Σελ. 12 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 1129
  1. #166
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελαφριά
    Να υποθέσω ότι την πιέζεις λίγο λόγω του μικρού βάρους της;
    Ενδιαφέρον όπως το ψάχνω έχει και η Shaving Factory Adjustable Safety Razor Matte Plus Stand ρυθμιζόμενη με βασούλα.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #167
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι την πιέζεις λίγο λόγω του μικρού βάρους της;
    Θα το βρείς... αρκεί να μη ξεχαστείς και νομίζεις ότι κρατάς καμμιά mach.... βέβαια είναι καλά ζυγισμένη με το βάρος κοντά στη κεφαλή, δεν έχει αίσθηση bic πάντως....
    Α! και όχι λεπίδες feather (που είναι στη συσκευασία) στην αρχή......

    O μαστορας geofatboy έριξε ξυρισματάκι αρκετών ημερών με αυτή....
    https://www.youtube.com/watch?v=CyLy-uXuut4
    (βέβαια αυτός ξυρίζεται και με το μαχαίρι της κουζίνας χωρίς πρόβλημα....)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 29-01-22 στις 01:58.

  3. #168
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το ίδιο ισχύει και για τις slant.
    Πολλοί τις θεωρούν άκρος επιθετικές.
    Η αλήθεια είναι ότι τα μοντέλα που κυκλοφόρησαν ήταν όντως πολύ επιθετικές.
    Νομίζω μάλιστα ότι καθώς έπαιρνε την κλήση η κεφαλή, άλλαζε και το gap (ίσως και η έκθεση).
    Τα πράγματα άλλαξαν με την Phoenix Artisan A. Slant.
    Πλαστική κατασκευή, δεν σου γεμίζει το μάτι, αλλά όσοι ξυρίστηκαν θεωρούν ότι είναι πάρα πολύ βολική και καθόλου επιθετική.

    Οι slant κάνουν. ίσως, το καλύτερο ξύρισμα.
    Η γωνία της κεφαλής είναι η ιδανική για να κόψει την τρίχα.
    Αυτό βέβαια αποτελεί τεχνική η οποία μπορεί με λίγη εξάσκηση να εφαρμοστεί και με τις υπόλοιπες μηχανές (ανοιχτές/κλειστές).
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #169
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Οι slant είναι κλασική εφαρμογή των βασικών αρχών από μηχανήματα κοπής, που όλα σχεδόν έχουν κλίση (είτε είναι χαρτιού, ξυλου κλπ...)
    Η αρχή είναι απλή, εφαρμόζουν την ίδια δύναμη σε μικρότερο μήκος κοπής αφού υπάρχει γωνία σε σχέση με την κίνηση... οπότε ο λόγος Δύναμη/μήκος κοπής μεγαλώνει.
    Πρέπει να είσαι τρελός μάστορας για να το πετύχεις αυτό με ίσια μηχανή κρατώντας τη υπό κλίση....

  5. #170
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το βρείς... αρκεί να μη ξεχαστείς και νομίζεις ότι κρατάς καμμιά mach.... βέβαια είναι καλά ζυγισμένη με το βάρος κοντά στη κεφαλή, δεν έχει αίσθηση bic πάντως....
    Α! και όχι λεπίδες feather (που είναι στη συσκευασία) στην αρχή......

    O μαστορας geofatboy έριξε ξυρισματάκι αρκετών ημερών με αυτή....
    https://www.youtube.com/watch?v=CyLy-uXuut4
    (βέβαια αυτός ξυρίζεται και με το μαχαίρι της κουζίνας χωρίς πρόβλημα....)
    Σήμερα το πρωί γυρίζει η γυναίκα μου από ψώνια market και σκάει δωράκι Gillette King C.
    Μου λέει σε βλέπω ασχολείσαι τελευταία με όλα αυτά και είπα να στο αγοράσω.
    Βέβαια επειδή με έφτιαξες με την Feather Double σίγουρα θα την πάρω και αυτήν, αφού έχω σκοπό να βάλω και τον γιό μου στο παιχνίδι.
    Τώρα την Gillette δεν την ξέρω καθόλου αλλά φαίνεται ποιοτική και έχει και βάρος.

    Βιντεάκια για τη μηχανή:
    https://www.youtube.com/watch?v=g4JxQSoNB0Y
    https://www.youtube.com/watch?v=giEZev84qxg
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 29-01-22 στις 14:02.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #171
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Αυτά είναι.... έσκασε το δωράκι...
    Την Gillete C δεν την έχω, ακούω καλά λόγια και πιστεύω ότι είναι καλή για τα λεφτά της (ακόμα και για τη λαβή, βάζεις κεφαλή muhle R89/R41 αν θέλεις)... Θα μας ενημερώσεις...
    Για τη popular, δεν το συζητώ, δεν πρόκειται να πάει χαμένη... είτε για ταξίδι-backup, είτε για τον έφηβο γιό, ακόμα και για τη σύζυγο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 29-01-22 στις 16:19.

  7. #172
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μας ενημερώσεις...
    Εννοείται...
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  8. #173
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Εγω σήμερα στον Σκλαβενίτη είδα την πλαστική Wilkinson Classic, σε τιμή χώμα, ούτε 4 ευρώ με ένα πακετάκι λεπίδες Wilkinson επίσης.... κοντοστάθηκα λίγο...
    https://www.youtube.com/watch?v=PNCR8d4e-L8

    (και δεν είναι μονο ο geofatboy, πολλοί άλλοι είπαν τα καλύτερα...)

    ... αλλά προσπέρασα.... (αν φερω κι αλλη μηχανή σπίτι....)

  9. #174
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... αλλά προσπέρασα.... (αν φερω κι αλλη μηχανή σπίτι....)
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  10. #175
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Για να παρουσιάζουν μοντέλα ξυριστικών μηχανών ασφαλείας, οι σύγχρονοι κατασκευαστές που επί δεκαετίες είχαν μόνο πλαστικά, υποψιάζομαι ότι έχει αυξηθεί το αγοραστικό ενδιαφέρον. Πριν από 10 χρόνια που ασχολούμουν περισσότερο, υπήρχε διάκριση μεταξύ των παραδιοσιακών κατασκευαστών και των σύγχρονων. Δεν το πολυσυζητάω είναι η αλήθεια, αλλά δεν έχω ακούσει κάποιον στον κύκλο μου να ξυρίζεται με ξυράφι ασφαλείας.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #176
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομοίως, κοβόμουν συχνά με τα απλά μονολέπιδα πλαστικά της Bic, διότι είχα μάθει εξ αρχής με Gillette Sensor Excel που συγχωρούσαν σχεδόν τα πάντα, εκτός από παράλληλη κίνηση εννοείται. Γι' αυτό τα χρησιμοποιούσα σπάνια.

    Όταν έμαθα να ξυρίζομαι με ξυράφι ασφαλείας, κατάφερα να χρησιμοποιήσω και αυτά. Διότι έμαθα τη γωνία που πρέπει να τα έχω, τις μικρές κινήσεις, την προετοιμασία της τρίχας και όλα τα σχετικά με παραδοσιακό ξύρισμα. Παραμένουν βέβαια υποδεέστερα από τα ξυράφια ασφαλείας, αλλά στις πρόσφατες εκδόσεις τους με δύο λεπίδες, είναι βολικά όταν θέλεις να κουβαλήσεις κάτι ελαφρύ και αναλώσιμο.
    Πραγματικά έτσι ακριβώς, Gillette sensor δοκιμή bic και να λες τι έκανα !!!
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι το οτι απλά τόσο καιρό επειδή δεν κοβόμουνα απλά είχα μείνει με τα Gillette, sensor, και αργότερα mach τα καινούργια Gillette δεν τα μπόρεσα μπουκώνανε με το που ξεκινούσα.

    Εχθές δοκίμασα άλλη πλάκα στην 6c (1) (πριν είχα 3 που μάλλον είναι too much για κόντρα σε νέους) και πραγματικά όσο και να προσπάθησα δεν κατάφερα να κοπώ, το λάθος μου ήταν πως έβαλα και άλλη μάρκα ξυράφι, όποτε θα συνεχίσω να το ψάχνω.

  12. #177
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι το οτι απλά τόσο καιρό επειδή δεν κοβόμουνα απλά είχα μείνει με τα Gillette, sensor, και αργότερα mach
    Πάντως μην ξεχνάς ότι αυτός είναι ένας πολύ καλό λόγος να παραμείνεις σε πλαστικά.

    Η διαδικασία με τα ξυράφια ασφαλείας, αυξάνει το βαθμό δυσκολίας και η προσπάθεια γίνεται αυτοσκοπός. Το κάνεις επειδή σου αρέσει σαν διαδικασία και θέλεις να αναπτύξεις δεξιότητες, οι οποίες δεν είναι απαραίτητες στη σημερινή εποχή με τις ελαστικές κεφαλές. Σαν να προτιμάς χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων, από ένα καλό αυτόματο διπλού συμπλέκτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 29-01-22 στις 18:02.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  13. #178
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.344
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχθές δοκίμασα άλλη πλάκα στην 6c (1) (πριν είχα 3 που μάλλον είναι too much για κόντρα σε νέους) και πραγματικά όσο και να προσπάθησα δεν κατάφερα να κοπώ, το λάθος μου ήταν πως έβαλα και άλλη μάρκα ξυράφι, όποτε θα συνεχίσω να το ψάχνω.
    Με την 1 και 2 δεν κόβεσαι με τίποτε.
    Εγώ την 2 την έχω για την κόντρα με συχνά ξεβγάλματα.
    Την 1 την έχω χρησιμοποιήσει μία φορά.
    Δεν είναι για τρίχες >1 μέρα.
    Ίσως για καθημερινό ξύρισμα.

    Αν είναι να κάνεις 2-3 περάσματα και έχεις μεγάλα γένια, η 2 δεν κάνει.
    Θα πρέπει να κάνεις πολλά περάσματα = ερεθισμός.
    Εξαρτάται βέβαια και από την λεπίδα.
    ίσως αν την φορέσεις μια Feather ή μια Gillette Nacet Stainless να σου είναι τέλεια.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #179
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να παρουσιάζουν μοντέλα ξυριστικών μηχανών ασφαλείας, οι σύγχρονοι κατασκευαστές που επί δεκαετίες είχαν μόνο πλαστικά, υποψιάζομαι ότι έχει αυξηθεί το αγοραστικό ενδιαφέρον. Πριν από 10 χρόνια που ασχολούμουν περισσότερο, υπήρχε διάκριση μεταξύ των παραδιοσιακών κατασκευαστών και των σύγχρονων. Δεν το πολυσυζητάω είναι η αλήθεια, αλλά δεν έχω ακούσει κάποιον στον κύκλο μου να ξυρίζεται με ξυράφι ασφαλείας.
    Είναι ένα σύνολο λόγων που κάποιοι στράφηκαν στο παραδοσιακό ξύρισμα,

    1. οι πολλές λεπίδες από ένα σημείο και πέρα χειροτερεύουν την εμπειρία
    2. τα ανταλλακτικά των πολυλέπιδων έχουν ακριβύνει πολύ, δεν μπορεί να θές 15 ευρώ για 3 ανταλλακτικά (δες fusion),
    3. η οικολογική διάσταση, και η τάση για λιγότερα πλαστικά και λιγότερα απορρίματα.
    4. η αποτελεσματικότητα και άνεση των ξυραφιών ασφαλείας εφόσον αποκτηθεί η καταλληλη τεχνική
    5. η μόδα αν θέλετε για την vintage διάσταση όλου αυτού του οικοσυστήματος (κρέμμες, σαπούνια, πινέλα κλπ, αν και το οικοσύστημα αυτό δεν αποκλείει τη χρήση πλαστικών ξυραφιών μιας χρήσης, εγω ξυρίζομαι με πινέλο/κρέμμα/σαπούνι και πλαστικό για πάνω από 30 χρόνια)

    είδαν λοιπόν αγορά, μικρή μέν αλλά μετρήσιμη, και η Gillete και η Wilkinson και έτσι προσπαθούν να πάρουν ένα κομμάτι, η Gillete με την King C, και η Wilkinson με την πλαστική Classic αλλά και την μεταλλική πεταλούδα που έχει κυκλοφορήσει.... (καλά για το vintage σαπούνι της wilkinson δεν σχολιάζω.... κρίμα το όνομα)

    Πρίν 10 χρόνια δεν υπήρχε σχεδόν καμμιά κρέμμα ξυρίσματος, για χρήση με πινέλο, στα σουπερ μάρκετ. Στα μεγάλα έβρισκες με το ζόρι είτε prosar είτε nivea μπλέ... Βεβαια ακόμα ούτε ξυραφάκι Astor δεν βρίσκεις εύκολα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν να προτιμάς χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων, από ένα καλό αυτόματο διπλού συμπλέκτη.
    καλά αυτό δεν το συζητώ... προτιμώ το χειροκίνητο.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 29-01-22 στις 18:18.

  15. #180
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μην ξεχνάς ότι αυτός είναι ένας πολύ καλό λόγος να παραμείνεις σε πλαστικά.

    Η διαδικασία με τα ξυράφια ασφαλείας, αυξάνει το βαθμό δυσκολίας και η προσπάθεια γίνεται αυτοσκοπός. Το κάνεις επειδή σου αρέσει σαν διαδικασία και θέλεις να αναπτύξεις δεξιότητες, οι οποίες δεν είναι απαραίτητες στη σημερινή εποχή με τις ελαστικές κεφαλές. Σαν να προτιμάς χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων, από ένα καλό αυτόματο διπλού συμπλέκτη.

    Δεν με πειράζει το χειροκίνητο κιβώτιο, μηχανή γαρ, σίγουρα δεν μπορείς να το συγκρίνεις με την άνεση πχ με ενα σκούτερ αυτόματο, αλλά ο έλεγχος που μπορείς να έχεις είναι σε άλλο επίπεδο.

Σελ. 12 από 76 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας