Σελ. 23 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 1017
  1. #331
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ
    Μηνύματα
    335
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΟ ΧΩΡΙΟ
    Router
    thomson tg 585v7
    Δοκίμασα τα πάντα στο Wi-Fi δεν παρουσιάζει τίποτα μόλις βάλεις καλώδιο δικτύου το κάνει . Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων άλλαξα καλώδια έκανα τα πάντα το ίδιο θέμα. Τελικά έφυγε στο service για να δούμε τι θα μου απαντήσουν ????

  2. #332
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    παιδιά καποιες φορές σε μένα σταματάει να δίνει ίντερνετ απο το wifi και επανέρχεται μόνο αν κάνω reset. Εχει συμβεί σε κανέναν το ίδιο ?

  3. #333
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχει κανείς άλλος πρόβλημα τώρα που έπιασαν οι ζέστες με τις θερμοκρασίες του ρούτερ;
    Σε εμένα ανεβάζει 60-65 βαθμούς Κελσίου, σε εσωτερικό χώρο χωρίς κλιματισμό με θερμοκρασία ~25-28 βαθμούς κελσίου, με αποτέλεσμα να κόβεται και το ίντερνετ αρκετές φορές και να μην έχω πρόσβαση και στο ui του;
    Πιστεύετε με κανένα heatsink οπως αυτά για τους nvme μπορούμε να κάνουμε δουλειά ή πρέπει αναγκαστικά να μπεi active cooling π.χ κάποιο μικρό φαν;
    Συγκεκριμένα κοιτούσα αυτό: https://www.skroutz.gr/s/28521992/Be...2-SSD-MC1.html

  4. #334
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.162
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς άλλος πρόβλημα τώρα που έπιασαν οι ζέστες με τις θερμοκρασίες του ρούτερ;
    Σε εμένα ανεβάζει 60-65 βαθμούς Κελσίου, σε εσωτερικό χώρο χωρίς κλιματισμό με θερμοκρασία ~25-28 βαθμούς κελσίου, με αποτέλεσμα να κόβεται και το ίντερνετ αρκετές φορές και να μην έχω πρόσβαση και στο ui του;
    Πιστεύετε με κανένα heatsink οπως αυτά για τους nvme μπορούμε να κάνουμε δουλειά ή πρέπει αναγκαστικά να μπεi active cooling π.χ κάποιο μικρό φαν;
    Συγκεκριμένα κοιτούσα αυτό: https://www.skroutz.gr/s/28521992/Be...2-SSD-MC1.html
    Να μας πει το άλλο το παλικάρι που τον έχει ταράτσα σε τάπερ αν του κάνει το ίδιο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #335
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανείς άλλος πρόβλημα τώρα που έπιασαν οι ζέστες με τις θερμοκρασίες του ρούτερ;
    Σε εμένα ανεβάζει 60-65 βαθμούς Κελσίου, σε εσωτερικό χώρο χωρίς κλιματισμό με θερμοκρασία ~25-28 βαθμούς κελσίου, με αποτέλεσμα να κόβεται και το ίντερνετ αρκετές φορές και να μην έχω πρόσβαση και στο ui του;
    Πιστεύετε με κανένα heatsink οπως αυτά για τους nvme μπορούμε να κάνουμε δουλειά ή πρέπει αναγκαστικά να μπεi active cooling π.χ κάποιο μικρό φαν;
    Συγκεκριμένα κοιτούσα αυτό: https://www.skroutz.gr/s/28521992/Be...2-SSD-MC1.html
    Σε πρώτη φάση κάνε μια δοκιμή να χαμηλώσεις την ισχύ εκπομπής του Wifi. Έχω την ενύπωση ότι βοήθησε δροσιστεί αρκετά, όταν την κατέβασα στο Low (τελικά την κράτησα στο medium).

    Αλλιώς θα θέλαμε ίσως κάτι τέτοιο (Fan )αλλά και με pass-through για το φορτιστή

  6. #336
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχω παρατηρησει οτι το ανοιχτο wifi μειωνει και τη μεγιστη ταχυτητα στο speedtest. Μαλλον κανουν παρεμβολες τα radios μεταξυ τους.
    Κατα ταλλα λογικο ειναι αν ζεσταθει να τα παιζει. ΕΙναι σιγουρο οτι η zte πηρε καποιο ετοιμο soc για κινητο, κοτσαρε μια φτηνη μικρη οθονη και τα υπολοιπα ειναι firmware. Γενικα τα soc εχουν ενσωματωμενο thermal protection, για να μην καιγονται.

    Σε αλλα νεα, ανακαλυψα οτι οταν ειναι σε bridge mode, μπορει κανεις να συνδεθει απο το lan (που εχει παρει ip με dhcp απο τον παροχο) στην private ip που συνεχιζει να φαινεται στο wifi interface.

    Κοινως, ακομα και σε bridge mode μπορει κανεις να βλεπει τα στατιστικα απο το ethernet.

  7. #337
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το wifi κλειστό το έχω και εχω ξεχωριστό access point για αυτόν ακριβώς το λόγο. Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που ανέβασε και τετοιες θερμοκρασίες. Απο εκεί και πέρα μου το έκανε 1-2 μέρες και τώρα φαίνεται να έχει στρώσει. Αν το ξανακάνει ίσως δοκιμάσω να το βάλω σε bridge mode να δουλεύει ακόμα πιο χαλαρά ή να κόψω και συχνότητες καθώς τωρα δουλεύει με 4CA + 5G απο κεραία που βρίσκεται στα 6 χιλιόμετρα απο εμένα οπότε ίσως να ζορίζεται γι αυτόν το λόγο.

  8. #338
    Εγγραφή
    29-10-2003
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    δυστυχώς έχω κι εγώ πρόβλημα με το καλώδιο δικτύου.
    μέχρι τώρα σκάλωνε ανά 2-4 μέρες, από σήμερα με σύνδεση ethernet έχω τρομερά μεγάλο Ping στο τοπικό δίκτυο προς το mu5001
    με usb και wifi δουλεύει κανονικά
    ούτε η επαναφορά βοήθησε

  9. #339
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.162
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zx9999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς έχω κι εγώ πρόβλημα με το καλώδιο δικτύου.
    μέχρι τώρα σκάλωνε ανά 2-4 μέρες, από σήμερα με σύνδεση ethernet έχω τρομερά μεγάλο Ping στο τοπικό δίκτυο προς το mu5001
    με usb και wifi δουλεύει κανονικά
    ούτε η επαναφορά βοήθησε
    Τι καλώδιο βάζετε? το λέω γιατί γενικά έχω δοκιμάσει διάφορα και το καλύτερο για εξωτερικό χώρο ήταν αυτό που πήρα από τον Τριδήμα στη φιλαδέλφεια και είναι αυτό .

    Το έχω 5 χρόνια στην ταράτσα του πατέρα μου το πιο παλιό κομμάτι και συνεχίζει απτόητο.. είναι σαν πλαστικό σκληρό απέξω και μαύρο στο χρώμα... Σαν πλαστική σωλήνα είναι το ρημάδι αλλά αθάνατο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #340
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Καλο φαινεται. Και της Ubiquity ειναι επισης πολυ καλο.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: Τα μονοκλωνα καλωδια (installation) θελουν τα δικα τους ειδικα κλιπ, και ΟΧΙ τα κοινα που προοριζονται για καλωδια patch (πολυκλωνα). Το απλο μπορει να σας δουλεψει αλλα δεν εγγυαται την σωστη επαφη, ιδιαιτερα αν κουνηθει πολλες φορες.

    Η μεταλλικη επαφη για το πολυκλωνο ειναι μια απλη "σφηνα" που παταει την ομαδα των συρματιδιων εισχωροντας στον ιδεατο κυκλο που σχηματιζουν.

    Το μονοκλωνο καλωδιο δεν μπορει ν' αλλαξειτο σχημα του. Η επαφη διασφαλιζεται απο μια ακιδα που εχει μεσα το κλιπ (8 δηλαδη), η οποια "πληγωνει" την επιφανειά του.

    Καταλληλα κλιπ εχει η Ubiquity (οι ντοπιοι dealers), και εχω βρει επισης στην Πολωνια και Αμερικη.

  11. #341
    Εγγραφή
    29-10-2003
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    δεν φταει το καλωδιο, εχω δοκιμασει αρκετα και δοκιμασα και δικα μου φταγμενα
    τελικα με 2-3 φορες που το εκανα επαναφορα επανηλθε στα συγκαλά του αλλα δεν ξερω για ποσο

  12. #342
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    889
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Από καλώδια πολύ δυνατά είναι της ubiquiti είτε εξωτερικού είτε εσωτερικού χώρου. Σε αυτο το ρουτερ έχουμε δει 2 περιστατικά να χαλάει η θύρα Ethernet. Μάλιστα στον έναν είχε έρθει από το κουτί με χαλασμένη θύρα. Εάν είστε εντός εγγύησης στείλτε το για service και το πολύ πολύ πάρτε εναν ανταπτορα type c να βάζετε εκεί το Ethernet

  13. #343
    Εγγραφή
    08-10-2014
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12036 kbps/1036 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΝΘΕΑ
    Router
    DSL-AC52U
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 37.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλώδιο ethernet εξωτερικού χώρου να προτιμάτε Pet . Είναι αυτά που περιέγραψε ο φίλος ποιο πάνω. Μαύρο από έξω. Το οποίο είναι προστατευμενα από την υγρασία αλλά και από τις διάφορες καιρικές συνθήκες.

  14. #344
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Ag. Paraskevi / Athens
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    Custom
    Router
    PfSense - Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blandar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώδιο ethernet εξωτερικού χώρου να προτιμάτε Pet . Είναι αυτά που περιέγραψε ο φίλος ποιο πάνω. Μαύρο από έξω. Το οποίο είναι προστατευμενα από την υγρασία αλλά και από τις διάφορες καιρικές συνθήκες.
    Το υλικο που αντεχει στο υπεριωδες ειναι παντα μαυρο, εξ' ου και τα ασπρα δεματικα διαλυονται σε 1-2 χρονια στον ηλιο, ανω τα μαυρα κρατανε πολυ.

  15. #345
    Εγγραφή
    04-07-2022
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Hi all this is a very informative forum, sorry for not responding in Greek

    I have the unbranded version of this modem in the UK, however of late it keeps loosing connect and reconnects. I dont know what the problem could be, first I thought it was a heat issue, but is also happening in the evening.
    My signal strength looks fine and what I see is it drops 5G goes to 4G and then connects to a diffrent tower with a lower signal and then reconnects to the current tower.
    I do not think it is an over heating issue as the modem temperature is better 40 c and 50 C

    Any thought what the problem could be? Also whenever I try and do an LTE Cell Lock using the application it says failure.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-07-19 184057.png 
Εμφανίσεις:  57 
Μέγεθος:  33,6 KB 
ID: 239554
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pranav : 19-07-22 στις 20:48.

Σελ. 23 από 68 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας