Σελ. 2 από 66 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 981
  1. #16
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Ένα μικρό εγχειρίδιο πως τρέχουμε αυτό που έφτιαξες?

  2. #17
    Εγγραφή
    18-02-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    800/150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ MU5001
    Κοιτάζοντας το User manual του telstra mu500 (ZTE Australia) είδα ότι έχει bridge mode. Και εκεί εχουν και διαφορετικό web ui πιο advanced που θυμίζει τα dsl router της ZTE
    Στο 4PDA σε άλλα ZTE 4G/5G είδα ότι αλλάζουν τα Web uis ότι τα ξεκλειδώνουν και κάνουν παπάδες. Επίσης τα παιδιά στο 4pda έχουν φτιάξει μια εφαμορφη για Windows και Android το Zmanager αλλά είναι στα κινέζικα αν θες δώσε μου ένα Gmail να σε βάλω στο Gdrive.

    - - - Updated - - -

    Ακόμα τα libraries φτιάχνει ο άνθρωπος, υπομονή.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20220121_092303_com.kk.zmanager.jpg  


  3. #18
    Εγγραφή
    13-04-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/10
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    MiFi MU5001 RB1100AHX4 DE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mslave Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτάζοντας το User manual του telstra mu500 (ZTE Australia) είδα ότι έχει bridge mode. Και εκεί εχουν και διαφορετικό web ui πιο advanced που θυμίζει τα dsl router της ZTE
    Στο 4PDA σε άλλα ZTE 4G/5G είδα ότι αλλάζουν τα Web uis ότι τα ξεκλειδώνουν και κάνουν παπάδες. Επίσης τα παιδιά στο 4pda έχουν φτιάξει μια εφαμορφη για Windows και Android το Zmanager αλλά είναι στα κινέζικα αν θες δώσε μου ένα Gmail να σε βάλω στο Gdrive.

    - - - Updated - - -

    Ακόμα τα libraries φτιάχνει ο άνθρωπος, υπομονή.
    έχεις pm

  4. #19
    Εγγραφή
    18-02-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    800/150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ MU5001
    Έτοιμος

  5. #20
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mslave Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα τα libraries φτιάχνει ο άνθρωπος, υπομονή.
    Δεν βιαζόμαστε. Κι αν θέλει φυσικά - δεν είναι υποχρεωμένος...

  6. #21
    Εγγραφή
    13-04-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/10
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    MiFi MU5001 RB1100AHX4 DE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βιαζόμαστε. Κι αν θέλει φυσικά - δεν είναι υποχρεωμένος...
    Ακόμα είναι περίπλοκο για έναν απλό χρήστη, μόλις τελειώσω με τα βασικά θα φτιάξω ένα περιβάλλον για να μπορούμε εύκολα να αλλάζουμε τις ρυθμίσεις.

  7. #22
    Εγγραφή
    18-02-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    800/150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ MU5001
    Πραγματικά αν καταφέρουμε να μπει σε bridge θα είναι ιδανικό
    Πίσω από αυτο έχω το mikrotik hap ac2 το οποίο έπαιρνε την Public IP της cosmote (όταν είχα 4G με Huawei 4G router 3 Pro Με apn: vpn-internet)
    Τώρα αναγκαστικά λόγω του περιορισμου σε ταχύτητα είμαι πίσω από το Nat τησ cosmote και τέλος τα port forward.
    Αλλά για να συνεχίσω να έχω πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο: remote desktops, NAS SERVER κλπ παίζω με το zerotier.

  8. #23
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mslave Εμφάνιση μηνυμάτων
    remote desktops, NAS SERVER κλπ παίζω με το zerotier
    γνωρίζεις αν η κίνηση περνάει από σέρβερς του zerotier1 ή έρχεται απ΄ευθείας στο ρούτερ; Το έχω στήσει κι εγώ με το ίδιο subnet, 2 διαφορετικούς dhcp server για να μπορεί να λειτουργεί το ρούτερ ως dns...

  9. #24
    Εγγραφή
    13-04-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/10
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    MiFi MU5001 RB1100AHX4 DE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mslave Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά αν καταφέρουμε να μπει σε bridge θα είναι ιδανικό
    Πίσω από αυτο έχω το mikrotik hap ac2 το οποίο έπαιρνε την Public IP της cosmote (όταν είχα 4G με Huawei 4G router 3 Pro Με apn: vpn-internet)
    Τώρα αναγκαστικά λόγω του περιορισμου σε ταχύτητα είμαι πίσω από το Nat τησ cosmote και τέλος τα port forward.
    Αλλά για να συνεχίσω να έχω πρόσβαση στο τοπικό δίκτυο: remote desktops, NAS SERVER κλπ παίζω με το zerotier.
    και εγώ ίδιο setup έχω, πίσω έχω ένα rb1100ahx4 dude edition και συνδέομαι με zerotier

    το απόγευμα θα τσεκάρω τις εφαρμογές και αν έχω χρόνο θα προχωρήσω το lib... ασχολείσαι με προγραμματισμό; θα ήθελες να βοηθήσεις;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων


    γνωρίζεις αν η κίνηση περνάει από σέρβερς του zerotier1 ή έρχεται απ΄ευθείας στο ρούτερ; Το έχω στήσει κι εγώ με το ίδιο subnet, 2 διαφορετικούς dhcp server για να μπορεί να λειτουργεί το ρούτερ ως dns...
    απευθείας στο router πάει

  10. #25
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα,καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις περί ethernet,ήταν βασικό για μένα επειδή θα το συνδέσω με ρουτερ μέσω ethernet,δυστυχώς για μένα για να μην πω όλα τα περισσότερα μου φαίνονται κινέζικα,παρόλα αυτά υπάρχει κάτι ως ρύθμιση που θα βελτίωνε ταχύτητα?επίσης υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το wifi?αν ναι θα βελτίωνε κ άλλο την ταχύτητα?ευχαριστώ εκ των προτέρων

  11. #26
    Εγγραφή
    13-04-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/10
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    MiFi MU5001 RB1100AHX4 DE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις περί ethernet,ήταν βασικό για μένα επειδή θα το συνδέσω με ρουτερ μέσω ethernet,δυστυχώς για μένα για να μην πω όλα τα περισσότερα μου φαίνονται κινέζικα,παρόλα αυτά υπάρχει κάτι ως ρύθμιση που θα βελτίωνε ταχύτητα?επίσης υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το wifi?αν ναι θα βελτίωνε κ άλλο την ταχύτητα?ευχαριστώ εκ των προτέρων
    θα μπορείς να κλειδώσεις το modem σε συγκεκριμένες συχνότητες (πχ στην περίπτωσή μου 5g πιάνω από την συχνότητα n1 και n78, η n1 έχει καλύτερο σήμα και το modem με γυρνάει εκεί αυτόματα, τώρα το κλείδωσα στην n78 που έχω χειρότερο σήμα αλλά είμαι +150 ~ 200 mbps πάνω στο download) η να κλειδώσεις σε συγκεκριμένη κεραία αν πιάνεις πάνω απο 2 εκεί που είσαι, το wifi κλίνει αλλα δεν νομίζω να επηρεάσει την ταχύτητα

  12. #27
    Εγγραφή
    27-03-2014
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου DarkNik!!!!θα ψάξω να το βρω πως απενεργοποιείται κ θα δοκιμάσω ,οπως κ θα ψάξω να δω περι συχνοτήτων και κλειδώματος σε μια συγκεκριμένη,ακομα στην περιοχή μου δεν έχω 5g αλλά θέλω να εκμεταλλευτώ το 4g όσο μπορώ και αυτο το ρούτερ ειναι μικρό κ απο ότι φαίνεται θαυματουργό.

  13. #28
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσω το wifi?
    Από το μενού της συσκευής μπορείς να το απενεργοποιήσεις ή αν μπεις στο 192.168.0.1 - Το μόνο που θα κερδίσεις είναι λιγότερη κατανάλωση ρεύματος (κυρίως όταν είσαι σε μπαταρία)... Αν δεν το χρησιμοποιείς, προτείνω να βάλεις την ισχύ στο ελάχιστο, παρά να το κλείσεις... (ένα παράδειγμα: αν έχεις συναγερμό με wifi+μπαταρία, μπορείς να το συνδέσεις απ΄ευθείας στο wifi του mu5001 αντί για το ρούτερ)

  14. #29
    Εγγραφή
    13-04-2011
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    500/10
    ISP
    Cosmote 5G
    Router
    MiFi MU5001 RB1100AHX4 DE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pd1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου DarkNik!!!!θα ψάξω να το βρω πως απενεργοποιείται κ θα δοκιμάσω ,οπως κ θα ψάξω να δω περι συχνοτήτων και κλειδώματος σε μια συγκεκριμένη,ακομα στην περιοχή μου δεν έχω 5g αλλά θέλω να εκμεταλλευτώ το 4g όσο μπορώ και αυτο το ρούτερ ειναι μικρό κ απο ότι φαίνεται θαυματουργό.
    το wifi απενεργοποιείται μέσα απο τις ρυθμίσεις του wifi όταν μπαίνεις στο διαχειριστικό, για τις συχνότητες η vodafone έχει απενεργοποιήσει τις επιλογές, και προσπαθούμε να κάνουμε ένα πρόγραμμα που θα έχει αυτές τις επιλογές μέσα

  15. #30
    Εγγραφή
    18-02-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    800/150 Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ MU5001
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων


    γνωρίζεις αν η κίνηση περνάει από σέρβερς του zerotier1 ή έρχεται απ΄ευθείας στο ρούτερ; Το έχω στήσει κι εγώ με το ίδιο subnet, 2 διαφορετικούς dhcp server για να μπορεί να λειτουργεί το ρούτερ ως dns...
    Λένε πως δεν περνάει αλλα εγώ πιστεύω πως περνάει γιατι έχω πολύ χαμηλές ταχύτητες οταν συνδέομαι με το zerotier απο το κινητό στο σπίτι

    - - - Updated - - -

    [QUOTE=DarkNik;7192098]και εγώ ίδιο setup έχω, πίσω έχω ένα rb1100ahx4 dude edition και συνδέομαι με zerotier

    το απόγευμα θα τσεκάρω τις εφαρμογές και αν έχω χρόνο θα προχωρήσω το lib... ασχολείσαι με προγραμματισμό; θα ήθελες να βοηθήσεις;




    Εχω κανει ηδη fork το project σου στο GitHub :P φυσικά και θα βοηθήσω οπως μπορώ

Σελ. 2 από 66 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας