναι οι μόνες λεπίδες που βρίσκω καθαρές χωρίς κεριά. Όλες οι άλλες είναι απαράδεκτες με πρώτη και καλύτερη τη Feather που την έχουν κερωμένη σαν οδοντικό νήμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lycos112gr : 22-02-24 στις 03:39.

  5. #980
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω χρησιμοποιήσει κάμποσες φορές μήπως ήθελε και αυτό στρώσιμο
    Τα συνθετικά πινέλα δεν χρειάζονται στρώσιμο.
    Ίσως ήταν η πρώτη επαφή μαζί του και σου έδωσε αυτή την εντύπωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς αυτό συμβαίνει επειδή το πινέλο του ασβού είναι πιο πυκνό και η τρίχα του είναι πιο παχιά από τα συνθετικά.
    Δεν έχει να κάνει με την πυκνότητα αλλά με το είδος.
    Η φυσική τρίχα κάνει κατακράτηση νερού/υγρασίας που βοηθάει στην παραγωγή αφρού.
    Επίσης μπορεί να εγκλωβίσει περισσότερο αφρό η φυσική τρίχα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Στο πρόσωπο σαπουνάδα δε μπόρεσα να κάνω σωστή. Χρειάστηκα μπωλάκι αλλά και στο μπωλάκι δε μπόρεσα να τη δουλέψω σωστά. Ίσως επειδή είναι το πινέλο πιο πυκνό θέλει περισσότερο δούλεμα.
    Αυτό ήθελα να σου πω.
    Έχει να κάνει με το ότι συνήθισες να δουλεύεις με συνθετικό.
    Είναι τελείως διαφορετική η χρήση του ασβού (όπως και του χοίρου και του αλόγου κλπ).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σίγουρο είναι πως τα συνθετικά με λιγότερο σαπούνι κάνουν πιο γρήγορα και πιο εύκολα σαπουνάδα
    Ισχύει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα όμως είναι πολύ νωρίς για να βγάλω συμπεράσματα καθώς το πινέλο ακόμα δεν έχει στρώσει.
    Επίσης ισχύει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι άλλες είναι απαράδεκτες με πρώτη και καλύτερη τη Feather που την έχουν κερωμένη σαν οδοντικό νήμα...
    Το βάζουν ως αντικαταστάτη του τεφλόν.

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-02-22 080148.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  95,4 KB 
ID: 254208
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #981
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές αυτών των πινέλων;
    Το έχει αγόρασει κάποιος;


    https://www.ebay.com/itm/22599178030...gAAOSw6cth~kz6

    https://www.ebay.com/itm/22577270639...8AAOSw1cpjff1A

  7. #982
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κάποιος τις διαφορές αυτών των πινέλων;
    Το έχει αγόρασει κάποιος;


    https://www.ebay.com/itm/22599178030...gAAOSw6cth~kz6

    https://www.ebay.com/itm/22577270639...8AAOSw1cpjff1A
    Εγώ θα έλεγα ότι είναι και τα δύο two band.
    Το ένα είναι στην έκδοση avatar η οποία φαίνεται να έχει εξαντληθεί από το άλλο link.
    Η τρίχα φαίνεται διαφορετική στο πρώτο όπου στην ξεκινάει με ανοιχτό χρώμα στην αρχή, στην μέση μαύρο και μετά ανοίγει πάλι.
    Στο δεύτερο ξεκινάει ανοιχτή και μετά μαυρίζει.

    Δεν τα έχω αγοράσει.
    Έχω μόνο μαντζουριανό ασβό από ζενιθ και έχω να σου πω τα καλύτερα.
    Τα two band δεν τα καταλαβαίνω.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #983
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έλεγα ότι είναι και τα δύο two band.
    Το ένα είναι στην έκδοση avatar η οποία φαίνεται να έχει εξαντληθεί από το άλλο link.
    Η τρίχα φαίνεται διαφορετική στο πρώτο όπου στην ξεκινάει με ανοιχτό χρώμα στην αρχή, στην μέση μαύρο και μετά ανοίγει πάλι.
    Στο δεύτερο ξεκινάει ανοιχτή και μετά μαυρίζει.

    Δεν τα έχω αγοράσει.
    Έχω μόνο μαντζουριανό ασβό από ζενιθ και έχω να σου πω τα καλύτερα.
    Τα two band δεν τα καταλαβαίνω.
    Είναι θέμα χρώματος δηλαδή;
    two band είναι αναφορά στον κομπο;
    υποθετικά με βάση αυτό https://shavemac.com/en/content/9-hair-qualities δεν θα έπρεπε να είναι πιο ακριβό
    το https://www.ebay.com/itm/22577270639...AAOSw1cpjff1A;

  9. #984
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι θέμα χρώματος δηλαδή;
    Το χρώμα αφορά την τρίχα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    two band είναι αναφορά στον κομπο;
    Στο ότι χρησιμοποιεί δύο διαφορετικά είδη τρίχας.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    υποθετικά με βάση αυτό https://shavemac.com/en/content/9-hair-qualities δεν θα έπρεπε να είναι πιο ακριβό
    το https://www.ebay.com/itm/22577270639...AAOSw1cpjff1A;
    Την διαφορά στην τιμή, εφόσον θεωρώ ότι η τρίχα είναι ίδια και στις δύο περιπτώσεις,
    πιστεύω ότι οφείλεται στο υλικό της λαβής.

    Αλλά γιατί ενδιαφέρεσαι για two band;
    Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #985
    Εγγραφή
    31-08-2006
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι άλλες είναι απαράδεκτες με πρώτη και καλύτερη τη Feather που την έχουν κερωμένη σαν οδοντικό νήμα...
    Το βάζουν ως αντικαταστάτη του τεφλόν.
    Το κερί στο χαρτί το βάζουν κυρίως για να μην σκίζεται εύκολα το χάρτινο περιτύλιγμα από τη λεπίδα και για να προστατεύεται από τη διάβρωση η λεπίδα. Η Bic χρησιμοποιεί καλύτερης ποιότητας χαρτί και πιο σκληρό οπότε δεν έχει ανάγκη το κερί στο χαρτί. Το κερί στο χάρτινο περιτύλιγμα δεν σχετίζεται με την επικάλυψη της λεπίδας με teflon.
    Υπάρχει και ένα βιντεάκι που είδα προχτές με τον τρόπο που φτιάχνονται οι λεπίδες: link_βίντεο

  11. #986
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τρίχα φαίνεται διαφορετική στο πρώτο όπου στην ξεκινάει με ανοιχτό χρώμα στην αρχή, στην μέση μαύρο και μετά ανοίγει πάλι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χρώμα αφορά την τρίχα.
    Δε θα έπρεπε όμως να το ονοματίζει three band,ή είναι ένα μόνο είδος τρίχας σε τριχρωμία;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την διαφορά στην τιμή, εφόσον θεωρώ ότι η τρίχα είναι ίδια και στις δύο περιπτώσεις,
    πιστεύω ότι οφείλεται στο υλικό της λαβής.
    Και στα δύο αναφέρει υλικό λαβής τη ρητίνη. Εν τω μεταξύ τον έχω ρωτήσει εδώ και μέρες αλλά απάντηση καμία. Για αυτό ρώτησα και εδώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά γιατί ενδιαφέρεσαι για two band;Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα two band δεν τα καταλαβαίνω
    Δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν, κάτι άλλο έψαχνα και έπεσα πάνω στα πινέλα και τις ιδιότητες τους και ''κάηκα''.Τι εννοείς λέγοντας ότι δεν τα καταλαβαίνεις;

  12. #987
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.906
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Μια και μιλάτε για λεπίδες, εγω ακόμα να καταναλώσω τη "συλλογή" που ειχα αγοράσει πρίν 2-3 χρόνια......
    Μπορεί λόγω της εμπειρίας ή λόγω της rockwell να κάνω πολύ καλά ξυρίσματα, που το αποτέλεσμα τους είναι σχεδόν τέλειο με όλες τις λεπιδες που έχω δοκιμάσει. Υπάρχουν όμως μικροδιαφορές που δείχνουν ποιά λεπίδα μου ταιριάζει και ποιά όχι..... ξεκινάω με τη χειρώτερη.....
    - Astra πράσινη, αν και της έχω δώσει πολλές ευκαιρίες (είχα πάρει και πολλές) δεν μου ταιριάζει. Κατα το ξυρισμα όλα καλά, όμως την άλλη μέρα με πιάνει μια τρελλή φαγούρα. Υποθέτω ότι είναι πολύ ήπια και αθελα μου την πιέζω λίγω παραπάνω ή κάνω περισσότερες επαναλήψεις με αποτέλεσμα να προκαλώ μικροτραυματισμούς.
    Δεν θα αναφερθώ αναλυτικά στις άλλες που ναι μέν ξυρίζομαι καλά, αλλά δεν μου προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο, κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει. Αυτές είναι οι Voskod, Dorco Titan, Gillette Blue, Derby
    Mετά υπάρχει μια κατηγορία με λεπίδες που θεωρώ ότι είναι αχρείαστα κοφτερές για μένα. Κάνουν ωραίο και άνετο ξύρισμα αλλά θέλουν λίγη προσοχή. Αυτές είναι οι Feather, Astor, Permasharp και οι Nacet. Γενικώς κάποιες θα τις ξαναγοράσω. Η Astor καμμιά φορά με γδέρνει και με φαγουρίζει αλλά ΟΚ, μάλλον από αυτή την ομάδα μου αρέσει περισσότερο η Permasharp.
    Αυτές που μου ταιριάζουν καλύτερα είναι οι Wilkinson (μαύρο κουτάκι) και οι Personna. Μάλλον είναι τοσο κοφτερές όσο πρέπει για μένα. Οι wilkinson είναι λίγο ακριβότερες (αν και σε αυτό το κόστος, τι να συζητάμε; ) αλλά κάνουν τρία άνετα και σταθερά ξυρίσματα σε αντίθεση με όλες τις άλλες που πάντα κάνω δύο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 23-02-24 στις 02:01.

  13. #988
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lycos112gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κερί στο χαρτί το βάζουν κυρίως για να μην σκίζεται εύκολα το χάρτινο περιτύλιγμα από τη λεπίδα και για να προστατεύεται από τη διάβρωση η λεπίδα. Η Bic χρησιμοποιεί καλύτερης ποιότητας χαρτί και πιο σκληρό οπότε δεν έχει ανάγκη το κερί στο χαρτί. Το κερί στο χάρτινο περιτύλιγμα δεν σχετίζεται με την επικάλυψη της λεπίδας με teflon.
    Υπάρχει και ένα βιντεάκι που είδα προχτές με τον τρόπο που φτιάχνονται οι λεπίδες: link_βίντεο
    Κατάλαβα ποιο εννοείς.
    Αυτό είναι μικρές σταγόνες πάνω στο ένα μέρος της λεπίδας, αυτό στο οποίο κλείνει το περιτύλιγμα.
    Αυτό δεν ενοχλεί σε κάτι.
    Ούτε στο ξύρισμα, ούτε στην τοποθέτηση στην κεφαλή της μηχανής.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε θα έπρεπε όμως να το ονοματίζει three band,ή είναι ένα μόνο είδος τρίχας σε τριχρωμία;
    three band δεν έχω δει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στα δύο αναφέρει υλικό λαβής τη ρητίνη. Εν τω μεταξύ τον έχω ρωτήσει εδώ και μέρες αλλά απάντηση καμία. Για αυτό ρώτησα και εδώ.
    Έχει διαφορετικό χρωματισμό.
    Παίζει ρόλο στην τιμή.
    Όπως στα κινητά (στα skroutzομάγαζα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν, κάτι άλλο έψαχνα και έπεσα πάνω στα πινέλα και τις ιδιότητες τους και ''κάηκα''.Τι εννοείς λέγοντας ότι δεν τα καταλαβαίνεις;
    Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξής τους.
    Αν θέλεις να πας σε κάτι μαλακό, σε κάτι ανθεκτικό κλπ
    ξέρεις με ποιον τρόπο να κινηθείς.
    Με το Link δεν συμφωνώ.
    Είναι λάθος τα γραφήματα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και μιλάτε για λεπίδες, εγω ακόμα να καταναλώσω τη "συλλογή" που ειχα αγοράσει πρίν 2-3 χρόνια......
    Μπορεί λόγω της εμπειρίας ή λόγω της rockwell να κάνω πολύ καλά ξυρίσματα, που το αποτέλεσμα τους είναι σχεδόν τέλειο με όλες τις λεπιδες που έχω δοκιμάσει. Υπάρχουν όμως μικροδιαφορές που δείχνουν ποιά λεπίδα μου ταιριάζει και ποιά όχι..... ξεκινάω με τη χειρώτερη.....
    - Astra πράσινη, αν και της έχω δώσει πολλές ευκαιρίες (είχα πάρει και πολλές) δεν μου ταιριάζει. Κατα το ξυρισμα όλα καλά, όμως την άλλη μέρα με πιάνει μια τρελλή φαγούρα. Υποθέτω ότι είναι πολύ ήπια και αθελα μου την πιέζω λίγω παραπάνω ή κάνω περισσότερες επαναλήψεις με αποτέλεσμα να προκαλώ μικροτραυματισμούς.
    Δεν θα αναφερθώ αναλυτικά στις άλλες που ναι μέν ξυρίζομαι καλά, αλλά δεν μου προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο, κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει. Αυτές είναι οι Voskod, Dorco Titan, Gillette Blue, Derby
    Mετά υπάρχει μια κατηγορία με λεπίδες που θεωρώ ότι είναι αχρείαστα κοφτερές για μένα. Κάνουν ωραίο και άνετο ξύρισμα αλλά θέλουν λίγη προσοχή. Αυτές είναι οι Feather, Astor, Permasharp και οι Nacet. Γενικώς κάποιες θα τις ξαναγοράσω. Η Astor καμμιά φορά με γδέρνει και με φαγουρίζει αλλά ΟΚ, μάλλον από αυτή την ομάδα μου αρέσει περισσότερο η Permasharp.
    Αυτές που μου ταιριάζουν καλύτερα είναι οι Wilkinson (μαύρο κουτάκι) και οι Personna. Μάλλον είναι τοσο κοφτερές όσο πρέπει για μένα. Οι wilkinson είναι λίγο ακριβότερες (αν και σε αυτό το κόστος, τι να συζητάμε; ) αλλά κάνουν τρία άνετα και σταθερά ξυρίσματα σε αντίθεση με όλες τις άλλες που πάντα κάνω δύο.
    Καλό είναι αυτό που κατέληξες σε κάποια που σου ταιριάζει
    ή που μπορείς να ξυρίζεσαι με περισσότερες από μία και σου είναι ικανοποιητικές.

    Συνήθως η τρίχα αλλάζει χαρακτηριστικά με το πέρασμα του χρόνου και με τον τρόπο του ξυρίσματος (πχ αν πας κόντρα κλπ).
    Οπότε γίνεται είτε μαλακότερη είτε σκληρότερη και χρειάζεται να αλλάξεις/ψαχτείς και πάλι για λεπίδες.
    Εγώ αν και έχω κολλήσει με την Permasharp μετά από ψάξιμο χρόνων
    έχω πάλι σκέψεις για νέες έρευνες.
    Και όπως λέει μια σοφή...
    “How many times do I have to teach you.
    Just because something works doesn't mean it can't be improved.” - Shuri. 'Black Panther'
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #989
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω τον λόγο ύπαρξής τους.
    Αν θέλεις να πας σε κάτι μαλακό, σε κάτι ανθεκτικό κλπ
    ξέρεις με ποιον τρόπο να κινηθείς.
    Με το Link δεν συμφωνώ.
    Είναι λάθος τα γραφήματα.
    Έχεις δίκιο με το λινκ.Το έβαλα σαν παράδειγμα και η αλήθεια είναι ότι σε άλλα site τα λένε αλλιώς. Λίγα ξέρω προς τα που να κινηθώ, οπότε κάθε συμβουλή καλοπροαίρετη.

  15. #990
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.361
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο με το λινκ.Το έβαλα σαν παράδειγμα και η αλήθεια είναι ότι σε άλλα site τα λένε αλλιώς. Λίγα ξέρω προς τα που να κινηθώ, οπότε κάθε συμβουλή καλοπροαίρετη.
    Ανάλογα τι θέλεις.

    Τα γενικά στοιχεία για τα πινέλα είναι:

    Μαλακή τρίχα = ασβός
    Ο ασβός μπορεί να παίξει άνετα και με σαπούνια και με κρέμες.
    Και με πολύ σκληρά, και με μεσαία, και με πολύ μαλακά σαπούνια.

    Σκληρή τρίχα = χοίρος
    Ο χοίρος είναι ιδανικός κυρίως για πολύ σκληρά σαπούνια.
    Βοηθάει πολύ στην απολέπιση του προσώπου.
    Το χρησιμοποιούσαν οι παππούδες μας και καλό είναι να τον δοκιμάσουμε κάποια στιγμή και εμείς.

    Το μειονέκτημα είναι ότι όλα τα πινέλα με φυσική τρίχα χρειάζονται περιποίηση.
    Κρατάνε πολύ νερό τον οποίο διοχετεύουν στο κέντρο του πινέλου με αποτέλεσμα να χρειάζονται πολύ καλό ξέπλυμα
    και μια με δύο φορές τον χρόνο (άλλοι λένε περισσότερο αλλά το βρίσκω υπερβολή) θα πρέπει να καθαρίζονται πολύ καλά.
    Σε ένα ποτήρι ζεστό νερό (από την βρύση) βάζουμε υγρό πιάτων και τον ανακατεύουμε με το πινέλο.
    Αφήνουμε το πινέλο για ~10' και το ξεπλένουμε.
    Επαναλαμβάνουμε την διαδικασία μέχρι να βγει καθαρό νερό και να φύγει η ασπρίλα του αφρού (των σαπουνιών) από την βάση της τρίχας.
    Δεν θέλουν καθόλου πολύ πίεση γιατί οι τρίχες σπάνε (μην βλέπετε τον βιασμό που τους κάνουν στα video).
    Καταναλώνουν πολύ ποσότητα ανάλογα με το μέγεθός τους (κυρίως το Knot τους).
    Επίσης σπρώχνουν τον αφρό στον κέντρο του πινέλου και τον βγάζουν από τα πλάγια της τρίχας στην βάση της.
    Αυτό έχει ως συνέπεια να πρέπει να μαζεύουμε τον αφρό με το δάχτυλο κάθε λίγο και λιγάκι για να μην χύνεται στον νεροχύτη.
    Είναι μια ταλαιπωρία που την εντόπισα τώρα τελευταία (σε άλλους πολύ έμπειρους συνξυριστές ήταν γνωστή, απλά χρειάστηκε να αλλάξω τον τρόπο που δουλεύω).
    Στα θετικά ότι προσφέρουν την μέγιστη απόλαυση και δεν νοείται παραδοσιακό ξύρισμα χωρίς ζωική τρίχα (μην ακούσω καμιά βλακεία για κακοποίηση ζώων κλπ).
    Παράγουν πολύ εύκολα αφρό και σαπουνάδα.

    Στα πινέλα με ζωική τρίχα υπάρχουν και αυτά του αλόγου και τα μικτά τα οποία είναι ενδιάμεσες καταστάσεις στις δύο παραπάνω κατηγορίες.

    Στους ασβούς υπάρχουν υποκατηγορίες.
    Αυτές έχουν να κάνουν με την ποιότητα της τρίχας και την σκληρότητά τους.
    Από τα πιο απλά προς την κορυφή έχουμε:
    pure
    best
    super
    silver tip
    manchurian
    Τα manchurian είναι μια κατηγορία μόνα τους.
    Πολλές εταιρείες όπως η Simpsons αρνούνται να βγάζουν πλέον μοντέλα με μαντζουριανή τρίχα θεωρώντας ότι τα δικά τους silver tip είναι αντάξια (παλιότερα έβγαζαν κανονικά).
    Αυτό φυσικά είναι μια άλλη ιστορία που έχει να κάνει με την σπανιότητα της μαντζουριανής τρίχας και την τιμή της κλπ.
    Κατά την άποψή μου, αν θέλει κάποιος κάτι που να διαρκέσει χρόνια, θα πρέπει να πάει σε silver tip ή manchurian.

    Πολύ μαλακή τρίχα = συνθετικά
    Τα συνθετικά ήταν ιδανικά για σαπούνια.
    Αρχικά δεν έκαναν για τίποτε άλλο.
    Οι τρίχες έσπαγαν πολύ εύκολα.
    Έχουν κάνει άλματα και πλέον παίζουν και σε πολύ σκληρά σαπούνια (με δυσκολία κατά την άποψή μου, αλλά παίζουν).
    Το μειονέκτημα είναι ότι δεν κρατάνε καθόλου νερό άρα οπότε θέλουν περισσότερο φόρτωμα.
    Στην παραγωγή αφρού δεν έχουν διαφορά με τα υπόλοιπα.
    Το προτέρημα είναι ότι επειδή δεν κρατάνε υγρασία, καθαρίζονται πολύ εύκολα και στεγνώνουν πολύ γρήγορα άρα είναι ιδανικά για ταξίδια.
    Δεν χρειάζονται καμία φροντίδα.

    Από εκεί και μετά υπάρχουν τα επιμέρους χαρακτηριστικά που αφορούν όλων των τύπων τα πινέλα:
    Ύψος λαβής: έχει να κάνει πως θα κάθεται στο χέρι του καθενός. Οι μικρές λαβές βολεύουν για την μεταφορά και την τοποθέτηση του πινέλου αλλά γλιστράνε όταν βραχεί το χέρι. Και εγώ έχω μικρή λαβή και πλέον βλέπω ότι με δυσκολεύει. Θα προτιμούσα μεγαλύτερη ώστε να υπάρχει καλύτερο grab.
    Υλικό λαβής: Καθαρά αισθητικό κομμάτι. Προτιμήστε όχι ξύλινες, αν και πολύ ωραίες, γιατί θα έχουν φθορά μετά από χρόνια. Αυτές με την ρητίνη είναι πολύ καλές αλλά αν παίσουν κάτω θα αφήσουν σημάδι. Οι πλαστικές δεν μου αρέσουν καθόλου γιατί φαίνονται φτηνιάρικες. Από εκεί και μετά παίζουν τα χρώματα και τα σχέδια.
    Βάρος: Δεν έχω ακούσει κάποιον που να τον ενδιαφέρει και δεν θα έπρεπε.
    Μήκος τρίχας: Όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο backbone προσφέρει (σε συνδυασμό με το knot). Επίσης θέλει περισσότερο προσοχή γιατί σπάει ευκολότερα η τρίχα. Η κοντύτερη τρίχα από την άλλη βάζει τον αφρό περισσότερο στην βάση με τα προβλήματα που ανέφερα.
    Knot: Πόσο πυκνή είναι η τρίχα. Όσο πυκνότερη τόσο μεγαλύτερη είναι η απόλαυση. Προσωπικά πηγαίνω σε όσο μεγαλύτερο μπορώ. Φορτώνει πολύ γρήγορα, κάνει καλύτερη απολέπιση και όλα τα υπόλοιπα που φαντάζομαι ότι πλέον θα καταλάβατε ποια είναι.

    Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι, αλλά αν το έχω κάνει... εδώ είμαστε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 66 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 465661646566676871 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας